Byliny kwitnące do ogrodu w stylu wiejskim - jakie wybrać?

Wiejski ogródek przywodzi na myśl artystyczny chaos - można tu bowiem znaleźć prawdziwe bogactwo wielobarwnych gatunków. Z pewnością wielu osobom będzie przywodził na myśl wspomnienia z dzieciństwa i wakacje na wsi. Poniżej znajdziesz szereg propozycji, które powinny znaleźć się w takim ogrodzie inspirowanym sielską wsią.

Czym jest ogród w stylu wiejskim?

Ogród wiejski bywa też nazywany rustykalnym. Jeżeli jesteś miłośnikiem naturalnych akcentów i marzy Ci się stworzenie z pozoru nieuporządkowanych kompozycji, które cechuje różnorodność kwiatów i zapachów - to opcja dla Ciebie!

Warto wówczas zainwestować wysiłki w wyczarowanie klimatycznych rabat czy ukwieconych ścieżek za pomocą bylin kwitnących. Nie ma tu mowy o starannie przystrzyżonych żywopłotach czy egzotycznych roślinach. Jest za to feria barw i zapachów.

Wszystkie poniższe byliny kwitnące znaleźć można w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-i-klacza/, który należy do firmy Benex.

Helleborus Ciemiernik

Ciemiernik należy do byli z grupy jaskrowatych. Początkowo występował jedynie na terenie Chin. Można także spotkać się z określeniem róży zimowej. Stanowi to wskazówkę dotyczącą okresu kwitnienia - jest to pora pomiędzy listopadem a kwietniem.

Ciemiernik nie sprawia kłopotów w trakcie uprawy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie lubi przesadzenia i rośnie dość wolno. Warto go ulokować w zacienionym miejscu z żyzną glebą. Podczas długotrwałej suszy trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, a na jesieni sięgnąć po nawóz.

Łubin ogrodowy

Łubin, to bylina kwitnąca z gatunku bobowatych i należy do roślin krótkowiecznych - cykl życia łubinu to ok. 4-6 lat.W zależności od gatunku może osiągnąć od 50 do 100 cm wysokości. Zwieńczeniem sztywnych łodyg są zebrane w grona drobne kwiatki w wielobarwnych wydaniach.

  Kiedy i jak sadzić paprykę? Sadzenie papryki na wiele sposobów

Niejednokrotnie występują także w dwukolorowych wariantach. Zakwitają na przełomie czerwca i lipca. Do prawidłowego wzrostu trzeba zapewnić roślinie słoneczne stanowisko, ewentualnie - jasny półcień. Łubin nie jest kapryśny jeśli chodzi o podłoże - wystarczy mu nawet średnio żyzna, przepuszczalna gleba.

Flox Płomyk Wiechowaty

W przypadku tej byliny kwiatowej na uwagę zasługuje nie tylko aspekt wizualny, ale również słodkawa woń w czasie kwitnienia. Floks świetnie sprawdzi się na rabatach - podczas planowania ogrodowej kompozycji trzeba wziąć pod uwagę, że potrzebuje on nasłonecznionego miejsca oraz wilgotnej i żyznej gleby.. Może osiągnąć nawet 60 cm wysokości, a zakwita między lipcem a wrześniem. Z reguły występuje w postaci różowych płatków.

Alcea Malwa

Inne często spotykane określenie tej rośliny to malwa ogrodowa. Jeżeli zostaną spełnione jej wymagania dotyczące uprawy - wówczas może kwitnąć nawet przez okres kilku lat. Ogromnym ułatwieniem jest to, że dostępne w sprzedaży odmiany są w pełni odporne na działanie ujemnych temperatur oraz fakt, że odnajdą się w niemal każdej glebie.

Kwitnienia należy oczekiwać od drugiego roku uprawy. Cechą charakterystyczną tej byliny kwitnącej jest to, że efektowne kwiaty pojawiają się na długich, niekiedy nawet dwumetrowych łodygach. Przyjemny zapach oraz mnogość kolorów płatków to kolejne atuty, które przemawiają za uprawą tej rośliny.

Tawułka

Bogactwo kolorów zachęca wielu ogrodników do sięgania po byliny tawułki. Dla niektórych może budzić skojarzenia z wrzosem. Możesz skorzystać z różnorodności kilkunastu odmian i stworzyć unikalną kompozycję podczas stylizowania ogrodu w klimacie wiejskim.

Kluczowe w uprawie jest to, aby zachować podłoże w umiarkowanej wilgotności i nasłonecznieniu. Wszelkie zacienione miejsca będą zatem dobrym wyborem. Sadzonki trzeba przenieść do gleby w okresie wiosennym lub wczesną jesienią - byleby zdążyć przed nadejściem przymrozków.

Aquilegia Orlik

Orlik to efektowna bylina kwitnąca, która zwraca uwagę dzwonkowatymi kwiatami w czasie kwitnienia. Ich cykl życia wynosi około czterech lat - są również relatywnie proste w uprawie i odporne na przymrozki. Tak jak większość prezentowanych tu kwiatów najlepiej odnajdą się w słonecznych stanowiskach, przy  czym niekoniecznie dobrze tolerują przesadzanie, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas planowania rozsady.

  Kiedy i jak sadzić winogrona? Najlepsze terminy i patenty

W ramach ciekawostki - odstraszają ślimaki - jeżeli zatem borykasz się z ich nadmiarem w swoim ogrodzie - wiesz już, co warto wybrać!

Echinacea Jeżówka

Jeżówka zalicza się z kolei do rodziny astrowatych. pierwotnie porastała tereny Ameryki Północnej. Jej łodygi mogą osiągnąć w sprzyjających warunkach nawet 1,5 m wysokości a przy tym są na tyle mocne, że nie potrzeba w ich przypadku stosować jakichkolwiek podpór. Sugeruje się za to obcięcie łodyg przed nadejściem zimy oraz pokrycie podłoża ściółką.

Dicentra Serduszka

Kształt płatków tej rośliny budzi skojarzenia z drobnymi sercami, które pokrywają łodygi w czasie kwitnienia na przełomie maja i czerwca. Niskie odmiany świetnie komponują się zarówno w pobliżu bujnych krzewów jak i na rabatach. W kwestii podłoża - powinno być przepuszczalne jak i wilgotne.

W początkowych latach uprawy dobrą praktyką będzie zabezpieczenie rośliny przed nadejściem zimy np. poprzez warstwę ściółki.

Papaver Mak Wschodni

Ta wieloletnia bylina kwiatowa zachwyca delikatnymi płatkami o intensywnym ubarwieniu. Zwieńczeniem szorstko owłosionych pędów mogą być kwiaty w kolorze intensywnej czerwieni. Świetnie sprawdzą się w postaci łąki kwietnej. Najlepiej komponować mak wschodni wraz z astrami czy szałwią.

Przytoczone powyżej propozycje będą stanowić świetny wybór przy urządzaniu ogródka w stylu wiejskim. Poza walorami estetycznymi na uwagę zasługuje też często prostota uprawy, co czyni te gatunki jeszcze bardziej atrakcyjnymi.