Jak wymienić uszczelkę w lodówce? Poradnik krok po kroku

Lodówka to urządzenie, które każdy z nas posiada w swoim domu. Dzięki niej możemy bezpiecznie przechowywać naszą żywność, a tym samym zachować jej dłuższą świeżość. Niemnie jednak, aby nasze urządzenie chłodnicze sprawnie chodziło i spełniają swoją funkcję, musi być szczelne. W innym wypadku do komory lodówki dostaje się ciepłe powietrza i urządzenie przestaje utrzymywać odpowiednią temperaturę przechowywania.

To zaś wpływa na jakość i świeżość przetrzymywanej w niej żywności. Ale i nie tylko. Nieszczelne urządzenie generuje też duże koszty za energię elektryczne, ponieważ musi cały czas pracować, aby utrzymać właściwą temperaturę chłodzenia, co w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do jego awarii. Przyczyn nieszczelności naszej lodówki jest wiele. Jednym z najczęstszych powodów takiej sytuacji  jest  zużyta uszczelka, która nie spełnia swoich funkcji.  

Kiedy wiem, że uszczelka w lodówce wymaga wymiany?

Uszczelki od drzwi lodówki  w codziennym użytkowaniu tego urządzenia, mogą pękać (kruszyć się) lub się wykrzywiać. To zaś prowadzi do nieszczelności lodówki. Wtedy trzeba ją wymienić, albo uszczelkę, albo lodówkę.

Jak sprawdzić, czy uszczelka trzyma ? Często to widać na pierwszy rzut oka, ponieważ wysuwa się gdy ją otwierasz. Czasami nieszczelność jest niewielka. Zatem gdy zauważysz kropelki wody w lodówce, zrób test kartki. Wsuwasz kartkę A4 między drzwi lodówki i zamykasz je. Gdy papier chociaż trochę przesunie się w dół, to oznacza, że uszczelka jest do wymiany.

Wymiana tego elementu jest również konieczna, gdy wydobywa się z lodówki nieprzyjemny zapach. Gdy pozostawiliśmy w lodówce mięso na długi okres czasu, które rozpoczęło już swój rozkład. Wtedy samo umycie nie wystarczy. Bakterie i pleśnie lubią gromadzić się w załamaniach uszczelki do lodówki i tam rozpoczyna się proces rozmnażania i żerowania.

  Czy warto kupić nowe mieszkanie w Krakowie?

Uszczelka w lodówce nie trzyma ? Oto co możesz zrobić

Gdy uszczelka od lodówki nie trzyma lub jest uszkodzona, to nie musisz zaraz kupować nowego urządzenia. W większości modeli są one montowane osobno i można z powodzeniem kupić nową uszczelkę, dopasowaną do modelu lodówki. W naszych urządzeniach chłodzących na ogół jest montowana uszczelka magnetyczna do lodówki. To jest nic innego jak zwykła uszczelka, wewnątrz której znajduje się magnez. Dzięki temu drzwi się zamykają i trzymają. Dlatego przy otwieraniu lodówki czujemy niewielki opór.

Najnowsze modele lodówek mają uszczelkę wbudowaną w drzwi. Co oznacza, że w razie jej wymiany będzie trzeba wezwać fachowca. W innym przypadku możesz zrobić to samodzielnie.

naprawa uszczelki w lodowce

Jak wymienić uszczelkę w lodówce? Krok po kroku

W instrukcji obsługi danego modelu lodówki, producent powinien zawrzeć informację, jak wymienić uszczelkę w lodówce. Niemniej, jednak gdy nam się instrukcja od naszego urządzenia zapodziała, to można skorzystać z naszych rad. Wymiana uszczelki do lodówki nie jest trudna. Oto jak wykonać ten zabieg krok po kroku.

Krok 1 - Sprawdź model i serię twojej lodówki

Te informacje z czytasz z tabliczki znamionowej urządzenia, która zazwyczaj znajduje się  w dolnej części, za szufladą z warzywami i owocami. Dokładnie przepisz zawarte w niej informacje lub zrób zdjęcie telefonem.  Do zakupu uszczelki będą potrzebne dane: nazwa, typ i numer seryjny urządzenia.

Jeżeli masz problem ze znalezieniem tych informacji, to masz dwa wyjścia. Do większości modeli pasuje uszczelka uniwersalna, którą znajdziesz w każdym dobrze wyposażonym sklepie AGD.  Drugim wyjściem jest skontaktowanie ze sklepem serwisowym producenta. Jeżeli znasz producenta i model lodówki.

Krok 2 - Sprawdź mocowanie uszczelki

Przyjrzyj się sposobie zamocowania uszczelki. Zwróć uwagę na jej łączenia, które powinny do siebie idealnie pasować. Sprawdź sposób jej zamocowania. Najczęściej spotykane łączenia to: wciskane, wkręcane na śrubę lub przyklejane.

Krok 3 - Wymontowywanie starej uszczelki

  4 pomysły na plakat do salonu – sprawdzone propozycje

Wymontuj starą uszczelkę. Jeśli uszczelka do lodówki jest przyklejona, to będzie ci potrzebne ostre narzędzie np. nożyk do tapet. W tym wypadku odetnij ją wzdłuż kleju.

Krok 4 - Przygotuj nową uszczelkę

Przygotuj zakupiony zestaw. W przypadku uniwersalnych uszczelek w zestawie znajduje się klej i cztery łączniki.

Krok 5 - Oznacz miejsca łączenia

Przyłóż nową uszczelkę do drzwi lodówki i dokładnie ją dopasuj. Oznacz miejsca łączenia. W tym wypadku przyda ci się marker lub pisak. Zaznacz punkty, w których należy przyciąć uszczelkę.

Krok 6 - Przycinanie uszczelki

Ten punkt dotyczy uniwersalnych uszczelek. Kiedy to uszczelka dokładnie nie jest dopasowana do danego modelu lodówki. Za pomocą ostrego nożyka przytnij uszczelkę w zaznaczonych miejscach. Przy tym zabiegu należy zachować dokładną staranność. Cięcie poszczególnych elementów wykonujemy pod kątem 45 st., wówczas po połączeniu uzyskamy kąt prosty. Przy wycinaniu warto skorzystać z ekierki i kątomierza.

Krok 7 - Sprawdź wyregulowaną uszczelkę

Przed przyklejeniem uszczelki, należy sprawdzić wkład magnetyczny, czy jest na swoim miejscu oraz, czy nie doszło do wycięcia zbyt długiego lub krótkiego elementu. Końce uszczelki nie mogą na siebie nachodzić.

Krok 8 - Montaż nowej uszczelki

Gdy uszczelka dobrze została dopasowana do drzwi lodówki, to możemy przystąpić do jej montażu. Nanieś klej na całą długość tylnej strony uszczelki oraz na drzwi lodówki. Przyłóż uszczelkę do drzwi i dociśnij całość na całej długości, tak aby wszystko się dobrze przykleiło. Końce uszczelki połącz za pomocą dołączonych łączników.

naprawa uszczelki w lodowce

Kiedy nie zalecamy samodzielnej wymiany uszczelki w lodówce?

Nie zawsze można wymienić uszczelkę w lodówce samodzielnie. Dlatego, zanim kupisz nową uszczelkę, sprawdź dokładnie model urządzenia na tabliczce znamionowej. Zadzwoń do biura obsługi firmy i podając dane, dowiesz się, czy demontaż uszczelki może być samodzielny. Jeżeli urządzenie jest nowe i jeszcze na gwarancji, to samodzielna wymiana jest niemożliwa, ponieważ stracisz gwarancję. Wtedy tego typu prace musi wykonać fachowiec.

Gdy urządzenie jest nowe, należy reagować szybko, ponieważ długotrwała nieszczelność może doprowadzić do awarii urządzenia. Warto też od razu zająć się sprawą, gdy mamy do czynienia z nieszkodliwym przekrzywieniem lub minimalną nieszczelnością urządzenia. Taka usterka może doprowadzić do wymiany całych drzwi, a to już się wiąże z większym nakładem finansowym.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

Wymiana samodzielna czy z pomocą fachowca? Podsumowanie

Gdy producent zakłada możliwość wymiany uszczelki bez konieczności wzywania fachowca, to możemy wykonać to sami. O ile czujemy się na siłach i mamy pewną wiedzę w tym temacie.

Niemniej jednak gdy nie mamy wiedzy i odpowiednich predyspozycji w tym kierunku, a przy tym nie jesteśmy pewni, czy jest możliwa samodzielna wymiana uszczelki w lodówce, to warto skontaktować się z fachowcem, który dokładnie oceni stan uszczelki.  Przy tym dobierze odpowiedni rozmiar i model uszczelki oraz odpowiednio ją dopasuje i założy. Za wykonaną pracę otrzymujemy gwarancję za wykonaną usługę, co daje nam możliwość wezwania firmy, gdy okaże się, że wymiana uszczelki została wadliwie wykonana.