Wygłuszanie ścian - 10 najlepszych i skutecznych sposobów na wyciszenie ścian

Mieszkanie w budynku wielorodzinnym ma tę wadę, że nie możemy się całkowicie wyizolować od hałasów za ścianą. Niestety, ale komfort  życia w tzw. wspólnocie wielorodzinnej burzy brak możliwości całkowitego relaksu i odizolowania się od sąsiadów oraz zgiełku za oknem. Ale można to zmienić. Wyciszenie ścian pozwoli nam na intymność w naszym domu, czy mieszkaniu, co jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Zobacz jak odizolować się od otoczenia.

Zalety wyciszania ścian - jakie są?

Każdy, kto ma ten komfort, że żyje w ciszy i spokoju wie, jak dobroczynnie wpływa na nasz umysł spokojne i ciche środowisko wokół nas. No cóż, właściciele domków jednorodzinnych zlokalizowanych w pewnym oddaleniu od środowisk ludzkich doskonale to znają. Natomiast mieszkańcy miast mają do wyboru zaakceptować hałas z zewnątrz i za ścianą, albo zainstalować ściany wygłuszające. Wyciszanie ścian w bloku ma wiele zalet, a o to te najważniejsze.

1. Odseparowanie się od szkodliwego hałasu

Dłuższe przebywanie w hałasie, który odbieramy jako drażniący, irytujący i ogólnie nieprzyjemny,  powoduje kumulowanie się jego szkodliwego działania. Niepożądane skutki szkodliwego hałasu możemy odczuć dopiero za jakiś czas. Charakterystycznymi jego symptomami jest dyskomfort psychiczny, trudności ze skoncentrowaniem uwagi i regeneracją sił, czyli w miarę upływu czasu  stajesz się bardziej rozkojarzony i zestresowany.

2. Komfort i wypoczynek w domu

Ściany wygłuszone w mieszkaniu, to skuteczna regeneracja sił, sen w sprzyjających warunkach oraz pełen wypoczynek.

3. Zaleta obustronna

Wyciszanie ścian od sąsiada pozwala odizolować się od dźwięków za ścianą, ale i jednocześnie nasze hałasy nie przechodzą do sąsiadów.

4. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Jeżeli wyciszanie ścian działowych wykonamy z materiałów niełatwopalnych, to poprawimy nasze bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Gdy wybuchnie pożar u sąsiada, nasze mienie w tym wypadku będzie bezpieczne. Ponadto wygłuszanie ścian działowych materiałami ognioodpornymi, poprawia bezpieczeństwo przeciwpożarowe całego budynku, ponieważ w razie pożaru, dzięki takiej izolacji ogień nie będzie rozprzestrzeniał się na dalsze mieszkania i kondygnacje.

  4 pomysły na plakat do salonu – sprawdzone propozycje

5. Lepsza termoizolacja mieszkania

Płyty wyciszające hałas nie tylko izolują akustycznie nasze lokum od hałasów z zewnątrz, ale też poprawiają termoizolację samego mieszkania. W praktyce to oznacza, że mamy lepiej ocieplone i zaizolowane termicznie wnętrze, co może wpłynąć na niskie rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Jak wygłuszyć ścianę?

Poziom hałasu w naszym mieszkaniu w dużej mierze zależy od grubości ścian. Obecnie dość popularne ścianki działowe z karton- gipsu mają niestety, ale bardzo słabe właściwości tłumiące dźwięk. Lepsze tłumienie mają ścianki wykonane z pustaków na zaprawę klejoną. Zatem wygłuszanie ścian może być realizowane poprzez zamontowanie odpowiedniej warstwy izolacji akustycznej na ścianach. Jeżeli hałas pochodzi z zewnątrz np. z ruchliwej ulicy lub podwórka, to warto się zastanowić nad izolacją lub wymianą okien na dźwiękoszczelne. Sposoby na wygłuszanie ścian znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym można wygłuszyć ściany?

Do tłumienia hałasu w domu możemy użyć pianki akustycznej na ściany o gęstości 140 kg/m3. Jej grubość zależy od intensywności hałasu. Przy standardowych hałasach wystarczy grubość pianki ok. 2 cm. Natomiast gdy hałas jest bardzo dokuczliwy, to możemy zastosować piankę o grubości 4 cm.

W sprzedaży są również inne materiały izolacyjne, które skutecznie tłumią dźwięki z zewnątrz. Mamy też kilka sposobów na wygłuszenie ścian w domu.

Wygłuszanie ścian w mieszkaniu

Hałas najczęściej nam towarzyszy i przy tym bywa często irytujący w naszych mieszkaniach blokowych. Dodatkowo sposób budowy i zastosowania materiałów budowlanych do stawiania ścian konstrukcyjnych, nie sprzyja tłumieniu akustycznemu. Dlatego, gdy nasi sąsiedzi są dość głośni za ścianą, to musimy postarać się o wygłuszenie własnego mieszkania. W tym celu możemy zastosować materiały aranżacyjne wnętrza, które wygłuszą nam ściany, sufit i podłogi.  Oto kilka z nich do zastosowania na ściany.

Tapety

Tapeta sprawdzi się przy wygłuszaniu pomieszczeń między sobą w naszym mieszkaniu blokowym. Dlatego można ją zastosować przy niskim zapotrzebowaniu na izolacje od hałasu.  Dla uzyskania pożądanego efektu kierujmy się jej fakturą.  Na przykład tapeta o fakturze chropowatej z bawełny delikatnie absorbuje dźwięki i zwiększa stopień wygłuszenia pomieszczenia. To rozwiązanie  sprawdzi się w pomieszczeniach wewnętrznych np. w pokoju dziecięcym, gdzie ściany bezpośrednio nie graniczą z pomieszczeniami hałaśliwych sąsiadów.

  Remont starego domu - jak to zrobić i ile kosztuje? Kompletny poradnik

Panele ścienne

Panele ścienne to obecnie topowy produkt w aranżacji wnętrz. Ten materiał jest nieco droższy od tapet, ale i też zdecydowanie skuteczniejszy, jeżeli chodzi o wygłuszanie wnętrza. Panele są wypełnione pianką akustyczną, która posiada wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku i stanowi zdecydowanie dobrą barierę dźwiękochłonną. Tego typu rozwiązanie na ścianie, dzielącej nas od innych lokatorów, doskonale wycisza pomieszczenie z zewnątrz oraz dodatkowo poprawia akustykę w danym pomieszczeniu.

Zaletą paneli ściennych jest ich estetyka. Ze względu na szeroki wybór wzorów i kolorów pełnią one również funkcje dekoracyjne. Mogą być montowane na całej ścianie lub na wybranych płaszczyznach.

Ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne składają się z metalowej konstrukcji (stelażu), z płyt kartonowo- gipsowych lub ołowianych. Płyty te są wypełnione wełną mineralną. Ekrany pochłaniają część dźwięków przedostających się przez ścianę. Ten sposób wyciszenia mieszkania jest najskuteczniejszy. Niemniej jednak wadą tego systemu jest to, że zabiera część powierzchni, ponieważ grubość takiego ekranu sięga od 5 cm do 10 cm. Oczywiście im grubszy ekran, tym lepiej izoluje akustycznie mieszkanie od sąsiadów.

Ile kosztuje wyciszanie ścian?

Cena wyciszenia ścian w dużej mierze  zależy od zastosowanego materiału oraz robocizny. Jeżeli sami montujemy elementy wygłuszające ściany, to odpada nam koszt robocizny i pozostaje samego materiału. Zatem szukając sposobu na wygłuszenie ścian, w zależności od zastosowanego wykończenia na ściany, możemy zapłacić:

Tapeta- od 50 zł do 75 zł za m2

Panel ścienny- od 50 zł do 300 zł za m2

Ekran akustyczny z wełny mineralnej i płyty g-k- od 100 zł do 200 zł za m2.

Wygłuszanie ścian w domu - jak to zrobić?

Mieszkańcy domów wolnostojących raczej nie mogą się uskarżać na hałaśliwych sąsiadów za ścianą. Jeżeli dom stoi przy ruchliwej ulicy, to jest to jedyny jego problem, jeżeli chodzi o hałas z zewnątrz. W tym wypadku dobre ocieplenie termoizolacyjne ścian zewnętrznych budynku również wpłynie na tłumienie dźwięków z zewnątrz. Jeżeli hałas z zewnątrz lub wewnątrz jest bardziej dokuczliwy np. akustyka wewnętrzna domu, daje wiele do życzenia, to można zastosować metody podobne jak wygłuszanie ścian w mieszkaniu. Zatem w domu wolnostojącym możemy zastosować izolacje zewnętrzną ścian, jak i wewnętrzną. Przy autostradach i ulicach szybkiego ruchu często montowane są ekrany akustyczne, które mają za zadanie tłumienia ruchu z ulicy.