Budleja trójkolorowa - jak i kiedy sadzić? Poradnik ogrodnika

Każdy posiadacz ogrodu chce, żeby jego posesja prezentowała się doskonale. Aby osiągnąć taki efekt warto wybierać jak najbardziej zjawiskowe rośliny. Wśród tych, którymi z pewnością warto się zainteresować wymienić należy budleję trójkolorową. To niezwykle efektowny kwiat, który kusi dużymi kwiatostanami w kolorze fioletu, różu oraz bieli. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, zaś efekt, jaki daje z pewnością jest tego wart. Dlatego też stworzyliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się jak jak powinna wyglądać sadzenie budlei trójkolorowej.

Budleja to krzew ozdobny, który do naszego kraju zawędrował z Azji. W swoim naturalnym środowisku osiąga wymiary do 5 metrów, w Polsce, ze względu na dość mroźne zimy najczęściej nie przekracza 2-3 metrów. Charakteryzuje się bardzo obfitym kwitnieniem i dużymi kwiatostanami. Jest rośliną miododajną, która dodatkowo przyciąga do naszego ogrodu również Wielobarwne motyle. Budleja występuje aż ponad 100 odmianach, które zachwycają swoimi kwiatami. Jest również rośliną łatwą w uprawie.

Rodzaje trójkolorowej budlei

Jednym z wariantów budlei, która możemy posadzić w swoim ogrodzie jest budleja trójkolorowa. To roślina, która prezentuje się niezwykle efektownie, ponieważ posiada kwiaty w trzech różnych, intensywnych kolorach. Czy jednak oznacza to, że mamy do czynienia z bardzo skomplikowaną, trudną w uprawie krzyżówką? Nic bardziej mylnego. Sekretem niezwykłych kolorów budlei kolorowej są bowiem po prostu trzy sadzonki różnych odmian tej roślinie. Najczęściej są to:

  • Budleja ‘White Profusion’ o dużych, sięgających 50 cm kwiatostanach,
  • Budleja ‘Royal Red’, która wyróżnia się dużymi kwiatostanami w kolorze purpury,
  • Budleja ‘Nanho Blue’ posiadająca mniejsze, delikatne kwiatostany w odcieniu niebieskim lub fioletowym.

Dzięki posadzeniu wszystkich trzech roślin w bardzo bliskim sąsiedztwie podczas wzrostu krzewu ich pędy krzyżują się i splatają ze sobą, dzięki czemu na pierwszy rzut oka możemy mieć wrażenie, że mamy do czynienia z rośliną, która posiada kwiatostany w trzech różnych, całkowicie odmiennych kolorach.

  Kompost z trawy - jak zrobić dobry kompost i do czego go użyć?

budleja tricolor

Kiedy sadzić budleję trójkolorową?

Jak każda roślina, tak również budleja trójkolorowa posiada swój cykl wegetacyjny, którego musimy przestrzegać jeśli chcemy by dobrze się rozwijała. Odpowiedzmy więc na najważniejsze pytanie a więc kiedy sadzić budleję trójkolorowa. Mówiąc najprościej mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest posadzenie rośliny na początku wiosny. Doskonałym czasem na to jest końcówka marca lub początek kwietnia, kiedy to roślina nie będzie narażona na działanie mrozu. Co ważne, budleja kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego też już nawet w pierwszym roku po jej posadzeniu możemy cieszyć się pięknymi kwiatka.

Drugim rozwiązaniem jest posadzenie jej na początku września, tak, by zdążyła w pełni zaaklimatyzować się przed zimą. Musimy mieć jednak świadomość, że może wymagać to od nas zapewnienia jej ochrony przed mrozem. Zaleca się wykonanie osłony z agrowłókniny, słomy lub gałęzi, które ochronią pędy. W późniejszych latach budleja trójkolorowa dość dobrze znosi niskie temperatury i zazwyczaj nie potrzebuje już naszego wsparcia. Budleję trójkolorową możemy również posadzić w doniczce - wówczas zaleca się zimowanie jej w oranżerii, cieplarni lub innym pomieszczeniu, w którym nie będą panowały minusowe temperatury.

Jak sadzić budleję trójkolorową?

Wiemy już kiedy sadzić budleję trójkolorową. Pora odpowiedzieć jeszcze na pytanie jak powinno wyglądać sadzenie budlei trójkolorowej. Wbrew pozorom, nie jest ono trudne i z powodzeniem poradzi sobie z nim nawet początkujący ogrodnik. Musimy jednak pamiętać, że jest to roślina, która bardzo źle znosi przesadzanie na inne miejsce, dlatego też planując jej posadzenie warto wybrać miejsce, w którym będzie mogła rozwijać się przez wiele lat. Co prawda przesadzenie budlei trójkolorowej bywa możliwe, wymaga jednak wprawy oraz wykopania rośliny ze sporym zapasem ziemi tak, by nie uszkodzić jej delikatnych korzeni.

  Jaka ziemia do bukszpanu jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Powróćmy jednak do sadzenia budlei trójkolorowej. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego stanowiska. Budleja jest rośliną, która naturalnie rośnie często na skalistych lub piaszczystych terenach, przez co nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Może mieć ono dowolny odczyn, choć nie da się ukryć, że krzew najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej o charakterze gliniastym lub piaskowym. Jeśli zaś chodzi o nasłonecznienie budleja trójkolorowa jest krzewem, który ceni sobie dużą ilość światła. Wybierajmy więc stanowiska nasłonecznione lub znajdujące się w półcieniu, które osłonięte są od wiatru.

Przed posadzeniem budlei należy spulchnić ziemię oraz usunąć chwasty. Możemy również wymieszać ją z próchnicą lub kompostem. Sadzonki wszystkich trzech roślin umieszczamy bardzo blisko siebie zakopując je do głębokości, na której znajdowały się w glebie w doniczkach lub w szkółce. Po wszystkim delikatnie uklepujemy glebę wokół sadzonek. W pierwszych miesiącach wymagać będą regularnego podlewania, choć powinniśmy uważać również na to, by nie przelać rośliny.

trojkolorowa budleja

Pielęgnacja budlei trójkolorowej - jak to robić?

Aby posadzona budleja trójkolorowa odpowiednio się rozwijała potrzebuje również odpowiedniej pielęgnacji. Przedstawmy więc najważniejsze założenia, o których należy pamiętać. Przede wszystkim, jest to roślina, która lubi twardą wodę. Możemy więc podlewać ją deszczówką lub wodą z dodatkiem wapnia. Jeśli zaś chodzi o nawożenie najlepiej sprawdzą się uniwersalne nawozy azotowe, które stosujemy 2-3 razy w okresie wiosennym. Podstawą pielęgnacji budlei trójkolorowej jest jednak jej odpowiednie przycinanie. Bez niego roślina zdziczeje i z roku na rok będzie coraz mniej obficie kwitnąć.

Cięcie rośliny przeprowadzamy wczesną wiosną, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, w suchy, lecz nie słoneczny dzień. Usuwamy wówczas zgniłe, uschnięte oraz płożące się po ziemi pędy. Co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające i obciąć wszystkie gałązki do wysokości ok 20 cm nad ziemią. Latem zaś na bieżąco usuwamy przekwitnięte kwiatostany by roślina nie traciła sił na wytwarzanie nasion. Jak widać, pielęgnacja budlei trójkolorowej nie jest zadaniem trudnym.