Jak podzielić pokój na dwa mniejsze? 14 pomysłów na podzielenie pokoju

Przestronne wnętrze daje dużo możliwości aranżacyjnych. Niemniej jednak nie zawsze dobrze się w takich wnętrzach czujemy. Czasem potrzeba nam podziału na strefy w takim pomieszczeniu, aby np. oddzielić kuchnię od salonu, znaleźć miejsce na telewizor lub po prostu własny kącik tylko dla siebie. Przedzielenie pokoju nie zawsze oznacza utratę tak cennej części przestrzeni. Czasami dzięki takiemu rozdzieleniu zyskujemy jego dodatkowych funkcji lub po prostu osobnego miejsca do odpoczynku. Zatem podział pokoju może mieć wiele zalet.

Kiedy warto podzielić pomieszczenie?

Przedzielenie pokoju zawsze jest korzystnym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy tzw. chwili dla siebie, czyli odpoczynku lub miejsca do pracy. Niezależnie czy nasze mieszkanie jest małe, czy duże, taki kąt jest mile widziany w naszym domu.

Małe mieszkania mają to do siebie, że na ogół z naszego punktu widzenia wydaje się, że na pewno nie da zrobić z jednego pokoju dwóch mniejszych. Fakt ten szczególnie dotyczy kawalerek, gdzie mamy jeden duży pokój, łazienkę i kuchnię. W nowym budownictwie często  możemy się spotkać z pokojem połączonym z aneksem kuchennym. Kiedy mieszkamy sami, to taka aranżacja przestrzeni może wcale nam nie przeszkadzać. Chociaż co niektórzy lepiej czują się, gdy jednak mają oddzieloną kuchnię od części gościnnej. Wtedy łatwiej przyjmować gości, którzy nie widzą słodkiego nieładu w kuchni.

Gdy mieszkamy we dwoje, a czasem nawet we troje, to takie małe mieszkanko nie daje nam chwili intymności. W tym wypadku warto zrobić sobie osobne miejsce na sypialnie i odgrodzić ją od części pokoju dziennego.

Kiedy mamy do czynienia z większą rodziną, to każdy z nich chce mieć kawałek własnego miejsca. Często dotyczy to dzieci, gdy mieszkają razem w jednym pokoju. Każde z nich dorastając, potrzebuje własnego kąta. Czasami chcemy oddzielić przestrzeń do pracy od sypialni lub pokoju dziennego.

Gdy mamy salon z aneksem kuchennym, wydzielenie strefy kuchni i salonu może przynieść nam wiele korzyści.

Tam, gdzie szczególnie warto wytyczyć konkretne pomieszczenia, jest poddasze. W tym wypadku warto na nim zrobić sobie osobną sypialnię, tak aby nam dzieci nie przeszkadzały, przy tym dodatkową łazienkę i np. pokój rekreacji. Dzięki temu zyskamy przestrzenie dla siebie i tylko dla siebie. A całe życie rodzinne może się toczyć na dole, z dala od naszej strefy wypoczynku i intymności.

Wydzielenie przestrzeni może poprawić jej funkcjonalność, a przy tym każdemu z domowników pozwolić na własny kawałek prywatności. Zatem jak można podzielić przestrzeń domu, czy mieszkaniu ?

14 pomysłów na podział pokoju. Jak podzielić pokój?

Kiedy myślimy i przedzieleniu jednego pomieszczenia i stworzeniu dwóch, a nawet trzech przestrzeni, to zaraz przychodzi nam na myśl duży remont i stawianie dodatkowych ścian. Przy okazji mamy wizję przedsięwzięcia, które może okazać się dość czasochłonne i wymagające sporej inwestycji, a przy okazji już na wstępnie zaczyna nas przerastać. Nic bardziej błędnego. Współczesne aranżacje wnętrz pozwalają nam ciekawe rozwiązania aranżacyjne odnośnie tworzenia dodatkowych przestrzeni z jednego pomieszczenia. Zatem dzielenie pokoju nie oznacza zaraz zmniejszenia przestrzeni mieszkania oraz inwestycji okrojonych na szeroką skalę w naszym domu. Zobacz czym przedzielić pokój.

Ścianka do przedzielenia pokoju

Podział pokoju na ogół kojarzy nam się ze stawianiem ściany. No cóż, jest to najprostsza metoda, dająca totalne oddzielenie od siebie dwóch pokoi i wiąże się z całkowitą ich izolacją również akustyczną. Takiego przedsięwzięcia nie zrealizujemy bez wykonania pewnych robót budowlanych, które wiążą się z nieporządkiem w domu. Jak przedzielić taki pokój ? Można to zrobić na kilka sposobów

  Dobór wysokości krzesła: kompletny poradnik jak dopasować krzesła do stołu i blatu

Ścianki karton - gips

Najprostszy, a zarazem najmniej pracochłonnym i kosztownym sposobem jest wydzielenie przestrzeni ścianką kartonowo- gipsową. W sklepach budowlanych możemy nabyć całe płyty kartonowo- gipsowe, które są niedrogie. Budowa takiej ścianki wymaga jednak ustawienia odpowiedniego stelaża z aluminiowych lub stalowych profili. Na nim montuje się płyty kartonowo- gipsowe. Cała konstrukcja jest lekka i cienka oraz szybka i prosta do ustawienia. Przy tym nie tracimy zbyt wiele cennej przestrzeni. Między ściankami kartonowo- gipsowymi możemy umieścić wełnę mineralną, która akustycznie wygłuszy i odizoluje dwa pomieszczenia od siebie, dając poczucie pełnej intymności.

W sklepach budowlanych możemy zakupić płyty kartonowo- gipsowe w różnych formatach i wielkościach, a także dedykowane dla różnego typu pomieszczeń np. o podwyższonej odporności na wilgoć do łazienki lub kuchni. Te ostatnie są specjalnie zaimpregnowanymi płytami. Gdy nam zależy na położeniu glazury, to należy wybrać płyty o odpowiedniej grubości oraz umiejscowić je na odpowiednich stelażach.

Stelaże nie tylko mogą być z metalowych profili, ale do konstrukcji pod płyty karton- gips używa się również konstrukcji drewnianych. Słupki drewniane w tym wypadku mogą stanowić dodatkową aranżację wnętrza, jeżeli ścianki karton- gips umiejscowimy między nimi. W ten sposób stworzymy efekt belek wkomponowanych w ścianę, tworząc klimat rustykalnego wnętrza. Często takie aranżacje możemy spotkać na poddaszach domów.

Ściany z trwałych materiałów

Solidne ściany zapewnią nam trwałe materiały murarskie typu betonowe bloczki, pustaki lub cegły. Z tych materiałów możemy wykonać solidne ściany działowe. Tego typu ściany są na tyle trwałe, że pozwalają nam powiesić na nich różne rzeczy np. telewizor.  Niemniej jednak jest ona mniej izolowana akustycznie w porównaniu do karton gipsu, bo nie ma między nimi wełny mineralnej.

Ściana ceglana

Ciekawy efekt daje cegła klinkierowa. Nie tylko wydziela dwa pomieszczenia, ale Też nie ma potrzeby jej wykańczania, ponieważ sama w sobie wygląda efektownie. Do wyboru mamy różne wzory tego materiału, które w zależności od wyboru nadadzą wnętrzu innego charakteru.

Ściana z pustaków

Jeżeli zależy nam na bardzo solidnej konstrukcji, która da nam pełną izolację akustyczną i cieplną, to warto użyć pustaków. Układanie ściany z pustaków jest już swego rodzaju remontem i to dość czasochłonnym. Przy tym trzeba pamiętać, ze nie każdy strop wytrzyma ciężaru takiej ściany. Dlatego najpierw upewnij się, jaką nośność ma nasz strop domu.

Ściana z bloczków betonowych

W sprzedaży można również dostać lekki i bardzo trwały beton komórkowy. Bloczki betonowe układa się na specjalny klej (nie muruje się ich). Ścina z betonu komórkowego pozwala na izolację akustyczną i termiczną.

Ściana za szkła

Dość oryginalnym pomysłem jest przedzielenie ściany szkłem. Co ciekawe szkło może być matowe i nieprzejrzyste, co wyraźnie przedziela pomieszczenie. Takie rozwiązanie możemy zastosować, np. oddzielając kuchnię od pokoju lub do utworzenia przegrody w łazience. Ta konstrukcja nie tylko nie zaburza nam przestrzeni we wnętrzu, ale też nada mu swego rodzaju lekkości i optycznie go może powiększyć.

Przedzielenie przestrzeni panelami

Panele to swego rodzaju parawany, które są montowane na stałe. Na ogół nie dzielą one przestrzeni całkowicie, a raczej wyznaczają swego rodzaju strefy. Na przykład strefa kuchni i pokoju lub wydzielenie miejsca do pracy od części wypoczynkowej w pokoju dziennym. Panele oprócz funkcji częściowo oddzielających, pełnią również funkcje dekoracyjne. Te elementy są częścią aranżacji wnętrza i dlatego ich wygląd nie jest przypadkowy. Obecnie dość popularne są panele wykonane ze słupów metalowych lub drewnianych, posiadających wzory, ornamenty lub po prostu stylizowane na kratownice. Dodatkowo można na nich zawieszać lub układać różne elementy dekoracyjne. Dość popularnym rozwiązaniem dla ożywienia takiego panelu, jest zawieszanie na nim kwietników i roślin ozdobnych.

  Buty robocze skórzane – bezpieczeństwo, trwałość i wygoda

Pomysłów na podzielenie pokoju jest wiele. Ścianka działowa, zasłona, a może drzwi przesuwne lub parawan są pomysłami wprost idealnymi do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Zatem możemy pokój przegrodzić na stałe, bądź stworzyć alternatywę bardziej mobilną, która do końca nie izoluje nas od życia w domu i pozostawia nam nieco światła.

Podzielenie pokoju drzwiami przesuwnymi

Drzwi przesuwne często są stosowane w dużych i o prostokątnym układzie salonach. Wtedy jedna część salonu służy jako jadalnia, a druga jest pokojem dziennym, gdzie odpoczywamy, oglądamy telewizję lub bawimy się z dziećmi.

Drzwi przesuwne mają tę zaletę, że są lekkie i dość cienkie. Dzięki temu nie zamykają przestrzeni całkowicie, a tylko ją odgradzają. Obecnie takie drzwi można wykonać ze sklejki lakierowanej, obłożonej okleina w wersji pełnej, półpełnej, czyli częściowo oszklonej. W tej drugiej wersji przestrzeń nie jest całkowicie zamknięta i między dwoma pomieszczeniami przepływa światło. Jeżeli jedna część salonu nie ma okna lub jest niedostatecznie doświetlona, to zastosowanie drzwi z przeszkleniami jest idealnym rozwiązaniem. Przy okazji widzimy, co się dzieje w drugiej części salonu.

Taka forma oddzielenia od siebie dwóch pomieszczeń nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy i nie zabiera tak cennej przestrzeni.

Drzwi mogą poruszać się w subtelnej ramie lub być zawieszone na górnej prowadnicy. Drzwi przesuwne montowane na prowadnicy,  nie mają kontaktu z podłogą i przesuwają się tylko po górnej szynie umocowanej na suficie. Takie rozwiązanie możemy zastosować na przykład w pokoju dzieci. Ale i nie tylko. W bardzo dużej sypialni drzwi przesuwne, zamontowane przy łóżku, pozwalają na szybkie odgrodzenie się reszty pokoju.

Ze względu na to, że prowadnice drzwi mogą mieć po kilka metrów, mogą one oddzielać w pełni dwa pomieszczenia, praktycznie na długości całej ściany.

Przedzielenie pomieszczenia szklanymi drzwiami

Konstrukcje szklane mają tę zaletę, że przedzielają dwa pomieszczenia, ale nie izolują ich całkowicie od siebie. Takie rozwiązanie możemy zastosować, np. dzieląc korytarz z salonem. Wtedy stawiamy na specjalnych profilach, wzmocnione konstrukcje ściany ze szkła, a w niej szklane drzwi wejściowe np. z wiatrołapu do salonu. To rozwiązanie nie tylko stanowi lekką i estetyczną strukturę, która optycznie powiększa przestrzeń, łącząc wiatrołap z salonem, ale też mamy pełną kontrolę drzwi wejściowych do domu.

Pomysły na prosty podział pokoju bez konieczności remontu

Dzielenie pokoju nie musi być swego rodzaju remontem w naszym domu. Można go podzielić przedmiotami lub materiałami, które mamy dostępne w domu lub nie stanowią zbyt dużego wydatku w stosunku do przedsięwzięcia. Przy tym możemy zrobić to sami, bez wynajmowania ekipy budowlano- remontowej.

Podzielenie pokoju zasłoną

Jak podzielić pokój z jednym oknem ? To częsty problem kawalerek, gdzie mamy jeden pokój i jedno okno, a chcielibyśmy sobie zrobić osobną sypialnię. Sypialnia nie musi być przestronnym wnętrzem, wystarczy, aby zmieściło się w niej łóżko i szafka nocna bądź szafa. Na ścianie możemy dodatkowo usytuować półki np. na książki i lampę nocną. Taka sypialnia nie potrzebuje okna, a wystarczy kotara w postaci zasłony, która już oddziela nasze małe miejsce intymne od reszty pokoju i mieszkania.

  Czy parownicą można prasować?

Przedzielenie pokoju regałem

Kolejnym dobrym sposobem na wygospodarowanie dla siebie miejsca do odpoczynku i relaks, to wykrojenie kawałka przestrzeni, oddzielając go regałem od reszty pokoju. To dobry sposób na podzielenie pokoju, w którym mamy tylko jedno okno. Taki regał nie izoluje nas całkowicie od życia w domu, a jednocześnie daje nam trochę intymności.

Przedzielenie pokoju szafą

Duża szafa jest idealnym sposobem na utworzenie miejsca tylko i wyłącznie dla siebie. Przy okazji pełni funkcje nie tylko ścianki, ale też miejsca do przechowywania ubrań oraz innych prywatnych rzeczy. Jak przedzielić pokój szafą ? Wszystko zależy od założonej koncepcji. Szafa zależnie od jej wielkości i rodzaju może być tak samo wykorzystana, jak regał. Zatem może stać bokiem na jednej ze ścian i w ten sposób przedzielać pomieszczenia na pół.

Gdy pokój jest dość duży i ma dwa wejścia, to szafa ustawiona na szerokość całego pokoju z drzwiami przesuwnymi, może zastąpić ścianę działową.

Szafa ma efektowny wygląd tylko z jednej strony. Dlatego plecy szafy można ukryć, dostawiając do niej np. regał, zasłonę, panele lub drugą szafę. Zobacz polecane szafy, które ułatwią podział wnętrza pokoju.

Przedzielenie pokoju parawanem

Parawan to chyba najstarsza metoda oddzielenia się od reszty świata w swoim domu. Niegdyś bardzo popularna, obecnie znowu wróciła do łask. Parawany mają tę zaletę, że dzięki ich szerokiemu asortymentowi wzorów i kolorów, mogą być idealnym dopełnieniem aranżacyjnym wnętrza. Jako dodatek dekoracyjny nadają mu swoistego klimatu. Parawan jest dość lekką konstrukcję, którą możemy przenosić i stawiać gdzie nam się żywnie podoba. A jak się znudzi, to złożyć i schować np. za szafę. Zatem jest to przenośna lekka ścianka, którą dowolnie możemy oddzielać dwa pomieszczenia, gdzie chcemy i jak chcemy. W nowoczesnych wnętrzach, gdzie na ogół budynek stoi obok budynku i widzimy, co się dzieje za oknem u sąsiada, te elementy dekoracyjne często ustawiane są przy oknie, dla zapewnienia sobie pewnej intymności.

Przy okazji taki parawan może całkowicie zasłaniać przestrzeń, czyli być pełny, przepuszczać nieco światła, czyli mieć strukturę ażurową lub być wykonany z tkaniny i przepuszczać światło. Tkaninowe parawany bardzo popularne są w Japonii.

Parawany na ogół stosujemy w sypialniach lub w biurach typu open space, gdzie pracuje więcej ludzi w jednym pokoju, a my chcemy zapewnić sobie więcej spokoju w pracy. Takie biurowe parawany na ogół są montowane na stałe. Natomiast w domach zyskały popularność parawany mobilne, gdzie łatwo je przesuwać i przestawiać.