Jak pozbyć się rybików z domu? 10 skutecznych sposobów

Rybiki to małe, bezskrzydłe owady o niebiesko-srebrzystym ubarwieniu i pancerzu w kształcie cygara. Uwielbiają ciepłe i ciemne miejsca, takie jak zakamarki w łazience, kuchni itp. Generalnie nie są groźne dla ludzi, ale potrafią zaznaczyć swoja bytność w naszym domu.

Koczują w nocy, nie lubią światła, więc w dzień chowają się w niszach np. naszej łazienki. Szybko się rozmnażają, w ciągu doby potrafią złożyć 20 jaj, a więc gdy nie zareagujemy w odpowiednim momencie, ten owad może się stać dla nas dość uciążliwy.

Czym są rybiki?

Na ten gatunek owada potocznie mówi się rybik cukrowy, ponieważ jego pożywieniem są produkty, zawierające skrobię, celulozę i cukier. Na ogół gustują w resztkach spożywczych i roślinnych, klejach organicznych, papierze, cukrach i słodyczach. Jeżeli występują w niewielkich ilościach, to ich obecność praktycznie jest niezauważalna. Ale już większa grupa rybików może mieszkańcom dać się we znaki. Nadgryziona książka, lub odchodząca od ściany tapeta, przyklejona klejem organicznym lub w kuchennym koszu żerujące owady, mogą budzić złość i obrzydzenie.

Choć rybiki nie panoszą się po naszych kuchennych blatach i szafkach, bardziej trzymają się podłogi, nie roznoszą chorób, to ich bytność nie jest mile widziana w naszych domach. Dlatego przedstawimy 10 skutecznych rad,  jak się pozbyć ich z własnego lokum.

10 domowych sposobów na pozbycie się rybików

Dokładne wietrzenie łazienki

Rybiki uwielbiają wilgotne i ciepłe otoczenie. Z tego też względu bytowanie w łazience najbardziej im odpowiada. Aby zniechęcić te owady do rozsiedlenia się w tym pomieszczeniu, należy łazienkę i inne pomieszczenia tego typu regularnie osuszać. Wietrzenie łazienki usuwa z niej nadmiar wilgoci, co pomoże pozbyć się nie tylko rybików, ale też zapobiegnie tworzenie się grzybów i  pleśni. Pamiętaj zawsze, aby wietrzyć łazienkę po kąpieli, kiedy w niej  jest szczególnie mokro.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

Wentylator

Jeżeli twoja łazienka ma słabą wentylację lub w ogóle jej nie ma, to należy w niej zamontować wentylator odprowadzający nadmiar wilgoci. Dzięki temu unikniemy nie tylko rybików, ale też pleśni i grzybów.

Porządek w łazience

Regularne sprzątanie nie tylko pomoże nam w poukładaniu rzeczy na swoje miejsca, ale też pozbawi lokum rybiki. Tam, gdzie jest nieład w łazience, owady te tam właśnie się dobrze czują, bo mają gdzie się schować.

Pochłaniacze wilgoci

Pochłaniacze wilgoci ograniczają środowisko rybików. Można nabyć specjalne urządzenia do pochłaniania wilgoci z łazienki lub kuchni, lub wykorzystać w tym celu domowe sposoby. Na przykład woreczki z żelem krzemionkowym, które możemy znaleźć w pudełkach po nowych butach lub w torebkach kupionych w sklepie. Takie małe akcesoria można poustawiać w różnych zakamarkach łazienki i kontrolować poziom wilgoci.

Eliminacja szczelin i otworów

Rybiki uwielbiają przebywać w ciemnych, wilgotnych i niedostępnych miejscach. Mogą to być niewielkich rozmiarów szczeliny w ścianie lub podłodze. Należy te miejsca uszczelnić silikonem, aby ograniczyć ich miejsca zamieszkania oraz składowania jaj.

Pranie brudnych ciuchów i ręczników

Pranie w pralce i substancje piorące skutecznie eliminują rybiki i ich jaja, które zagnieździły się w twoich ubraniach i ręcznikach. Ponadto do kosza z brudnymi  ubraniami do prania nie wkładaj wilgotnej odzieży, bo jest to ewidentne zaproszenie tych owadów do naszej łazienki.

Cytryna i lawenda na rybiki

Owady te nie lubią mocnych zapachów cytryny i lawendy. Możesz wymyć kafelki w kuchni i łazience wodą z sokiem z cytryny, to je skutecznie odstraszy.  Lawendowe kule na mole też skutecznie na nie działają.

Goździki i cynamon na rybiki

Przyprawy takie jak goździki, czy cynamon skutecznie odstraszają te owady. Można je wykorzystać, jako ochronę i zabezpieczenie żywności w kuchennych szafkach i spiżarni. Zapach cynamonu i goździków, spowoduje, że te owady nie zbliżą się do tych miejsc.

  Elegancki taras z plexi zamiast szkła. Sprawdź, jak wykorzystać płyty plexi podczas jego budowy

Boraks na rybiki

Kwas borowy jest dostępny w każdej aptece. Możemy go wykorzystać w eliminacji rybików z naszego domu na dwa sposoby. Pierwszy polega na przetarciu płytek w łazience boraksem. Drugi sposób to pułapki na rybiki. Wymieszaj niewielką ilość tego kwasu z cukrem pudrem. Mała jego ilość uszkadza pancerz tych owadów, a po jego spożyciu one umierają. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, ponieważ kwas borowy jest substancją trującą dla ludzi i zwierząt domowych. Zatem nie stosuj tej metody, gdy w domu masz psa lub kota

Ocet na rybiki

Ocet jest też popularnym środkiem zwalczającym rybiki. W tym celu:

  1. Podgrzej szklankę octu
  2. Wlej ciepły ocet do spryskiwacza
  3. Dodaj ok. 5-10 kropel olejku lawendowego, cynamonowego lub miętowego.
  4. Możesz dodać też świeżą gałązkę tymianku
  5. Wymieszaj wszystko w spryskiwaczu i powstałym roztworem spryskaj wszystkie zakamarki w kuchni.

Roztwór z octem nie zabije rybików, ale je skutecznie odstraszy od naszej żywności. Tym bardziej że sama mikstura jest całkowicie bezpieczna dla produktów żywnościowych.

Jak zrobić własnoręczną pułapkę na rybiki?

Wymienione metody nie wszystkim mogą odpowiadać. No bo nie ukrywajmy, aby przyniosły efekty, trzeba się nieco napracować i całość kontrolować. No cóż, eliminacja tych małych owadów nie jest prosta. Ale można własnoręcznie zrobić pułapkę na rybiki i ustawić ją na podłodze np. w łazience, kuchni lub piwnicy.

Do tego celu będziemy potrzebowali:

  • słoika lub innego szklanego pojemnika
  • taśmy klejącej, wstążki lub plastra
  • przynęty, najlepiej odrobiny cukru

Oklejamy taśmą  (wstążką lub plastrem) słoik. Ważne, aby ten materiał był w miarę chropowaty, tak by nasze rybiki weszły po nim do słoika. Słoik musi być cały oklejony, aby pułapka zadziałała.

Następnie do środka słoika wsypujemy niewielką ilość cukru  lub innej przynęty. Wystarczy mniej więcej 1/3 łyżeczki od herbaty. I gotowe. Teraz można nasz słoik postawić  na ziemi w miejscu przebywania rybików. Owady te zwabione przynętą, wejdą do słoika, ale już z niego się nie wydostaną. Złapane rybiku należy spalić lub zalać wrzątkiem. Dla tych, co się brzydzą zabijaniem, również mamy rozwiązanie. Wystarczy wziąć słoik z owadami i przenieść je z dala od naszego domu. Rybik wbrew pozorom jest dość popularnym owadem. Zyskał  swoją rolę w popularnej grze „Minecraft”, tam również gniazduje w ciemnych miejscach.