Sposoby na muchy - jak pozbyć się much z domu? 7 sposobów

Muchy prawdopodobnie  towarzyszą ludziom praktycznie od samego początku. Najstarszy  okaz tego stawonoga został odkryty w Chinach i liczył sobie 145 milionów lat. Zatem odkrycie to świadczy, że już w epokach prehistorycznych nasi praprzodkowie zmagali się z tym uciążliwym owadem.

Dawniej nazywano je „Pszczołami diabła”, jako te gryzące  oraz niezmiernie uciążliwe i bezczelne owady fruwające w naszym domu. Gdyż od wiosny, kiedy temperatury idą do góry, ten stawonóg pojawia się w naszym domu i nie tylko plądruje naszą kuchnię w poszukiwaniu resztek pokarmu lub gnijącej żywności, ale też bawi się z nami w tzw. kotka i myszkę.  Mucha godzinami potrafi latać nad człowiekiem i denerwować go nie tylko swoim bzyczeniem, ale tudzież siadając na głowie, nosie, czy innych partiach ciała, aby jeszcze bardziej go zirytować. Stąd też  była uważana i nadal jest za najbardziej uciążliwego owada w naszym domu, który lubi igrać z człowiekiem.

Mucha domowa - czym jest?

Muchy to stawonogi z rodziny Dipter, które są jednymi z najczęściej spotykanych szkodników na świecie. Co ciekawe mają ścisły związek z ludźmi, bo żyją tylko i wyłącznie w osadach ludzkich. Żywią się gnijącą materią organiczną, ale też nie stronię od innych produktów żywnościowych, znajdujących się w naszej kuchni. Owad ten ma około 7,5 mm długości, szaro- czarne ubarwienie, błoniaste, przezroczyste skrzydła oraz trzy pary lepkich odnóży. Cechą charakterystyczną są jego duże fasetkowe oczy. Zajmują one większość głowy i składają się z kilku tysięcy sześciokątnych soczewek, zapewniających pole widzenia wokół całej głowy.

Cykl życia muchy, czyli przeobrażenie się od jaja poprzez larwę do osobnika dorosłego trwa niespełna tydzień. Osobniki dorosłe już po 2-3 dni po przetworzeniu się z larwy w muchę,  są gotowane na rozmnażanie. Mucha domowa składa jednocześnie 150 jaj na zepsutych resztkach jedzenia, co daje 3000 jaj  w ciągu jednego życia takiego osobnika. Muchy zasiedliły praktycznie wszystkie rejony naszego świata, tam, gdzie jest w miarę ciepło i żyje człowiek oraz jego zwierzęta.

Czy muchy są dla nas groźne?

Muchy nie gryzą i nie wywołują bezpośrednio reakcji alergicznych. Niemniej jednak ich zachowanie i nawyki są dla nas ludzi i zwierząt bardzo irytujące. Te małe latające szkodniki siadają  i grzebią we wszystkim, co się da i dlatego mogą przenosić bardzo groźne choroby, takie jak cholera, czerwonka, dur brzuszny, gruźlicę, trąd, czy wąglika. Mają zdolność do mechanicznego przenoszenia patogenów takich, jak salmonella, czy bakterie E.coli.

  Gniazda elektryczne wysokiej jakości

Z tego też względu dla nas ludzi i zwierząt mogą być bardzo niebezpieczne. Jedyną pociechą jest to, że muchy nie podróżują na długie dystanse. Na ogół  latają w promieniu 3 km od miejsca zasiedlenia. Co jest o tyle dobrą wiadomością, że jak w naszym sąsiedztwie nie ma żadnych zarazków chorobotwórczych i szczególnego namnażania się patogenów, to mamy duże prawdopodobieństwo, że niczym nas nie zarażą. Niemniej jednak nie należy ich bagatelizować i w naszym otoczeniu trzeba je eliminować.

Skuteczne sposoby na pozbycie się much

Istnieje kilka sposobów pozbycia się much, które możemy zastosować w naszym mieszkaniu lub  oborze ze zwierzętami, jak i na patio.

Packa na muchy lub gazeta

To najstarszy i najbardziej skuteczny sposób na muchy. Co prawda wymaga naszej uwagi i wytrwałości w walce z tymi szkodnikami. Ale bywa dość skuteczny. Jego wadą jest to, że może pozostawiać brudne plamy na ścianach i przedmiotach po zabitych muchach. Ciała owadów zbieramy, używając miotły lub rękawiczek.

Lep na muchy

Lep na muchy zawiera odpowiedni wabik w postaci koloru lub zawartej w kleju substancji wabiącej te owady. To dość prosty sposób. Kupujemy go  rolce, a następnie rozwijamy i przyklejamy w miejscach przebywania much. To najbardziej popularny sposób na pozbycie się tych owadów z domu.

Niemniej jednak jego wadą jest nieestetyczny wygląd. Wisząca wstążka z martwymi muchami wyglądają ohydnie. Ponadto takie taśmy przyklejają się do różnych rzeczy, pozostawiając klejące i brudne plamy. Parę razy mi się zdarzyło wpaść w taką taśmę nisko powieszoną, a to do przyjemnych doświadczeń nie należy.

Pułapki na muchy

Nowatorskim i alternatywnym rozwiązaniem dla lepów na muchy są pułapki do zabijania much.  Narożne pułapki są oryginalne, wygodne i estetyczne. Można je umieszczać na oknach, wyglądają jak trójkątne pudełka. Pasują do wnętrza pomieszczenia i nie rzucają się w oczy.

Elektrofumigatory na muchy

Dość popularny środek na komary, działa również na muchy. Elektryczne urządzenie, do którego wkładamy środek owadobójczy w postaci buteleczki z płynem lub nasączonego wkładu. Podłączając urządzenie do kontaktu, środek nagrzewa się i unosi się w pomieszczeniu, zabijając te owady.

  Biały okap wyspowy

Ze względu na to, że mamy do czynienia ze środkiem trującym, należy postępować zgodnie z instrukcją. Nie powinno się używać tego urządzenia w pokoju dziecięcym, a najlepiej włączać go wtedy kiedy akurat nie przebywamy w danym pomieszczeniu.

Moskitiery

Latem gdy jest ciepło na ogół mamy otwarte okna i drzwi tarasowe do naszego domu. A to jest zaproszenie dla tych owadów do środka. Dlatego stosując różne środki, ciągle musimy na nie polować. Kiedy jedną partię much wytępimy, to pojawiają się z zewnątrz kolejne. No ale trudno mieszkać i żyć w zamkniętym ze wszystkich stron domu, kiedy pogoda słoneczna, a temperatura dochodzi do 30 st. C.

Na pomoc przychodzą nam moskitiery, czyli  specjalne sitaki na okna i drzwi tarasowe, które skutecznie zatrzymują owady latające, próbujące dostać się do naszego domu. Siatka na okna może uchronić nas przed zmasowanym atakiem  owadów, a tym samym ograniczyć ich napływ do środka.

Środki w sprayu i foggery na muchy

Środki chemiczne skutecznie zabijają i niszczą muchy, larwy i jaja. Potrafią dostać się do każdego zakamarka. Ich zaleta jest szybki efekt, bo już po krótkim czasie pozbywam się tych szkodników. Wadą tej metody to szkodliwość samego środka dla naszego zdrowia i naszych milusińskich. Po jego zastosowaniu należy porządnie wywietrzyć mieszkanie i dopiero wrócić do pomieszczenia. W tym wypadku do wyboru mamy spraye oraz foggery na muchy. Te ostatnie  jednorazowo uwalniają dużą ilość środka owadobójczego, tworząc mgłę.

Lampa UV

Lampa UV do eliminacji owadów latających w tym much, emituje światło UV o określonej częstotliwości fal. Światło to przyciąga m.in. muchy, które światłem zwabione są rażone prądem w kontakcie z elektryfikowaną siatką. Lampy UV są również wyposażone w tace, gdzie te porażone szkodniki spadają i można je łatwo usunąć.

W sklepach może spotkać lampy UV w różnych rozmiarach, posiadające jedną lampę UV lub  kilka w jednym urządzeniu.  Pułapki UV do zabijania much są ciche, higieniczne, nieszkodliwe dla otoczenia i bezpieczne. Urządzenia UV posiadają kratkę ochronną, tak aby tylko muchy mogły się przez nią przedostać, a nikt z domowników nie mógł dotknąć siatki pod napięciem.

  Wyposażenie dla biura wysokiej jakości

Inną wersją tej lampy jest lepowa lampa UV. Tutaj zamiast siatki pod napięciem mamy warstwę lepu, do której przyklejają się muchy zwabione światłem.

Jak wyeliminować towarzystwo much w naszym domu?

Łatwiej zapobiegać temu, aby owady chętnie nie przylatywały do naszego domu, niż z nimi stale walczyć. To, co powinieneś wiedzieć to,  że muchy nie pobędą w czystych miejscach. One szukają lęgowych miejsc tam, gdzie mają zagwarantowane jedzenie i odpowiednie warunki do składania jaj.

Zatem, aby się pozbyć much z naszego domu, warto zastosować środki prewencyjne, takie jak:

  • utrzymują porządek i czystość w kuchni, a szczególnie tam, gdzie przygotowujesz jedzenie oraz wokół zlewu.
  • opróżniaj regularnie kosze z odpadkami, to zazwyczaj najczęstsze miejsce lęgowe much. Kosz na śmieci myj i przykrywaj pokrywką
  • nie zostawiaj jedzenia, okruchów, owoców i warzyw na wierzchu
  • wszystko chowaj w plastikowych pojemnikach, tak aby tam muchy się nie dostały
  • jedzenie na stole przykrywaj pokrywkami, gazą lub serwetkami
  • utrzymuje zlew oraz jego dopływy w czystości, tak aby tam nie znajdowały się resztki jedzenia
  • załóż moskitiery lub pułapki na owady, żeby regularnie eliminować ewentualne szkodniki. W przypadku dużej inwazji użyj środków owadobójczych.