Styl Hampton, określany czasem również jako styl plażowy lub morski, to elegancki i przyjemny sposób aranżacji wnętrz, który nawiązuje do nadmorskiego życia i atmosfery letniego wypoczynku. Jego charakterystyczne cechy obejmują jasne kolory, naturalne materiały oraz subtelne nawiązania do otaczającej przyrody. Wiele osób uważa, że wykorzystać go możemy jedynie w sytuacji, w której dysponujemy sporą przestrzenią do aranżacji, ze względu na to, że jego charakterystyczną cechą jest przestronność. Warto mieć jednak świadomość, że w stylu tym możemy urządzić również stosunkowo niewielkie mieszkanie w bloku. Może to być oczywiście pewnym wyzwaniem, niemniej jednak jest możliwe. Przedstawimy sprawdzone sposoby na to, by cieszyć się stylem Hampton w niewielkim mieszkaniu.
Czym jest styl Hampton?
Styl Hampton to połączenie elegancji, spokoju i nawiązań do przyrody, które tworzą wyjątkową atmosferę plażowego wypoczynku. Wywodzi się z ekskluzywnych rezydencji na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Charakteryzuje się o wyjątkowym połączeniem jasnych kolorów, naturalnych materiałów i subtelnego, marynistycznego piękna. Jedną z jego najważniejszych cech jest kolorystyka obejmująca biel, beże, odcienie szarości oraz błękitu. Kolejną charakterystyczną cechą jest wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak jasne drewno, wiklina, kamień oraz tkanin jak len czy bawełna. Styl Hampton wyróżnia się lekkością – jasne barwy odbijają światło, przez co optycznie powiększają pomieszczenia. W stylu tym istotną rolę pełnią również delikatne dodatki, często kojarzone z motywami morskimi. Wspomnieć należy również o oświetleniu, które powinno mieć naturalną, ciepłą barwę. Wszystko to sprawia, że wnętrza urządzone w tym stylu są eleganckie, pełne klasy a jednocześnie doskonale wpływają na nasz nastrój i sprzyjają relaksowi.
Styl Hampton w bloku
Styl Hampton wyraża tęsknotę za wypoczynkiem nad brzegiem morza, wprowadzając do wnętrz spokój i elegancję. Doskonale sprawdza się zarówno w przestronnych willach, gdzie może rozwijać się w pełnej krasie, jak i w mniejszych apartamentach, gdzie wprowadza uczucie przestronności i lekkości. Jak jednak zaaranżować mieszkanie w bloku by spełniało jego założenia. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że wnętrza mieszkań w blokach często oświetla ograniczona ilość światła słonecznego a do naszej dyspozycji pozostaje znacznie mniejsza przestrzeń w porównaniu do domów jednorodzinnych. Musimy więc dokonać pewnych modyfikacji.
Przy wyborze kolorów, warto zwrócić uwagę na jasne odcienie, które optycznie powiększą przestrzeń. Białe ściany oraz liczne lustra powieszone w różnych miejscach domu mogą rozproszyć światło i sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało na jaśniejsze i bardziej przestronne. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiednich mebli. Ze względu na ograniczoną przestrzeń warto wybierać meble o mniejszych rozmiarach – przykładowo, zamiast wielkiej kanapy i foteli w salonie postawić niewielki narożnik, który w pełni wykorzysta całą przestrzeń w rogu pomieszczenia. Dobrym wyborem będą również wszystkie meble wielofunkcyjne oraz składane, które pozwolą nam zaoszczędzić miejsce w sytuacji, gdy nie będziemy z nich korzystać. Jeśli zaś chodzi o wybór dodatków pamiętajmy, że powinny być one oszczędne, by nie przytłaczać niewielkich pomieszczeń.
Przestrzeń i funkcjonalność
Jeśli chcemy udanego połączenia między estetyką plażowego stylu a codziennymi potrzebami musimy zdecydować się na harmonijne zagospodarowanie przestrzeni. Meble i elementy wyposażenia nie powinny zakłócać przepływu światła dziennego. Powinny być również dobrane skalą do ilości miejsca, którą dysponujemy. Warto wykorzystywać meble wielofunkcyjne, praktyczne schowki oraz miejsca na ścianach. Wiszące półki i szafki zaoszczędzą nam miejsce na podłodze a przy tym dadzą sporo przestrzeni na przechowywanie rzeczy. Warto również bacznie przyjrzeć się dodatkom. Zamiast ciężkich i długich zasłon lepiej postawić na cienkie, zwiewne tkaniny, które nie będą przytłaczać pomieszczenia. W miejscach użytkowych takich jak kuchnia czy łazienka postawmy na meble, które posiadają wysuwane półki czy schowki, co znacząco ułatwi nam codzienność nie zaburzając stylu Hampton.
Kolorystyka i materiały
Wybór odpowiedniej kolorystyki jest niezwykle ważny w przypadku mieszkań w blokach. O ile na większej przestrzeni styl Hampton możemy osiągnąć nawet jeśli zdecydujemy się na mocniejsze akcenty kolorystyczne, o tyle w przypadku mieszkań w bloku zasada jest jasna. Stawiamy na naturalne drewno o ciepłym, lecz jasnym odcieniu, lekkie i naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna oraz na kolory pasujące do tych elementów a więc biel, beż i błękit, który powinien pojawiać się szczególnie w elementach dekoracyjnych.
Wybrane pomieszczenia w bloku
Mieszkanie w stylu Hampton możemy stworzyć na wiele różnych sposobów o ile będziemy pamiętali o podstawowych zasadach tej metody aranżacji. Przykładowo, w salonie możemy zdecydować się na sofy i fotele w odcieniach beżu, zasłony o lekkiej fakturze oraz jasne kolory ścian. Aby dodać wnętrzu charakteru postawmy na poduszki w błękitnym kolorze lub w marynarskie wzory.
Aranżacja kuchni w stylu Hampton może łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, jak i elegancję. Jasne kolory szafek i blatów optycznie rozjaśniają pomieszczenie zaś dodatki w postaci wiklinowych koszyków czy drewnianych akcesoriów nie tylko ułatwią nam gotowanie i przechowywanie rzeczy, ale również będą naturalnym akcentem. W sypialni stawiamy za to na łóżko o prostej geometrycznej formie bez dodatkowych zdobień i jasną pościel wykonaną z dobrej jakości lnu. Dzięki temu nawet niewielkie mieszkanie będzie miało wszystkie cechy charakterystyczne dla stylu Hampton.