Ocieplenie poddasza pianą PUR - zalety i wady

Ocieplenie domu to jeden z ważnych etapów w trakcie budowy domu lub jego renowacji. To, jaki materiał do ocieplenia zastosujemy i jak starannie będzie on położony, od tego zależy nasz komfort użytkowania, a także koszty utrzymania samego domu.

Najpopularniejszym materiałem dociepleniowym jest wełna mineralna. Na ogół położenie jej na ścianach domu oraz innych prostych konstrukcjach, położenie jej nie sprawia problemu. Niemniej jednak tam, gdzie mamy stropy, skosy i łuki, wymaga ona większej precyzji, aby wszystko było dobrze doszczelnione. W tych miejscach łatwiej o niedoróbkę, która potem się zemści w eksploatacji naszego domu. Dlatego warto tutaj użyć materiału, który da nam idealną szczelność i trwałość na dziesiątki lat. Tym materiałem jest właśnie pianka poliuretanowa, potocznie nazywana PUR.

Pianka PUR - co to jest?

Pianka PUR jest materiałem jeszcze niezbyt rozpowszechnionym w domach jednorodzinnych, ale od wielu lat stosowanym w innych obiektach np. w chłodniach, do izolacji termicznej urządzeń chłodniczych. Tego rodzaju produkt jest wytwarzany na budowie z gotowych składników i aplikowany specjalnym agregatem. Gwarantuje ona szczelne i dokładne ocieplenie np. poddasza. Występuje ona w trzech podstawowych postaciach, różniących się właściwościami:

  • pianka otwartokomórkowa
  • pianka zamkniętokomórkowa
  • płyty z pianki zamkniętokomórkowej.

Piana zamkniętokomórkowa zbudowana jest z mikroskopijnych zamkniętych pęcherzyków. Właściwościami jest zbliżona do polistyrenu  XPS. Można ją stosować tam, gdzie stosuje się tradycyjny styropian czy płyty poliuretanowe. Pianka jest lekka, bo gęstość ok. 35- 60 kg/m3. Przy tym ma dobrą izolacyjność termiczną, w porównaniu do innych materiałów na izolację domu- współczynnik przenikania ciepła 0,023- 0,029 W/(mK). Nie jest paroprzepuszczalna, ale ma wysoką odporność na wodę. Po wyschnięciu robi się twarda i sztywna. Dlatego nie jest odporna na różne naprężenia.

Piana otwartokomórkowa strukturą przypomina gąbkę. Ma dobrą izolacyjność, bo na poziomie 0,036-0,040 W/(mK). Ta pianka jest bardzo lekka (8-10 kg/m3) i paroprzepuszczalna. Sprawdzi się w miejscach, gdzie na ogół kładzie się wełnę mineralną, wełnę drzewną i celulozę.

Płyty mają podobne właściwości jak pianka zamkniętokomórkowa. Przy tym są twarde i wytrzymałe, ale trzeba je docinać, podobnie jak styropian, czy twardą wełnę mineralną.

Ocieplenie poddasza pianką PUR - na czym polega?

Ocieplenie poddasza pianką polega na zastosowaniu metody natryskowej specjalnym agregatem. Składniki do pianki to półprodukty, które ostatecznie są przygotowywane w agregacie. Dla zapewnienia odpowiedniego efektu trzeba uwzględnić temperaturę i wilgotność powietrza, a także rodzaj podłoża i ciśnienie w agregacie. Operowanie samym urządzeniem wymaga pewnych umiejętności.

  Rodzaje fundamentów pod dom - jakie są? Sposoby wykonania fundamentów

Materiał nakłada się równomiernie, tworząc jednolitą, choć nie do końca równą powierzchnię. Poszczególne nakładane smugi mogą się odróżniać w piance, ale nie może być pomiędzy kolejnymi warkoczami pustych przestrzeni.

Różnica grubości w warstwie o 2 lub 3 cm jest dopuszczalna. Ale nie może być znacznych różnic w grubości, typu tam, gdzie miało być 20 cm, zrobiło się 10 cm, gdyż tam będą tworzyły się tzw. mostki termiczne. W tym wypadku ważne jest doświadczenie samego fachowca, który potrafi dobrać odpowiednią mieszankę w warunkach letnich lub odwrotnie – zimowych. Izolacja pianką poliuretanową pozwala na dokładne wypełnienie wszystkich nierówności, luk i szczelin w stropie dachu.

Poddasze na ogół ociepla się pianką otwartokomórkową, która spełnia wszystkie kryteria dobrego i szczelnego ocieplenia dachu. Ze względu, że nie jest ona paroprzepuszczalna, stosowana jest do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych.

Zalety i wady ocieplenie poddasza pianką PUR

Pianka PUR jest jednym z proponowanych materiałów na ocieplenie domu. Ale jak każdy materiał budowlany ma on swoje wady i zalety. Z pewnością korzyści jest więcej.

Zalety pianki PUR

1. Duże oszczędności w ogrzewaniu

Ocieplenie dachu pianką pur pozwala zaoszczędzić aż do 50% kosztów na ogrzewanie domu.

2. Szczelne docieplenie poddasza

Pianka poliuretanowa doskonale wypełnia wszelkie szczeliny i krzywizny w krokwi tam, gdzie gorzej jest podejść z wełną mineralną. Co daje 100 % ocieplenie dachu.

3. Ekonomiczna

Ocieplenie poddasza pianka poliuretanową jest bardziej ekonomiczne, niż wykorzystanie metod tradycyjnych. Po jej aplikacji nie powstają szczeliny tzw. mostki termiczne, przez które następuje utrata ciepła. Pianka ściśle przylega do krokwi i nie tworzy dziur, ani przerw.

4. Paroprzepuszczalna

Eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej, ponieważ jednolicie wypełnia wszystkie przestrzenie i stanowi jedną całość.

5. Wytrzymała

Pianka poliuretanowa to zabezpieczenie na wiele lat, ponieważ po kilku latach użytkowania nie traci swoich walorów. Odporna na takie czynniki, jak wilgoć i ciepło.

6. Akustycznie szczelna

Zabezpieczenie poddasza pianką PUR, ma tę zaletę, ze nie słyszymy odgłosów z dachu. Jeżeli twoje poddasze jest użytkowe, to pianka poliuretanowa doskonale izoluje odgłosy padającego deszczu, czy wiejącego wiatru. Przy warstwie pianki 10 cm redukuje odgłosy do 55 dB.

7. Sprawdza się latem i zimą

Izolacja pianką poliuretanową pozwala na ochronę przed utratą ciepła zimą. Natomiast latem szczelnie izoluje przed gorącem w upalne dni, zatrzymując chłodne powietrze w domu.

Wady pianki PUR

Pianka poliuretanowa nie jest odporna na dłuższe działanie promieni UV i należy ja chronić przed słońcem. Gdy chcemy ocieplić dom pianką, to konieczne jest jej zabezpieczenie farbą akrylową, bitumiczną, poliuretanową lub silikonową. Na poddaszu najlepiej ocieplać dach od wewnątrz.

Kolejną wadą jest jej klasa palności. Zgodnie z normą PN-EN 13501-1 jej klasa palności jest E, czyli materiał palny, szybko gasnący. Podobnie jak styropian, który jest w podobnej klasie palności.

  Nowoczesne balustrady i ogrodzenia — zwiększ atrakcyjność swojej posesji!

Pianka zamkniętokomórkowa z czasem traci swoje własności. Gaz zamknięty w jej strukturze jest o lepszej izolacyjności niż powietrze i z czasem on się ulatnia i zostaje zastąpiony przez powietrze. To zjawisko nie występuje w piankach otwartokomórkowych, gdzie gazem izolacyjnym jest powietrze.

Kiedy wybrać opcję ocieplenia poddasza pianką PUR?

Pianka PUR pozwala na wykonanie szczelnej izolacji cieplnej. Niemniej inne materiały izolacyjne też wchodzą w rachubę. Wybór akurat pianki jest podyktowane pewnymi warunkami. Ocieplenie pianką poliuretanową szczególnie się opłaca, gdy:

  • Skomplikowany kształt dachu wymagałby pracochłonnego przycinania wełny mineralnej. Przy okazji nie mamy pewności, czy ocieplenie dachu wełną dobrze zostało wykonane.
  • Duża wysokość stropu lub gdy nad salonem nie ma stropu, a jest otwarta przestrzeń aż do szczytu dachu.
  • Gdy zależy nam na czasie. Ocieplenie poddasza średniej wielkości domu jednorodzinnego pianką pur to kwestia jednego dnia.

Jak ocieplić poddasze pianką PUR? Krok po kroku

Piankę PUR nakłada się specjalnym agregatem i w tym wypadku należy zlecić to fachowcowi z doświadczeniem. Jak ocieplić poddasze? Otóż pierwszym krokiem jest konsultacja ze specjalistą, który oceni poddasze i dobierze odpowiedni materiał i grubość izolacji. Warto na tym etapie też ustalić cenę usługi.

Przed rozpoczęciem działań należy poddasze odpowiednio przygotować. W tym wypadku należy oczyścić poddasze ze zbędnych elementów, a także zamontować elementy montażowe i stelaże pod karton gips lub płytę OSB. Ponadto ocieplenie pianką PUR jest możliwe po instalacji wentylacji i kominków oraz po położeniu kabli i przewodów.

Przed rozpoczęciem prac, należy również zabezpieczyć okna połaciowe oraz wyłożyć powierzchnię poddasza folią, aby podłoga nie została pobrudzona folią.

Termoizolację pianką PUR należy zaplanować przed ostatecznym wykończeniem, gdy konstrukcja budynku jest już sucha. W miejscu wykonania izolacji należy oczyścić pomieszczenie ze zbędnych elementów i narzędzi, które mogłyby utrudniać prace ociepleniowe.

Ocieplenie poddasza pianką PUR - czy to się opłaca?

Każdy zdaje sobie z tego sprawę, że dobrze ocieplony dach od podstaw fundamentów po dach, generuje znacznie mniejsze koszty ogrzewania. Dzięki takim rozwiązaniom energia cieplna nie ucieka z domu, a my oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Należy w tym postawić kwestię, czym ocieplić taki dom. Na rynku jest wiele materiałów ociepleniowych, które dedykowane są szczególnie różnym częściom konstrukcji domu, czy budynku. Na fundamenty muszą być materiały bardzo trwałe, które będą przenosiły duże obciążenia. Ściany i dach domu wymaga materiałów, które będą spełniały swoje zadanie termoizolacyjne, a przy okazji doskonale kryły całość, aby nie generować tzw. mostków termicznych, czyli szpar, przez które może uciekać ciepło z domu. Pianka poliuretanowa w postaci ocieplenia  to inwestycja na lata. Nie tylko dokładnie zaizoluje każdy milimetr powierzchni budynku, ale też stworzy tzw. izolację akustyczną od zewnętrznych źródeł hałasu. Każdy z nas chce mieć spokój w domu.

  Kamień elewacyjny a izolacja termiczna: fakty i mity

Ocieplenie poddasza pianką PUR to dobry wybór, ponieważ tam na ogół mamy najwięcej prac, związanych z ociepleniem, ze względu na kształt samego poddasza. Skosy i inne zakrzywienia poddasza są dość trudne do ocieplenia wełną mineralną, ponieważ ocieplenie musi być bardzo szczelne bez żadnych szczelin, przez które ucieka ciepło. Wełnę mineralną się specjalnie docina, aby uszczelnić te trudno dostępne przestrzenie między krokwiami dachu. Dlatego pianka w tym wypadku jest bardzo dobrym wyborem. Wystarczy szczelnie po uzupełniać je metodą natryskową  i mamy pewność, że ocieplenia jest szczelnie położone. Metoda jest bardzo prosta i mniej pracochłonna, niż ocieplanie dachu wełną mineralną. Ponadto ocieplenie pianką PUR pozwala na zaoszczędzenie na kosztach energii cieplnej aż do 50 %, co w rezultacie przedkłada się na realne oszczędności w kosztach eksploatacji domu.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Na koszt ocieplenia pianką PUR mają wpływ poziom skomplikowania połaci dachowej, robocizna i rodzaj surowca. W tym wypadku ma również znaczenie wielkość samej ocieplanej powierzchni. Do ceny ostatecznej wliczają się wymiary wszystkich płaszczyzn, a szczególnie skosów. Należy również pamiętać o objętości pianki, która wyrosła we wszystkich szczelinach i nierównościach powierzchni izolowanej.

Ceny są dość zróżnicowane i w dużej mierze zależą od umownego określenia ceny. Generalnie docieplenie pianką otwartokomórkową o grubości 25 cm , kosztuje 60-90 zł za m2. Taka grubość pianki spełnia wymagania termoizolacyjności dachu. Wydawałoby się, że koszt jest dość wysoki w porównaniu z wełną skalną. Niemniej jednak jak doliczymy koszt samego surowca, akcesoriów do jego montażu oraz folii paroszczelnej, to wyjdzie na wydatek w granicach 120- 150 zł za m2.

Izolacja poddasza pianką poliuretanową - co jeszcze musisz wiedzieć?

Pianka poliuretanowa  ze względu na swoje właściwości, czyli dobrą przyczepność i niski ciężar, może być układana na starych izolacjach lub warstwach wykończeniowych. Przy tym dobrze się rozpręża i może posłużyć do docieplenia ścian trójwarstwowych poprzez wypełnienie pustek pomiędzy murami. Doskonale ociepla strychy oraz przestrzenie wentylowane w stropodachach, czyli tam gdzie trudno jest ułożyć inny materiał izolacyjny. Niemniej jednak trudno ocenić gołym okiem, czy piana wypełniła wszystkie zakamarki. Dlatego po wykonaniu ocieplenia, warto przeprowadzić pomiary kamera termowizyjną, która odkryje ewentualne niedocieplone szczeliny.