Jak zrobić podjazd z kruszywa? Krok po kroku

Podjazd z kruszywa to prosty i łatwy sposób na aranżację naszego podwórka. Przy tym niezwykle efektowny i pasuje praktycznie do każdego otoczenia. Podkreśla barwę roślin, łagodnie  odcina ścieżki od trawników i rabat, a przy okazji jest niedrogi. Ponadto mamy wybór wielu rodzajów i kolorów kruszywa w tonacjach barw ziemi. Zatem pada pytanie, jakie kruszywo wybrać i czy warto tę formę budowania ścieżek w ogrodzie wykorzystać.

Podjazd z kruszywa - dlaczego warto go zrobić ?

Ścieżki, elementy wykończeniowe i  podjazdy zrobione z kruszywa wyglądają estetycznie i wpisują się w każdą stylizację ogrodu. Doskonale prezentują się przy wiejskiej chatce, w pałacowym ogrodzie, czy przy nowoczesnej willi. Ścieżka wysypana kruszywem, aby wyglądała estetycznie przez długi czas, musi być zadbana. Dlatego regularnie należy usuwać z niej wyrastające rośliny i uzupełniać ubytki kruszywa, szczególnie w miejscach kolein. Czym wysypać podjazd, aby spełniał swoje zdanie ?

Czym wysypać podjazd? Jakie kruszywo zastosować?

Kruszywo na podjazd powinno dobrze się zagęszczać i klinować. Struktura takiego żwiru powinna być nieregularna, podobnej wielkości i ostrych krawędziach. Taki żwir na podjazd cechuje się dużą trwałością. Dlatego należy unikać materiałów o okrągłych i małych drobinkach. Ten rodzaj kruszywa nie jest spoisty, rozsypuje się na boki i nawierzchnia szybko się niszczy.

Zatem na podjazd możemy zastosować praktycznie każdy rodzaj żwiru,  oprócz rzecznego, który jest zaokrąglony. Na podjazdy można zastosować  również wapienie. Na ogół stosuje się wapienie dewońskie, dolomity, na wapieniach płytkomorskich o margielach.  Mają tę wadę, że szybko pojawiają się na nich rośliny

Najbardziej popularny jest podjazd z tłucznia frakcji ok. 31-36 mm. Możemy również zastosować drobne kruszywo kamienne o uziarnieniu od 0 do 5 mm. Na podjazdy stosuje się również kliniec lub grys.  Podjazd z klińca ma frakcje od 4 do 31 mm, a z grysu na ogół stosuje się frakcje 2-8. 8-16, 16-22 mm.

  Wentylacja w domu - rodzaje nawiewników okiennych

Oprócz wymienionych, na podjazdy można także użyć kruszywa granitowe i bazaltowe.

zwir na podjazd

Jak zrobić podjazd z kruszywa? Krok po kroku

Wykonanie podjazd z kruszywa możemy wykonać w kilku krokach.

Krok 1

Wykop koryta o wielkości planowanego podjazdu i głębokości ok. 40 cm. Dobrze jest, jak wykopana niecka posiada spadki poprzeczne, bo dzięki temu ograniczymy możliwość powstawania kolein. Gdy już wykonamy wykop, należy je dobrze oczyścić z korzeni roślin. Dno wykopu wyrównujemy i zagęszczamy zagęszczarką.

Krok 2

Wykonaną ścieżkę ogradzamy krawężnikami z betonu lub kamiennych palisad. Zatem możemy zastosować duże standardowe kamienie lub betonowe krawężniki. Przy tym wzmacniamy je warstwą betonu, stabilizującą ich ułożenie w podłożu. Zanim zaczniemy kolejne prace, musimy odczekać, aż beton przeschnie.

Krok 3

Geowłóknina ograniczy dostęp roślin do naszego kamiennego podłoża. Dlatego w tym kroku musimy rozłożyć matę z geowłókniny, aby zahamować ewentualnie wzrost roślin. Ponadto geowłóknina zapobiega mieszaniu się warstw kruszywa z gruntem. To zaś gwarantuje lepszą stabilność podłoża. Materiał rozkłada się na zakładkę.

Krok 4

Ostatnim krokiem jest wysypanie kruszywa. Dla stabilności całego podjazdu należy wysypać minimum trzy warstwy o zróżnicowanym uziarnieniu. Na dnie układamy materiał o grubym uziarnieniu.

Warstwa takiego materiału powinna wynosić ok. 20 cm grubości. Dolna warstwa może być tłuczniem lub jednorodnym gruzem. Kolejne warstwy układamy według wielkości kruszywa. Najmniejsza frakcja ziaren powinna znaleźć się na samej górze. Każdą ułożoną warstwę ubijamy zagęszczarką. Na samej górze najlepiej umieścić kruszywa o frakcji 2-8, np. drobny grys, żwir lub kamienny miał.

Ile kruszywa trzeba na podjazd?

Wszystko zależy od wielkości samego podjazdu. Mniej więcej wysypując kruszywo na podjazd, trzeba się liczyć z warstwą o grubości ok. 20 cm tłuczenia. Na to nakłada się warstwę ok. 10 cm żwiru i na samym końcu 5 cm warstwę miału kamiennego lub kamienia dekoracyjnego. Przy tym warto pamiętać, iż z czasem podjazd będzie wymagała podsypywania i uzupełniania kruszywa. Przy tym będzie zarastał roślinnością, którą będzie trzeba systematycznie usuwać.

  Jak ubrać sztuczną choinkę? 4 ciekawe inspiracje

Ile kosztują poszczególne kruszywa na podjazd?

Cena za kruszywo w dużej mierze zależy od zapotrzebowania ilościowego oraz rodzaju zamówionego kruszywa. Ceny za podjazd z kruszywa zaczynają się od 50 zł za m2 podjazdu. Co prawda same kruszywa kupuje się na tony. Ważnym aspektem jest również transport żwiru na posesję. Gdy mamy bliżej do składowiska kruszyw, to mniej nas będzie kosztował dowóz. Warto przy wycenie podjazdu pamiętać również o geowłókninie.  A oto przybliżone ceny następujących kruszyw.

Podjazd z klińca

Cena tego surowca zależy od jego rodzaju. Kliniec dolomitowy i granitowy to koszt ok. 100 zł za tonę. Znów kliniec porfirowy jest prawie o połowę tańszy i kosztuje ok. 55 zł za tonę.

Podjazd z tłucznia

Tłuczeń jest dobrym materiałem na stabilizowanie dolnej warstwy podjazdu. W tym wypadku warto użyć tłucznia porfirowy, którego cena wynosi ok. 70 zł za tonę. Natomiast lepsze gatunki tłucznia np. granitowy, mogą stanowić warstwę wierzchnią. Ich cena wacha się między 100- 120 zł za tonę.

Podjazd z grysu

Wyróżniamy kilka rodzajów grysu. Każdy z nich ma inną cenę. Jeżeli chodzi o grys, rozbieżności cenowe są duże, I tak:

  • Grys granitowy kosztuje od 80 do 180 zł za tonę w zależności od frakcj
  • Grys dolomitowy- cena może dojść do nawet 300 zł za tonę.
  • Grys bazaltowy – cena od 180 zł do 250 zł za tonę
  • Grys serpentynitowy- cena od 230 do 260 zł za tonę.

Najtańszy jest grys porfirowy, którego cena wacha się miedzy 70 zł a 150 zł.

kamienie na podjazd

Przykładowa wycena podjazdu

Ile kosztuje podjazd ? To zależy od rodzaju użytego materiału, wielkości podjazdu i grubości warstwy. Oczywiście im grubsza warstwa, tym podjazd będzie bardziej stabilny i mniej przepuszczalny dla roślinności. Ale w tym wypadku też nie należy przesadzać.

  Jak wykręcić urwaną śrubę? 4 praktyczne metody

Oto przykładowa wycena podjazdu o powierzchni ok. 50 m2:

Żwir o grubości warstwy ok. 15 cm. Przy takiej grubości i powierzchni potrzebujemy ok. 15 ton żwiru. Cena rynkowa żwiru ok. 80 zł za tonę. Zatem w sumie żwir będzie nas kosztował 1200 zł.

Tłuczeń - warstwa 20 cm, to ok. 20 ton. Cena rynkowa tłucznia ok. 70 zł. Razem tłuczeń będzie kosztowa 1400 zł. Do tego trzeba doliczyć geowłókninę (1 rolka 75 m2), to koszt ok. 300 zł. Razem materiały będą nas kosztować ok. 3000 zł. Gdy doliczymy do tego robociznę, to cena może nam wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Jak widać z powyższych wyliczeń podjazd i ścieżki z kruszywa wcale nie są taką tanią inwestycją. Aczkolwiek bardziej opłacalną od na przykład innych rozwiązań i bardziej efektowną. Przy okazji jak ścieżka z kruszywa nam się znudzi, możemy zawsze zmienić rodzaj zastosowanego żwiru.