Maszyny do piaskowania - czym są i jak się je wykorzystuje?

Maszyny do piaskowania, zwane również oczyszczarkami ciśnieniowymi, mają bardzo przydatne zastosowanie w czyszczeniu i wygładzaniu powierzchni różnych materiałów. Piaskowanie jest jedną z najpopularniejszych metod oczyszczania powierzchni, Maszyny do piaskowania dają dużo lepszy efekt czyszczący niż tradycyjne szlifierki czy papier ścierny. Wytwarzany przez urządzenie strumień ścierny działa niczym profesjonalna szczotka. Wiele osób może ciekawić zastosowanie maszyny do piaskowania. Jak działają oczyszczarki ciśnieniowe i kiedy skorzystać z pomocy tych urządzeń? O tym poniżej.

Budowa i działanie maszyny do piaskowania

W zależności od rodzaju powierzchni wykorzystuje się różne maszyny do piaskowania. Dobór odpowiedniego urządzenia pozwala na  skuteczne usunięcie zanieczyszczeń i nierówności z czyszczonej powierzchni. Sam proces technologiczny polega na skierowaniu strumienia sprężonego powietrza lub płynu na powierzchnię. Dużą zaletą piaskarek jest możliwość ich przenoszenia i podłączenia w dowolnym miejscu. Maszyna zbudowana jest ze zbiornika, sprężarki oraz specjalnej lancy lub pistoletu, na końcu którego znajduje się dysza wypuszczająca pod dużym ciśnieniem strumień tzw. ścierniwa.

Na czym polega piaskowanie?

Proces piaskowania można porównać do szlifowania, jednak powierzchnia poddana piaskowaniu jest bardziej szorstka niż po użyciu tradycyjnych maszyn szlifujących. Piaskowanie doskonale sprawdza się podczas czyszczenia rozległych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc. Do piaskowania używa się maleńkich drobinek piasku, które uderzając o czyszczoną powierzchnie z dużą siłą, powodują jej wygładzenie i wyrównanie. W zależności od rodzaju powierzchni przeznaczonej do obróbki, oczyszczarki ciśnieniowe wykorzystują również rozdrobniony śrut, żużel, szkło, metal lub suchy lód. Ze względu na możliwość przypadkowego dostania się drobinek ścierniwa do płuc osób wykonujących piaskowanie, należy zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Odpowiednie ubranie ochronne oraz specjalne maski i gogle to niezbędne akcesoria podczas czynności związanych z piaskowaniem.

Zastosowanie maszyn do piaskowania

Piaskowanie powierzchni może być wykonane na dwa sposoby - za pomocą obróbki pyłowej i bezpyłowej. Piaskowanie pyłowe przeprowadza się z użyciem pistoletów ciśnieniowych, natomiast piaskowanie bezpyłowe wykonywane jest w tzw. piaskarkach kabinowych. O ile zaletą pierwszego typu oczyszczarek jest ich kompaktowy rozmiar, o tyle drugi typ urządzeń pozwala na maksymalne wykorzystanie ścierniwa do obróbki powierzchni, gdyż proces piaskowania odbywa się w obiegu zamkniętym kabiny. Ten typ piaskarek jest szczególnie przydatny w przypadku obróbki szkła, a praca samej maszyny przebiega sprawniej i szybciej.

  Hortiterapia: leczenie duszy i ciała poprzez pracę z roślinami

Oczyszczarki ciśnieniowe wykorzystuje się najczęściej do obróbki przedmiotów i powierzchni wykonanych z metalu. Maszyny do piaskowania znajdują również zastosowanie w budownictwie i  wykorzystywane są do czyszczenia elewacji budynków oraz podczas renowacji konstrukcji stalowych. Osobny rodzaj piaskarek służy do obróbki kamienia, wyrobów ceramicznych czy tworzyw sztucznych.