Myjka ciśnieniowa do domu: jaką wybrać, która najlepsza?

Dbanie o czystość pojazdów, domu i jego otoczenia może być bardzo proste i wygodne, o ile ma się odpowiedni sprzęt. Doskonałym pomocnikiem w utrzymywaniu czystości w domu jest myjka ciśnieniowa. To urządzenie nie tylko przeznaczone do mycia dużych powierzchni biurowych czy magazynowych – odpowiednia wersja myjki sprawdzi się także w domu. Jaką wybrać myjkę ciśnieniową domową?

Z czego składa się myjka ciśnieniowa – budowa myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa zawiera pompę generującą wysokie ciśnienie wody. To właśnie dzięki niej woda pod ciśnieniem może być wykorzystywana do czyszczenia i mycia przedmiotów i powierzchni. Pompa jest aluminiowa lub kompozytowa, czasem też mosiężna. Innym elementem myjki jest wąż, który należy podłączyć do źródła wody.

Skąd czerpać wodę? Można bezpośrednio z sieci wodociągowej lub ze zbiornika z wodą (basen, staw albo z beczki z deszczówką). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by woda była dość czysta. Aby móc pobierać wodę ze zbiorników, myjka ciśnieniowa musi być wyposażona w filtr zasysający oraz właściwy wąż.

Poza źródłem wody, myjka potrzebuje też źródła energii. Może nim być silnik lub akumulator.

  • Myjka ciśnieniowa elektryczna jest podłączana do gniazdka elektrycznego.
  • Myjka ciśnieniowa hybrydowa korzysta z naładowanych akumulatorów lub źródła zasilania z gniazdka.
  • Myjka ciśnieniowa spalinowa z silnikiem działającym na benzynę lub olej napędowy nie musi być podłączona do prądu.

Bardzo istotnym elementem jest pistolet natryskowy, do którego montowane są różne końcówki:

  • szczotki zwykłe,
  • szczotki obrotowe,
  • gąbki,
  • lanca natryskowa z różnego rodzaju dyszami np. do strumienia punktowego czy spłukującego.

W niektórych modelach myjek wbudowany jest moduł grzewczy, który ogrzewa wodę do temperatury nawet 100 stopni, dzięki czemu prościej usunąć jest zabrudzenia. Korzystanie z gorącej wody oznacza, że nie trzeba już stosować (lub można ograniczyć) środków myjących ani dezynfekujących.

Myjki ciśnieniowe z pojemnikiem na detergenty pozwalają myć przedmioty lub powierzchnię wybranymi środkami chemicznymi.

Jak działa myjka ciśnieniowa?

Wąż ogrodowy podłączany jest do sieci wodociągowej lub zasysa wodę ze zbiornika. Jest w stanie wytworzyć maksymalnie jedynie 4 bary ciśnienia. Po podłączeniu do pompy w myjce, ta zwiększa ciśnienie przepływającej wody nawet do 200 barów.

  Jak wykręcić urwaną śrubę? 4 praktyczne metody

Woda pod wysokim ciśnieniem płynie przewodem wysokociśnieniowym, a następnie wypływa jako strumień skoncentrowany lub rozproszony przez pistolet natryskowy czy lancę.

Jeśli zastosowana zostanie myjka ciśnieniowa z podgrzewaniem wody, to jest ona przed dotarciem do pistoletu czy lancy podgrzewana do wyższej temperatury. W przypadku korzystania z detergentów są one pobierane z pojemnika na detergenty.

Pod względem wytwarzanego ciśnienia można wyróżnić kilka rodzajów myjek.

  • Podstawowa klasa myjek o ciśnieniu maksymalnie 100 barów.
  • Średnia klasa myjek z ciśnieniem do 130 barów,
  • Myjka ciśnieniowa 150 bar i więcej, nawet do 200 barów.

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej czy karoserii samochodu – jakie zastosowanie ma taki sprzęt?

Myjka ciśnieniowa ma wiele zastosowań, zarówno na użytek firmowy, jak i domowy. Możliwość montowania różnych końcówek oraz występowanie kilku rodzajów myjek, zróżnicowanych parametrami, powodują że można znaleźć urządzenie doskonałe do danego zastosowania lub uniwersalne, nadające się do wielu prac.

Osoby wykorzystują myjki ciśnieniowe do usunięcia zabrudzeń ze schodów zewnętrznych, karoserii samochodu, tarasu, narzędzi i mebli ogrodowych oraz rolet okiennych.

Myjka ciśnieniowa profesjonalna oraz do zastosowań domowych posłuży do umycia:

  • Auta. Niemal każdy model myjki nadaje się do mycia samochodu, jedynie przy większych ubrudzeniach lub ubłoceniu, trzeba mieć właściwą szczotkę oraz specjalne detergenty. Wskazane jest średnie ciśnienie, bo zbyt małe nie doczyści trudnych zabrudzeń, a zbyt duże może uszkodzić lakier.
  • Kostki brukowej i płyt tarasowych. Myjka o dużym ciśnieniu doskonale wyczyści kostkę i nie trzeba się obawiać o jej uszkodzenia. Wskazane jest stosowanie środków chemicznych oraz szczotek.
  • Okien. Myjki parowe o niewielkim ciśnieniu lepiej się tu sprawdzą, bo nie będą rozpryskiwać wody, ale myjki ciśnieniowe o małym ciśnieniu także mogą być użyte do mycia okien. Trzeba tylko mieć na uwadze, że woda pokryje także elewację.
  • Elewacji i fasad budynków. Myjka ciśnieniowa umyje elewację, ewentualnie z dodatkiem detergentów, jeśli konieczne jest zmycie graffiti czy usunięcie trudnych zabrudzeń.
  • Rowerów, skuterów, motorów, kamperów, aut terenowych.
  • Maszyn, narzędzi i mebli ogrodowych.
  • Schodów, murków, płotów, ogrodzeń, ścieżek ogrodowych.
  • Patio, tarasów, basenów.
  • Płytek, fug, gresu, kamienia dekoracyjnego.

Myjka ciśnieniowa – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wybór właściwego urządzenia zależy od tego, do czego głównie ma być stosowana myjka ciśnieniowa – mycia pojazdów, powierzchni w ogrodzie czy elewacji lub elementów w domu – oraz jak często będzie użytkowana i czy tylko jako domowy sprzęt, czy z przeznaczeniem służbowym.

Przed dokonaniem decyzji o kupnie myjki ciśnieniowej, należy przeanalizować kilka parametrów.

Moc myjki

Określa, ile prądu zużywa myjka ciśnieniowa podczas pracy, jeśli jest to urządzenie elektryczne, nie spalinowe czy z akumulatorem. Wysoka moc pozwala na wytworzenie wysokiego ciśnienia, ale także wiąże się z większym poborem prądu i wymaga użycia specjalnej lancy, która wytrzyma duże ciśnienie.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

Prosta myjka do użytku okazjonalnego ma moc do 1600 W, natomiast myjka ciśnieniowa profesjonalna nawet 3 kW.

Wydajność myjki

Parametr podawany przez producentów w litrach na godzinę. Do domowego użytku wystarczy wydajność na poziomie 500 l na godzinę. Często oferowana jest mniejsza wydajność w urządzeniach klasy podstawowej do stosowania okazjonalnego.

Ciśnienie

Bardzo ważny czynnik. Wyróżnia się dwa rodzaje ciśnienia – maksymalne oraz robocze, czyli uśrednione. Najlepiej kierować się tym drugim, gdyż maksymalne ciśnienie można wykorzystywać tylko przez określony czas.

Do mycia auta i okazjonalnych prac w domu wystarczy ciśnienie maksymalne około 110 bar, zaś do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni idealna jest myjka ciśnieniowa 150 bar i więcej. Myjka powinna mieć funkcję regulacji ciśnienia.

Waga myjki

Jeśli myjka ciśnieniowa ma być stosowana jako urządzenie mobilne i do czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów, nie powinna być zbyt ciężka, by łatwiej się było z nią przemieszczać.

Choć myjki mają kółka, to urządzenie ważące powyżej 30 kg trudno będzie wykorzystywać komfortowo do mycia luster, mebli, kabin etc. – sprawdzi się bardziej do czyszczenia płaskich powierzchni.

Wybór końcówek

Im więcej, tym szersze zastosowanie myjki. Poza lancą w zestawie mogą znaleźć się szczotki, dysze, pianownice.

Pojemniki do detergentów

Przy chęci wykorzystywania środków chemicznych do mycia, trzeba się upewnić, że myjka ciśnieniowa ma zbiornik i że jest on pojemny, przezroczysty i prosty w podłączeniu. Należy też sprawdzić, jakie detergenty mogą być stosowane z myjką.

Długość węża

Długość węża wpływa na zasięg pracy myjki. Im jest on dłuższy, tym bardziej mobilne jest urządzenie.

Temperatura wody w dopływie

Myjki ciśnieniowe najczęściej używają wody zimnej, chyba że mają wbudowany podgrzewacz wody. Dzięki niemu uzyskać można wodę o temperaturze od 40 do nawet 100 stopni. Warto sprawdzić ten parametr, bo o ile 40 stopni daje wodę ciepłą, ale znośną, to około 60 stopni jest już wodą gorącą, parzącą skórę.

Myjka ciśnieniowa na ciepłą wodę lepiej domyje auto i zdezynfekuje powierzchnie.

Myjka ciśnieniowa do domu: jakiej firmy będzie najlepsza? Mini ranking cen

Ogromny wybór myjek ciśnieniowych oferuje firma Kärcher. Od tanich, bardziej mobilnych urządzeń przez przeznaczone do kompleksowego mycia domowych sprzętów i powierzchni czy aut po wysokiej klasy sprzęt o szerokim zastosowaniu.

Myjki ciśnieniowe są wygodne w obsłudze, pozwalają czyścić bez wysiłku i usuwają nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia.

Istnieją także bezprzewodowe myjki ciśnieniowe! Taka myjka może działać nieprzerwanie przez 14 minut bez konieczności podłączenia jej do prądu:

  Monitoring CCTV w domu: porady ekspertów

Jaką tanią myjkę ciśnieniową wybrać? Przedział cenowy od 300 do 500 - 600 zł

Uniwersalna, poręczna myjka ciśnieniowa K 2 Universal Edition ma niewielkie gabaryty, małą wagę, trzymetrowy wąż, wbudowany filtr wody. Nada się do prostych prac w domu i ogrodzie. W zestawie z lancą. Maksymalne ciśnienie to 110 bar, a wydajność na poziomie 360 l/h.

Myjka ciśnieniowa Kärcher K 2 Universal Edition

Wersja Home myjki K 2 także doskonale sprawdzi się w pracach ogrodowych i domowych, jak usuwanie zabrudzeń z mebli, czyszczenie roweru i narzędzi. W zestawie jest środek do czyszczenia oraz specjalna przystawka do mycia większych powierzchni płaskich, a także dysza rotująca. Maksymalne ciśnienie wynosi 110 bar, wydajność tłoczenia 360 l/h, długość węża to 4 m.

Myjka ciśnieniowa do 1000 zł – jakie modele kupić?

Budżet między 600 a 1000 zł pozwala już kupić wyższej klasy myjkę.

K 3 Home to myjka ciśnieniowa z wężem sześciometrowym, dyszą rotacyjną, lancą Vario Power z regulacją ciśnienia i wyjmowanym zbiornikiem na detergenty. Do tego oferowane są akcesoria do mycia powierzchni płaskich i środek czystości. Omawiany model generuje maksymalnie 120 bar ciśnienia, wydajność tłoczenia wynosi 380 l/h. Doprowadzona woda może mieć temperaturę maksymalnie 40 stopni. Myjka waży jedynie 6,5 kg.

Osoba trzyma w rękach myjkę ciśnieniową Kärcher K 4 Compact.

Z kolei K 4 Compact jest mobilną, łatwą do przechowywania i transportu myjką z ciśnieniem 130 bar i wydajnością tłoczenia 420 l/h. Moc wynosi 1,8 kW. Urządzenie waży 11 kg. W myjce jest filtr wody oraz silnik chłodzony wodą, a w zestawie dysza rotacyjna i lanca Vario Power. Długość węża wynosi 6 metrów.

Jaką myjkę ciśnieniową do 2000 zł wybrać?

W cenie do 2000 zł sprawdzi się myjka ciśnieniowa do kostki brukowej czy mycia płytek ceramicznych K 5 Full Control Home – mocne, niezawodne urządzenie z silnikiem chłodzonym wodą. Moc przyłącza to 2,1 kW, ciśnienie maksymalnie 144 bar, wydajność tłoczenia 500 l/h. Wysoka jest wydajność powierzchniowa – 40 m²/h.

Myjka ciśnieniowa Kärcher K 5 Full Control Home.

W zestawie z myjką oferowany jest pistolet Full Control, środek do czyszczenia kamienia i elewacji 3 w 1, przystawka do mycia płaskich powierzchni, dysza rotacyjna. Wąż ma długość ośmiu metrów, a myjka bez akcesoriów waży 12,7 kg.

Najlepsza myjka ciśnieniowa do domu

Najbardziej nowoczesną i niezawodną myjką domową w ofercie Kärchera jest K 7 Premium Full Control Plus Home. To myjka ciśnieniowa 180 bar z wydajnością powierzchniową 60 m²/h, wydajnością 600 l/h i mocą przyłącza 3 kW. Maksymalna temperatura doprowadzonej wody to 60 stopni.

Myjka ciśnieniowa Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home.

Wąż ma długość aż 10 metrów. W zestawie jest innowacyjny pistolet Full Control Plus, a także bęben na wąż, akcesoria do czyszczenia powierzchni płaskich, detergent do mycia elewacji i kamienia 3 w 1, teleskopowy uchwyt. Myjka ma też silnik chłodzony wodą. Waży 18 kg. ł

Źródła:

https://www.budujesz.pl/wiadomosc/myjka-cisnieniowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza/6870/
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-myjka-cisnieniowa-jak-wybrac/
https://www.morele.net/wiadomosc/myjka-cisnieniowa-jak-wybrac-jaka-najlepsza-na-co-zwrocic-uwage/796/
https://www.kaercher.com/pl/home-garden/urzadzenia-wysokocisnieniowe.html