Jak skutecznie ukryć rury w małej łazience?

Instalacje sanitarne w naszej łazience wymagają zastosowanie rur, które często pojawiają się w miejscach dość widocznych w naszym pomieszczeniu łazienkowym. Nie jest to zbyt estetyczny widok i często nas denerwuje. Ponadto sprawia wrażenie, jakby cała aranżacja łazienki nie była jeszcze wykończona.

Przychodzą goście, ty chcesz się pochwalić świeżo wyremontowaną łazienką, a tu u góry ciągnie się nitka rur od instalacji np. grzewczej, gazowej lub ciągu wodno- kanalizacyjnego. No cóż, do kwestii tego typu rur można podejść dwojako. Po pierwsze można się do nich przyzwyczaić, tak było za czasów, kiedy możliwości aranżacyjne naszych łazienek były dość ograniczone. Po drugie na etapie odnawiania łazienki po prostu je zamaskować. Maskowanie rur łazienkowych tak, aby były one całkiem niewidoczne dla ludzkiego oka, nie sprawia dziś aż takiego problemu, niezależnie czy wykańczasz to pomieszczenie od stanu deweloperskiego w nowym mieszkaniu, czy remontujesz i odnawiasz istniejącą aranżację. Zobacz, jak to możesz sprytnie zrobić, stosując się do naszych rad.

Jak zabudować rury w łazience w stanie deweloperskim?

To najprostszy sposób, bo pozwala na etapie wykańczania mieszkania lub domu, tak rozprowadzić poszczególne instalacje, aby nie przeszkadzały i nie rzucały się w oczy. Zatem meble łazienkowe, zabudowa z karton gipsu, czy inne sposoby, o których będziemy dalej pisać, mają w tym wypadku zastosowanie.  Dzięki nim  twoje pomieszczenie łazienkowe będzie stanowiło naturalną linię, przy tym nie burząc całości. Na etapie wykańczania możesz tak dobrać aranżacje wnętrza, aby wszystkie instalacje były całkowicie zamaskowane.  Niezależnie czy twoja łazienka jest mała, czy posiada wymiary, dające ci pełne pole do popisu, jeżeli chodzi o stylizacje tego wnętrza.

Jak ukryć rury w małej łazience?

Nasze blokowe łazienki to na ogół pomieszczenia mieszczące się w granicach wymiarowych  ok. 4-5 m2. Stanowią one nie lada wyzwanie dla projektantów, architektów, a także prywatnych inwestorów. Generalnie głównym problemem jest tutaj ta mała powierzchnia, gdzie zabudowa rur w małej łazience dodatkowo zmniejsza nam przestrzeń. Niemniej jednak w takim pomieszczeniu mamy do czynienia z kwestią wyboru, czyli albo zostawiamy, tak jak jest, albo jednak maskujemy to, czego nie chcemy na co dzień oglądać. My wybieramy te drugie rozwiązanie, więc bez zmniejszenia metrażu łazienki niestety, ale się nie obędzie.

  Wodoodporne Panele Winylowe - Praktyczne i Stylowe Rozwiązanie

Kwestia jest tylko taka, aby zrobić to tak sprytnie, żeby nie odczuć zmniejszenia parametrów tego pomieszczenia, co w dużej mierze nie wpłynie na codzienne użytkowanie tego pomieszczenia. Zatem zmniejszamy części nieużytkowe naszej łazienki lub zastępujemy tradycyjne rozwiązania bardziej ergonomicznymi i estetycznymi. Zabudowa rur łazienkowych w wersji mini, to maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej, kosztem tej nam zbędnej- zobacz, jak to możesz zrobić.

Zabudowa karton-gipsem

Zabudowa rury w łazience nie stanowi problemu. Montaż płyt kartonowo- gipsowych jest dość prosty. Z tym że do łazienki musimy zakupić płyty g-k, które posiadają odporność na warunki panujące w tym pomieszczeniu. Niemniej są idealnym rozwiązaniem na obudowywanie rur ciepłowniczych oraz innych instalacji w łazience. Można je montować na ścianie, suficie, a także na podłodze. W tym celu tworzy się obudowę z metalowych profili, swego rodzaju rusztowanie pod płyty g-k, do którego się je przytwierdza specjalnymi wkrętami.

Łączenia montuje się specjalnymi taśmami, a na koniec całość jest szpachlowana dla wyrównania powierzchni. Obudowy z płyt gipsowo- kartonowa mają prostą formę, ale też występują w formie łuków i pilastr. Tego typu zabudowa rur w małej łazience nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. A dzięki różnym formom takiej zabudowy można stworzyć stylowy klimat. Płyty kartonowo- gipsowe mogą być malowane, tapetowane, a także można na nie przyklejać płytki ceramiczne.

Meble na wymiar

Kolejnym dobrym sposobem na maskowanie rur w łazience oraz innych instalacji jest zamówienie mebli na wymiar, które zamaskują niechciane przewody. Na ogół wszystkie te instalacje prowadzone są w rogach lub przy suficie. Zatem można powiesić pawlacz, półki lub szafki na wymiar, które doskonale ukryją te  przewody. Stolarz, wykonując meble na wymiar, uwzględni przebieg przewodów w łazience oraz ich wymiary i wytnie odpowiednie otwory w meblach. Przy składaniu zamówienia należy zaznaczyć, że są to meble do łazienki. Materiał, z którego będą one wykonane, musi być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i temperaturą, panująca w tym pomieszczeniu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowe miejsca do przechowywania, nie tracąc przy tym tak cennej powierzchni w małej łazience.

Zabudowa wanny

Przestrzeń wokół wanny jest praktycznie przez nas nie wykorzystana, a tam zazwyczaj pod tym urządzeniem sanitarnym mamy kłębowisko przewodów doprowadzających i odprowadzających wodę. Zatem zabudowanie przestrzeni pod wanną umożliwi nam zamaskowanie tych instalacji. W tym wypadku możemy użyć cegieł typu ytong. Bloczki typu ytong wykonane są z lekkie betonu komórkowego, który jest trwałym materiałem i doskonale radzi sobie z obciążeniami związanymi z codziennym korzystaniem z wanny. Kładziemy je na zaprawę betonową, podobnie jak klasyczne cegły. Jak cała konstrukcja wyschnie i wanna jest już zabudowana, to możemy na tę powierzchnię położyć płytki ceramiczne.

  Układanie paneli podłogowych - jak prawidłowo je ułożyć? Krok po kroku

Innym sposobem zabudowania wanny jest zakupienie specjalnej obudowy z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie jest dużo prostsze. Niemniej jednak plastik jest mniej trwały i z czasem traci swój kolor     (biały po latach żółknie), a także łatwo go uszkodzić. Cała konstrukcja może popękać. Dlatego decydując się na obudowę z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego wiedz, że nie będzie to obudowa na lata.

Malowanie wyeksponowanych rur

Ta metoda jest tania i dość praktyczna. Jeżeli rury ciągnące się nad sufitem lub pionowo wzdłuż rogu ściany tak bardzo ci nie przeszkadzają, to możesz zdecydować się na  ich pomalowanie w tym samym kolorze co ściany lub sufit. W ten sposób instalacje bardziej zleją się z całością i nie będą rzucały się w oczy.

Kreatywne sposoby na maskowanie instalacji w łazience

Ludzka wyobraźnia nie zna granic. W aranżacji wnętrz jest to bardzo cenna zaleta. Zatem odrobina kreatywności może stworzyć z naszych rur elementy dekoracyjne i zarazem praktyczne. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. A samo przedsięwzięcie nie musi nas dużo kosztować. Oto kilka pomysłów na kreatywne maskowanie instalacji.

Oryginalne zdobienie

Dla osób, które mają talent do wykonywania prac artystycznych, takie rozwiązanie może się bardzo spodobać. Na przykład kochamy morze i często spędzamy wakacje w nadmorskich miejscowościach. Ściany można pokryć tapetą tematyczną, a rury obwinąć grubą liną  i okleić fragmentami rybackich sieci.

Gdy uwielbiamy egzotyczne klimaty, to z rury można stworzyć palmę, malując ją na brązowo a pod sufitem doczepić kilka sztucznych liści.

Kot w domu

Wydaje się to niemożliwe, ale fakt posiadania kota w domu można wykorzystać w naszej łazience. Te zwierzaki z reguły lubią przebywać w tym pomieszczeniu. Zatem dajmy im tę satysfakcję i zaaranżujmy tam swego rodzaju mini plac zabaw dla kota. Okręć kawałek rury sznurem i przymocuj do niej deseczki. W ten sposób zamaskujesz rurę, a jednocześnie stworzysz fajną zabawkę dla twojego pupila.

Wyeksponuj zamiast zakryć

Zamiast maskować, wyeksponuj. Od rury głównej możesz stworzyć kilka dodatkowych rurek, które posłużą np. do zawieszania mokrych ręczników w łazience lub koszyków na przybory.  Możesz je pomalować w kontrastowym kolorze, co stworzy ciekawy wzór na ścianie.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

Zasłona prysznica

Kiedy kąpiesz się lub bierzesz prysznic w wannie, woda na ogół również znajduje się na podłodze. Przy okazji biorąc kąpiel, chcesz mieć odrobinę intymności. Zasłona do prysznica rozwiąże ten problem. Możesz ją tak przymocować, aby zasłaniała niechciane instalacje, a jednocześnie stanie się ciekawym elementem dekoracji łazienki.

Kwiaty w łazience

Gdy twoja łazienka posiada świetlik w postaci małego okna, to możesz pokusić się o umiejscowienie tam kwiatów. Fajnym rozwiązaniem są kwiaty w doniczkach na rurze. Zamiast doniczek mogą być szklane naczynia. To wszystko zależy od twojej inwencji twórczej. Do łazienki wybieramy rośliny porastające dolne partie wilgotnych tropikalnych lasów równikowych np. storczyki.

O czym należy pamiętać, przy zabudowie instalacji w łazience?

Gdy tworzysz obudowę rur i przewodów prowadzonych w łazience, należy pamiętać o pewnych kwestiach:

  1. Nie można tworzyć stałej zabudowy do instalacji, do których możesz potrzebować szybkiego i łatwego dostępu. Na przykład  syfon pod wanną może z czasem ulec awarii i  wymagać dostępu do prac hydraulicznych. Dlatego warto w tym miejscu zostawić tzw. okienko wizyjne z klapką lub zastosować innego rodzaju obudowę, którą w razie potrzeby będzie można zdjąć.
  2. Rury stalowe przed zabudową powinny być zabezpieczone farbą podkładową antykorozyjną. Rur miedzianych nie umieszczamy w zatynkowanych bruzdach.
  3. Rury gazowe muszą biec na powierzchni ściany. Ewentualnie można je ułożyć w wykutych bruzdach i osłonić ekranem wentylowanym lub masą tynkarską, która jest łatwa do usunięcia.