Dzwonek dalmatyński - idealny wybór do ogrodów skalnych i murków

Dzwonek dalmatyński najlepiej nadaje się do ogrodów skalnych oraz do obsadzania różnego rodzaju murków. Obfite i długie kwitnienie i niewielkie wymagania uprawowe, to największe zalety tej rośliny. Radzimy gdzie sadzić, jak uprawiać i jak pielęgnować dzwonek dalmatyński.

Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana, syn. Campanula muralis) pochodzi - jak wskazuje nazwa - z Dalmacji (rejon Chorwacji), gdzie porasta górskie zbocza. Należy do licznej rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), do której zaliczają się też inne popularne gatunki dzwonków ogrodowych (Campanula).

Nieco trudna do wymówienia, łacińska nazwa „portenschlagiana”, została nadana dla upamiętnienia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku.

Wśród innych gatunków z rodzaju Campanula, dzwonek dalmatyński wyróżnia się dobrą odpornością na suszę oraz długim okresem kwitnienia. Jeśli dodać do tego niezwykle dekoracyjne kwiaty i ładny, zwarty, niski, zaokrąglony pokrój, to okazuje się, że jest jedną z najlepszych bylin do obsadzania ogrodów skalnych, a także różnego rodzaju murków ogrodowych lub szczelin w nawierzchniach (np. chodnikach).

Walory ozdobne dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński to bylina osiągająca docelowo około 20 cm wysokości i podobną szerokość. Dekoracyjne są przede wszystkim fioletowoniebieskie, pięciopłatkowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Początkowo są one dzwonkowate, ale w pełni kwitnienia otwierają się i przybierają bardziej gwiazdkowaty kształt. Kwitnienie rośliny jest na tyle obfite, że roślina tworzy niebieskofioletową niską poduchę, a kwiaty niemal przysłaniają zupełnie ciemnozielone, w zarysie sercowato-nerkowate liście o nieregularnie ząbkowanym brzegu.

Dzwonek dalmatyński - wymagania uprawy: stanowisko i podłoże

Dzwonek dalmatyński należy do roślin górskich (alpejskich), które potrzebują przede wszystkim dobrze zdrenowanego podłoża. Z tego względu należy wybrać do jego uprawy przeciętną ogrodową glebę - umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną (np. piaszczysto-gliniastą) oraz ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko. Jest rośliną mrozoodporną, tolerancyjną w stosunku do pH podłoża, dobrze znosi okresową suszę w lecie, ale przy przedłużających się okresach bez deszczu należy oczywiście rośliny podlewać.

  Jaka ziemia pod piwonie jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Ważne! Dzwonek dalmatyński nie toleruje uprawy na glebach bardzo wilgotnych i ciężkich oraz w miejscach gdzie tworzą się zastoiska wody.

Pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński nie wymaga obfitego podlewania oraz szczególnego zasilania - można stosować w trakcie sezonu nawozy rozpuszczalne w wodzie, przeznaczone dla ogrodowych roślin kwitnących. Aby przedłużyć okres kwitnienia dzwonka dalmatyńskiego, należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty. Z kolei, w celu pobudzenia roślin do zagęszczenia się i ponownego zakwitnięcia (nawet jeszcze we wrześniu) można je w całości przyciąć po przekwitnięciu. Najłatwiej rozmnożyć dzwonki dalmatyńskie przez podział rozrośniętych kęp – na wiosnę lub jesienią po zakończeniu kwitnienia. Przed zimą, najlepiej przyciąć część nadziemną i tak pozostawić roślinę do wiosny. Jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna można ewentualnie przykryć rośliny warstwą ściółki (np. kory lub torfu), stroiszem lub suchymi liśćmi.

Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński?

Najładniej dzwonek dalmatyński prezentuje się posadzony po kilka egzemplarzy, w sąsiedztwie skał lub kamieni - w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych oraz różnego rodzaju podwyższonych rabatach, gdzie może tworzyć efektowne, zwisające kaskady lub dekoracyjne, fioletowoniebieskie, płaskokuliste, poduchowate kobierce. Ładnie wygląda też na ogrodowej rabacie w połączeniu z innymi bylinami. Znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa.

Niski pokrój i dekoracyjne kwitnienie powoduje, że dzwonek dalmatyński można posadzić także jako obwódkę rabat, a także z powodzeniem uprawiać w doniczkach – szczególnie w tych wiszących.

Dzwonek dalmatyński w doniczce

Dzwonek dalmatyński w doniczce to także ciekawy element aranżacji balkonów, tarasów oraz małych przestrzeni ogrodowych. Można go również uprawiać jako roślinę pokojową w jasnym, słonecznym pomieszczeniu. Dzięki swojej zwartości i zwisającym pędom nadaje się idealnie do uprawy w wiszących pojemnikach.

Pamiętajmy jednak, że rośliny uprawiane w doniczkach częściej wymagają podlewania, a także regularnego nawożenia, aby zachować obfite kwitnienie i zdrowy wygląd.

  Kiedy i jak sadzić miskant olbrzymi? Sadzenie trawy miskant

Podsumowując, dzwonek dalmatyński to atrakcyjna roślina o fioletowoniebieskich kwiatach i zwartym, niskim pokroju. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, murków ogrodowych oraz jako roślina okrywowa. Jej wymagania uprawowe są umiarkowane, a pielęgnacja nie sprawia większych trudności.