Kiedy i jak sadzić miskant olbrzymi? Sadzenie trawy miskant

Każdy z nas chce, żeby jego posesja prezentowała się doskonale. Aby móc osiągnąć taki efekt warto zadbać o to, by na jej terenie posadzić różnego rodzaju efektowne, egzotyczne rośliny. Jedną z nich jest miskant olbrzymi znany również pod nazwą trzcina chińska. To gigantyczna, sięgająca nawet 4 metrów roślina, która może stanowić doskonałe uzupełnienie rabat z roślinami ozdobnymi. Świetnie wygląda również samotnie posadzona w efektownych, dużych kępach. Jak każda roślina, tak również miskant olbrzymi ma swoje potrzeby. Sprawdźmy więc jak sadzić trawę miskant oraz w jaki sposób odpowiednio ją pielęgnować.

Kiedy sadzić trawę miskant?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii a więc od tego kiedy sadzić trawę miskant. Podobnie jak w przypadku innych roślin warto trzymać się terminów, które wskazane są przez hodowców, którzy doskonale znają się na uprawie tej rośliny. Mówiąc o tym, w jaki sposób oraz kiedy sadzić trawę miskant warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje metod sadzenia tej rośliny. Pierwszą z nich jest oczywiście sadzenie do gruntu. W tym przypadku wysadzamy rośliną na stałe miejsce, co oznacza, że nie będziemy jej już przesadzać. Dlatego też warto wybrać jej odpowiednie stanowisko. Jeśli zaś chodzi o termin sadzenia najlepszym czasem jest wiosna a dokładniej od kwietnia do końca maja, czyli w czasie, kiedy nie istnieje już ryzyko przymrozków.
Co jednak w przypadku roślin sadzonych w pojemnikach? W tym przypadku możemy zrobić to przez cały okres wegetacyjny miskanta czyli od wiosny aż do późnego lata. Mimo to zaleca się, aby trawę posadzić w okresie wiosennym co daje roślinie możliwość ukorzenienia się i rozwoju w pozytywnym dla niej okresie wegetacji.

  Kompostownik w ogrodzie - jak zrobić i gdzie postawić?

Jak sadzić trawę miskant?

Przejdźmy do kolejnej niezwykle ważnej kwestii a więc do tego, w jaki sposób prawidłowo sadzić trawę miskant? Jeśli decydujemy się na posadzenie miskantu bezpośrednio do gruntu pamiętajmy o usunięciu wszystkich chwastów. Są one niezwykle groźne dla rozwijających się sadzonek. W późniejszych okresach wegetacyjnych pielenie nie jest już niezbędne. Następnie wykopujemy dołki o głębokości ok 30 cm, których dół wypełniamy drenażem a więc np. kamykami. Drenaż zasypujemy warstwą gruntu a następnie umieszczamy w nich sadzonki dbając o to, by dołek, w którym je umieszczamy był większy od bryły korzeniowej. W przeciągu pierwszych tygodni po posadzeniu trawy pamiętajmy o jej obfitym podlewaniu, które pozytywnie wpłynie na rozwój rośliny.

miskant na polu

Jak sadzić miskant olbrzymi na żywopłot?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak sadzić miskant olbrzymi na żywopłot. Wydawać by się mogło, że roślina ta idealnie sprawdzi się jako naturalne ogrodzenie. Czy jednak jest to dobrym pomysłem? Jak się okazuje, nie do końca. Nie zaleca się miskanta olbrzymiego wykorzystywać w roli żywopłotu, ponieważ roślina ta odbija po zimie dość późno i może tworzyć prześwity. Oznacza to, że przez sporą część roku żywopłot nie będzie wyglądał korzystnie.

Gdzie sadzić sadzonki?

Skoro miskant nie sprawdzi się jako roślina żywopłotowa jak więc sadzić miskant olbrzymi i wykorzystać go w aranżacji ogrodu? Wbrew pozorom mamy sporo możliwości wyboru. Roślina ta doskonale sprawdzi się jako pojedyncza roślina na rabacie lub w środkowej części trawnika. Za pomocą tej rośliny możemy również obsadzić obrzeża rabat. Wszędzie tam sprawdzi się doskonale i będzie prezentował się wyjątkowo pięknie.

miskant przy drodze

Jak gęsto siać miskant olbrzymi?

Mówiąc o tym, jak ozdobić swój ogród za pomocą chińskiej trzciny nie sposób nie poruszyć kwestii gęstości sadzenia roślin. Jak gęsto sadzić miskant olbrzymi? O ile w przypadku pojedynczo posadzonych traw nie odgrywa to większego znaczenia, o tyle w sytuacji, w której chcemy stworzyć zespół roślin lub obsadzić rabatę musimy pamiętać, że swoje wymiary osiągają one dopiero po kilku okresach wegetacyjnych. Jednocześnie rośliny te nie przepadają za przesadzaniem, dlatego też odpowiednie odległości należy zachować już na początku sadzenia. Optymalną odległością pomiędzy sadzonkami miskanta olbrzymiego jest metr. Dotyczy to zarówno roślin rosnących w rzędzie, jak i w kępach.

  Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami - skąd się wzięła i jak ją zwalczyć?

Miskant olbrzymi - jak go pielęgnować?

Wiemy już jak sadzić trawę miskant, wciąż jednak nie wiemy w jaki sposób zadbać o jej prawidłowy rozwój. W jaki sposób pielęgnować więc tę roślinę? Przede wszystkim musimy zadbać o wybór nasłonecznionego stanowiska oraz nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Powinniśmy również pamiętać o regularnym podlewaniu oraz przycinaniu trawy w okresie kwietnia lub maja. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji miskanta olbrzymiego jest również odpowiednie jego zimowanie. Jak powinno przebiegać? Mówiąc najprościej, roślina ta jest niezwykle wrażliwa na działanie niskich temperatur w pierwszym roku po posadzeniu. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem. Warto więc otoczyć je agrowłókniną, matami lub korą. Co ciekawe, rośliny są podatne na mróz jedynie w pierwszym roku po posadzeniu. Z czasem stają się całkowicie mrozoodporne i pielęgnacja ich przed sezonem zimowym ogranicza się jedynie do podwiązania liści, które usuwany na wiosnę.