Renowacja wynajmowanych nieruchomości: jak zwiększyć dochody i przyciągnąć najemców?

Będąc właścicielem nieruchomości, w której nie mieszkamy na co dzień często zastanawiamy się w jaki sposób wykorzystać ją, by przynosiła zyski. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wynajem mieszkania. Aby jednak osiągnąć sukces w tej dziedzinie musimy dołożyć wszelkich starań w przygotowaniu nieruchomości oraz poznać i zrozumieć oczekiwania najemców. Jednym z bardzo ważnym aspektów jest renowacja wynajmowanych mieszkań - pozwala ona przyciągnąć najemców oraz zwiększyć nasze dochody. Dlatego też w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu, co można zrobić by podnieść atrakcyjność nieruchomości oraz stworzyć komfortowe miejsce do życia dla przyszłych najemców.

Przyjrzyj się nieruchomości z perspektywy najemców

Podejmując decyzję o renowacji mieszkania na wynajem warto zrozumieć, czego najemcy szukają w nieruchomości. Pomóc może ci w tym niezależna opinia drugiej osoby. Warto poznać aktualne potrzeby najemców i zastanowić się, jakiej grupie nasza nieruchomość może przypaść do gustu. Przykładowo, jeśli mieszkanie znajduje się w spokojnej okolicy a w pobliżu znajdziemy przedszkole lub szkołę możemy starać się odnowić mieszkanie w taki sposób, aby spełniało oczekiwania rodzin z dziećmi. Jeśli zaś dysponujemy nieruchomością, w której da się wygospodarować miejsce do pracy warto urządzić w niej kącik biurowy i kierować swoją ofertę do osób pracujących zdalnie. Słowem, warto wprowadzić zmiany, które pozwolą wykorzystać atuty danego mieszkania a jednocześnie wyróżnić się na tle konkurencji.

Wykonaj niezbędne naprawy i ulepszenia

Uszkodzenia i awarie mogą odstraszyć potencjalnych najemców. Dlatego też renowacja powinna rozpocząć się od dokonania niezbędnych prac remontowych. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na elementy takie jak instalacja elektryczna, grzewcza czy system wodno-kanalizacyjny. Warto zadbać o to, by wszystkie działały sprawnie zanim jeszcze przystąpimy do wykonywania prac wykończeniowych poprawiających wygląd mieszkania. Aby mieć pewność, że wszystkie instalacje w mieszkaniu działają prawidłowo i nie wymagają napraw lub prac konserwacyjnych warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

  Budujesz lub remontujesz? Wykorzystaj materiały z odzysku

Popraw wygląd mieszkania

Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć przed wystawieniem mieszkania na wynajem jest zatroszczenie się o wygląd mieszkania. Aspekty wizualne nieruchomości mają ogromne znaczenie dla osób, które poszukują mieszkania dla siebie. Warto postawić na profesjonalne usługi i zlecić prace takie jak odświeżenie koloru ścian, umycie lub pomalowanie elewacji czy wymiana lub cyklinowanie podłóg. Co ważne, troszcząc się o wygląd mieszkania warto zadbać nie tylko o jego wnętrze ale również o wygląd z zewnątrz - a więc o wypielęgnowany ogród czy przystrzyżony trawnik. Każdy, najmniejszy nawet szczegół może przyciągać lub odpychać potencjalnych najemców.

Kolorystyka i wykończenie mieszkania ma znaczenie

Remontując mieszkanie pod wynajem warto nie sugerować się własnymi upodobaniami lecz raczej postawić na uniwersalność. Dobór odpowiedniej kolorystyki i wykończeń wpływa na atmosferę wewnątrz nieruchomości. Jasne, neutralne kolory optycznie powiększą przestrzeń i pozwolą najemcom na urządzenie mieszkania zgodnie ze swoimi preferencjami. Przykładowo, neutralny biały lub jasno beżowy kolor ścian może sprawdzić się zarówno w stylu klasycznym, skandynawskim jak i minimalistycznym. Jeśli jednak pomalujemy ściany na mocne, ciemne odcienie nie będą one miały już neutralnego charakteru i pozwolą na wykonanie jedynie niektórych aranżacji.

Zatroszcz się o udogodnienia

Każdy wynajmujący chce, by jego nowe mieszkanie zapewniało mu maksymalny komfort. Dlatego też nawet niewielkie z pozoru udogodnienia mogą sprawić, że podejmie on decyzję o wyborze tej właśnie nieruchomości. Warto więc wyposażyć mieszkanie w sprzęty takie jak pralka, zmywarka czy suszarka. Część osób, które decydują się na wynajem dodatkowo stara się przygotować dla wynajmujących również miejsce parkingowe czy garażowe. Słowem, zastanów się czego mogą potrzebować wynajmujący i co możesz im zaoferować.

Postaw na energooszczędność

Przeprowadzając renowację mieszkania na wynajem warto zwrócić się w stronę energooszczędnych rozwiązań. Daje nam to dwie korzyści - dla wynajmujących takie nieruchomości są bardziej atrakcyjne ze względu na zmniejszenie wydatków na energię. Z drugiej zaś strony coraz więcej osób przykłada wagę do ekologii. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań jest więc dla nich ważne. Rozważ zainstalowanie szczelnych  okien, systemu grzewczego czy oświetlenia LED. Zadbaj także o odpowiednią izolację termiczną. Taka inwestycja pozwoli obniżyć koszty utrzymania nieruchomości, co na pewno docenią potencjalni najemcy.

  Czy usługi elektryczne są drogie?

Zadbaj o marketing

Ostatnim etapem przygotowywania mieszkania pod wynajem jest sporządzenie interesującej najemców oferty. Jednym z istotnych kwestii, o które warto się zatroszczyć jest home staging czyli szereg działań, które zwiększą atrakcyjność mieszkania. Poza wspomnianymi pracami remontowymi mowa między innymi o dokładnym wysprzątaniu każdego pomieszczenia oraz wykonanie profesjonalnych fotografii wnętrz, które pokażą jak najwięcej zalet danej nieruchomości.

Podsumowując, wynajmowanie nieruchomości to biznes, który może przynieść nam spore zyski. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to łatwa branża. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb rynku, dbałość o wygląd oraz stan techniczny nieruchomości, jak również dostosowanie jej do wymagań współczesnych najemców. Renowacja wynajmowanych nieruchomości może przynieść znaczne korzyści w postaci zwiększenia dochodów i przyciągnięcia większej liczby najemców. Warto więc wykonać ją z odpowiednią dbałością o każdy szczegół.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Niezalezna opinia.