Jak przygotować się do przeprowadzki? 11 praktycznych rad

Przeprowadzka to duże, a zarazem stresujące przedsięwzięcie. Spakowanie i odpowiednie zabezpieczenie swojego dobytku, a następnie przewiezienie go w inne miejsce wymaga czasu, odpowiedniej organizacji, a tym samym odpowiedniego zaplanowania. Niezależnie czy przeprowadzasz się do innej części twojej dzielnicy, innego miasta lub za granicę zawsze to jest stres, który niepotrzebnie wprowadza chaos w całe przedsięwzięcie. Zobacz jak zaplanować i przygotować przeprowadzkę, aby uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

Wielu osobom wydaje się, że cały proces przeprowadzki trwa niespełna kilka dni. A tak naprawdę zaczynamy proces przeprowadzania się przynajmniej dwa miesiące przed tzw. datą zero. Dlaczego? Otóż pewne rzeczy musisz wykonać dużo wcześniej, zanim opuścisz stare mieszkanie i przeprowadzisz się do nowego.

1. Co potrzebujesz zrobić 2 miesiące przed opuszczeniem mieszkania albo domu?

Po pierwsze należy załatwić wszelkie formalności urzędowe i nie tylko:

  • zmiana miejsca zamieszkania powiadomienie właściwego urzędu
  • wypowiedzenie umowy z bieżącymi dostawcami: energii elektrycznej, telewizji, internetu itp.
  • jeżeli przeprowadzasz się ze względu na pracę, dowiedz się, czy pracodawca pokryje część kosztów
  • uzgodnij urlop z szefem

2. Zrób porządki

To, co jest szczególnie ważne podczas procesu przeprowadzania się, to zrobienie tzw. inwentaryzacji swojego mienia. Najlepiej to zrobić 1-1,5 miesiąca przed przeprowadzką, aby mieć spokojnie czas na oddanie lub sprzedanie części rzeczy, których nie używasz lub nie są ci już potrzebne. Na ogół przez lata gromadzimy mnóstwo rzeczy, których nie używamy, ale trzymamy, bo się jeszcze przydadzą. Przychodzi dzień przeprowadzki, a my nie mamy pojęcia, że aż tyle mamy do spakowania i zabierania.

  Maszyny do piaskowania - czym są i jak się je wykorzystuje?

Dlatego odpowiednio wcześnie warto się pozbyć części rzeczy, aby mieć ich mniej. Przy okazji pakując to wszystko i wywożąc do nowego miejsca, tylko dołożymy sobie więcej niepotrzebnej pracy. Dając sobie czas około miesiąca, nie musimy wykonywać wszystkiego na raz.

3. Spis rzeczy

Kiedy już robimy generalne porządki, warto spisać sobie, co zabieramy ze sobą na nowe miejsce. To, czego nie będziemy brali, możemy sprzedać za małe pieniądze, oddać lub po prostu wyrzucić.

4. Firma przeprowadzka

Jeżeli już masz ustalony spis swojego inwentarza, który bierzesz ze sobą, to teraz przyszedł czas zamówić firmę przeprowadzkową, która ci pomoże to wszystko przewieść. W zależności od rodzaju, gabarytów i ilości twojego dobytku oraz miejsca przeprowadzki, firma zajmująca się przeprowadzkami ustali:

  • wielkość samochodu, jaki przyjedzie po twoje rzeczy;
  • wyznaczy ilość ludzi do pomocy;
  • policzy wszystkie koszty, łącznie z dojazdem do miejsca przeznaczenia.

Kiedy ci się uda zamówić na dany termin transport, to jesteś już w połowie drogi.

5. Zobacz co możesz jeszcze wykorzystać

Zaplanuj posiłki i zużyj zapasy chemii i kosmetyków. Jeżeli w twojej lodówce znajduje się jeszcze zamrożona żywność, to warto ją skonsumować do czasu przeprowadzki. Zużyj wszystkie środki czyszczące i piorące oraz kosmetyki, aby nie brać tego ze sobą. Jeżeli nie potrzebujesz, nie dokupuj tych rzeczy. Wydawałoby się, że to nic takiego, ale tak naprawdę środki chemiczne i kosmetyki będą zajmowały ci dodatkowe miejsca w pudłach i siatkach.

6. Zakup niezbędnych rzeczy do pakowania

Kup lub zdobądź niezbędne do przeprowadzki rzeczy, takie jak taśmy, naklejki, markery, folie bąbelkowe, worki, pokrowce na ubrania i kartony. Przy okazji sprawdź, czy masz wystarczającą ilość walizek i toreb.

7. Sporządź plan pakowania rzeczy

Zaplanuj sposób pakowania poszczególnych rzeczy. Używaj do tego etykiet, abyś potem wiedział, gdzie co jest schowane w kartonach. Najlepiej pakuj rzeczy z jednego pomieszczenia do tego samego kartonu.

  Dlaczego warto stosować automatykę budynkową w swojej firmie?

Te rzeczy, które na obecną chwilę na razie nie używasz lub są to przedmioty mało używane przez ciebie, możesz je już popakować w kartony. Tak, aby na ostatnie dni nie zostawiać sobie wszystkiego. Zatem posezonowe ubrania i okrycia wierzchnie, buty, przy okazji książki, sprzęt AGD itp. możesz już pakować w kartony ze 2-3 tygodni wcześniej. Zostaw te przedmioty, które obecnie używasz na bieżąco. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i paniki.

8. Uprzątnij dokumenty

1-2 tygodnie przed warto zrobić porządek w papierach. Wszystkie świadectwa, dyplomy i ważne dokumenty spakuj już w jeden karton. Wszystkie przeterminowane dokumenty najlepiej spal lub zniszcz w niszczarce. Nie będziesz przecież tego zabierać ze sobą.

9. Podpisz umowy z nowymi dostawcami

Jeżeli na nowym miejscu nie masz uregulowanych spraw z dostawcami wody, prądu, ogrzewania i gazu, to warto to już zrobić 1-2 tygodnie przed. Aby po wprowadzeniu się na nowe miejsce, mieć już podstawowe media. Jeżeli chodzi o TV i internet, to wszystko możesz załatwić zaraz po wprowadzeniu.

10. Zorganizuj opiekę lub pomoc

Jeżeli sam nie dasz rady, to parę dni przed warto zorganizować sobie dodatkową pomoc. Popytaj znajomych, rodzinę lub kolegów,  czy ci nie pomogą tego wszystkiego przenieść. Przy okazji może będziesz potrzebowała dodatkowego samochodu, który ktoś ze znajomych ci użyczy, aby przewieść mniejsze rzeczy.

Firmy przeprowadzkowe na ogół specjalizują się w przewożeniu i noszeniu ciężkich rzeczy. Natomiast do kartonów, siatek i worków wypełnionych twoimi rzeczami, warto jeszcze kogoś wziąć do pomocy. Przy okazji zorganizuj opiekę dla dzieci i zwierząt. Dla nich przeprowadzka jest wyjątkowo stresująca.

11. Przed samą przeprowadzką

  • Spakuj resztę rzeczy
  • Rozkręć wszystkie meble i zabezpiecz je
  • Opróżnij i umyj lodówkę. Pozostaw to co będzie ci potrzebne do jedzenia na najbliższe dni. Najlepiej kupuj jedzenie na bieżąco.
  • Odłącz sprzęt AGD i przygotują do przeniesienia (o ile go zabierasz)
  • Wszystkie ciężkie rzeczy przenieś do przedpokoju
  • Ustal dokładną godzinę przyjazdu firmy przeprowadzkowej oraz podaj dokładnie listę rzeczy do przewiezienia.
  • Przygotuj tzw. zestaw przetrwania, czyli zapakuj najpotrzebniejsze rzeczy, które będą ci potrzebne w dniu przeprowadzki.
  • Dzień przed przeprowadzką naładuj do pełna telefon i poinformuj znajomych do pomocy, o której mają być na miejscu, aby ci pomóc.
  • Dokonaj spisu liczników, aby podać ostateczne zużycie wody, czy prądu.
  Przewodnik po zabudowie tarasów - od pleksi po szkło przesuwne

Dzień przeprowadzki będzie obfitował w wiele emocji. Dlatego połóż się wcześniej spać i nastaw sobie budzik na wczesną poranną godzinę. Rano jeszcze spakuj najpotrzebniejsze rzeczy i upewnij się, że wszystko zostało zabrane. Tak przygotowany możesz spokojnie rozpocząć akcję pod hasłem: Przeprowadzka.