Wyciszenie mieszkania - 15 praktycznych pomysłów na wygłuszenie pomieszczeń

Miejski hałas za oknem i ścianą towarzyszy nam praktycznie każdego dnia. Trudno się od niego odseparować, bo jest częścią naszej społeczności. Część z nas się do niego przyzwyczaiła i nie wyobraża sobie dnia, gdy nagle zrobiłoby się zupełnie cicho. Nie słychać by było sąsiadów za ścianą, szczekającego psa na klatce, czy pisku opon na ulicy. Niemniej jednak nadmierny hałas potrafi być nie tylko bardzo uciążliwy, ale też wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Zatem jak wygłuszyć mieszkanie w bloku i pozbyć się niechcianych dźwięków z zewnątrz ? Na to jest kilka sposobów, które w zależności od poziomu  hałasu w naszym lokum, mogą spełnić nasze oczekiwania. Dlatego możemy wyciszać, wygłuszać lub wytłumiać dźwięki w naszym wnętrzu.

Wyciszanie, wytłumianie i wygłuszanie - czym się różnią?

Wydaje się, że mówimy o tym samym, ale nic bardziej błędnego. Każde z określeń ma nieco inne znaczenie.

  • Wyciszanie jest terminem ogólnie określającym likwidowanie hałasu.
  • Wygłuszanie- eliminowanie hałasów przedostających się pomiędzy pomieszczeniami, czyli z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie.
  • Wytłumiane polega na aranżacji wnętrza tak, aby wchłaniane były niepożądane dźwięki.

Dlatego pomieszczenie wytłumione lub wygłuszone jest jednocześnie pomieszczeniem wyciszonym. O to 15 sposobów na wyciszenie mieszkania w bloku i nie tylko.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Wyciszenie mieszkania od sąsiadów  to nie lada wyzwanie. Co prawda nie zawsze uda nam się całkowicie wyizolować od odgłosów za ściany, ale przynajmniej w znaczny sposób wytłumić je.

1. Sufit podwieszany z płyt kartonowo- gipsowych

Sufit podwieszany z płyt kartonowo- gipsowych jest dobrym sposobem na wytłumienie dźwięków od sąsiadów nad nami. Dodatkowo można pod nim zainstalować matę wchłaniająca dźwięki. Wadą tej metody jest zmniejszenie pomieszczenia. Podwieszany sufit zabiera nieco wysokości. Dlatego nie stosujemy w pomieszczeniach o niskim suficie. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest sufit napinany.

Zalety: dobra skuteczność

Wady: zajmuje miejsca, zmniejsza pomieszczenia i nie nadaje się do niskich wnętrz.

2. Sufit napinany

Sufit napinany jest idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń o niskim suficie. Nie zabiera on tyle przestrzeni, jak sufit podwieszany  kartonowo- gipsowy. Dodatkowym atutem jest łatwe utrzymanie w czystości takiego sufitu. Nie przyciąga on kurzu, a przy okazji może efektownie wyglądać, dzięki szerokiej gamie wzorów i kolorów. Sufit napinany wymaga dodatkowego wygłuszenia w postaci maty pochłaniającej dźwięki.

Zalety: nie zajmuje zbyt wiele  powierzchni, łatwy w utrzymaniu w czystości, nie kurzy się, ciekawy element dekoracji sufitowej

Wady: Niska skuteczność sama w sobie, ale można pod sufitem rozłożyć matę wygłuszającą

Koszt: od 90 zł do 300 zł  za metr bieżący w zależności od wzoru, formy i koloru

3. Tapeta

Tapeta  wydaje się elementem o niskim poziomie tłumienia, ale to zależy jakiego rodzaju tapetę zastosujemy.  Tapeta bawełniana o fakturze chropowatej może wytłumić dźwięki między pomieszczeniami obok w naszym mieszkaniu. Taka faktura delikatnie absorbuje dźwięki i zwiększa stopień wygłuszenia pomieszczenia. Można zastosować w pokoju dziecięcym, ściany bezpośrednio nie graniczą z pomieszczeniami hałaśliwych sąsiadów.

Zalety:  skuteczna  gdy chcemy wygłuszyć pomieszczenia sąsiadujące w mieszkaniu, można samodzielnie dekorować i wybierać spośród licznych wzorów i kolorów.

Wady: nie wygłuszy pomieszczenia przy dużym i uciążliwym hałasie

Koszt: od 40 zł do 100 zł

4. Panele ścienne

Panele ścienne są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem aranżacji ścian np. w salonie      (jako ściana medialna) lub w innych pomieszczeniach, gdzie zależy nam na dekoracji głównej ściany pokoju (np. w sypialni lub pokoju dziecięcym). Tego typu panele również potrafią pochłaniać dźwięki za ściany. Okładzina skutecznie amortyzuje wysokie dźwięki i maskuje niedoskonałości ściany. Nadaje się zarówno do mieszkań i domów prywatnych, jak i do biur, czy budynków użyteczności publicznej. Do wyboru mamy szeroki wybór faktur, wzorów, jak kolorów. Taką okładzinę można położyć na całą ścianę w newralgicznych punktach mieszkania lub na jej część.

  Jak wydzielić strefy w kuchni? Funkcjonalna ergonomia w kuchni

Zaleta: wysoka skuteczność, jeżeli chodzi o odizolowanie się od głośnych sąsiadów, estetyka

Wada: cena

Koszt: w zależności od wybranego produktu

6. Wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy

Mieszkanie przy ruchliwej ulicy potrafi być uciążliwe, o ile mamy okna, które przepuszczają hałas z zewnątrz. Aby wygłuszyć mieszkanie przed miejskim zgiełkiem, należy wymienić okna. Niemniej jednak zanim wybierzesz nowe okna do mieszkania przy ruchliwej ulicy, to zwróć uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody okiennej (wyrażony w dB.). Wskaźnik ten określa wartość redukcji hałasu, który dochodzi z zewnątrz. Im wyższa jego wartość, tym bardziej będą tłumione dźwięki.

Okna z wysoką izolacyjnością akustyczną wyróżniają się również wysoką izolacją termiczną.  Przeważanie są to okna trzy szybowe z dodatkowymi uszczelkami oraz wysokiej jakości wkładami i profilami konstrukcyjnymi. Cena takich okien jest dość wysoka, ale warto ją zapłacić, aby mieć we własnym mieszkaniu spokój i ciszę.

Zalety: skutecznie izolują mieszkanie lub dom od ruchliwej ulicy, estetyka

Wada: konieczność przeprowadzenia remontu

Koszt: w zależności od modelu od 1000 zł wzwyż

6. Okiennice

Okiennice to stara metoda odcięcia się od zgiełku na dworze. Kiedy jeszcze nie znano szczelnych okien i odpowiedniego sposobu izolacji akustycznej, to okiennice były jedynym rozwiązaniem przed hałasem z zewnątrz. Ponadto w słoneczne dni chroniły wnętrze przed nadmiernym nagrzanie oraz deszczem i wiatrem. Do dziś pełnią tę funkcję, czyli stanowią barierę termiczną i akustyczną. Kiedyś okiennice wykonywano wyłącznie z drewna, teraz mamy do wyboru również inne materiały. Na rynku możemy dostać okiennice aluminiowe, PVC oraz drewniane.

Sposoby montażu okiennic też pozwalają na montaż na zawiasach do ściany  lub do ramy już wstawionego okna. Ten rodzaj izolacji akustycznej poprawia również estetykę samego budynku. Montuje się je na zewnątrz lub wewnątrz domu. Zainstalowane w środku wykorzystuje się je, jako ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Okiennice mogą być w wersji pełnej z drewnianego skrzydła, z lamelami stałymi lub ruchomymi, albo z panelem klepkowym.

Zalety: dobra skuteczność, możliwość zacienienia pomieszczenia w upalne dni, walory estetyczne

Wady: wysoka cena i nie koniecznie wszędzie pasują. Generalnie to rozwiązanie wpisuje się w domy i stare kamienice.

Koszt: Jedno skrzydło aluminiowe kosztuje ok. 660 zł. Natomiast drewniane jest jeszcze droższe.

7. Mata wygłuszająca

Mata wygłuszająca jest elastycznym materiałem, wykonanym z gumy oraz specjalnej pianki, który jest dedykowany do izolacji akustycznej na podłogi, ściany i sufity.  Matę można zastosować na całej powierzchni lub tylko pod element generujący drgania np. pralka, lodówka.

Jeżeli chcemy wyciszyć mieszkanie matą wygłuszająca, to trzeba o tym pomyśleć przed założeniem parkietu, płytek lub otynkowania ścian. Matę stosuje się pod płytki ceramiczne, parkiet, linoleum lub wylewkę betonową.

Maty wygłuszające są odporne na pleśnie, robactwo, roztocza, wilgoć i nie zawierają toksycznych związków. Kupujemy je na metry kwadratowe lub w rolkach.

Zalety: dobra skuteczność i niewidoczna dla oka

Wady: o jej założeniu należy pomyśleć na etapie wykańczania domu, czy mieszkania.

  Lamele ścienne - oryginalna dekoracja, która doskonale sprawdzi się w Twoim domu

Koszt: od 50 zł do 70 zł / m2 – mata z gumy

8. Pianka akustyczna

Ze względu na swoje właściwości pianka akustyczna jest stosowana w studiach nagrań. Wykazuje ona bardzo dobrą ochronę izolacyjno-akustyczną oraz termiczną. Tego typu materiał na izolację tłumiącą dźwięki  wykonuje się z żywicy melaminowej lub pianki poliuretanowej.

Mocowanie takiej pianki do ściany, czy sufitu nie jest trudne. Montowana jest do ściany lub sufitu już na wykończonych elementach np. pomalowanej ścianie za pomocą kleju montażowego, lub wkrętów, albo na stelażu. Piankę można nabyć w postaci gładkiej lub z fakturą piramidek.

Zalety: wysoka skuteczność, stosowana w studiach nagrań

Wady: estetyka

Koszt: od 50 zł do 450 zł za 1m2.

9. Dyfuzor Schroedera - jednowymiarowy

Dyfuzor Schroedera jest specjalistycznym urządzeniem, który rozprasza falę akustyczną, a tym samym zmniejsza hałas i pogłos. Jego działanie oparte jest na matematycznych wyliczeniach, polegających na sumowaniu fal odbitych od sztywnych powierzchni tak, aby te fale się wzajemnie znosiły.

Dyfuzor może być indywidualnie dopasowany do potrzeb danego pomieszczenia pod kątem kształtu, wielkości i formy. Urządzenie to tłumi pogłosy i echa oraz poprawia brzmienie dźwięków wewnątrz mieszkania.

Zalety: Skuteczny i ciekawa forma aranżacji wnętrza

Wady: cena

Koszt: płyta dyfuzora o wymiarach 60 cm x 60 cm kosztuje ok. 500 zł.

10. Dyfuzor Schroedera - dwuwymiarowy

Płytę dyfuzora można wykonać samodzielnie z korka lub kwadratowych drewnianych kostek. Korek i płyta korkowa są dobrym izolatorem akustycznym, to taka konstrukcja ułożona w nietypowy sposób jest oryginalną i ponadczasową dekoracją. Aby wykonać taki dyfuzor, potrzeba bardzo dużej ilości surowców w postaci np. korków od butelek. Dlatego to idealne rozwiązanie dla kolekcjonerów korków od butelek.

Zalety: własnoręcznie zrobiona dekoracja, możliwość samodzielnego montażu, dobre właściwości dźwiękochłonne, nie zabiera zbyt wiele przestrzeni

Wady: potrzeba dużo surowca i wysoki koszt przy większych powierzchniach

Koszt: trudno oszacować.

11. Panele binarne

Panel binarny do drewniana płyta  z otworami, które umieszczone są w płycie na zasadzie kodu binarnego. Tego typu płyta doskonale wpisuje się, jako element dekoracji w nowoczesne wnętrza industrialne. Charakteryzuje się dobrą skutecznością działania i oryginalnym designem.

Płyta binarna zbudowana jest z dwóch elementów, czyli płyty z otworami i rdzenia wygłuszającego w postaci izolacji HDS. Wierzchnia warstwa jest na ogół wykonana z elastycznego tworzywa, łatwego w utrzymaniu czystości. Produkt łatwy w montażu i cienki, bo jego grubość nie przekracza 5 mm.

Zalety: duża skuteczność, łatwa w montażu, ciekawy wzór, zajmuje mało miejsca

Wady: spory koszt przy dużych powierzchniach do wyciszenia

Koszt: płyta binarna o parametrach 60 cm x 120 cm kosztuje ok. 250 zł

12. Tkaniny akustyczne

Gdy wykańczamy nasze nowe mieszkanie, to na ogół nie myślimy o hałasach za ściany. Problem pojawia się, gdy już zamieszkamy, a gwar i hałas z zewnątrz zaczyna nas irytować i męczyć. Co w takim razie zrobić, jak wyciszyć mieszkanie ? Jeżeli nie mamy środków na zakup specjalistycznych elementów akustycznych lub gdy nie planujemy na razie zmian w naszym wnętrzu, to możemy zastosować tkaniny akustyczne.

Materiały te nie różnią się wizualnie od klasycznych tkanin, ale doskonale absorbują dźwięki. Poprzez odpowiedni wystrój pokoju przy użyciu tkanin możemy wygłuszyć nasze wnętrze. Możemy z nich zrobić zasłony, poduszki, rolety, obicia na meble, poszewki, parawany lub narzuty. W sprzedaży mamy szeroką paletę materiałów akustycznych, również dywany dźwiękoszczelne.

  Klej do płytek - jaki wybrać? Klasyfikacja i oznaczenia klejów do płytek

Zalety: dyskretne, funkcjonalne i ciekawe dekoracje, które mogą być zastosowana we wnętrzach już wykończonych

Wady: nie przyniosą aż takiego efektu wyciszenia jak specjalistyczne maty, płyty itp. do wyciszania wnętrz.

Cena: w zależności od rodzaju materiału od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za m2.

13. Filc akustyczny

Filc akustyczny jest naturalnym materiałem, powszechnie stosowanym w budownictwie. Wykonany jest z wełny. Jego cechą charakterystyczną jest cienka i delikatna struktura, ale bardzo wytrzymała. Ten rodzaj materiału może być barwiony. Z tego też względu ma również zastosowanie w aranżacji wnętrz, jako materiał dekoracyjny. Przy tym jest łatwy w utrzymaniu, ekologiczny i bezpieczny.

Filc akustyczny możemy nabyć w sklepach budowlanych, gdzie sprzedawany jest na mb lub rolki. Taką izolację możemy wykonać samodzielnie. Przyklejamy filcowe kawałki w miejsca, skąd dochodzi hałas za ściany. Ten materiał może być łączony z innymi elementami dekoracyjnymi i wygłuszającymi, takimi jak np. korek, pianka akustyczna, czy styropian.

Zalety: możliwość zastosowania we wnętrzach już wykończonych, lekka, miękka i ciekawa dekoracja, może być łączona z innymi materiałami, niska cena

Wady: trzeba zakupić naturalny filc z dobrej wełny i dobrać odpowiednią grubość

Koszt: od 10 zł za plater o grubości ok. 1 cm  i wymiarach 100 cm x 100 cm

Wyciszanie drzwi w mieszkaniu - jak to zrobić?

14. Mata izolująca dźwięki

Powodem tego, że przez drzwi dostają się hałasy z zewnątrz, mogą być nieszczelności w drzwiach, wynikające ze źle zamontowanych gumowych uszczelek w futrynie. Sprawdź, czy skrzydło drzwiowe dobrze przylega do futryny drzwi po jego zamknięciu. Jeżeli jednak nie po tej stronie leży problem, to możesz zastosować matę izolująca dźwiękoszczelną na drzwi. W tym wypadku trzeba nałożyć na płaskie drewniane drzwi izolację akustyczną. Gdy powierzchnia drzwi jest nierówna, trzeba zaszpachlować wszelkie nierówności.

15. Tapicerowanie drzwi

Tapicerowanie drzwi jest dość często stosowaną metodą na wygłuszenie hałasów z np. klatki schodowej. Tapicerkę można nałożyć na każdy model drzwi i dobrać stosownie do potrzeb i modelu. Tapicerka może mieć różną fakturę i kolor.

Tapicerka drzwiowa nie tylko wygłuszy mieszkanie, ale też stworzy swego rodzaju izolację termiczną. To oznacza, że w naszym lokum będzie cieplej. Cena zależy od zastosowanych materiałów, wypełnienia oraz, czy robimy sobie sami taką tapicerkę drzwi, czy wynajmujemy firmę. Gotowe tapicerki nabędziesz w markecie. Cena od 100 zł wzwyż.