Prowadnice do szuflad w meblach kuchennych, łazienkowych i nie tylko. Co je wyróżnia i czym należy się kierować przy ich wyborze?

Wybierając szuflady do mebli kuchennych czy łazienkowych, mało kto zwraca uwagę na te niewielkie mechanizmy odpowiadające za ruch szuflady. Elementami tymi są prowadnice, czasem nazywane szynami do szuflady. Prowadnice, choć małe, zazwyczaj niewidoczne, w rzeczywistości bardzo mocno wpływają na to, czy będziesz ze swoich nowych szuflad zadowolony, czy też nie. Dlaczego?

Jakie znaczenie ma dobór odpowiednich prowadnic do szuflad? Na co wpływa źle dobrana prowadnica?

Na pytanie o znaczenie doboru właściwych prowadnic do szuflad, najprościej byłoby odpowiedzieć przykładem doboru w sposób niewłaściwy. Źle dobrane prowadnice, jak nic innego, przekonują bowiem każdego, że do wyboru tego właśnie elementu mebla należy przyłożyć się w sposób szczególny. Można bowiem mieć najpiękniejsze, najbardziej stylowe i wykonane z najlepszego materiału szuflady, a i tak męczyć się za każdym razem, gdy zaistnieje potrzeba skorzystania z nich. Źle dobrane prowadnice:

  • ograniczają sposób użycia szuflady – czy to przez zakres jej wysunięcia, czy przez ograniczenie w jej obciążeniu;
  • obniżają komfort korzystania z szuflad – oporne działanie prowadnic w zupełności do tego wystarczy;
  • przyczyniają się do występowania usterek i problemów technicznych – w źle dobranej prowadnicy zawsze może się coś urwać, zatrzeć lub odkręcić.

Nie jest to koniec listy efektów niewłaściwego dobrania prowadnic do szuflad, ale z całą pewnością przytoczone punkty wystarczą, aby przekonać nieprzekonanych, że prowadnicom warto poświęcić nieco uwagi. W tym również ich specyfikacji technicznej.

Prowadnice rolkowe czy kulkowe? Czym różnią się oba te typy prowadnic do szuflad?

Podstawowe 2 typy prowadnic szufladowych to:

  1. Prowadnice rolkowe – wybierane są głównie ze względu na swoją niską ceną i łatwość montażu. Są to prowadnice bardzo powszechne i proste w każdym swoim aspekcie, jednak mające też swoje wady, do których z całą pewnością należy stosunkowo niewielki udźwig czy jedynie częściowy wysuw.
  2. Prowadnice kulkowe – ten typ prowadnic to wyższa półka tak pod względem zaawansowania technicznego, jak i oferowanego komfortu. Odznaczają się sporym udźwigiem, bardzo estetycznym, niewidocznym mocowaniem (przy prowadnicach dolnego montażu) oraz pełnym wysuwem.
  Gniazda elektryczne wysokiej jakości

Prowadnice rolkowe to rozwiązanie dobre dla niewielkich, lekkich szuflad w szafkach kuchennych czy łazienkowych, prowadnice kulkowe mogą być stosowane praktycznie we wszystkich meblach i szufladach bardzo różnych gabarytów.