Cięcie jaśminu - jak i kiedy przycinać jaśminowca?

Jaśmin to jedna z najbardziej popularnych i efektownych roślin ozdobnych, którą możemy spotkać w polskich ogrodach. Aby jednak rozwijał się pięknie i cieszył bogactwem kwiatów musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jednym z niezwykle ważnych jej elementów jest bez wątpienia cięcie jaśminu. W jaki sposób powinno przebiegać? Kiedy powinniśmy zabrać się za przycinanie jaśminowca? O czym warto pamiętać? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Jaśmin to roślina, która występuje w prawie 200 różnych gatunkach, które mogą mieć zarówno formę krzewu, jak i pienną. Wszystkie charakteryzują się bogatym kwitnieniem późną wiosną i latem. Kwiaty jaśminu posiadają bardzo mocny, piękny zapach, który jest kolejną zaletą rośliny. Cięcie jaśminowca ma na celu nie tylko formowanie jego kształtu, ale również zapewnienie roślinie optymalnych warunków do kwitnienia. Nie jest zadaniem trudnym, niemniej jednak wymaga stosowania się do kilku prostych zasad. Nieumiejętnie przeprowadzone może bowiem doprowadzić do osłabienia rośliny.

Kiedy przycinać jaśminowce?

Jedną z najważniejszych kwestii, które warto poruszyć jeśli chodzi o przycinanie jaśminu jest bez wątpienia termin, w którym musimy je przeprowadzić. Pamiętajmy, że jest to roślina, która kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego też jeśli ją ich pozbawimy - możemy liczyć się z tym, że kwiatów nie będzie zbyt wiele. Z tego powodu pierwsze cięcie jaśminu wykonujemy na końcówce zimy, przed rozpoczęciem się okresu wegetatywnego jaśminu ale w czasie, w którym nie będą mu grozić już przymrozki. Dodatkowo, cięcie korygujące możemy przeprowadzić po zakończeniu okresu kwitnienia, kiedy to pozbawiamy roślinę przekwitniętych kwiatostanów oraz chorych i suchych gałązek. Co ciekawe, jaśmin nie wymaga corocznego przycinania - z powodzeniem zabieg wiosenny możemy przeprowadzić co dwa, trzy lata.

  Ogród pełen rajskich jabłoni – Porady dotyczące sadzenia, pielęgnacji i wybierania odmian

jasminowiec

Jak przycinać jaśminowca?

Aby przycinanie jaśminu nie stanowiło dla rośliny zbytniego obciążenia powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim - wybór odpowiednich narzędzi. Jaśmin jest rośliną dość delikatną a jego przycinanie nie powinno być bardzo inwazyjne, dlatego też najlepiej sprawdzą się ręczne nożyce lub sekator. Pamiętajmy o tym, że powinny być ostre oraz czyste. Większe rany po cięciu warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która utrudnia wnikanie przez nie czynników chorobotwórczych.

Jaśmin pnący - jak i kiedy go przycinać?

Przycinanie jaśminu, który ma mieć postać pnącą warto zacząć od razu po jego posadzeniu. Pierwsze cięcie jaśminu ma na celu silne rozkrzewienie rośliny, dzięki czemu będzie miała ona dużo pędów mogących piąć się po ogrodzeniu lub pergoli. Jak powinno wyglądać? Wykonujemy je wczesną wiosną (nawet jeśli roślina została posadzona np. na jesień). Wówczas przycinamy wszystkie pędy jaśminu do wysokości ok 20 centymetrów nad ziemią. Przez następne dwa trzy lata dajemy roślinie rosnąć i rozpocząć pięcie. Następnie każdego roku wykonujemy pielęgnacyjne przycinanie jaśminowca, które powinno polegać na usuwaniu pędów suchych, chorych, oraz rosnących do wnętrza rośliny. Co dwa, trzy lata możemy podciąć również najgrubsze gałęzie.

kwiaty jasminowca

Jak i kiedy przycinać jaśmin w doniczce?

Część osób decyduje się na uprawę jaśminu w doniczce. Jest to prosty sposób na efektowną dekorację balkonu lub tarasu. Musimy jednak mieć świadomość, że jaśmin jest rośliną, która rośnie bardzo szybko i w przypadku doniczkowej uprawy wiosenne cięcie pielęgnacyjne może okazać się niewystarczające. Wówczas warto regularnie wykonywać także cięcie formujące, choć należy pamiętać, by nie przeprowadzać go w okresie kwitnienia rośliny. Podobnie jak w przypadku formy piennej przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego wycinamy pędy chore, suche oraz nadmiernie rozrośnięte, mogące zagłuszać kwiatostany. Następnie po okresie kwitnienia usuwamy suche kwiaty i owoce oraz skracamy pędy o około 1/3 długości, nad pączkiem skierowanym na zewnątrz korony. Tak przycięty jaśmin z pewnością będzie prezentował się doskonale. Mówiąc o cięciu jaśminu nie sposób nie wspomnieć również o tym, że podczas przesadzania go do innej doniczki podciąć powinniśmy również korzenie.

  Przycinanie pigwowca - jak i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Pielęgnacja jaśminowca - jak to robić?

Wiemy już jak powinno wyglądać prawidłowe cięcie jaśminu. Sprawdźmy więc jeszcze jak wygląda pielęgnacja tej bardzo efektownej, pięknej rośliny. Mówiąc w skrócie, jaśmin jest rośliną, która dobrze radzi sobie w szerokim zakresie temperatur, choć preferuje te wysokie. Zimą powinien być więc zabezpieczony przed mrozem. Bardzo potrzebuje dużej ilości światła słonecznego. Nieco inaczej jest jednak z podlewaniem jaśminu - roślinę bardzo łatwo przelać, szczególnie w uprawie doniczkowej. Podlewamy ją więc umiarkowanie 2-3 razy w tygodniu. Warto również zastosować odpowiedni rodzaj podłoża. Jaśminowce najlepiej czują się w glebie przepuszczalnej, w której mają dobry drenaż. Roślinę nawozimy w okresie kwitnienia oraz po przycięciu jej pędów. Dobrze sprawdzają sie nawozy bogate w azot i potas, szczególnie te, które stworzone są z myślą o roślinach kwitnących. Stosujemy je raz na tydzień.