Elegancki taras z plexi zamiast szkła. Sprawdź, jak wykorzystać płyty plexi podczas jego budowy

Sezon letni trwa krótko, jednak na tarasie można wypoczywać nie tylko w okresie od czerwca do września. Równie dobrze można spędzać na nim czas już wczesną jesienią aż do późnej jesieni, jeśli zadba się o odpowiednią zabudowę. Wystarczy wykonać zadaszenie, które ochroni taras przed deszczem, oraz stworzyć praktyczne osłony przed wiatrem. Nie trzeba w tym celu ponosić dużych wydatków, bo do wykonania zabudowy można użyć plexi. Czy takie rozwiązanie jest korzystne?

Daszek i ścianki na tarasie do ochrony przed deszczem i wiatrem

Ważnym elementem zabudowy tarasu jest daszek, który chroni użytkowników przed zmoknięciem. Przydaje się zarówno w trakcie letniego, przelotnego deszczu, jak i podczas silniejszych opadów jesienią. Daszek sprawia, że na tarasie można spędzać czas, nawet gdy pogoda nie dopisuje. Dzięki niemu przyjęcia przy grillu nie trzeba przenosić do domu po tym, jak spadną pierwsze krople deszczu. Ponadto zadaszenie zapobiega szybkiemu wychładzaniu się tarasu. Pomaga utrzymać na nim przyjemną temperaturę, zwłaszcza gdy wieje wiatr.

W ochronie przed wiatrem dobrze sprawdzają się cienkie i lekkie płyty plastikowe plexi, które można połączyć z daszkiem i drewnianą zabudową. Dzięki nim ogranicza się odczuwanie podmuchów zimnego wiatru w przestrzeni wypoczynkowej. Lekkie ścianki z plexi przydają się w szczególności wiosną i jesienią, gdy taras ogrzewany promieniami słońca szybko wychładza się po wystąpieniu nawet stosunkowo słabych podmuchów wiatru.

Uniwersalne płyty plexi

Płyty plexi w zabudowie tarasu sprawdzają się dobrze bez względu na to, z czego wykonany jest taras. Mają niską masę, dlatego nie obciążają konstrukcji i nie wymagają jej kosztownego wzmacniania. Można zamontować je na starym tarasie z zabudową z drewna i na nowoczesnej konstrukcji z aluminium. Płyty nadają się do klejenia specjalnym klejem, który tworzy szczelne połączenia. Nie przepuszcza wody opadowej i nie traci swoich właściwości z powodu długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.

  Sezonowe produkty w diecie pudełkowej – korzyści zdrowotne i środowiskowe

Atutem płyt plexi w zabudowie tarasu jest możliwość ich docinania na dowolną wielkość i formowania ich w różne kształty. Dzięki możliwości frezowania, cięcia piłą tarczową i wyrzynarką oraz gięcia na zimno lub na gorąco z płyt powstają estetyczne zadaszenia i osłony przed wiatrem. Można wykonać je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach, gdyż nie naruszają trwałości i estetyki części wspólnych budynku. Przeźroczyste plexi cechuje się neutralnością, dlatego nie wpływa na ogólną estetykę bloku wielorodzinnego.

Szkło czy plexi?

Szklane zabudowy tarasów są eleganckie, jednak koszty ich wykonania często przekraczają możliwości finansowe domowników. Ponadto szkło w porównaniu do plexi jest mało wytrzymałe i podatne na stłuczenia. Zastosowanie płyt z plexi do wykonania zabudowy tarasu ogranicza ryzyko pęknięcia dachu lub bocznych ścianek. Koszty wykonania zabudowy są niższe, a samo plexi nie odbiega poziomem estetyki od szkła. Co więcej, można zamówić je w wersji przeźroczystej, która przepuszcza światło, lub przydymione i przyciemniane, by ograniczyć nagrzewanie tarasu przez promienie słoneczne. Dzięki temu płyty plastikowe łatwo dopasowuje się do własnych oczekiwań pod względem ochrony przed słońcem, kształtu i rozmiarów tarasu oraz do wytrzymałości istniejącej już zabudowy. Plexi łatwo też utrzymać w czystości, gdyż po użyciu łagodnego płynu do mycia o właściwościach antystatycznych nie wymaga dodatkowej konserwacji.