Wymiana instalacji elektrycznej - jaki jest koszt? Zakresy prac i ceny

Instalacja elektryczna dobrze wykonana według wymaganych standardów, nie powinna budzić naszego niepokoju. Jednak  w razie zaistniałych usterek np. w postaci ciągłych przepięć lub nawet codziennych problemów z jej użytkowaniem, należy niezwłocznie  wezwać fachowca, który oceni jej stan i znajdzie wady. Z prądem nie ma żartów. Dlatego gdy ten fakt zbagatelizujemy, może dojść do poważnego nieszczęścia. Z tego też względu naprawa lub wymiana instalacji elektrycznej w naszym domu, czy mieszkaniu jest wymagana dla naszego bezpieczeństwa.

Kiedy należy zmodernizować instalację elektryczną?

Przewodów prądu elektrycznego, prowadzonych pod tynkiem nie widać i to jest największe dla nas zagrożenie. Gdy coś się dzieje, to trudno nam gołym okiem ocenić co jest nie tak i często drobne sygnały możemy bagatelizować. I właśnie w tym  tkwi nasz błąd.

Kiedy nasza instalacja elektryczna zaczyna niedomagać, to daje nam wyraźne sygnały w postaci spięć, zwarć i częstego wywalania bezpieczników. Ponadto gdy musimy wyłączyć np. lodówkę, aby włączyć pralkę, to świadczy o tym, że nasza instalacja elektryczna poważnie jest obciążona i wymaga wykonania jej przeglądu. Zatem po czym można poznać, że wymiana elektryki w mieszkaniu jest już konieczna:

 • częste zaniki prądu, pomimo że w mieszkaniach obok nikt z sąsiadów się nie skarży na brak zasilania elektrycznego. Wtedy warto wezwać elektryka, który oceni źródło problemu.
 • kupujesz nową pralkę, telewizor, przy tym masz kuchenkę na prąd i wiele innych urządzeń elektrycznych, a nie możesz z nich jednocześnie korzystać, to oznacza, że twoja instalacja wymaga modernizacji.
 • gdy w twoim gniazdku elektrycznym skwierczy i dymi, to wówczas niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie elektryczne.

Takie sytuacje często się zdarzają w starych budynkach, gdzie instalacja elektryczna nie była naprawiana i modernizowana od ponad 30 lat. Należy przy tym podkreślić, iż dawniej zapotrzebowanie elektryczne mieszkańców było zdecydowanie mniejsze. Nie było tylu urządzeń elektrycznych w postaci nowoczesnego oświetlenia, komputerów, urządzeń AGD  i elektroniki na prąd oraz wielu innych. Dlatego instalacje elektryczne sprzed 30 lat były dostosowane do ówczesnych czasów i w kontakcie z nowoczesną technologią mają problem z utrzymanie ciągłości przesyłu.

elektrycy wymieniaja instalacje elektryczna w domu

 

Ponadto przestarzałe komponenty, z których kiedyś wykonywano instalacje elektryczne, obecnie mogą powodować zwarcia, co prowadzi do uszkodzenia urządzeń elektrycznych, a także zagrożenia życia.

Jeszcze w niektórych starych kamienicach spotyka się instalację elektryczną opartą na drutach aluminiowych, montowaną w latach 50- tych i 60-tych. Taką instalację należy niezwłocznie wymienić.

  Wybierasz meble łazienkowe? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Co prawda awarie instalacji elektrycznych nie tylko dotyczą starych budynków, ale też zdarzają się w nowo powstałych obiektach, gdzie wadliwie wykonano instalację elektryczną. Gdy zachodzą ku temu sygnały w postaci wywalania korków, przebicia prądowego lub  spalenia się np. płyty indukcyjnej, to należy niezwłocznie wezwać elektryka, który dokona audytu instalacji elektrycznej w nowym mieszkaniu lub domu.

Pamiętaj, samodzielne naprawy instalacji elektrycznej w domu, mogą zakończyć się jeszcze większym nieszczęściem. Dlatego, gdy coś budzi twój niepokój, od razu wezwij specjalistę.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu w bloku

Gdy nie trzeba działać natychmiast, to z wymianą instalacji możemy wstrzymać się do najbliższego remontu. Wtedy najlepiej wykonać ją w pierwszej fazie, przed rozpoczęciem kolejnych prac remontowych. Dlaczego ? Otóż tego typu prace elektryczne wymagają kucia ścian.

Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić, jak przechodzą w ścianach dotychczasowe przewody elektryczne. Na ogół w mieszkaniach blokowych, szczególnie oddanych do użytku w latach 80-tych i wcześniej, nie mamy na planie mieszkania naniesionych schematów instalacji elektrycznej w naszym lokum. Zatem elektryk musi to sam sprawdzić, zanim będzie cokolwiek usuwał ze ściany.

tablica elektryczna w domu

W tym wypadku można też udać się do spółdzielni mieszkaniowe lub wspólnoty i poprosić o pokazanie projektu mieszkania z naniesioną instalacją elektryczną. Możemy zrobić sobie kopię projektu instalacji elektrycznej  naszego mieszkania. O ile nic w ciągu okresu eksploatacji nie było zmieniane (np. instalowane dodatkowe oświetlenia lub gniazdka i prowadzone dodatkowe przewody), to schemat powinien dokładnie odwzorowywać usytuowanie przewodów elektrycznych w naszym  lokum.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu złożona jest ze standardowych elementów. Do nich zalicza się przewody elektryczne, punkty oświetleniowe i gniazdka elektryczne. Projekt takiej instalacji powinien składać się z obwodów, do których połączonych jest maksymalnie 20 punktów oświetleniowych i 10 gniazd. Moc zasilanych urządzeń elektrycznych nie powinna być większa niż 3,5 kW.

Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej?

Zanim zabierzemy się za wymianę instalacji elektrycznej, należy wyłączyć prąd w całym mieszkaniu lub domu. W tym celu należy zlokalizować wyłącznik główny.

Mieszkanie lub dom należy odpowiednio przygotować do wykonania brudnych prac. W tym celu odstawiamy od ścian meble, zabezpieczamy mienie. To, co możemy, wynosimy z danego pomieszczenia. Przy tym również pilnujemy zwierzęta domowe. Najlepiej je wywieść w bezpieczne miejsce. Przy wymianie instalacji elektrycznej również najlepiej opuścić dom lub mieszkanie.

Gdy mamy rozdzielnię z korkami topikowymi, to należy się liczyć z jej wymianą. Przy nowej instalacji nie znajdzie ona zastosowania.

wymiana instalacji elektrycznej w domu

Wymiana instalacji elektrycznej może dotyczyć całości okablowania lub tylko części. W zależności, jaki jest stan naszej elektryki w mieszkaniu lub w domu, może mieć charakter punktowy lub całościowy. W tym wypadku na etapie planowania prac określa się budżet i jej zakres. Jeżeli mamy uwagi do samego projektu nowej instalacji, np. chcemy podłączyć dodatkowe gniazdka lub inaczej rozprowadzić przewody, to jest to dobry moment, aby nanieść swoje własne poprawki do projektu.

  Jak samodzielnie zrobić sufit podwieszany? Krok po kroku

Gdy mamy w mieszkaniu lub domu instalacje starego typu, czyli aluminiowe przewody, to nie obejdzie się bez wymiany całości. Na ogół właśnie instalacja aluminiowa jest powodem pożarów i awarii elektryki w domach.

Modernizację instalacji elektrycznej należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Działanie na własną rękę, może przynieść jeszcze większe szkody. Modernizacja instalacji elektrycznej w mieszkaniu  trwa od 3 do 5 dni. Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana, to czas wymiany może się wydłużyć do 10 dni. W domku jednorodzinnym o pow. 150 m2 może trwać do 14 dni.

Wymiana instalacji elektrycznej - jakie jest jej koszt?

Wartość samej inwestycji zależy od zakresu wykonywanych prac, powierzchni samego lokalu oraz stawek cenowych w danym regionie za usługi elektryczne. W przypadku mieszkania, gdzie musimy położyć nowe okablowanie w każdym pomieszczeniu, ten koszt wynosi  kilka tysięcy złotych. W domku jednorodzinnych ta kwota może wynieść kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na samym początku uzgadniamy koszt inwestycji na podstawie projektu i sporządzonego kosztorysu.

Oto przykładowe stawki:

 • Montaż rozdzielni- ok. 200 zł
 • Montaż punktu oświetleniowego- ok. 50 zł
 • Instalacja gniazda elektrycznego ok. 20 zł
 • Instalacja włącznika ok. 10 zł
 • Instalacja gniazdka komputerowego lub telewizyjnego ok. 20 zł
 • Montaż przewodów- ok. 5 zł za mb
 • Montaż przewodów wraz z kuciem i usuwaniem starej instalacji ok. 20 zł za mb

instalacja gniazdka

Na wstępnie warto ustalić całkowity koszt wykonania usługi, aby nie być zaskoczonym ceną. W przypadku prowadzenia nowych przewodów lepszym rozwiązaniem jest ustalenie konkretnej stawki za tą pracę. Rozliczenie na zasadzie stawki za mb, może nas kosztować sporo, przy bardziej skomplikowanych trasach lub dużych powierzchniach mieszkania. Dlatego warto z góry ustalić kwotę za tą usługę.

Koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m2

Modernizacja instalacji elektrycznej  w standardowym dwu lub trzy pokojowe mieszkanie w bloku dla rodziny czteroosobowej może kosztować nas od 3 tys. w górę. Gdy sprawa jest bardziej skomplikowana to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Oto przykładowy zakres prac

 • Gniazdko elektryczne – 3 szt. W każdym pomieszczeniu;
 • Robocizna za punkt ok. 60 zł plus materiał;
 • Wymiana instalacji elektrycznej oraz przerobienie jej z 1- fazowej na 3 – fazową (np. pod płytę indukcyjną). W tym wypadku wymaga ona wykonania dodatkowych bruzd w ścianach;
 • Kucie ścian, zależy od materiału, z którego są zrobione, może znacząco podnieść koszt;
 • Jeżeli usunięcie starej instalacji wymaga wysokich nakładów, to elektryk obok wykuje ściany i położyć nową instalację.
  Dziury i ubytki w ścianie - jak je naprawić?

Koszt wykonania tego typu robót w mieszkaniu 50 m2, może zamknąć się w cenie od 4000 do  6000 zł.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 40m2

W tym wypadku będziemy mieli nieco mniej punktów do zainstalowania. Na ogół takie mieszkania liczą sobie dwa lub jeden pokój. Przy zakresie prac wymiany okablowania i instalacji nowej skrzynki koszt może wynieść ok. 4000 zł.

Koszt wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu 30 m2

W kawalerce lub mieszkaniu jednopokojowym w zależności od regionu cena może wąchać się od 2500 zł do 3000 zł. Gdy elektryk nie musi kuć w ścianie (kładzie nowe przewody w korytkach), to z ceną możemy zejść nawet do 2000 zł.

Wymiana instalacji elektrycznej w bloku - czy trzeba mieć pozwolenie?

Zgodnie z prawem budowlanym instalacje elektryczne są urządzeniami technicznymi, związanymi z obiektem budowlanym, zapewniającymi możliwość jego użytkowania. Modernizacja instalacji elektrycznej w świetle przepisów jest rozbudową, przebudową lub remontem urządzeń technicznych w mieszkaniu, lub domu.

Tego typu prace nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłaszania wykonywania tego typu robót do urzędu lub spółdzielni. Zatem przeróbki instalacji elektrycznej mieszczą się w granicach remontu lub przebudowy i nie trzeba dopełniać żadnych formalności w urzędzie.

Jednak sprawa wygląda nieco inaczej, gdy chcemy taką modernizację wykonać w budynku na obszarze znajdującym się pod ochroną konserwatora zabytków. Taka modernizacja obiektu, który jest wpisany do rejestru zabytku, już wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a roboty wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru należy zgłosić. Ponadto tego typu modernizację trzeba ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków.