Kolejność prac wykończeniowych w domu - 20 najważniejszych kroków

Wykończenie wnętrza to dość pracochłonny i kosztowny proces. W trakcie niego trzeba wykonać szereg prac wykończeniowych, które wymagają pewnego porządku i kolejności ich zrealizowania. Aby uniknąć zbędnych przestojów i kosztów, warto na etapie planowania takie przedsięwzięcia, ustalić odpowiednią kolejność prac wykończeniowych.

Etapy wykończenia domu wymagają podjęcia wielu decyzji. Im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym lepiej. W tym wypadku nie należy do ostatniej chwili zwlekać z wyborami i zakupami, ponieważ taka sytuacja rodzi panikę i chaos, co nie sprzyja prawidłowemu przebiegowi prac remontowych. Dlatego kolejność wykończania domu, jej ustalenie jest bardzo ważne. Zatem od czego zacząć ? Jak ustalić kolejność prac wykończeniowych, aby wszystko poszło w miarę sprawnie i gładko. Oto krótki poradnik planowania remontu w domu.

Wykończenie domu krok po kroku

1. Ustalenie ścian działowych w pomieszczeniu

Na etapie budowy i wykańczania wnętrza, zanim jeszcze otrzymamy klucze do naszego domu, należy ustalić umiejscowienie ścian działowych. Każda budowa domu wymaga projektu, na którym mamy jasno i wyraźnie ustalone kwestie ustawienia pomieszczeń. Ale inwestor ma prawo dokonać zmian i na przykład nieco przestawić lub usunąć niektóre ściany działowe, które są zawarte w projekcie.

2. Rozprowadzenie instalacji elektrycznej

Kiedy mamy już postawione ściany działowe, to czas na poprowadzenie instalacji elektrycznej w domu, ustalenie gniazdek i kontaktów elektrycznych, które będą przydatne domownikom. Przy okazji kładziemy też kable alarmowe, internetowe i telewizyjne. Prace te wymagają kucia w ścianach. Warto wykonać zdjęcie, gdzie poprowadzone są przewody, aby potem w razie kolejnego remontu nie trafić na przewód wysokiego napięcia w ścianie.

3. Wyprowadzenie instalacji wodnej i kanalizacyjne

Łączenie z pracami układania kabli elektrycznych również ustalamy wyprowadzenia wody i odprowadzenia do sieci kanalizacyjnej. Na tym etapie również musimy zdecydować, gdzie chcemy mieć umywalkę, wannę lub prysznic w łazience oraz zlewozmywak i zmywarkę. W ten sposób unikniemy problemów, związanych z dodatkowym przeprowadzaniem przewodów instalacji wodno- kanalizacyjnej.

4. Rozprowadzenie ogrzewania

System ogrzewanie jest również uwzględniony w etapie układania instalacji. W zależności, czy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe, rury od źródła ciepła do urządzeń grzewczych peryferyjnych muszą być odpowiednio doprowadzone. Gdy jeszcze nie mamy wylewki na podłodze, to możemy położyć system ogrzewania podłogowego. Jeżeli chodzi o system grzejnikowy, to możemy wykonać te prace po wylaniu i przeschnięciu podłóg.

5. Izolacja podłogi

Kiedy instalacje są już położone, to możemy zabrać się za izolowanie podłóg. W tym wypadku wymagana jest warstwa izolacyjna podłogi od gruntu (przeciwwilgociowa i termiczna). Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się na piętrze, to wymagane jest położenie izolacji akustycznej. Kładziemy szlichtę cementową. Przed zakryciem całej instalacji pod podłogą, należy zrobić próby ciśnieniowe. Szlichtę zabezpieczamy, przed ewentualnym zabrudzeniem i zniszczeniem podczas tynkowania.

  Jak wygłuszyć sufit w mieszkaniu? 4 sprawdzone metody

6. Tynkowanie ścian i sufitów

Tradycyjne tynkowanie to inaczej prace mokre. Na postawione ściany działowe i sufity kładzie się tynki cementowo-wapienne. Te roboty wykończeniowe mogą być wykonywane ręcznie lub maszynowo. Po nałożeniu i wyschnięciu tynków mokrych nakłada się gładzie gipsowe. Tynki gipsowe najlepiej rozprowadzać maszynowo. Wtedy uzyskamy jednolite i gładkie powierzchnie ścian. W kuchni i łazience w miejscach, gdzie ma być położona glazura, nie potrzeba kłaść gładzi gipsowych. Tak przygotowane i wysuszone ściany są gotowe do malowania, kładzenia płyt gipsowo kartonowych i glazury.

7. Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne osadza się na etapie końcowym wykonywania tynków. Taka kolejność wykończenia domu gwarantuje, że nasze parapety okienne nie zostaną zabrudzone i zniszczone podczas prac nakładania tynków cementowo-wapiennych.

8. Wylewka samopoziomująca

Wylewki mają na celu wyrównać i przygotować podłogę pod wykonanie materiałów posadzkowych (panele podłogowe, terakota itp.). Większość wylewek pozwala na poruszanie się po nich już po 24 godzinach. Niemniej jednak na pełne wyschnięcie wylewki musimy poczekać nawet do czterech tygodni. Najbezpieczniej jest odczekać do sześciu tygodni. Po tym czasie możemy kontynuować dalszy ciąg robót wykończeniowych.

Wylewka samopoziomująca nie zawsze jest koniecznym etapem wykończenia domu. Ale jeśli parkiet i terakota mają ze sobą sąsiadować, to należy dostosować poziomy wylewek do różnych grubości materiałów posadzkowych.

9. Sprzątanie po brudnych i mokrych pracach

Główne prace wykończeniowe już za nami. Teraz trzeba po nich posprzątać. Porządek w trakcie robót wykończeniowych pozwala na ocenienie jakości dotychczas wykonanych prac i ewentualną korektę. Sprzątając, zabezpieczamy, to co już zostało zrobione. Przy tym trzeba zaplanować przerwę na wyschnięcie wylewek i mokrych tynków na ścianach.

Gdy wykańczamy nowy dom, w tym wypadku sprawdza się jedna zasada, a mianowicie: zaczynamy od mokrych tynków i wylewek wewnątrz domu. Potem przenosimy się na zewnątrz i wykonujemy ocieplenie i elewacje domu. W międzyczasie schną ściany i wylewki.

10. Montaż płyt kartonowo gipsowych

Ten etap wykończenia domu pozwala na aranżację ścian i podłóg. Kiedy już tynki i wylewki wyschną, możemy brać się za montaż płyt kartonowo- gipsowych i tworzenie sufitów podwieszanych. W przeciwnym razie mogłyby one nasiąknąć wilgocią z mokrych tynków i wylewek. Płyty karton-gips wymagają szpachlowania  na mokro i szlifowania, przez to jest dużo pyłu, który wszędzie wchodzi. W związku z tym warto osłonić pomieszczenia, w których nie wykonujemy tego typu prac.

  Jak układać płytki w łazience? Prosta instrukcja krok po kroku

11. Układanie glazury i terkoty

Na tynku można kłaść płytki już po kilkunastu dniach od jego położenia. Na zagruntowanej ścianie betonowej płytki można układać trzy miesiące po zakończeniu betonowania. Płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe pod płytki ceramiczne, powinny być dzień wcześniej zagruntowane.

12. Biały montaż

Kiedy w łazience położymy kafelki na podłogę i ściany to możemy montować zlew i toaletę, a także podłączać zabudowaną wannę lub prysznic. W ten sposób podłączamy wszystkie sanitariaty i możemy już spokojnie korzystać z łazienki i toalety.

13. Gruntowanie ścian i malowanie

Proces gruntowania ma na celu ujednolicenie powierzchni, zmniejszenie jej chłonności i poprawienie przyczepności farby. Gruntowanie ścian przeprowadzamy w temperaturze powyżej 5 st. C. Pamiętajmy, aby po gruntowaniu ściana przeschła jedną dobę, zanim weźmiemy się za malowanie. Malując ściany i sufity, rozpoczynamy pracę od sufitów. W trakcie malowania temperatura powietrza powinna być powyżej 5 st. C, a wilgotność nie przekraczać 80%.

14. Wykańczanie podłóg

Po zakończeniu prac mokrych sprawdzamy wilgotność pomieszczenia. Gdy jest jeszcze zbyt wilgotno, to suszymy pomieszczenie specjalnymi osuszaczami. W zależności od pory roku i wilgotności powietrza na zewnątrz, tempo schnięcia podłóg i ścian jest inne. Latem wszystko bardzo dobrze i szybko schnie. Natomiast zimą musimy używać specjalnych nagrzewnic, aby podnieść temperaturę otoczenia i obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Jak już wszystko dobrze wyschnie, a ściany i sufit są pomalowane, to możemy przystąpić do układania paneli podłogowych lub parkietu. Gdy kładziemy drewniany parkiet, to po jego ułożeniu musimy odczekać dwa do trzech tygodni, zanim go polakierujemy.

15. Listwy przypodłogowe

Kiedy mamy już położone podłogi, to czas na montaż listew podłogowych. Wykonujemy go przed lakierowaniem drewnianej posadzki.

16. Montaż drzwi

Otwory drzwiowe wymierza się po położeniu podłóg i terkoty. Po to, aby dokładnie wymierzyć wysokość drzwi od góry do dołu. W ten sposób mamy pewność, że dobrze dopasujemy ościeżnice i skrzydło drzwiowe do otworu. Skrzydło drzwiowe i ościeżnice powinny być już wykonane na gotowo, czyli pomalowane i polakierowane.

17. Cyklinowanie parkietu

Cyklinowanie parkietu jest wymagane przed procesem jego lakierowania. W ten sposób usuwamy brud i nieczystości, które naniosły się na parkiet w czasie remontu oraz wyrównujemy powierzchnię całej podłogi. Po cyklinowaniu dokładnie odkurzamy parkiet.

18. Lakierowanie podłogi

Po dokładnym wyczyszczeniu parkietu kładziemy lakier w dwóch warstwach w odstępach kilkunastogodzinnych. Lakier utwardza się po ok. trzech dniach. Można wtedy bardzo ostrożnie chodzić po lakierowanej podłodze, ponieważ dopiero po tygodniu lakier uzyskuje pełną twardość i podłoga już w pełni nadaje się do eksploatacji.

  Remont łazienki - koszty, zakres prac i potrzebne elektronarzędzia

19. Drugie malowanie

Na ogół ściany maluje się wcześniej, przed montażem drzwi i podłóg. Niemniej jednak drugie malowanie ma na celu uzyskania dobrego efektu końcowego. Dlatego mówimy tutaj o większej precyzji. W tym celu zaklejamy i zabezpieczamy taśmą malarską styki futryn, listy podłogowe, parapety okienne, blaty kamienne itp. Na świeżo polakierowaną podłogę kładziemy folię malarską. Przy precyzyjnym malowaniu stosujemy wałki i pędzle do konkretnych miejsc, np. do powierzchni za grzejnikiem, czy styku ścian.

20. Montaż sprzętu AGD i zabudowy

Przed rozpoczęciem prac zabezpieczamy podłogi tekturą. Unikajmy zniszczeń w trakcie montażu. Przykręcamy kontakty, gniazda, kinkiety i wtyczki. Instalujemy okap, zabudowę kuchni, a wraz z nią sprzęt AGD. Gdy już zmontujemy meble i postawimy sprzęt AGD, wtedy dopiero można zakładać kinkiety w kuchni. Na tym etapie prac wykończeniowych również możemy już wykonywać zabudowę szafy oraz wnosić meble do pomieszczeń. Jak wniesiemy meble i wykonamy zabudowy, możemy zakładać oprawy oświetleniowe, karnisze, firanki i zasłonki.

W ten sposób remont domu praktycznie jest już skończony. Niemniej jednak warto po montażu wszystkich elementów zabudowy i wniesieniu mebli sprawdzić, czy czegoś nie uszkodziliśmy. Często po montażu konieczne są jeszcze poprawki i pewne retusze. Oczywiście wszystko zależy od samych fachowców, jak dobrze zaplanowali pewne prace i czy uważali, aby nie uszkodzić wykończonych powierzchni, w trakcie wykonywania innych prac remontowych.