Jak samodzielnie zrobić moskitierę na drzwi, okno i taras?

Sezon letni to najlepszy czas, aby korzystać z pięknej pogody i podziwiać przyrodę w całej jej krasie. Latem chcemy wyjść na zewnątrz i w pełni oddychać świeżym powietrzem. Dlatego otwieramy okna i drzwi tarasowe, aby jak najwięcej świeżości wpłynęło do naszego domu i mieszkania. Wraz ze świeżym powietrzem przez otwarte drzwi i okna dostają się również niechciani lokatorzy, czyli muchy, komary, osy i inne owady. O ile wiele z nich pojawia się w naszym wnętrzu przez pomyłkę, o tyle np. komary szukają nowego pokarmu.

Wieczory spędzane na tarasie lub w salonie przy otwartym oknie, mogą okazać się nader uciążliwie, przez te małe owady, które pojawiają się po to, aby nas kąsać. Dlatego stworzenie zapory przed ich inwazją staje się dla nas głównym celem. Na pomoc przychodzi nam moskitiera.

Moskitiera - kiedy się przydaje ?

Moskitiera chroni wnętrze domu przed owadami, które pojawiają się w naszym wnętrzu z zewnątrz. Ten bardzo przydatny element, który zakładamy na drzwi i okna tworzy barierę nie do przejścia dla owadów, a zarazem nie blokuje przepływu powietrza w domu. Zatem okna i drzwi mogą być otwarte przez cały dzień, a my przy tym nie musimy mieć w domu niechcianych lokatorów. Dlatego, aby uchronić się przed komarami, meszkami, muchami oraz innymi owadami, warto wiosną i latem założyć moskitierę.

Jak zamontować moskitierę?

Moskitierę można zamontować zarówno od wewnętrznej strony, jak i na zewnątrz. Ze względu na zmienne warunki pogodowe na ogół polecane są moskitiery wewnętrzne. Zewnętrze konstrukcje potrzebują być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Moskitiery możemy montować na drzwiach wejściowych, tarasowych oraz na oknach.

Tego typu konstrukcje możemy zamówić na wymiar lub wykonać je samemu.

Co będziemy potrzebowali do wykonania moskitiery?

Do wykonania moskitiery będziemy potrzebowali siatki na owady lub siatki winylowej o bardzo małych oczkach. Możemy ją nabyć w markecie budowlanym i z materiałami wykończeniowymi dla domu. Siatki kupujemy na metry i samodzielnie przycinamy na wymiar. W sklepach wyposażenia wnętrz możemy dostać gotowe już przycięte siatki, dopasowane do np. standardowych wymiarów okien lub drzwi.

  Zabudowa poddasza z wykorzystaniem systemu suchej zabudowy – dlaczego warto?

Należy również zaopatrzyć się w taśmę dwustronną klejącą i drugą jednostronną klejącą. Istotną sprawą jest, aby były one w miarę cienkie, abyśmy mogli spokojnie domknąć okno czy drzwi tarasowe.

Moskitiery montowane na drzwiach tarasowych lub wejściowych wymagają wykonanej ramki np. z profili aluminiowych. Niektórzy polecają drewno, ale ze względu na grubość listew,  takie drzwi mogą przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu tarasu, czy wejścia do domu.

Najlepsze są ramki aluminiowe z samo domykającymi się zawiasami lub rozsuwane na boki.

Moskitiera na okno - jak wykonać?

Najprostszy sposób na montaż moskitiery na okno, to przyklejenie siatki do ramy okna. W tym celu przycinamy siatkę na wielkość okna. Przy tym zostawiamy po kilka milimetrów odstępu od ściany. Na ramę okna naklejamy taśmę dwustronnie klejącą. Następnie precyzyjnie napinamy siatkę i przyklejamy do taśmy. Od strony gdzie siatka jest przyklejona do ramy taśmą dwustronną, naklejamy taśmę klejącą jednostronną. Wykonujemy ten zabieg bardzo dokładnie, aby nie pozostawić klejących się miejsc, bo w innym wypadku możemy przykleić okno do moskitiery, w momencie jego próby zamknięcia.

Tego typu moskitierę można przyklejać zarówno od wewnętrznej strony ramy okiennej, jak i zewnętrznej. Niemniej jednak na zewnętrznej stronie ramy okiennej nie będzie ona solidnie się trzymać, ze względu na warunki pogodowe. Dlatego na zewnątrz warto wykonać moskitierę ramową.

Moskitiera ramowa – jak ją samodzielnie zrobić ?

W tym wypadku zamiast taśmy klejącej użyjemy ramki. Ramkę można wykonać na wymiar ramy okna z drewnianych listew, które łatwo przyciąć. Trwalszym rozwiązaniem są też profile aluminiowe. Niemniej jednak one muszą już być przycięte na wymiar okna. Doskonale sprawdzają się cieniutkie listewki frezowane, które posiadają zewnętrzną krawędź.

Z listewek tworzymy dwie ramy, pomiędzy którymi będzie włożona siatka. W sklepach możemy zakupić siatkę na owady z tasiemką lub na rzepy. Listwy tniemy wyrzynarką. Do łączenia listew i tworzenia ramy będziemy potrzebowali metalowych narożników oraz zestawu wkrętów.

Jak zrobić moskitierę na drzwi?

Moskitiera na drzwi musi być solidna, a przede wszystkim umożliwiać otwierania się skrzydła drzwiowego.

  Co można zrobić z palet? Kilka przykładów

Podobnie jak na okna, możemy na drzwi wykonać moskitierę ramową z drewnianych listew lub aluminiowych profili. Dodatkowo musi być ona zaopatrzona w zawiasy i uchwyty zaciskowe, aby otwierała się jak drzwi i zamykała. Gdy nasze drzwi mają wymiar znormalizowany, to możemy nabyć już gotowe ramowe moskitiery, pasujące do otworu drzwiowego i montowane na ościeżnicach.

Jeżeli zdecydujemy się zrobić taką moskitierę samodzielnie, to jej wykonanie jest podobne, jak zrobienie moskitiery na balkon.

Moskitiera na balkon - jak ją zrobić?

Moskitiera na balkon z samo zamykającymi się zawiasami jest idealnym rozwiązaniem do drzwi balkonowych w naszych mieszkaniach blokowych. Oto jak krok po kroku ją wykonać.

Moskitiera na balkon krok po kroku

1. Pomiar otworu drzwi balkonowych

Wymierzamy drzwi balkonowe. Wymiar wewnętrzny i wymiar ościeżnicy drzwi.

2. Docinamy ramki

Po wymierzeniu ościeżnicy drzwi balkonowych docinamy na wymiar aluminiowe elementy, tak aby złożona z nich rama pasowała do otworu drzwi. Gdy nasza rama jest z listew drewnianych, to możemy użyć do tego celu wyrzynarki. Listwy aluminiowe możemy dociąć szlifierką kątowa.

3. Składanie ramki

Docięte elementy i łączniki składamy w ramę drzwi i skręcamy ją śrubami.

4. Układamy siatkę na ramce

Siatkę układamy i naciągamy na skręconej ramie.  Gumową uszczelką dociskamy do rowka wokół ramy, tak aby siatka znalazła się pod spodem. Gumowa uszczelka dociska siatkę i nie pozwala jej się ruszać, ani wysuwać z ramki.

5. Mocowanie moskitiery do drzwi

Ramę moskitiery mocujemy do ościeżnicy drzwi balkonowych bez potrzeby wwiercania otworów. Do tego celu stosujemy rozsuwany uchwyt, który możemy dopasować swobodnie do szerokości framugi.

6. Montaż uchwytów zaciskowych

Zawiasy i uchwyty zaciskowe nakładamy na profil ościeżnicy i stabilizujemy je, dokręcając śrubą.

7. Regulacja zawiasów

Na koniec regulujemy zawiasy, aby drzwi swobodnie się otwierały. Możemy do wykonać kluczykiem dołączonym do zestawu, bądź imbusem. I gotowe.

W ten sposób gotową moskitierę ramową możemy zamontować na drzwiach od balkonu lub tarasu, otwieranych na zawiasach. Natomiast drzwi tarasowe przesuwne wymagają trochę innej techniki montażu.

  Pielęgnacja bramy garażowej - jak to robić?

Jak zrobić moskitierę na taras?

Moskitiera na taras może mieć różne formy. Najprostsza to ta rozpięta na ramie. Niemniej jednak gdy nasze drzwi tarasowe są w systemie rozsuwanym, to bardziej sprawdzą się modele zwijane lub plisowane. W każdym momencie można je odsunąć, aby nie blokować wyjścia na taras. Skutecznie chronią przed insektami, o ile pamiętamy o ich zamykaniu.

Moskitiera na taras może być zamontowana na stałe za pomocą wkrętów. W ten sposób montuje się modele, które można zwijać lub przesuwać. Dzięki temu nie odczepią się przy szarpnięciu drzwiami tarasowymi lub silniejszym podmuchu wiatru.

Dla tych, co nie chcą niszczyć framugi drzwi tarasowych, ciekawym rozwiązaniem jest siatka ramowa montowana bezinwazyjnie. Można ją montować na specjalne zaczepy i w każdej chwili łatwo zdemontować. Taka moskitiera jest wielokrotnego użytku, czyli po sezonie ją demontujemy i przechowujemy na kolejny sezon wiosenno- letni.