Sufit napinany - co to jest? Zalety, wady, montaż i cena

Nowoczesnym  projektom wnętrz przyświecają trzy główne cele, a mianowicie mają być oryginalne, nietuzinkowe i kreatywne.  Dzięki rozwojowi technologii również w branży wnętrzarskiej, możliwości tworzenia ciekawych i dość awangardowych pomysłów, są dużo większe w porównaniu do tego, co mieliśmy jeszcze ze 30, lub  40 lat temu. Nowoczesna sztuka projektowania wnętrz obecnie nie ominęła również sufitów, które już przestały być proste, białe i banalne, a nabrały nowych barw i faktury.

Sufit napinany lub podwieszany, to pomysł rodem z opery  lub filharmonii, ale obecnie przeżywa swój renesans w pokojach dziennych i salonach nowoczesnych domów i mieszkań. Dzięki ogromnym możliwościom aranżacyjnym tego typu sufity cieszą się coraz większą popularnością. Zobacz, czym się charakteryzują wnętrza z tego typu dekoracjami sufitowymi.

Co to jest sufit napinany?

Sufit naciągany (napinany) jest ciekawą alternatywą dla sufitu podwieszanego. Ten rodzaj powierzchni stanowi płaszczyznę elastycznego materiału w postaci folii PCV, która to jest rozpinana na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzewanie i rozciąganie. Wbrew pozorom wykonanie takiego sufitu nie jest trudne, a materiał na wykonanie takiej konstrukcji mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Montaż sufitu rozciąganego zależy od wielkości samego pomieszczenia i na ogół trwa kilkanaście godzin. Zatem ogrom prac wykonanych przy realizacji takiego zlecenia jest zdecydowanie krótszy niż przypadku  montażu klasycznego sufitu podwieszanego z płyt kartonowo- gipsowych. Ponadto sam proces wykonania jest mniej uciążliwi, ponieważ nie generuje takiej ilości brudu i kurzu, a tym samym potrzeby wyniesienia wszystkich cennych przedmiotów z pomieszczenia przed rozpoczęciem prac.

Każdy sufit podwieszany jest jakby szyty na miarę. Idealnie spasowany z sufitem właściwym, ścianami oraz krzywiznami występującymi w pomieszczeniu, tworzy jakby jednolitą dopasowaną całość. Takie rozwiązanie nie wymaga prostowania ścian, czy tworzenia kątów prostych w narożnikach, co ma szczególne znaczeniu przy wykonywaniu takiej konstrukcji, bo zmniejsza ilość prac do remontowo- wykończeniowych.

Sufit napinany dopiero rozpoczyna swoją karierę w naszych mieszkaniach i domach, będąc efektowną aranżacją salonu lub sypialni.

sufit napinany w domu

Czy sufit napinany jest nowością w naszych wnętrzach?

Otóż nie. Wzmianki o tego typu aranżacjach wnętrz pochodzą  już z czasów Starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu. Co ciekawe rosyjski władca Piotr Wielki był największym zwolennikiem takich rozwiązań w pomieszczeniu. W jego komnatach rozciągano tkaninę  pod sufitem w każdym wysokim pomieszczeniu.

W Armenii sufit rozciągany otrzymywano poprzez nasączenie wodną emulsją materiałów, które były rozciągane na sztywnych rusztowaniach. W trakcie wysychania sufit kurczył się i całość zamieniała się w gładką powierzchnię.

W latach 50-tych XX wieku tego typu sufity królowały w obiektach przemysłowych, takich jak profesjonalne fabryki samochodów lub w lakierniach. Miały one na celu zapobiec opadaniu drobinek kurzu na świeżo pomalowane samochody. Ze względu na dość wysokie koszty, sufity naciągane w Polsce nadal cieszą się małą popularnością, w porównaniu do Szwecji, Niemiec, czy Francji.

Zalety i wady sufitów napinanych

Każde rozwiązanie aranżacyjne  ma swoje zalety i wady, dotyczy to również sufitów rozciąganych. Dlatego nie zawsze i nie do każdego wnętrza będą się one nadawały lub z innych względów montaż takiego sufitu może być nieosiągalny.

To, co je wyróżnia  spośród innych rozwiązań sufitowych to:

  • Możliwość wielokrotnego montażu i demontażu takiego sufitu bez konieczności kupowania nowego materiału.
  • Nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych, w tym wzorów i kolorów. Mamy folie matowe, satynowe, połyskujące oraz w całej palecie barw. Dość oryginalną aranżacją jest możliwość wydrukowania zdjęcia lub określonego motywu na folii.
  • Podobnie jak sufit podwieszany, również napinany daje możliwość ukrycia pod nim  wszystkich instalacji.
  • Łatwy w utrzymaniu czystości. Można odkurzać całą powierzchnię. Ponadto sufit napinany jest wykonany z materiału odpornego na wilgoć i z ognioodpornego. Z tego też względu niegdyś być stosowany na halach produkcyjnych w fabrykach.
  • To, co stawia go ponad sufitem podwieszanym, to możliwość jego demontażu w celu np. konserwacji umieszczonych pod nim instalacji, a następnie jego ponowne założenie.
  • Droższe wersje sufitów są odporne na pleśnie i grzyby. Cieszą się dużą popularnością w budynkach szpitalnych i przychodniach lekarskich.
  • Szybki montaż nie wymaga wynoszenia mebli z pomieszczenia. Przy tym nie powoduje bałaganu, jak to ma miejsce przy typowych pracach remontowych. W dodatku łatwo go zdjąć, oczyścić i ponownie zamontować.
  Jaki jest najlepszy sposób, aby dobrać odpowiednie karnisze nowoczesne?

Niestety jak każde dobre rozwiązanie, ma swoje wady, w związku tym nie wszędzie i nie zawsze nadaje się do montażu. I tak:

  • Nie zaleca się montażu sufitu napinanego w pomieszczeniach gdzie mamy do czynienia z przeciągami. Pod wpływem ruchu powietrza, tkanina sufitu wprawiana jest w drgania i mamy efekt swoistego falowania materiału na suficie.
  • Na dużych powierzchniach tkanina się rozciąga pod własnym ciężarem i daje efekt wizualny opadającego sufitu.
  • Mała odporność mechaniczna materiału sufitowego. Z tego też względu łatwo go zarysować lub rozerwać.
  • Dla wielu zdecydowaną wadą tego typu rozwiązania aranżacyjnego jest cena. Koszt takiego sufitu zaczyna się od 70 zł m2 i rośnie wraz z wymaganiami klienta co do koloru, wzoru i właściwości. Ponadto materiał na sufit wcześniej się zamawia i trzeba na niego czekać od kilku do kilkunastu tygodni.

Sufit napinany, podobnie jak podwieszany można samodzielnie montować. Niemniej jednak zalecane jest wynajęcie profesjonalnej ekipy. W trakcie montażu łatwo uszkodzić materiał.

sufit napinany w salonie

Jak samemu zrobić sufit napinany krok po kroku ?

Montaż sufitu napinanego jest szybszy i nie wymaga wykonania tylu czynności, jak w przypadku sufitu podwieszanego. Można go założyć praktycznie w jeden dzień. Jeżeli chcesz montować tego typu sufit samodzielnie, to potrzebujesz zwrócić szczególną uwagę na samą folię na sufit, ponieważ jest to materiał na tyle delikatny, że może ulec rozerwaniu w trakcie jego montażu.

Do montażu wystarczy zamontować odpowiednie profile, a następnie napiąć membranę. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość ponownego wykorzystania tej samej membrany, po zdjęciu jej z sufitu.

Sufit napinany - jak przebiega montaż?

Wyrównanie górnej części ścian

Jeżeli sufit jest w miarę gładki i w miarę wyrównany, przy tym nie sypie się, to nie trzeba nic przy nim robić. Natomiast górne partie ścian, na wysokości montażu listew wymagają wyrównania. W innym wypadku wszystkie nierówności, w tym garby i dziury będą widoczne, tworząc nieestetyczne wybrzuszenia i szczeliny. Dlatego należy zaszpachlować niedoskonałości i wyrównać ściany na poziomie montażu listem pod sufit napinany.

Rozmieszczenie instalacji

Zanim zabierzemy się za montaż sufitu, należy rozplanować i rozmieścić wszystkie instalacje, które akurat pod sufitem będą przebiegały. Obecnie dość popularnym rozwiązaniem jest montaż taśm ledowych pod sufitem właściwym. Dzięki temu będziemy mieli spokojne i rozproszone oświetlenie, dające oryginalną aranżację oświetleniową wnętrza. Obecnie dość popularne ledy  o zmiennych kolorach, których natężenie barwy i światła można zmieniać za pomocą pokrętła w kontakcie, daje wręcz magiczne refleksy.

Montowanie specjalnych listew

Montaż specjalnych obwodowych listew aluminiowych, które stanowią konstrukcje pod sufit.

Nagrzewanie pomieszczenia i folii

Sufit napinany jest wykonany z folii termokurczliwej. Dlatego, zanim zaczniemy kłaść materiał na swoje miejsce, trzeba najpierw nagrzać pomieszczenie. Przygotowanie polega na ogrzaniu wnętrza, minimalna temperatura nie może być mniejsza niż 18 st. C. Natomiast optymalna temperatura to ok. 40 st.C.

  Jak zamalować zacieki na suficie i ścianie? Skuteczne sposoby

Sufit przed rozpoczęciem rozkładania folii również trzeba nagrzać do temperatury ok. 60- 70 st. C. Wykonujemy to specjalną nagrzewnicą gazową. Jeżeli nasz sufit naciągany jest zrobiony z tkaniny poliestrowej, to możemy ten punkt pominąć. W takiej sytuacji montujemy ją również przy niższych temperaturach.

Zawieszanie sufitu

Materiał rozpoczynamy zawieszać od klamr, które są umiejscowione w narożnikach. Nie napinamy materiału, zanim nie zamocujemy jego w klamrach. Folia na sufit naciągany nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego jak zabieramy się za zawieszanie folii, należy postępować krok po kroku według instrukcji producenta. Dostarczony produkt jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być wieszany. Z tego też względu najpierw odnajdujemy punkt startowy, oznaczony przez producenta.

Tkanina jest zaczepiana na klamrach najpierw po przekątnych narożnikach. Czynność wykonujemy w dwóch przeciwległych rogach pomieszczenia. Następnie nagrzewamy materiał i wpinamy go w listwy aluminiowe, przytwierdzone do ściany.

Montaż na ogół jest realizowany z tzw. upięciem równym 7%. O tyle właśnie można naciągnąć materiał. Do wyrównywania materiału na suficie używamy narzędzia o specjalnym kształcie.

Montowanie maskownic

Gdy folia jest już powieszona, to teraz należy zamaskować ewentualne szczeliny powstałe między ścianą a listwami aluminiowymi. Maskownice są plastikowymi listwami w kolorze sufitu. Dzięki nim uzyskamy pożądany i estetyczny efekt całości bez żadnych niedoróbek.

Wytrzymałość sufitu napinanego

Sufit napinany, pomimo że sam materiał jest dość delikatny i można go uszkodzić przy samym jego montażu, charakteryzuje się jednak większą trwałością od sufitu podwieszanego. W pomieszczeniach takich ja Puby, restauracje, kluby itp. sprawdza się zdecydowanie lepiej niż jego podwieszany odpowiednik. To, co go cechuje to, że jego kolory nie blaknął i nie trzeba go z czasem malować. Co nie można powiedzieć o suficie podwieszanym, który wymaga odświeżenia co parę lat, w zależności gdzie jest użytkowany i czy w pomieszczeniu się pali papierosy lub gotuje.

Membrana sufitu naciąganego jest zdecydowanie bardziej odporna na pracę budynku. Nie pęka i nie odkształca się. Ponadto sufit naciągany jest odporny na wilgoć i temperaturę, a co najważniejsze na kurz. W niektórych przypadkach może ochronić wnętrze przed zalaniem. Łatwość czyszczenia to ogromna zaleta tego sufitu, którą doceniają jego wieloletni użytkownicy.

Ile kosztuje sufit napinany ? Cena zakupu za metr

Sufit napinany jest droższy od sufitu podwieszanego. Na jego cenę wpływa kilka czynników, a mianowicie:

  • wymiar wnętrza
  • rodzaj materiału
  • sposób wykończenia powłoki- dekoracja i nadru
  • liczba rogów w pomieszczeniu
  • ilość i rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu

Szacuje się, że za metr sufitu napinanego możemy zapłacić od 100 do 300 zł za m2. Cena zależna jest od rodzaju materiału, typu powłoki (połysk, mat, satyna, półmat itp.) i zastosowanej grafiki. Najtańsza wersja sufitu jest w kolorze białym i matowa.

Gdzie warto zamontować sufit napinany?

Sufit naciągany traktowany jest jako dodatkowa ściana. Tym bardziej że sama folia na sufit  może przybierać różne formy, kształty i barwy. We wnętrzach glamour możemy uzyskać efekt kryształowej lub porcelanowej aranżacji na suficie i to nieraz pokaźnych rozmiarów. W pałacowych wnętrzach podkreśla efektowny wygląd np. wielkiego kryształowego żyrandola, wiszącego na suficie.

W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach możemy osiągnąć różne ciekawe rozwiązania architektoniczne od połysku do matu oraz półmat lub satynę na suficie. Przy tym mamy możliwość zamówienia sufitu napinanego z dowolną grafiką lub zdjęciem, czyli swego rodzaju fototapetę.

W związku z tym taka aranżacja jest w stanie obniżyć wysokie pomieszczenie lub podnieść i nadać optycznej przestrzeni niskiemu i małemu wnętrzu np. sufit napinany 3D.

  Jak skutecznie ukryć rury w małej łazience?

Tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością skosów, które wręcz przeszkadzają w tworzeniu ciekawych projektów,  sufit podwieszany 3D, niweluje te niedoskonałości, a dodatkowo nadaje mu niebywałego charakteru i optycznego powiększenia.

Sufit napinany jest doskonałym uzupełnieniem nietuzinkowego wnętrza, zaprojektowanego pod indywidualne inspiracje klienta.

W Polsce tego typu sufity na ogół stanowią wykończenie na wysoki połysk pod subtelne oświetlenie ledowe. To jest jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Zatem biały lub szary, a nawet czarny sufit z połyskującą lub satynową aranżacją pasuje do każdego nowoczesnego wnętrza i szybko nie wyjdzie z mody. Tym bardziej że tego typu materiał można demontować, czyścić i zakładać ponownie.

Sufit napinany - opinie użytkowników

Sufit napinany jest oryginalnym i ponadczasowym sposobem dekoracji wnętrza. W dużej mierze ma wpływ na aranżację i charakter samego pomieszczenia. Dość znacząco zmienia wnętrze. Może go optycznie powiększyć lub rozświetlić np. stosując folię odbijającą światło. Dzięki bogatej kolorystyce i grafice można uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne we wnętrzu i wzbogacić całą aranżację np. pokoju dziennego. Przy okazji doskonale zatuszować lub z retuszować wszelkie mankamenty samego wnętrza.

Zatem co sądzą o takiej dekoracji sami użytkownicy ? Oto prawdziwe opinie internautów, którzy zdecydowali się zamontować taką wersje sufitu u siebie w domu. Poniżej znajdziecie kilka cytatów z innych stron:

”Sufit napinany to kapitalna sprawa ,szybki montaż ,0 kurzu,10 lat gwarancji (nie trzeba malować pełna gama kolorów i ten efekt.”

Ja już zrobiłam sobie sufit napisany i rzeczywiście jest fantastyczny i wykonywała go firma z Gdyni, cena tańsza o około połowę od konkurencji, tak jk piszesz również mam 10 lat gwarancji super. Widziałam ich wykonanie w dużym lokalu pod łodzią będąc tam na weselu i rewelacja. Polecam wszystkim wygląd wnętrza cudowny 🙂

U nas w pokoju jest podświetlany sufit ok 25 m2 - poszło dobrze, wygląda ładnie -montaż wykonany przez przedstawiciela firmy XXX .
Mieliśmy już dość poprawiania sufitu co 2-3 lata -w zależności jak pracowała wielka płyta - a teraz może sobie pękać pod spodem.

Hej, ceny są zależne od wielkości i kształtu sufitu. Ja mam 3 sufity w domu - jeden z motywem ławicy ryb /w łazience/ - fantastyczny efekt - nie ma osoby, która nie zawoła wow...na wejściu 🙂 wszystkie sufity robiła mi firma XXX - znajdziecie łatwo w necie.. polecam, można negocjować cenę ;)”

„Ja dużo o tym czytałam i wiem, że jak się zamontuje byle co, to można nawet
się pochorować. To jak z jedzeniem można tanio jeść ale wpływ na zdrowie nieodwracalny. Firma XXX ma wszystkie atesty i mnie przekonali do siebie na targach wnętrz, założyłam sobie w kuchni,
pięknie wygląda i jestem bardzo zadowolona. Bardzo Super polecam wszystkim co lubią ładnie mieszkać!!!”.