Jak wykręcić urwaną śrubę? 4 praktyczne metody

Urwana śruba może się przydarzyć każdemu. Taka sytuacja może zajść kiedy ją wykręcamy lub próbujemy wykręcić, używając większej siły. Wtedy  nagle  gwint pozostaje we wnętrzu, a my trzymamy w dłoni łepek od śruby. Tego typu okoliczności mogą  się przytrafić np. przy zmianie opon, czyli przy odkręcaniu koła lub praktycznie każdemu majsterkowiczowi. Zatem co w tym przypadku możemy zrobić. Zobacz, jak możesz poradzić sobie z tym problemem.

Wykręcanie urwanej śruby - od czego zacząć?

W tym celu potrzebny będzie nam wykrętak i wiertarka o dużej mocy, zasilana prądem. Wykrętak jest końcówką do wiertarki, można go nabyć w sklepie narzędziowym lub w Internecie. To narzędzie służy do wbijania się w zerwaną śrubę. Zatem będziemy rozwiercali śrubę.

Należy pamiętać, że urządzenia o dużej mocy (takiej jak wiertarki) oraz wykrętaki są narzędziami dla profesjonalistów. Dlatego gdy urwanie śruby przydarzyło nam się przez przypadek, to warto pożyczyć sprzęt od sąsiada lub znajomego majsterkowicza. Można też poprosić o pomoc ślusarza.

Jeżeli nie mamy akurat wiertarki o dużej mocy, to możemy użyć innych technik do wykręcania urwanych śrub, na przykład stosując pilnik i klucz. W tym artykule przedstawimy, jak samemu różnymi metodami tę czynność wykonać.

Wykręcanie zapieczonej śruby

Zapieczoną śrubę na ogół trudno wykręcić, wręcz praktycznie jest to niemożliwe. Dlatego klasyczne sposoby wkrętarka i śrubokręt tutaj nie działają. No ale nie ma  tematów nie do rozwiązania. Taką śrubę można rozbić i wykręcić, używając domowych narzędzi do majsterkowania. W tym celu potrzebujemy młotka i płaskiego śrubokrętu.

  Ławka ogrodowa – jaką wybrać?

Oto jak wykręcić zapieczoną lub urwaną śrubę:

  • weź płaski śrubokręt o odpowiedniej szerokości, dopasowanej do średnicy śruby;
  • przystaw śrubokręt do śruby w miejscu urwanego gwintu lub łba i mocno uderz młotkiem, aż powstanie wcięcie;
  • wykręć śrubę śrubokrętem lub wykrętarką.

Ta technika działa szczególnie przy zapieczonych śrubach oraz ułatwia wykręcanie urwanych śrub, kiedy nie mamy nic innego pod ręką. Ten sposób pozwala na usunięcie śruby, bez potrzeby niszczenia powierzchni wokół niej. O ile mamy do czynienia z dość solidnymi powierzchniami i przedmiotami.

Nie zaleca się stosowania tej metody przy przedmiotach z cienkiej blachy, czy miękkich materiałów, takich jak: drewno, czy plastik  itp. Ten rodzaj powierzchni może ulec zniszczeniu. Wtedy należy użyć innej metody na przykład za pomocą klucza

Jak wykręcić urwaną śrubę za pomocą klucza?

Ta technika będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy śruba urwała się w pewnym miejscu, a część gwintu wystaje. Wtedy spłaszczamy wystająca część gwintu, używając do tego celu pilnika do metalu. Dzięki temu odtwarzamy kształt wielokąta łba śruby. Spiłowanie boków nada jej odpowiedni kształt tak, aby klucz mógł chwycić końcówkę i wykręcił gwint. Bok śruby piłujemy po uprzednim wyczyszczeniu i odrdzewieniu piłowanej powierzchni. Do odkręcenia możemy użyć klucza płaskiego, obcęgi lub klucz francuski, w jaki zależności kształt nadamy śrubie i które narzędzie ją dobrze chwyci.

Ta metoda jest dość prosta i może ją przeprowadzić niemal każdy. Nie wymaga ona specjalnych kwalifikacji. Niemniej jednak ma swoje wady. Otóż, aby spiłować bok śruby, trzeba poświecić na to nieco czasu oraz siły. Przy okazji trwale zostanie odkształcona wystająca część gwintu i śruba nie będzie nadawała się już do użytku.

Wykręcanie urwanej śruby - metoda na spawanie

Gdy kawałek gwintu urwanej śruby wystaje nam ze ściany, to możemy przy niej w pewien sposób manewrować. W tym wypadku można zastosować metodę na spawanie. Technika polega na tym, że przyspawamy łeb śruby do wystającego gwintu. Po przyspawaniu wykręcamy ją bez dodatkowych komplikacji.

  Wybór i zastosowanie śrub do betonu: Przewodnik dla profesjonalistów budowlanych

Pamiętajmy, aby część przyspawana była dopasowana wielkością do gwintu wystającego ze ściany. Nie musi to być dokładne dopasowanie ważne, aby główka nie odpadła po przytwierdzeniu  do urwanej śruby. W innym wypadku dołożymy sobie tylko pracy.

Jeżeli wykręcisz urwaną śrubę, to możesz ją jeszcze wykorzystać. To jest szczególnie ważne, gdy masz do czynienia z rzadziej spotykanymi wymiarami śrub. Ta technika jest dobra dla tych, co mają spawarkę i umieją się nią posługiwać.

Rozwiercanie zapieczonej śruby

Ta technika bardziej przydaje się mechanikom samochodowym oraz tym, co lubią majsterkować przy samochodzie. W wypadku gdy na urwaną śrubę w kole zwykły pilnik czy śrubokręt nie pomogą. Na przykład jak mamy urwaną szpilkę w piaście, to gdy będziemy ją wybijać, to możemy uszkodzić koło. Dlatego w tym wypadku zalecane jest rozwiercanie śruby i wyciąganie jej za pomocą wykrętaka.

Urwaną śrubę najpierw oczyszczamy, aby lepiej można było ją wykręcić. Do tego celu możemy użyć odrdzewiacza lub ewentualnie nafty, albo smaru, które usunął pył i naoliwią gwint. Po oczyszczeniu nawiercamy otwór w zerwanej śrubie. W tym celu trzeba użyć wiertarki o dużej mocy.

Zanim jednak to zrobimy, to sprawdźmy, czy naoliwiona śruba da się po prostu wykręcić bez dodatkowych metod.

Technika z rozkręcaniem śruby jest dość kosztowna. Jeżeli wyciągnięciu wymagają śruby w kole, to możemy udać się do mechanika. Jeśli  jednak mamy trochę czasu i posiadamy dobry sprzęt do majsterkowania, to możemy rozkręcić śrubę sami.

Podsumowanie - wykorzystaj jedną z 4 metod

Mamy cztery sprawdzone techniki wykręcania urwanych śrub. Każda z nich jest dobra, w zależności od sytuacji. Metoda, która najlepiej się sprawdzi w jednym przypadku, niekoniecznie może być dobra w innych okolicznościach. Dlatego używaj różnych sposobów, zależnie od miejsca jej urwania. Przy tym warto mieć pod ręką więcej niż jedno narządzie. Dzięki temu nie będziesz potrzebował kosztownego sprzętu lub usług specjalistów takich jak mechanicy, czy ślusarze.