Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać?

Kompresor jest urządzeniem, które przydaje się w pracach warsztatowych przy samochodzie. Pozwoli on napompować koła, polakierować karoserie i wiele innych prac. To narzędzie znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnym zakładzie, jak i przy pracach w garażu. Zatem jest to jedno z urządzeń, które warto mieć w swoim przydomowym warsztacie.

Co to jest kompresor?

Kompresor jest rodzajem sprężarki, za pomocą której można uzyskać powietrze pod ciśnieniem. Zazwyczaj zakres ciśnień kompresorów wynosi od 8 do 10 barów. Parametr ten zależy od jego rodzaju. Dlatego przed zakupem danego urządzenia, warto się zastanowić, do czego ono będzie nam służyło.  Na rynku mamy dwa rodzaje kompresorów, a mianowicie kompresor olejowy i bezolejowy. Podpowiemy, jaki wybrać.

Kompresor olejowy - co to jest i jak działa?

Kompresor olejowy na ogół spotykamy w warsztatach samochodowych oraz wulkanizacyjnych. Cechuje się większymi rozmiarami, co może utrudniać jego przenoszenie. Niemniej jednak tego typu modele są wyposażone w kółka ułatwiające ich przewożenie. Urządzenie to charakteryzuje się wysoką wydajnością i pozwala do stosowania go w sposób ciągły do różnych prac warsztatowych. Posiada zbiornik o dużej pojemności.

Wadą tej sprężarki może być to, że podczas prac do sprężonego powietrza może się dostać niewielka ilość oleju. Nie ma to znaczenia w przypadku prac takich jak pompowanie kół lub malowanie różnych powierzchni karoserii. Sprężarka olejowa cechuje się większą trwałością niż sprężarka bezolejowa, ponieważ dzięki zastosowaniu oleju, główny element tego urządzenia, czyli tłok ma dłuższe życie. Kompresor olejowy jest stosowany na skalę przemysłową i używany do np.:

  • pistoletów w zakładach lakierniczych i blacharskich;
  • pompowanie kół samochodów;
  • zasila urządzenia pneumatyczne.

Kompresor bezolejowy - co to jest i jak działa?

Kompresor bezolejowy spełnia podobne funkcje jak jego olejowy odpowiednik. Generalnie jest to sprężarka emitująca sprężone powietrze. Niemniej jednak różnica pomiędzy dwoma urządzeniami  tkwi w budowie. Kompresor bezolejowy jest wyposażony w specjalne tłoki z plastikowymi pierścieniami lub membraną. Dzięki temu jego konstrukcja nie wymaga smarowania poszczególnych elementów. Konserwacja takiego urządzenia jest znacznie łatwiejsza, ale należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i sprawdzaniu, czy wszystko działa prawidłowo.

Sprężarka bezolejowa ma zastosowanie do takich prac, gdzie nawet niewielka ilość oleju w sprężonym powietrzu jest niedozwolona. Dlatego stosuje się ją w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz w urządzeniach dentystycznych. Generalnie tam, gdzie wymaga się higieny pracy. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i doskonale nadaje się dla majsterkowiczów amatorów. Przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji, ale nie nadaje się do profesjonalnego użytku. Modele bezolejowe mają małe zbiorniki na sprężone powietrze, co ogranicza ich możliwość zastosowania na szeroką skalę w zakładach produkcyjnych, czy warsztatach samochodowych.

  Prowadnice do szuflad w meblach kuchennych, łazienkowych i nie tylko. Co je wyróżnia i czym należy się kierować przy ich wyborze?

Różnice w działaniu obu kompresorów

Zasada działania kompresora olejowego, czy bezolejowego jest taka sama. Obydwa modele wytwarzają sprężone powietrze. Różnice polegają w samej budowie. Kompresory olejowe są smarowane olejem, stąd też jego elementy przenoszące są wykonane ze stali, czyli są trwalsze. Przy tym kompresory olejowe mają większe zbiorniki i są wydajniejsze. Ponadto charakteryzują się większą stabilnością ciśnień.

Kompresory bezolejowe wykonane są z elementów o małym współczynniku tarcia, które nie wymagają podczas pracy smarowania. Ten rodzaj urządzeń posiada małe zbiorniki na powietrze, a także wytwarza powietrze o niższym ciśnieniu. Niemniej jednak idealnie nadaje się do prac przydomowych i tam, gdzie wymagana jest większa czystość i higiena pracy.

Zalety i wady kompresorów olejowych

Kompresor olejowy charakteryzuje się:

  • dużą wydajnością i wytwarza wysokie ciśnienie sprężonego powietrza.
  • posiada zbiorniki o różnej pojemności, w tym również dużych wymiarów
  • może pracować w sposób ciągły
  • bardziej trwały od kompresora bezolejowego

Wadą tego urządzenia jest to, że:

  • podczas pracy do sprężonego powietrza może dostawać się niewielka ilość oleju, która dyskwalifikuje go do prac, gdzie wymagana jest czystość i higiena
  • urządzenia dość duże, a przy tym niewygodne w przenoszeniu.
  • urządzenia głośne podczas pracy

Zalety i wady kompresorów bezolejowych

Kompresory bezolejowe charakteryzują się:

  • mniejszą i lżejszą konstrukcją, niż ich odpowiedniki olejowe
  • pracują ciszej niż kompresory olejowe
  • wykorzystywane są tam, gdzie sprężone powietrze nie może być zanieczyszczone olejem. Gwarantują higieniczną pracę.

Wady:

  • mniejsza wydajność niż kompresory olejowe
  • mniejsze zbiorniki, przez to nie nadają się do wielu prac na skalę przemysłową
  • nie nadają się do pracy ciągłej
  • mają mniejsza trwałość niż ich odpowiedniki olejowe.

Porównanie zalet i wad obu kompresorów

Kompresory olejowe, jak i bezolejowe posiadają swoje wady i zalety. Tak naprawdę te dwa urządzenia sprawdzają się w innych odmiennych sytuacjach.

Kompresory olejowe mogą pracować ciągle, charakteryzują się wyższymi sprawnościami oraz posiadają większe zbiorniki, co pozwala na ich dłuższą pracę, bez potrzeby robienia przerw. Tam, gdzie potrzebujemy wyższego ciśnienia, tam się sprawdzi sprężarka olejowa. Moc i trwałość tego urządzenia jest dla niego na plus.

  Jak podgrzewać wodę w basenie? 6 sposobów

Natomiast sprężarka bezolejowa nie wymaga smarowania, przez co jest łatwiejsza w konserwacji. Przy tym są to urządzenia mniejszej wielkości i bardziej poręczne. Niemniej jednak mamy coś za coś. Łatwość eksploatacji i poręczność tego urządzenia powoduje, że jest ono mniej wydajne, nie pracuje w sposób ciągły i wymaga częstszego napełniania zbiornika sprężonego powietrza. To, co jest plusem tej sprężarki, to praca w bardziej higienicznych warunkach.

Wady i zalety obydwu urządzeń sprawiają, że mają one zastosowanie nie tylko do zupełnie różnych celów, ale też sprawdzają się w innych dziedzinach, a nawet w innych gałęziach przemysłu. Tam, gdzie wymagana jest czystość sprężonego powietrza, a przy tym nie ma potrzeby wytwarzania dużych ciśnień i pracy ciągłej tych urządzeń, to sprawdza się kompresor bezolejowy.

Natomiast na skalę przemysłową, gdzie potrzebujemy urządzeń o wysokiej wydajności, a przy tym charakteryzujących się pracą ciągłą, to w tym wypadku sprawdza się kompresor olejowy. Zatem trudno tutaj mówić, że dany model tego urządzenia jest mniej lub bardziej przydatny. W dużej mierze wady i zalety obydwu sprężarek ze sobą się uzupełniają, dlatego tam, gdzie nieprzydatna będzie sprężarka bezolejowa, tam zda egzamin sprężarka olejowa.  I oczywiście jest na odwrót. Dlatego pytanie sprężarka olejowa, czy bezolejowa, powinno brzmieć, do czego to urządzenie chcesz wykorzystywać.

Kompresor olejowy czy bezolejowy - który wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego kompresora, należy zwrócić uwagę na parę parametrów, które będą miały wpływ na nasz wybór. Pierwszym z tych parametrów jest maksymalne ciśnienie robocze. Parametr ten musi być dostosowany do rodzaju pracy. Standardowe ciśnienie w takich kompresorach wynosi od 8 do 10 barów. Niemniej jednak nie wszędzie będziemy potrzebowali wysokiego ciśnienia. Do użytku domowego wystarczą sprężarki o mniejszym ciśnieniu sprężonego powietrza.

Kolejnym parametrem to wielkość zbiornika powietrza. Ten element nie może być zbyt mały, gdyż będziemy musieli go często napełniać. Za duży zbiornik zaś powoduje, że urządzenie jest dużo cięższe i większe, co może być sporym utrudnieniem przy bardziej mobilnych pracach. Biorąc pod uwagę przeznaczenie sprzętu, możemy podzielić kompresory:

  • od 25 litrów do 100 l- kompresory bezolejowe, modele do użytku domowego i dla miłośników majsterkowania
  • od 100 l do 500 l- modele odpowiednie dla profesjonalistów. Głównie kompresory olejowe
  • ponad 500 l- urządzenia dla przemysłu- kompresory olejowe

Przy wyborze konkretnego kompresora, warto zwrócić uwagę również na poziom hałasu. Cicho pracujący sprzęt ma poniżej 80 dB. Warto tutaj wspomnieć, iż kompresory olejowe są głośniejsze i większe, a niektóre z nich wymagają przy pracy, stosowania ochronników uszu.

  Jak odnowić stare meble? Samodzielne odnawianie starych mebli

Kolejnym ważny elementem jest trwałość. Sprężarki olejowe są wykonane z metalowych elementów, z tego względu ich trwałość i awaryjność będzie mniejsza. Te urządzenia są cięższe i droższe. Sprężarki bezolejowe posiadają obudowy plastikowe, składają się z materiałów lekkich, a zarazem o niskim współczynniku tarcia. Generalnie ktoś by powiedział, że są to jednorazówki. Niemniej jednak kompresor bezolejowy wykonany z wysokiej jakości tworzyw, również może posłużyć wiele lat. Zatem sprężarka olejowa czy bezolejowa- którą wybrać ? Tak naprawdę zależy od tego, do czego ją potrzebujesz używać i jak często z niej korzystać.

Jeżeli ktoś poszukuje kompresorów olejowych lub bezolejowych to zapraszamy na MajsterkujSam.pl.

Kompresor do domu

W domowych warunkach lepiej się sprawdza niewielki i lekki kompresor bezolejowy, zwłaszcza gdy chcesz go wykorzystywać sporadycznie. W tym wypadku pojemność zbiornika 10 litrów z powodzeniem starczy oraz maksymalne ciśnienie robocze 8 barów. Takie urządzenie idealnie sprawdzi się przy pracach warsztatowych w domu. Wyczyści kosiarkę, pomaluje meble lub płot oraz napompuje piłkę, oraz koło od roweru. Jeżeli chcemy wykorzystywać kompresor do takich właśnie prac, to sprężarka bezolejowa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kompresor do warsztatu

Gdy prowadzisz warsztat samochodowy lub inny usługowy i to urządzenie będziesz wykorzystywał praktycznie ciągle, to kompresor olejowy z w miarę dużym zbiornikiem, będzie najlepszy rozwiązaniem. Sprężarki olejowe są urządzeniami odpornymi na intensywną eksploatację i mogą przez parę godzin w ciągu dnia zasilać pistolety lakiernicze i inne narzędzia. Duży zbiornik sprawi, że urządzenie będzie mogło dostarczać sprężone powietrze przez długi czas. Zapobiegnie to chwilowym spadkom ciśnienia i zwiększy komfort pracy, który w tym przypadku jest bardzo ważny.

Niektóre gałęzie przemysłu potrzebują kompresorów, które gwarantują im czyste powietrze wtryskiwane do układów. Przemysł medyczny, farmaceutyczny, spożywczym, czy chemiczny lub precyzyjny, gdzie czystość jest ważnym elementem produkcyjnym, tam wykorzystywane są kompresory bezolejowe o podobnych parametrach co olejowe. Warto tutaj wspomnieć również o cenie. Kompresory olejowe są droższe od ich bezolejowych odpowiedników.