Przewodnik po patio: jak stworzyć nowoczesną aranżację w ogrodzie i przy domu?

Przeglądając poradniki dotyczące aranżacji ogrodu często możemy trafić na terminy, które nie mówią nam zbyt wiele. Jednym z nich jest patio. Słowo to wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza dziedziniec. We współczesnej aranżacji ogrodów to nic innego jak wybrukowana lub wyłożona powierzchnia, która stanowi przestrzeń do wypoczynku i spotkań na świeżym powietrzu. W przypadku wielu ogrodów może stanowić ich wyjątkowy element, który jest o wiele bardziej dostępny i wszechstronny w porównaniu z tarasem. Jak jednak zaaranżować przydomowe patio w swoim ogrodzie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Patio w ogrodzie i przy domu: lokalizacja i funkcje

Patio jest miejscem, które zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze, to idealne miejsce zapewniające nam możliwość relaksowania się na świeżym powietrzu w różnorodny sposób. Możemy tu cieszyć się poranną kawą, czytając ulubioną książkę, spędzać czas z rodziną lub organizować spotkania towarzyskie. Patio stanowi także estetyczny element ogrodu lub przestrzeni przy domu, który może stanowić ozdobę posesji. Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów oraz stylów aranżacji, jakie możemy wykorzystać patio może stanowić integralną część budynku lub ogrodu, która podkreśli jego charakter. Eleganckie i funkcjonalne patio przy domu może także zwiększyć wartość nieruchomości.
Jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć, jeśli chcemy zdecydować się na jego budowę i aranżację jest lokalizacja. Do dwóch najpopularniejszych możemy wymienić lokalizację przy domu, oraz w ogrodzie. Każda z nich ma swoje mocne strony. Patio ogrodowe znajduje się zazwyczaj w głębi ogrodu. Daje nam możliwość obcowania z zielenią oraz ucieczki od codziennego zgiełku. Będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują spokoju i relaksu. Patio przy domu to z kolei bardziej funkcjonalne miejsce. Zazwyczaj jest połączone z domem i pełni funkcje rekreacyjne oraz społeczne. To idealne miejsce na rodzinne spotkania, grillowanie czy obiady na świeżym powietrzu. Zaletą patio przy domu jest większa dostępność oraz fakt, że jest ono często zintegrowane z budynkiem co tworzy spójny wygląd przestrzeni. Wybór lokalizacji powinien więc być uzależniony od naszych preferencji.

  Jakie akcesoria przydadzą się przy przeprowadzce?

Patio na tarasie versus patio w ogrodzie

Mówiąc o lokalizacji patio warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej możliwości, jakim jest aranżacja patio na parterowym tarasie. Często nie znajduje się ono bezpośrednio na ziemi, lecz na niewielkim wzniesieniu sąsiadującym ze ścianą budynku lub na kolumnach. Patio na tarasie jest bardzo atrakcyjną przestrzenią, która może pomóc nam w stworzeniu przestrzeni do spędzania czasu z rodziną. W porównaniu do patio w ogrodzie aranżacja na tarasie zapewni nam swobodny dostęp do domu, co ułatwia np. podawanie posiłków w trakcie imprezy czy grilla oraz codzienne korzystanie z tej przestrzeni. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że nie posiadając patio na tarasie nie musimy poświęcać aż tak wiele czasu i sił na prace ogrodowe wokół tej przestrzeni. W porównaniu do patio w ogrodzie aranżacja na tarasie nie daje nam jednak możliwości odcięcia się od życia domowego oraz związanego z nim zgiełku. Patio w ogrodzie o wiele lepiej sprawdza się jako miejsce relaksu i wyciszenia. Co więcej, w przypadku patio pośrodku ogrodu mamy pełną dowolność w jego aranżacji, nie musimy bowiem dbać o to, by była spójna z wyglądem budynku.
Podejmując decyzję co do lokalizacji patio na swojej posesji warto więc wziąć pod uwagę kwestie takie jak nasz styl życia oraz dostępną przestrzeń. Przykładowo, jeśli posiadamy duży i przestronny taras jego wykorzystanie w charakterze patio będzie dobrym pomysłem. Podobnie będzie w przypadku, gdy preferujemy życie rodzinne i często organizujemy spotkania towarzyskie. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na ciszy i spokoju, lepiej będzie wykorzystać przestrzeń w ogrodzie.

meble ogrodowe w patio

Meble ogrodowe do patio: Jakie wybrać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na patio w ogrodzie, przy budynku lub na tarasie kluczowe znaczenie ma wybór mebli, które zapewnią nam miejsce do wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór mebli ogrodowych na patio, co daje nam możliwość wyboru najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb rozwiązań. Wśród rodzajów mebli ogrodowych na patio wymienić możemy meble drewniane, wiklinowe lub bambusowe, jak również wykonane z tworzyw sztucznych np. technorattanu. Decydując się na zakup mebli musimy pamiętać, że meble ogrodowe na patio narażone są na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też warto postawić na rozwiązania, które odporne są na wilgoć i nadmierne nasłonecznienie.
Jakie meble powinny znaleźć się na patio? Wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić. Jeśli ma być to głównie strefa relasku doskonale sprawdzą się leżaki, fotele czy hamaki. W przypadku miejsca spotkań należy zadbać o komplety wypoczynkowe - narożniki, zestawy składające się ze stołu oraz kompletu krzeseł. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy patio można urządzić na szereg różnych sposobów. Wśród aktualnych trendów dotyczących mebli na patio wymienić możemy style:

  • nowoczesny i minimalistyczny;
  • skandynawski;
  • ekologiczny,
  • rustykalny.
  Dekoracje do domu – DIY, czyli zrób to sam

Pozwala nam to na dopasowanie stylistyki patio do naszych potrzeb i upodobań. Pamiętajmy, że styl patio określony jest nie tylko poprzez meble ale również dekoracje i akcesoria, które wybierzemy.

Nowoczesne aranżacje patio

Większość z nas chce by patio było nowoczesną i funkcjonalną przestrzenią, która da nam wiele możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nowoczesne aranżacje wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami. Wśród nich wymienić możemy utrzymanie stylistyki patio w neutralnych, naturalnych kolorach takich jak biel, szarość czy beż. Bardzo często przełamywane są one akcentami kolorystycznymi w postaci kontrastujących dodatków i dekoracji. Meble do nowoczesnego patio to zazwyczaj modele o prostym, geometrycznym kształcie. Bardzo ważną rolę pełni również oświetlenie lampiony, lampy stojące, oświetlenie LED w podłożu czy designerskie lampy wiszące to tylko niektóre z propozycji, na które możemy się zdecydować.

 

Podsumowując, patio przy domu to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy miło spędzać czas na zewnątrz. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób wie co to jest patio i decyduje się na jego aranżację na swojej posesji. W sieci możemy znaleźć wiele porad i inspiracji, które pozwalają nam znaleźć rozwiązania, które będą dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Warto więc eksperymentować z różnymi stylami by stworzyć patio w ogrodzie lub na tarasie, które stanie się ulubionym miejscem wszystkich domowników.