Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Kupienie mieszkania od dewelopera lub wybudowanie domu wiąże się jeszcze z kosztami jego wykończenia. Na ogół droga metamorfozy  naszego lokum z poziomu  deweloperskiego do wykończonego pod klucz, bywa nieraz bardzo kręta. Często w tym całym chaosie potrafimy się zgubić, ze względu na brak wiedzy na temat kosztów remontu mieszkania i braku konkretnego planu realizacji przedsięwzięcia.

To, co nas na ogół hamuje to brak funduszy oraz realnego rozeznania w kosztorysie  realizacji takiego zadania, jak  wykończenie mieszkania pod klucz. Koszt remontu domu czy mieszkania w dużej mierze zależy od zakresu prac, jakie należy włożyć, a więc od stanu obecnego. Kupując dopiero co wybudowany mieszkanie lub dom, zazwyczaj otrzymujemy gołe mury, okna, no i co jeszcze ? No właśnie, zanim zajmiemy się liczeniem realnych kosztów, zorientujmy się, co otrzymamy w cenie i jak należy wykończyć taki stan deweloperski.

Co oznacza mieszkanie w stanie deweloperskim?

Co prawda nie ma precyzyjnej  definicji stanu deweloperskiego, dlatego ostatecznie trudno przyjąć co nam sprzedający zaoferuje, a co nie w cenie lokum. Niemniej jednak w mieszkaniu, czy domu sprzedawanym przez dewelopera powinny  się znaleźć:

 • wylewka betonowana posadzce;
 • ściany przygotowane do malowania, mogą być już wstępnie otynkowane, a nawet pokryte jedną warstwą farby;
 • okna i parapety na zewnątrz i wewnątrz;
 • drzwi wejściowe do mieszkania lub domu;
 • instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjny- wyprowadzone przyłącza i doprowadzenie kabli do gniazdek elektrycznych (gniazdka we własnym zakresie);
 • balustrada na balkonie lub tarasie. Na ogół posadzka wykończona jest betonem, ewentualnie zdarza się, że są już położone płytki.

Przed odbiorem mieszkania lub domu warto zorientować się, czy sprzedający położył gładzie na suficie, zamontował rolety antywłamaniowe oraz założył gniazdka. Należy pamiętać, że są to dodatkowe koszty, które będzie trzeba wkalkulować w kosztorys remontu.

Każdy deweloper inaczej postrzega stan deweloperski, ponieważ jest to nazwa umowna i nie ma konkretnej definicji. Dlatego wyposażenie domu lub mieszkania do sprzedaży, może się nieco różnić w zależności od sprzedającego. W trakcie oglądania potencjalnego nabytku warto porozmawiać ze sprzedającym lub jego przedstawicielem i konkretnie się dowiedzieć, co w ramach ceny otrzymamy. Nieraz można nieco po negocjować, aby w ramach jeszcze nieskończonego lokum, deweloper wykonał jakieś prace za nas.

  Jak zabezpieczyć łączenie blatów kuchennych? 5 najlepszych sposobów

Planowanie wykończenia mieszkania a kredyt mieszkaniowy

Zaplanowanie wykończenia mieszkania zdecydowanie ułatwi ci sprawę i spowoduje, że remont będzie przebiegał sprawnie. Warto już na wstępie oszacować pewne koszty, w trakcie brania kredytu hipotecznego pod mieszkanie. Dlaczego ? Otóż każdy doradca kredytowy powie ci, że biorąc kredyt na mieszkanie, możesz od razu w kwocie mieszkanie uwzględnić kwotę remontu.

Kredyt hipoteczny jest zdecydowanie atrakcyjniej oprocentowany, niż zwykły konsumpcyjny, który ma wyższe oprocentowanie i krótszy czas spłaty. Ponadto jak kupujesz mieszkanie na kredyt, to w razie potrzeby zaciągnięcia drugiego kredytu na remont, może się okazać, że nie masz już zdolności kredytowej i bank ci go nie udzieli. Zatem już na wstępie warto zorientować się w kosztach robocizny i materiałów wykończeniowych, wykonać wstępną analizę kosztów remontu mieszkania. Zatem jak wstępnie oszacować koszt wykończenia  mieszkania.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania za m2?

Na początku trudną nam jednoznacznie powiedzieć ile zainwestujemy w remont mieszkania. Mamy już orientacje co do zakresu prac, ale nie wiemy, ile nas będzie kosztowała robocizna i materiały wykończeniowe. Co do robocizny, to wiele zależy od lokalizacji. W małych miastach, czy wsiach wynajmiemy ekipę remontową taniej, zaś w dużych miastach musimy się liczyć z większymi kosztami robocizny. Jeżeli planujemy część prac zrobić sami, no to wtedy zaoszczędzimy część pieniędzy. Niemniej jednak na etapie ustalania kwoty remontu, możemy posilić się już sprawdzonymi danymi.

Do niedawna koszt wykończenia mieszkanie w stanie deweloperskim liczono 1000 zł za m2. No ale ceny rosną więc i te liczby też rosną. Ta kwota również się zmienia, a także i obecnie ten wariant jest już mało prawdopodobny, nawet w przypadku remontu niskobudżetowego. Zatem obecnie na remont niskobudżetowy, czyli po najniższej linii kosztowej, trzeba liczyć ok. 1500 zł za m 2. Jeżeli chcemy zemścić się średnik przedziale, czyli nie kupujemy najtańszych materiałów, to trzeba wydać ok. 1800 zł do nawet 2200 zł za m2.

Jeżeli interesują nas materiały z górnej półki, czyli stawiamy na jakość, to ten zakres cenowy za m2 zaczyna się od 2500 zł za m2 i nie ma tutaj  górnej granicy. Podane powyżej kwoty uwzględniają koszt materiałów budowlanych,  robocizny oraz specjalistów odpowiedzialnych za remont i projekt. Zatem można opierać się na tych danych, wyliczając ogólnie szacunkowo koszty wykończenia mieszkania.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 50 m2?

Koszt mieszkania 50 m2 będzie zależał od przyjętego budżetu, czyli czy będzie to budżet niskonakładowy, czyli tańsze materiały budowlane, być może część pracy chcecie wykonać sami, czy jednak projekt obejmuje materiały dobre jakościowo i wynajem do całości remontu ekipę budowlaną.  I tak:

 • dla wersji niskobudżetowej ten koszt wyniesie ok. 70 tys. zł do 75 tys. zł.
 • dla wersji średnio- budżetowej (lepsze materiały budowlane, wynajem ekipy), trzeba liczyć w przedziale ok. 100 tys. zł do 110 tys. zł.
 • dla wersji wysoko- budżetowej (materiały z górnej półki, wszystko zlecamy ekipie + projektant wnętrz), należy liczyć od 150 tys. zł do nawet 200 tys. zł.
  Betonowa podłoga w Twoim domu - dlaczego warto ją wybrać?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 60 m2?

Podobnie jak w poprzedniej wersji, wszystko zależy od naszych wstępnych założeń, co do zarezerwowanej  półki kosztowej  na materiały wykończeniowe i robociznę.

 • dla wersji niskobudżetowej ten koszt wyniesie ok. 80 tys. zł do 95 tys. zł.
 • dla wersji średnio- budżetowej (lepsze materiały budowlane, wynajem ekipy), trzeba liczyć w przedziale ok. 108 tys. zł do 115 tys. zł.
 • dla wersji wysoko- budżetowej (materiały z górnej półki, wszystko zlecamy ekipie + projektant wnętrz), należy liczyć od 160 tys. zł do nawet 220 tys. zł.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania 70 m2?

Koszt wykończenia mieszkania a metraż  w dużej mierze różni się już nieznacznie. Najbardziej szokująca cena jest dla małego mieszkania. Natomiast ta różnica między metrażami robi się już zdecydowanie niewielka. Dlatego podobnie będzie dla mieszkania 70 m2:

 • dla wersji niskobudżetowej ten koszt wyniesie ok. 95 tys. zł do 110 tys. zł.
 • dla wersji średnio- budżetowej (lepsze materiały budowlane, wynajem ekipy), trzeba liczyć w przedziale ok. 115 tys. zł do 125 tys. zł.
 • dla wersji wysoko- budżetowej (materiały z górnej półki, wszystko zlecamy ekipie + projektant wnętrz), należy liczyć od 180 tys. zł do nawet 220 tys. zł.

Jak widać, nawet te wartości między metrażami ze sobą się zazębiają. Możemy zapłacić np. za remont mieszkania 50 m2 niewiele mniej niż za 70 m2.

Na co zwrócić uwagę przy szacowaniu kosztów wykończenia mieszkania?

To jest dość ważna kwestia, bo rzutuje na nasze finanse oraz komfort samego mieszkania. Zatem warto poruszyć tutaj kilka kwestii, które pozwolą wam, przejść przez ten proces w miarę sprawnie i nie wydać zbyt wiele, a przy okazji cieszyć się komfortem mieszkania:

 1. Jeżeli nie mamy pomysłu na aranżacje mieszkania, w tym wypadku warto zatrudnić fachowca od aranżacji wnętrz, który nam fachowo doradzi i zrobi projekt. Tak jest to dodatkowy koszt, ale w takiej sytuacji warto go wydać, żeby potem być zadowolonym z własnego lokum.
 2. Jeżeli mamy już plany i wizje, co byśmy chcieli, to dostosujemy je do tego co mamy w naszym mieszkaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o przyłącza wod-kan oraz elektrykę. Zmiany miejsca przyłączenia to dodatkowe i to nie małe koszty. Przy okazji sam remont będzie się przeciągał.
 3. Nie należy inwestować w najtańsze materiały wykończeniowe, ponieważ może się okazać, że w niedługim czasie będziemy mieli kolejny remont. Nie chodzi o to, żeby kupować te z najwyższej półki, ale te ze średniej najlepiej się sprawdzą.
 4. Dwukrotnie przemyślcie sobie aranżację każdego pomieszczenia. Meble zawsze można przestawić, ale po co sobie fundować dodatkowy stres, spowodowany nietrafionym zakupem.
 5. To od czego powinniśmy zacząć remont, to wykończenie kuchni i łazienki. Te dwa pomieszczenia są najbardziej potrzebne w naszym domu, czy mieszkaniu. Zatem aranżacja tych wnętrz powinna być waszym priorytetem, zanim się wprowadzicie.
 6. Kolejnym ważnym punktem na waszej liście remontowej są podłogi i ściany. Te części powinny być też już wykończone, zanim wejdziecie do pustego mieszkania.
  Modern farmhouse: styl, aranżacje i inspiracje dla twojego domu

Ostatnie dwa punkty przedstawiają absolutne minimum, które trzeba wykonać, zanim się wprowadzicie i pomału będziecie wykonywać kolejny zakres prac.