Nawożenie soi - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

Soja jest rośliną strączkową, która pochodzi z Azji, ale jest uprawiana na całym świecie. Soja ma wiele zastosowań, zarówno w żywności, jak i w przemyśle. Ziarna soi są bogate w białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały. Z ziaren soi produkuje się m.in. mleko sojowe, tofu, tempeh, sos sojowy, olej sojowy i mąkę sojową. Soja jest również wykorzystywana jako pasza dla zwierząt, nawóz zielony, bio paliwo i surowiec do produkcji różnorodnych produktów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej gospodarstw decyduje się na uprawę soi. Aby była udana niezwykle ważne jest odpowiednie nawożenie soi. Jak powinno wyglądać? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Najlepszy czas na nawożenie soi

Nawożenie soi jest ważnym elementem agrotechniki, który wpływa na plonowanie i jakość ziarna. Soja jest rośliną zdolną do asymilacji azotu z powietrza dzięki współpracy z bakteriami brodawkowymi. Dlatego nie wymaga dużych dawek nawozów azotowych, a nawet ich nadmiar może być szkodliwy. Zaleca się jednak szczepienie nasion nitraginą przed siewem, aby zapewnić lepszy rozwój brodawek korzeniowych i zwiększyć zasobność roślin w azot. Soja ma natomiast duże zapotrzebowanie na fosfor, potas, siarkę i magnez, które należy dostarczyć w formie nawozów mineralnych.

Najlepszym terminem na zastosowanie nawozów potasowo-fosforowych jest jesień, gdyż wiosną mogą być niedostępne dla roślin z powodu wysokiego pH gleby. Na glebach lżejszych i kwaśnych można je zastosować wiosną, ale należy je starannie wymieszać z glebą. Soja dobrze reaguje również na nawożenie borem, molibdenem i cynkiem, które wpływają na zwiększenie liczby strąków, proces kwitnienia i zawiązywanie nasion. Można je zastosować w formie dokarmiania dolistnego w początkowym okresie wzrostu lub w okresie kwitnienia. Nie należy natomiast stosować miedzi i manganu, gdyż są toksyczne dla bakterii brodawkowych. W przypadku długotrwałej suszy lub niskiej zasobności gleby w azot można zastosować jednorazowe nawożenie azotem w dawce 50-80 kg N/ha, najlepiej w końcu kwitnienia.

  Jak i kiedy sadzić świerki? Kompleksowy poradnik

W jaki sposób nawozi się soję?

Soja jest rośliną, która ma specyficzne wymagania nawozowe. Dlatego też mówiąc o tym jak powinno wyglądać nawożenie soi warto zaznaczyć, że powinno być one dopasowane do rodzaju nawozu, który wykorzystujemy. Obecnie w uprawach soi stosuje się następujące metody:

  • Nawożenie podstawowe: polega na zastosowaniu nawozów potasowo-fosforowych przed siewem lub jesienią. Nawozy te należy równomiernie rozsiać na powierzchni pola i wymieszać z glebą.
  • Nawożenie dolistne: polega na opryskiwaniu roślin roztworami nawozów zawierających mikroelementy, takie jak bor, molibden, cynk, żelazo, mangan i miedź.
  • Nawożenie azotem: polega na zastosowaniu nawozów azotowych w niewielkiej dawce, tylko w sytuacjach, gdy rośliny mają niedobór tego składnika. Nawożenie może mieć formę zarówno doglebową, jak i dolistną, choć w przypadku niedoborów często stosuje się drugie rozwiązanie, które pozwala na szybsze wchłanianie tego pierwiastka.

Sprawdzone nawozy dla soi

Aby uzyskać wysokie plony i jakość soi, należy zadbać o odpowiednie nawożenie tej uprawy. Jakie nawozy są najlepsze dla soi? Przede wszystkim te, które zawierają w sobie fosfor oraz potas. Pierwszy z minerałów odpowiedzialny jest za kwitnienie, owocowanie i plony tej rośliny. Potas reguluje zaś gospodarkę wodną rośliny, poprawia odporność na suszę i choroby, oraz zwiększa zawartość białka i oleju w nasionach. W przypadku azotu, jak już wspominaliśmy soja jest w stanie wiązać azot z powietrza dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Dlatego też wśród sprawdzonych nawozów dla soi wymienić możemy między innymi superfosfat lub fosforan amonu. Część rolników stosuje także siarczan potasu lub chlorek potasu.

soja

Częstotliwość nawożenia soi

Wielu początkujących hodowców, którzy zaczynają uprawę soi zastanawia się, czy nawożenie soi należy powtarzać. Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju nawożenia. W przypadku nawożenia podstawowego przeprowadzamy je tylko jednorazowo. Natomiast nawożenie dolistne powinno być wykonane kilka razy, w zależności od potrzeb rośliny i warunków uprawy. Najlepszym terminem jest faza kwitnienia i owocowania soi, ponieważ wtedy roślina ma największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

  Jaka ziemia do magnolii jest odpowiednia? Poradnik ogrodnika

Nawożenie soi wiosną

Wiosna to bardzo ważny czas dla rozwoju soi. Od tego, w jaki sposób wykonamy nawożenie w tym okresie zależeć będą nasze późniejsze plony. Dlatego też przypominamy, że nawożenie soi wiosną zaczynamy jeszcze przed zasianiem nasion lub w jego trakcie. Gdy rośliny mają kilka listków możemy wspomóc soję nawożeniem dolistnym. Optymalnym terminem jest więc wykonanie nawożenia podstawowego w marcu, zaś dolistnego późną wiosną.

Czy zimą należy nawozić soję?

Wiele osób, które nie mają doświadczenia w uprawie soi zastanawia się, jak powinno wyglądać nawożenie soi zimą. Rozwiązanie tego dylematu jest proste. Zima jest czasem, kiedy soja zatrzymuje swój czas wegetacji, dlatego też nie nawozimy jej zimą. O wiele ważniejsze jest przygotowanie gruntu pod uprawy jesienią. Soja ma duże zapotrzebowanie na fosfor i potas, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania. Dlatego też tego typu nawozy stosujemy jesienią lub wczesną wiosną w zależności od typu gleby.