Jak wyciszyć pokój? 15 sposobów na wyciszenie pomieszczenia

Każdy z nas potrzebuje odpoczynku i relaksu w swoim domu. Niemniej jednak ściany nie zawsze są w stanie nam zapewnić pełną intymność i w pełni odciąć od świata zewnętrznego. Ruchliwa ulica za oknem, dzieci bawiące się u sąsiadów za ścianą, szczekający pies na klatce, czy remont piętro niżej- to dźwięki, które nas na ogół irytują, ale je znosimy dla tzw. dobra ogóły, bo mieszkamy w społeczności zwanej domem wielorodzinnym.

Jednak wcale nie musimy być świadkami tych wszystkich hałasów i znosić je z głęboką tolerancją, bo inni też nas słyszą. Istnieje wiele sposobów na wyciszenie pokoju. Można zastosować metody bardzo proste, stanowiące swego rodzaju elementy dekoracji naszego pomieszczenia, po bardziej zaawansowane, wymagające remontu. Oczywiście nie pozbędziemy się tych dźwięków raz na zawsze, ale możemy się od nich mniej lub bardziej skutecznie odizolować. Zobacz, jakie są sposoby na wyciszanie pomieszczeń.

10 sposobów na wygłuszenie pomieszczenia

Jak wytłumić głośno chodzący sprzęt AGD w kuchni?

Na ogół lodówka jest elementem, który może pracować dość głośno w naszym domu. Zatem warto znaleźć przyczynę, czemu nasza chłodziarka tak głośno i często się włącza. Najpierw sprawdzamy zamrażalnik i wyczyszczamy go z lodu. Oczyszczamy również sprzęt z kurzu i poziomujemy. Warto też pod lodówkę podłożyć podkładki gumowe. Dno szafek i szuflad w kuchni wykładamy wygłuszającymi matami.

Wygłuszanie drzwi - jak to zrobić?

Jednym ze sposobów na głośno chodzące drzwi jest zamontowanie stoperów. Wśród drzwi najlepiej wygłuszają pomieszczenie drzwi pełne, które są bez przeszkleń i podcięć. W tym wypadku możemy takie drzwi zamówić z litego drewna, klejonki drewnianej lub wypełnione płytą wiórową. Warto przy tym pamiętać o nasmarowaniu zawiasów drzwi, ponieważ one też są często powodem hałasu.

Wygłuszanie okien - jak to zrobić?

Ruchliwa ulica lub mieszkanie na niższym piętrze ma tę wadę, że dźwięki z zewnątrz będą poprzez okna przenosiły się do naszego mieszkania. Dlatego na etapie zakupu mieszkania, warto zwrócić uwagę na parametry akustyczne okien. Dobrze zaizolowane okna nie powinny przenosić z zewnątrz dźwięków. Warto też  zwrócić uwagę na to, czy jest możliwość ich otwierania od cichszej strony budynku.

Wygłuszanie ścian i sufitu - jak to zrobić?

Wygłuszanie pomieszczenia na ogół zaczynamy od wygłuszania ścian i sufitu. W ten sposób wyciszymy pokój w bloku, gdzie odgłosy dobiegające z zewnątrz mieszkania są na porządku dziennym.

  Jak urządzić domek letniskowy? Przedstawiamy garść inspiracji

Wygłuszenie sufitu

Gdy u góry mamy dość hałasujących  sąsiadów, to dobrym sposobem jest wykonanie podwieszanego sufitu. Taka dodatkowa warstwa doskonale stłumi dźwięki dobiegające z góry, z mieszkania nad nami. Jedynym warunkiem jest wypełnienie przestrzeni między płytą karton- gipsową a sufitem wełną mineralną. Im większa gęstość i grubość warstwy izolacyjnej, tym lepsze wygłuszenie.

Wygłuszanie ścian

Podobnie można wygłuszyć ściany, stosując wełnę lub kauczuk. Minusem takiego przedsięwzięcia jest zmniejszenie powierzchni mieszkania. Zatem, gdy zależy ci na zachowaniu twojego metrażu, mamy dla ciebie jeszcze inne rozwiązanie. Okładziny w technologii Sonacoustic, to akustyczne powłoki o grubości 2-3 mm. Przy tym mamy do wyboru szeroki asortyment wzorów i kolorów, na przykład naturalny korek, czy dekoracyjne panele wygłuszające. Ten rodzaj powłok akustycznych charakteryzuje się łatwym montażem, przy tym nie wymagają dodatkowego wykończenia.

Korek akustyczny na wygłuszanie ścian i sufitów

Korek techniczny to metoda stosowana w dawniejszych czasach. Niemniej jednak sama płyta korkowa ma grubość ziaren 6-7 mm, co też zmniejsza powierzchnię pomieszczenia. Lepszym rozwiązaniem jest korek akustyczny, który charakteryzuje się cienką warstwą ziaren o grubości ok. 1-3 mm.  Do jego produkcji używa się specjalnych lepiszczy. Strukturę takiej pyty tworzą cienkościenne komórki, pokryte woskiem i wypełnione powietrzem.

Cała konstrukcja jest ściśliwa, elastyczna i dobrze tłumi drgania wibracyjne, zwłaszcza w zakresie dźwięków uderzeniowych. Płyta akustyczna ma grubość od 10 do 20 mm. Już płyta wykonana z korka akustycznego o grubości 10 mm ma izolacyjność na poziomie ok. 43 dB., zaś ta o grubości 20 mm na poziomie 48-50 dB. Koszt takiej płyty waha się od 60 do 85 zł /m2. Zaletą takiej korkowej izolacji jest to, że praktycznie z biegiem czasu nie traci swoich własności i się nie starzeje. Do jej przyklejenia używamy specjalnego kleju.

Jak wygłuszyć sypialnię?

Sypialnia jest miejscem odpoczynku  i relaksu. Dlatego tam chcemy zachować pełną izolację od dźwięków zewnętrznych. W tym wypadku może pomóc podwieszany sufit akustyczny. Dodatkowe funkcje, jakie może spełniać taki sufit, to montaż w nim oświetlenia punktowego lub głośników.

Dźwięki przenoszą się w formie drgań przez sufit, podłogę i ściany boczne. Wygłuszając tylko sufit, naklej na styku z innymi płaszczyznami specjalną taśmę izolacyjną. Możesz też wyciszyć wszystkie powierzchnie, stosując panele akustyczne. Dla zwiększenia tłumienia dźwięków z zewnątrz, między sufitem a podwieszanym panelem można zastosować wełnę mineralną.

  Domy na sprzedaż w Pyskowicach z kredytem 2% - sprawdź, dlaczego warto się nimi zainteresować

Panele piankowe na ściany i sufit

Panele tłumiąco- rozpraszające z poliuretanowej pianki stosowane są na ogół do wyciszania pomieszczeń, gdzie na przykład gramy sobie na perkusji lub gitarze. Ten rodzaj wygłuszania stosuje się w profesjonalnych studiach nagraniowych. Same panele wygłuszające przypominają wytłaczankę do jajek, bo są wyprofilowane w piramidki lub stożki.

Niestety nie cieszą się z popularnością wśród prywatnych inwestorów ze względu na cenę. Koszt takiej płyty wygłuszającej wynosi ok. 150 zł/m2, do tego jeszcze musimy doliczyć dodatkowo specjalny klej i wykończenie naroży. Co prawda jest to najprostszy sposób wyciszania ścian i sufitów między sąsiednimi mieszkaniami lub segmentami.

Wygłuszanie podłogi

Podłogi są elementem, które najczęściej przenoszą dźwięki do sąsiadów pod nami. Na ogół są to drgania dźwiękowe wywołane chodzeniem, uderzeniem np. jakiegoś przedmiotu oraz hałasem u sąsiadów. W tym wypadku mogą pomóc specjalne podkłady np. z gumy i poliuretanu. W sprzedaży mamy też specjalne maty korkowe na podłogi lub piankowe albo z płyt pilśniowych. W ten sposób wyciszymy wnętrze.

Wybierając konkretny podkład, zwróć uwagę, z jakim typem posadzki można go łączyć. Najcichszymi podkładami są maty wykonane z naturalnego korka, podłogi drewniane lub grubsze wykładziny dywanowe. Przy wyborze konkretnego materiału, zwrócimy uwagę na jego parametry izolacyjne. W tym wypadku w mniejszym stopniu ma znaczenie grubość danego materiału, a jego własności tłumiące dźwięki.

Zmniejszenie akustyki podłogi - jakie materiały zastosować pod podłogę?

W sklepach ogólnobudowlanych możemy spotkać wiele materiałów izolacyjnych na podłogi, spełniające funkcje wyciszania drgań przenoszonych przez posadzkę. Zobacz, co możesz zastosować w swoim mieszkaniu na podłogę:

  1. Elastyczna mata piankowa o grubości ok. 3 mm. Ten rodzaj materiału eliminuje nierówności podłoża. Jednocześnie chroni przed przenoszeniem dźwięków  uderzeniowych i zapobiega tworzenia się mostków akustycznych. Może być stosowana pod panele podłogowe również w przypadku ogrzewania podłogowego.
  2. Płyty drewnopochodne wykonane są ze sprasowanych wiórów drzewnych. Charakteryzują się lekką konstrukcją, są porowate. Ten rodzaj podkładów stanowi idealne równe i elastycznie podłoże dla warstwy  posadzki.
  3. Maty korkowe są elastyczne i ściśliwe. Ten rodzaj materiału nie nasiąka woda i nie starzeje się.
  4. Falista tektura dobrze tłumi dźwięki. Przy tym przepuszcza parę wodna i nie sprężynuje.
  5. Mata Tuplex składa się z dwóch warstw folii polietylenowej, które są rozdzielone warstwą  granulek styropianowych, będących zatopionych w kleju. Jej grubość wynosi ok. 3 mm i nie ulega ona zmianie w trakcie eksploatacji. Ten rodzaj podkładu nadaje się pod podłogi drewnopochodne i drewniane, typu parkiety drewniane lub panele podłogowe. Tuplex posiada dużą zdolność tłumienia dźwięków, bo aż  do 18 dB. Ponadto mata chroni przed wilgocią. Z tego względu nie potrzeba stosowania paroizolacji.
  6. Pod wykładziny elastyczne, linoleum, wykładziny kauczukowe oraz dywanowe doskonale nadają się maty poliuretanowe.
  Renowacja wynajmowanych nieruchomości: jak zwiększyć dochody i przyciągnąć najemców?

Inne sposoby na wytłumienie pokoju - maty i gumy

Wyroby gumowe są idealnym pomysłem na wyciszanie ścian, sufitów, czy podłogi. Na rynku możemy dostać maty wygłuszające oraz folie. Te ostatnie mają grubość ok. 3 mm. Na ogół są stosowane jako izolacja akustyczna ścian, stropów, sufitów podwieszanych oraz dachów. Mogą być przytwierdzane mechanicznie lub za pomocą kleju. Charakteryzują się sporą izolacją akustyczna, bo aż do 50 dB. Niemniej jednak przy jej zakładaniu, należy zadbać o to, aby wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegały. W innym wypadkach na stykach pojawią się mostki akustyczne, pogarszające parametry samej folii akustycznej. Jedna rolka takiej folii ma szerokość 1,1 m i długość 10 m.

Płyty i maty gumowe stosowane są na ogół w pomieszczeniach przemysłowych. Niemniej jednak w domu można je wykorzystać jako podkłady do urządzeń przenoszących drgania podczas pracy  np. pralka, zmywarka czy lodówka. Dzięki temu hałas i drgania wytwarzany przez te urządzenia będą mniej uciążliwe. Takie wygłuszające maty gumowe mają grubość od 1 mm do 5 mm.