Ogrzewanie olejowe - na czym polega? Koszty, wady i zalety

W obecnych czasach mamy szeroki wybór metod ogrzewania domu. Poza najczęściej wykorzystywanymi rozwiązaniami takimi jak piece na węgiel czy gaz nie brakuje również innych metod. Jedną z ciekawych propozycji, o których warto dowiedzieć się więcej jest ogrzewanie olejowe. Ma ono sporo zalet, choć trzeba być również świadomym minusów, które (jak każda metoda) posiada. Przedstawiamy ogrzewanie olejowe w domu i wyjaśniamy na czym polega.

Co to jest ogrzewanie olejowe?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od wyjaśnienia czym właściwie jest ogrzewanie olejowe. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku mamy do czynienia z kotłem, który spala olej opałowy. Olej pobierany jest ze zbiornika, dzięki czemu ten rodzaj ogrzewania może być zainstalowany w każdym domu jednorodzinnym - co nie jest tak oczywiste np. w przypadku ogrzewania gazowego, gdzie brak dostępności do sieci gazowej generuje duże koszty dzierżawy zbiornika. Ogrzewanie olejem opałowym może przebiegać na dwa sposoby - piec może ogrzewać jedynie grzejniki (jest to wówczas kocioł jednofunkcyjny) jak i wodę użytkową (kocioł dwufunkcyjny).

zbiornik do ogrzewania olejowego

Elementy instalacji

Omówmy pokrótce z czego składa się ogrzewanie opałowe w domu. Podstawowym jego elementem jest oczywiście piec olejowy do domu. Poza wspomnianymi wyżej rodzajami pieców wymienić możemy również piece kondensacyjne, które odzyskują energię ze spalin, dzięki czemu koszty ogrzewania są niższe. W kotle takim spaliny są schładzane, para wodna kondensuje się co z kolei doprowadza do powstania ciepła wykorzystywanego przez system cieplny. Istnieją również kotły olejowe z zamkniętą komorą spalania, które nie pozwalają nam na odzyskanie energii cieplnej lecz nie wymagają budowy i podłączenia komina.

Drugim elementem instalacji, którego nie może zabraknąć jest zbiornik na olej opałowy, w którym przechowywane jest paliwo. Nie sposób nie wspomnieć również o palniku, którego wybór ma ogromne znaczenie. Obecnie możemy wybierać spomiędzy trzech rodzajów palników: inżektorowym, wentylatorowym lub z odparowaniem. Kolejną ważną częścią jest pompa olejowa, która zasysa olej i przekazuje go do palnika a także odprowadza do zbiornika olej, który nie został spalony. Aby było to możliwe niezbędne jest zastosowanie przewodów do instalacji ogrzewania olejowego, które powinny być jak najkrótsze oraz jak najbardziej proste by uniknąć zbytniego wychłodzenia paliwa, które mogłoby doprowadzić do ich zatkania. Inne ważne elementy instalacji ogrzewania olejowego to odpowietrznik czy filtry oleju.

  Uzbrojenie działki - jaki jest koszt uzbrojenia działki?

Ogrzewanie olejowe w domu

Ogrzewanie olejowe w domu to rozwiązanie, które wybrało wiele polskich rodzin ze względu na wygodę, którą daje. Musimy bowiem mieć świadomość, że piec, po tym jak zostanie odpowiednio zaprogramowany nie wymaga od nas żadnej dodatkowej obsługi poza regularnym przeprowadzaniem przeglądów i prac konserwacyjnych. Co więcej, ogrzewanie olejowe w domu może być po prostu opłacalne. Dla wielu osób bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że nowoczesne systemy ogrzewania olejowego wyposażone są w automatykę pozwalającą na dokładne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach.

Ogrzewanie olejowe wady i zalety

Przedstawmy teraz pokrótce wady i zalety ogrzewania olejowego. Jeśli chodzi o jego wady z całą pewnością możemy wymienić fakt, że niestety, spalamy surowce naturalne co wiąże się z wydzielaniem spalin (nie dotyczy to kotłów z zamkniętą komorą spalania). Poza tym, wiele osób wskazuje na fakt, że zarówno koszt pieca na ogrzewanie olejowe, jak i jego instalacja jest dość kosztowna. Nie powinniśmy jednak oszczędzać w tym przypadku na jakości, aby uniknąć konieczności częstego przeprowadzania prac serwisowych.

Jeśli zaś chodzi o zalety ogrzewania olejowego wymienić wśród nich należy z całą pewnością wygodę użytkowania pieca, który jest praktycznie bezobsługowy czy brak zabrudzeń w kotłowni pochodzących z sadzy czy popiołu. Kocioł pozwala również na precyzyjne sterowanie temperaturą co jest jego dodatkowym atutem.

zbiornik na olej do ogrzewania

Koszty ogrzewania olejem opałowym

Omawiając jakikolwiek rodzaj ogrzewania nie sposób nie wspomnieć o wydatkach jakie są z nim związane. Dotyczy to zarówno zakupu pieca, jak i miesięcznych kosztów. Jeśli chodzi o koszty pieca na olej opałowy niestety, są one dość wysokie. Cena jednofunkcyjnego kotła to nawet 10 tysięcy złotych, w przypadku kotłów dwufunkcyjnych zapłacimy jeszcze więcej, zaś cena nowoczesnego kotła kondensacyjnego może wynieść ponad 25 tysięcy złotych.

  Gotowe garaże betonowe - czy to będzie dobra idea?

Jak wygląda miesięczny koszt ogrzewania olejowego? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego jakiego kotła używamy, jak duża jest ogrzewana powierzchnia a nawet od tego, czy dom posiada dobrą izolację. Niemniej jednak, szacunkowo możemy założyć, że w przypadku budynku o powierzchni wynoszącej 100 metrów kwadratowych miesięcznie zapłacimy mniej niż 500 złotych. Roczny koszt ogrzewania olejem opałowym wynosi mniej więcej od 3 do 4 tysięcy złotych, nie jest więc wygórowany.

Podsumowując, ogrzewanie olejowe jest bardzo ciekawą propozycją, szczególnie dla osób mieszkających na wsi, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej.