Cięcie budlei - jak i kiedy przycinać budleję Dawida?

Budleja nazywana też omżynem lub budleją Dawida jest okazałym krzewem o dekoracyjnych kwiatach. Latem stanowi niezwykle piękny okaz dekoracyjny w naszym ogrodzie. Mamy kilka kolorów kwiatów budlei, a mianowicie białe, różowe, fioletowe i czerwone. Najciekawszym krzewem jest budleja wielokolorowa, która kwitnie w trzech lub czterech kolorach.

Ten krzew liściasty wywodzi się z rodziny trędnikowatych. Naturalnie występuje na terenie Japonii i Chin i stamtąd rozpowszechniła się jako roślina ozdobna na całym świecie. Ten okazały krzew ma zróżnicowany pokrój i może dorastać do jednego metra przy odmianach karłowatych lub nawet do pięciu metrów. Wytwarza ona długie pędy, wyginające się łukowato pod ciężarem kwiatów. Liście krzewu dorastają do 25 cm długości i mają kształt lancetowaty i owalny o kolorze jasnozielonym. Budleja traci liście na zimę, choć nie wszystkie.

To, co przyciąga uwagę to jej długie i okazałe kwiatostany w kształcie wiechy, kolby z usytuowanymi na końcach pędami jednorocznymi. Kolby mają długość od 30 do 70 cm. Pojedyncze kwity są drobne, ale tworzą razem na kolbie dużych wiechowaty kwiatostan. Budleja kwitnie od sierpnia do października. Warto przy tym wspomnieć, iż jest to krzew miododajny i w trakcie kwitnienia przyciąga do siebie rzesze motyli. Dlatego często nazywana jest motylim krzewem.

Czy budleje w ogóle się przycina?

Cięcie budlei jest konieczne, aby co roku pięknie kwitła i zachowała ładny pokrój. Tnie się ją dość silnie, a przy tym trzeba ten zabieg wykonywać w odpowiednim terminie, aby nie zaszkodzić roślinie i nie narazić ją na przemarznięcie. Nie przycinany krzew słabo kwitnie, a przy okazji traci swój kształt i staje się mało atrakcyjnym krzewem- byliną w naszym ogrodzie.

  Jaka ziemia do kaktusów i sukulentów jest odpowiednia? Podłoże ma znaczenie

Kiedy przycinać budleję?

Budleja jest krzewem, który tniemy wiosną. Co do terminu, to nie może być on być za wcześnie po zimie, bo roślina jest zbyt wrażliwa na niskie temperatury. Wczesna wiosna nie jest dobrym terminem na przycinanie budlei, ponieważ mogłaby bardzo ucierpieć. Nie należy również jej ciąć jesienią, gdyż to pobudza ją do wzrostu i wypuszczania młodych pędów, co może spowodować ich szybkie przemarznięcie, gdy nastąpią pierwsze przymrozki. Jesienią możemy tylko usunąć przekwitłe kwiatostany oraz zabezpieczyć krzew przed zimą. W tym celu wykonujemy kopczyk na wysokość ok. 20 cm przy bryle korzeniowej, aby nie zmarzła. Zatem przycinanie budlei po zimie możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy wiosna na dobre zawita do naszego ogrodu. Najlepszy termin to początek kwietnia.

Jak przycinać budleje?

Cięcie budlei Dawida rozpoczynamy od ścięcia jej wszystkich pędów na wysokość ok. 20- 25 cm od ziemi. Następnie wycinamy wszystkie cienkie, płożące się gałązki, a także te przemarznięte, słabe i martwe.

Zasady cięcia budlei:

  • zabieg wykonujemy w suchą i słoneczną pogodę
  • budleje przycinamy po skosie, aby woda nie zalegała na przyciętych pędach. Wilgoć wnikająca w gałązki, może powodować choroby grzybowe
  • do cięcia wybieramy ostre narzędzie, aby nie pokaleczyć rośliny.

Cięcie motylego krzewu jest dość łatwe. Warto jednak wiedzieć, że jej konary są dość grube u twarde. Dlatego zwykły sekator może nie dać sobie rady. W tym wypadku należy wyposażyć się w większe narzędzie np. nożyce ogrodowe lub sekator do cięcia grubych gałęzi.

Budleja jest krzewem, który bardzo szybko rośnie. W bardzo krótkim czasie osiąga wysokość ok. 1,5 metra. Z tego względu tak mocne cięcie, pobudza ją do szybkiego wzrostu. Budleja Dawida kwitnie na tegorocznych pędach. Dlatego mocne cięcie pobudzi wzrost nowych pędów, które latem zakwitnął.

  Kiedy sadzić kwiaty na balkonie? Rośliny balkonowe i czas ich sadzenia

Przycinanie budlei po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu należy usnąć wszystkie przekwitłe kwiatostany, ponieważ mogą być źródłem chorób grzybowych. Dlatego przed zimą warto je usunąć z krzewu. Po przekwitnięciu możemy ewentualnie usunąć zaschnięte i martwe gałęzie. Zabieg właściwego ciecia pozostawiamy na wiosnę.

Jak pielęgnować krzew po cięciu?

Cięcie budlei Dawida na wiosnę, wymaga od rośliny zregenerowania swoich sił. Dlatego po zabiegu należy ją zasilić w składniki odżywcze. Najlepsze są nawozy azotowe, ponieważ one dają siłę roślinie do wzrostu. Zamiast sztucznych nawozów możemy zastosować obornik lub kompost. Po zasileniu w nawóz, budleję obficie podlewamy. W trakcie lata można usuwać przekwitłe kwiatostany, co przedłuży jej okres kwitnienia.

Cięcie budlei - co jeszcze musisz wiedzieć?

Zabieg cięcia budlei na wiosnę należy wykonywać co roku. Krzew rozwija swoje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, czyli tych, które właśnie zaczną wyrastać wiosną.

Co prawda brak cięcia nie wpłynie na żywotność tej rośliny. Ale trzeba się liczyć z faktem, że zostanie ona pozbawiona swojego waloru, jakim są jego piękne i ozdobne kwiatostany w postaci tzw. kolb. Przy tym krzew może się bardzo mocno rozrosnąć i zagęścić, co w konsekwencji będzie prowadziło do jego zdziczenia.  Dlatego gdy nam zależy na tym, aby nasza budleja była ozdobą naszego ogrodu, a nie szkaradnym krzewem rozsiewającym się po całej posesji, to zabieg cięcia jest konieczny.