Jak obliczyć metry kwadratowe? Praktyczne obliczenia

Metry kwadratowe to podstawowa jednostka miary stosowana w budownictwie. Według niej określa się powierzchnię na przykład pokoju, czy korytarza lub całego mieszkania bądź domu. Jeden metr kwadratowy odpowiada kwadratowi o boku 1 m. Zatem gdy nasza powierzchnia pokoju dziennego w bloku zawiera 20 takich kwadratów, to możemy z powodzeniem powiedzieć, że nasz pokój ma 20 m2.

Na ogół tej miary używamy, kupując mieszkanie lub dom, gdzie sprzedawca dokładnie wie, ile metrów kwadratowych zawiera dany lokal i wycenia jego wartość na podstawie ilości metrów kwadratowych, biorąc pod uwagę cenę za 1 m2 lokalu. Jednostkę metra kwadratowego również często używamy kupując materiały wykończeniowe do naszego domu, bądź mieszkania. Wiedząc ile m2 ma nasza podłoga w łazience, tyle metrów kwadratowych kupujemy np. terkoty do łazienki.

Czym się różni metr kwadratowy od zwykłego metra bieżącego?

Kolejną dość znaną miarą w branży budowlanej i wykończenia wnętrz jest tzw. metr bieżący. Metr bieżący to jednostka miary długości przedmiotów wielowymiarowych, które posiadają długość, szerokość oraz głębokość. A więc jest to odcinek o długości 1 metra, bez brania pod uwagę jego szerokości, czy głębokości.

Zatem metr bieżący określa nam długość danego elementu np. długość ściany. Natomiast metr kwadratowy określa powierzchnię elementu np. ściany. Mając podaną wartość metra bieżącego długości ściany w pionie i poziomie, możemy wyliczyć jej powierzchnię.

Obliczenie metrów kwadratowych – kiedy się przydaje?

Obliczenie m2 jest umiejętnością, która się przydaje w życiu codziennym, gdy na przykład robisz remont jakiegoś pomieszczenia w twoim domu. Jeżeli znasz powierzchnię danego pomieszczenia, wtedy na przykład wiesz, ile metrów kwadratowych będziesz potrzebował kafelek lub jaką ilość farby potrzebujesz, aby pomalować ściany np. w salonie.

Wszystkie produkty służące do wykończenia wnętrz oprócz wielkości ilości własnej (np. ilości litrów) farby w puszce), zawierają również informację na ile metrów kwadratowych produktu, zapakowanego w opakowanie producenta, ci go starczy.

Tak jest z farbami, kafelkami, które są pakowane w paczkach i oznaczone ilością metrów kwadratowych, płytami kartonowo- gipsowymi, zaprawą tynkarską, czy innymi materiałami budowlanymi.

Na przykład chcesz położyć terakotę w łazience. Łazienka według planu ma np. 4,5 m2. W tym wypadku taką sumaryczną ilość kafelek będzie potrzebował, do tego, aby wyłożyć całą podłogę płytkami. Przy czym kupując terakotę do łazienki, czy innego pomieszczenia, musisz wziąć pewien naddatek (ok. 20%), czyli nie kupować na styk. Może się zdarzyć, że w trakcie kładzenia kafelek, któraś z nich się uszkodzi i pęknie. Kafelki np. są pakowane po np. 1,2 m2. Wtedy przeliczając powierzchnię podłogi, wiesz ile paczek ich zakupić, aby ci starczyło na całą posadzkę w łazience.

  Jak dobrać odpowiednie rolety dachowe?

kobieta z miarka

Wzór na obliczanie metrów kwadratowych  powierzchni

W tym wypadku kłania się matematyka ze szkoły podstawowej. W trakcie nauki miałeś wzory na powierzchnię różnych figur np. trójkąta, kwadratu, prostokąta, czy koła. W budownictwie najczęściej mamy do czynienia z figurami prostokątnymi, kwadratami, czasem zdarzają się trójkąty lub koła.

Dlatego podstawowym wzorem dla powierzchni prostokątnych jest wysokość x długość danej powierzchni. W tym wypadku musisz wymierzyć np. metr bieżący długości i wysokości ściany oraz pomnożyć je przez siebie. Wtedy wyjdzie ci ilość metrów kwadratowych ściany.

Zatem możemy zapisać, że powierzchnię wyliczamy z następującego wzoru:

A x B = powierzchnia, wyrażona w m2, gdzie:

A - Jest wysokością

B -Jest długością

Zatem liczenie metrów kwadratowych przy prostych kształtach nie jest skomplikowanym działaniem matematycznym.

Przy bardziej skomplikowanych kształtach  np. trójkąta, elipsy, czy koła, należy zastosować wzory na wyliczanie tych powierzchni. Przy trójkącie prostokątnym, powierzchnię możemy wyliczyć ze wzoru powyżej, znając dwa przyprostokątne boki trójkąta i wynik podzielić przez 2.

Czasem zdarza się, że ściana nie tworzy idealnego prostokąta. Na przykład gdy mamy skosy lub ściana jest nierówna, wtedy warto zmierzyć długość ściany u góry i na dole. W tym wypadku bierzemy pod uwagę dłuższy wymiar. Na przykład:

Na dole ściana ma 4,5 m, a u góry wychodzi, że ma równo 5 m. Wtedy do obliczeń powierzchni  bierzemy 5 m. Lepiej kupić więcej materiału, niż gdyby się miało okazać, że nam go zabraknie.

Jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia?

Jeżeli chcesz wyliczyć metry kwadratowe danego pomieszczenia, to najpierw musisz określić jego kształt. Na ogół nasze pomieszczenia w kształcie kwadratu lub prostokąta. W tym wypadku należy zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia. Na przykład pokój o długości  5 m i szerokości 4 m, ma powierzchnię 20 m2 (4 × 5).

Sprawa trochę gorzej się przedstawia, gdy nasze pomieszczenie ma nieregularne kształty. Taką sytuację mamy na przykład w salonie z wykuszami. W tym wypadku należy powierzchnię podłogi podzielić na mniejsze kwadraty lub prostokąty, wyliczyć ich powierzchnię i wyniki ze sobą zsumować.

Jak obliczyć powierzchnię użytkową pomieszczenia ze skosami?

W tym wypadku sprawa jest bardziej skomplikowana, bo same skosy trudno obliczyć. Obliczanie powierzchnię  pomieszczenia ze skosami regulują normy budowlane PN-ISO 9836:1997 i PN-70/B-02365. Pomimo że ta ostatni jest starszą normą, to nadal ona funkcjonuje. Zatem jak to się ma zgodnie z normami:

  Pralka nie wiruje - co zrobić w tej sytuacji? 6 potencjalnych przyczyn

PN-70/B-02365

Według tej normy pomieszczenia do 1,4 m wysokości – nie wlicza się do powierzchni użytkowej. Natomiast pomieszczenia od 1,4 do 2,2 m – wlicza się 50% powierzchni użytkowej, o wysokości 2,2 m – wlicza się 100% powierzchni.

PN-ISO 9836:1997

Powierzchnię pomieszczenia liczy się w całości, biorąc pod uwagę powierzchnię podłogi. Jeżeli przestrzeń pod skosami jest poniżej 1,9 m, to ta przestrzeń jest zaliczana, jako pomocnicza (nie wlicza się do całości powierzchni pokoju). Natomiast gdy skosy są powyżej 1,9 m, to liczy się powierzchnie po całości.

Zatem schemat obliczeniowy pomieszczenia ze skosami liczymy w zależności od wysokości, na której znajdują się skosy.

Zatem liczymy część pomieszczenia be skosów osobno. Natomiast ze skosami postępujemy w ten sposób, że odmierzamy wysokość, na jakiej znajduje się skos od podłogi. Jeżeli jest on na poziomie powyżej 1,4 m, ale nie przekracza 2,2 m, to wyliczamy powierzchnię ze skosami, jakby była prostokątem, czyli mnożymy długość i szerokość. Zgodnie ze starą normą, wynik, który nam wyszedł, mnożymy przez 2.

Zgodnie z nową normą, jeżeli skos jest niżej niż na wysokości 1,9 m, to dana powierzchnia ze skosem w pomieszczeniu nie wlicza się do całkowitej powierzchni użytkowej pokoju.

Kalkulator powierzchni ścian

To dość prosta w obsłudze  platforma internetowa, która wyliczy za ciebie powierzchnie ściany. Podajesz wymiar ściany, okien i drzwi, a program za ciebie wylicza całkowitą powierzchnię. Przy okazji możesz obliczyć ile farby, będziesz potrzebował, aby wymalować dane pomieszczenie. Takie kalkulatory do obliczania powierzchni ścian znajdziesz w internecie, a ich obsługa jest bardzo intuicyjna.

mierzenie metrow kwadratowych w domu

Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do tynku?

Wszystkie materiału budowlane również zaprawy tynkarskie mają z unifikowane opakowania. To oznacza, że możemy je zakupić np. w kilogramach lub metrach kwadratowych. Jeżeli chodzi o zaprawy tynkarskie, to na ogół na opakowaniu jest napisana ilość np. w kilogramach, ale też producent zapisuje informację na ile metrów kwadratowych pomieszczenia starczy tej zaprawy.

Dlatego wymierzenie powierzchni ścian do tynkowania jest bardzo ważne. W tym wypadku obliczamy powierzchnię ścian, w tym skosów. Jeżeli ściana jest pełna, to bierzemy jej całą powierzchnię. Gdy dana ściana w pomieszczeniu posiada drzwi i okna, to musimy zmierzyć powierzchnię okien i drzwi i odjąć wartości wynikową od całości powierzchni ścian w danym pomieszczeniu.

Niektórzy budowlańcy nie biorą pod uwagę powierzchni okien i drzwi, biorąc pod uwagę wynik, który wyszedł, gdy mamy do czynienia ze ścianami pełnymi. Dzięki temu nadmiar zaprawy wykorzystują na skomplikowaną obróbkę wnęk okien i drzwi. Ponadto zawsze lepiej kupić więcej niż mniej.

  Wilgoć w budynkach - ukryty wróg naszych domów  

Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania?

Obliczanie metrów kwadratowych ścian i sufitów pozwoli nam określić całkowitą powierzchnię do pomalowania. Dzięki temu będziemy wiedzieli, ile litrów farby musimy kupić oraz ile nas będzie kosztowało to przedsięwzięcie. Ponadto, gdy wynajmujemy malarza, to zazwyczaj fachowiec podaje nam cenę robocizny za 1 m2 pomalowanej ściany, czy sufitu.

Zatem liczenie metrów kwadratowych rozpoczynamy od ustalenia wysokości i długości ścian. Na ogół wysokość pomieszczeń w bloku mieści się w granicach ok. 2,5 metra. W domkach jednorodzinnych nasz sufit może być na innej wysokości np. wyżej.

Następnie gdy już znamy wymiary ścian, to czeka nas proste zadanie matematyczne, polegające na pomnożeniu uzyskanych wartości wysokości i długości poszczególnych ścian. Wszystkie powierzchnie ścian ze sobą sumujemy. Przy okazji znając długość ścian w pomieszczeniu, mamy już dane do obliczenia powierzchni sufitu lub podłogi.

Całkowita powierzchnia do malowania stanowi wymiar pełny, czyli bez odejmowania okien i drzwi. Na ogół można powierzchnie okien i drzwi pominąć, odejmując od wymiaru całkowitego powierzchni ścian ok. 10% wyliczonej wartości.

Kiedy już mamy całkowitą powierzchnię ścian potrzebną do pomalowania, to możemy kupić odpowiednia ilość farby. Skąd mam wiedzieć ile litrów farby kupić ? Otóż 1 litr dobrej jakości farba starcza na pomalowanie ok. 14 m2 ściany lub sufitu.

Jak obliczyć metry kwadratowe dachu?

Dach może być bardziej skomplikowaną bryłą do wyliczenia. Metodologia jest dość podobna. Niemniej, jednak gdy mamy do czynienia z dachem wielospadowym, to sprawa się bardziej komplikuje. W tym wypadku każde załamanie, skos, należy pojedynczo i skrupulatnie zmierzyć. Warto w tym wypadku skorzystać z kalkulatora powierzchni, który uwzględnia: nachylenie połaci, wykusz oraz długość i szerokość poszczególnych elementów. Obliczanie metrów kwadratowych dachu najlepiej pozostawić fachowcom oraz osobom projektującym budynek.