Jak układać płytki w łazience? Prosta instrukcja krok po kroku

Płytki ceramiczne to najwygodniejszy sposób aranżacji łazienki, który nie tylko potrafi być bardzo efektowny, ale też bardzo funkcjonalny. Obecnie dość bogate wzornictwo kafelek pozwala zrealizować najbardziej szalone i oryginalne aranżacje naszego pokoju kąpielowego. Tym bardziej że płytki kładziemy zarówno na podłodze, jak i na ścianach, tworząc tym samy niepowtarzalne wzory i dekoracje na ścianach łazienki. Przy okazji nie muszą one zajmować całej powierzchni ścian.

W jakich miejscach kłaść płytki w łazience?

Łazienka jest praktycznie codziennie podawana działaniom wody i pary. To zaś powoduje rozwijanie się różnych szkodliwych mikroorganizmu, w tym pleśni. Zatem ważna jest tutaj również dobra wentylacja i umożliwienie ścianom oddychania, które część tej wilgoci pochłaniają. Na ogół płytki kładzie się na wszystkich ścianach do samego sufitu. Ta opcja, szczególnie przy suficie podwieszanym, będzie powodowała zbieranie się wilgoci.  Dlatego w takiej łazience niezbędne jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej.

Innym technikom jest układanie płytek do ¾ ściany, tak aby pozostawić pas wolny od glazury u góry. Wszystkie rogi i zagięcia są idealnym miejscem do gromadzenia się mikroorganizmów, warto te miejsca zabezpieczyć płytkami. Przy tym do fugowania używamy materiałów odpornych na rozwój grzybów i innych organizmów.

Jeżeli nie chcemy kłaść płytek w całej łazience, to są miejsca, gdzie są one wręcz niezbędne.

Ze względu na funkcjonalność, płytki ceramiczne kładziemy tam, gdzie łatwo o zachlapanie wodą, czyli na podłodze, nad wanną, za umywalką i pod prysznicem. I rzeczywiście wystarczy tylko w tych miejscach położyć glazurę, a pozostałą część łazienki zaaranżować według własnego uznania.

Punktami odniesienia mogą być wtedy urządzenia sanitarne typu umywalka, wanna lub prysznic.

Płytki tylko na podłodze w łazience

Płytki kładziemy na całej podłodze, o ile wanna nie stanowi zwartej zabudowy. Zabudowana wanna, to płytki do zabudowy. Prysznic, to płytki do brodzika prysznica lub na całości podłogi (jeżeli prysznic jest bez brodzika). Należy przy tym pamiętać, że kładąc płytki tylko na podłodze, wykańczamy nimi całą posadzkę i 15 cm na ścianie kończymy kafelkować podłogę, o ile nie kładziemy ceramiki na ścianach.

  Nadchodzi rewolucja w aranżacji okien: Odkryj nowe trendy w światowych roletach i żaluzjach

Płytki nad wanną i umywalką

Płytki nad wanną powinny sięgać co najmniej 20 cm ponad strefę zasięgu wody. Nad umywalką glazurę układamy na wysokości tzw. lamperii, czyli na ok. 120 cm, która jednocześnie może być wyznacznikiem wysokości układania płytek w całej  łazience.

Płytki pod prysznicem

Na ogół kabiny prysznicowe mają wysokość do 200 cm, a więc płytki w kabinie prysznicowej na ścianie kładziemy do górnej jej  granicy. Wtedy wysokość układania płytek, będzie wyznaczał poziom górnej granicy krawędzi prysznica. Jeżeli w łazience mamy dodatkowo wannę i umywalkę, to prysznic stanowi punkt odniesienia dla wanny i umywalki. Dzięki takiemu ułożeniu całość będzie wyglądała spójnie.

Innymi punktami odniesienia dla wyznaczenia wysokości glazury w łazience mogą być drzwi wejściowe lub inne elementy architektury łazienki, np. nisza okna lub podciąg pod sufitem. Zgodnie ze sztuką płytki układamy do wysokości pełnego elementu.

Układanie płytek w łazience - instrukcja krok po kroku

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod płytki musi być suche, czyste, odtłuszczone, równe i pozbawiane pyłu. Zatem gdy mamy porowate i nierówne podłoże, to musimy je zagruntować. Gruntujemy preparatem zwiększającym przyczepność lub po prostu używamy zaprawy. Jeżeli na ścianie mamy stare płytki, to możemy również na nie położyć nową glazurę. Niemniej jednak je też należy przygotować pod nową glazurę, nadając im chropowatości. To samo robimy z bardzo gładkimi ścianami. Pokrywamy je emulsją do podłoży niechłonnych, tym samym nadając im szorstkości.

Dobrze przygotowane podłoże, to mniej zużytego kleju i mniejsze koszty inwestycji.

Układanie płytek łazienkowych

Wyznaczmy pion i poziom, używając w tym celu poziomicy i sznurka, powstała linia powinna się znaleźć w odległości wielkości jednej płytki i fugi. Dzięki tej linii mamy ułatwioną pracę, zwłaszcza że w łazienkach bywają nierówne i skośne ściany oraz podłogi. Jeżeli mamy podejrzenie, że pion jest nierówny, często to się zdarza, to wymierzamy go w kilku miejscach.

  Jaki jest najlepszy sposób, aby dobrać odpowiednie karnisze nowoczesne?

Kolejne płytki, które kładziemy  poniżej w pionie,  będziemy przycinać pod skosem, dopasowując do pierwszej płytki. Dobrą praktyką jest próbne położenie kafelek. Za każdym razem również bierzemy pod uwagę spoiny między nimi.

Kiedy już mamy wszystko pomierzone, a przy okazji wyznaczone rozplanowanie glazury, to możemy zabrać się za jej układanie. Klej do płytek dobieramy w zależności od rodzaju podłoża i rozmiarów płytek. W tym wypadku warto zapytać się doradcy, który klej będzie najlepszy.

Płytki rozpoczynamy kłaść od góry. W związku z tym warto sobie przybić listwę, która będzie przytrzymywała pierwszy rząd płytek. Dzięki temu nie zsunął się na dół. Potem listwę demontujemy i podkładamy pod kolejny rząd.

Kleju kładziemy tyle, aby starczyło mniej więcej na 1 m2. Nie dajemy go zbyt dużo, aby się szybko nie związał.

Przycinanie płytek

W narożnikach najlepiej wyglądają całe płytki, ale często zdarza się, że trzeba je nieco przyciąć ze względu na krzywiznę ściany. Ponadto w dolnej części przeważnie płytki nie są całe i wymagają przycięcia na wymiar. Do tego celu można użyć gilotynę do przycinania płytek ceramicznych lub piły z diamentowym ostrzem, tnącym na mokro. Do wykonywania bardziej skomplikowanych wycięć, typu otwory lub rozetki, w tym celu sprawdzi się wiertło węglowe lub wolframowe.

Nakładanie fug i wykańczanie

Kiedy glazura w łazience przeschnie, należy spoiny między płytkami za fugować. Fugę rozrabiamy z wodą, zgodnie z instrukcją producenta. Następnie, kiedy otrzymamy konsystencję pasty, to rozprowadzamy ją gumowym ściągaczem w różnych kierunkach, aby wypełnić równomiernie wszystkie szczeliny między płytkami. Wilgotną szmatką lub gąbką wycieramy nadmiar fugi, wykonujemy tę czynność zaraz po położeniu fugi, aby nie zdążyła stwardnieć.

Miejsca styku wanny, umywalki i innych sanitariatów ze ścianą wykańczamy silikonem, który zdecydowanie lepiej będzie się prezentował w tych miejscach. W sklepach z wyposażeniem wnętrz możemy nabyć silikony o właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych, które nie powodują tworzeniu się mikroorganizmów na styku ściany i urządzeń sanitarnych.