Jak oświetlić blaty kuchenne? Dobieramy lampy z ekspertami Ardant.pl

Blat kuchenny to miejsce w kuchni, które z pewnością potrzebuje dodatkowego źródła oświetlenia. To tam kroisz, siekasz, mieszacz i przygotowujesz posiłki, dlatego ważne byś dobrze widział, co robisz. Często na blacie kuchennym korzysta się także z książek kucharskich, a jak wiadomo, światło do czytania jest niezwykle istotne. Jak w takim razie wykonać oświetlenie blatu kuchennego by było nie tylko funkcjonalne, ale również pasowało do aranżacji wnętrza? Z pomocą przychodzą nam doradcy ze sklepu oświetleniowego ardant.pl. Pomogą nam zaprojektować oświetlenie, które będzie funkcjonalne w każdej kuchni.

Jakie lampy wybrać do oświetlenia blatów?

Wszystko zależy od wielkości i rozkładu kuchni. Jeśli posiadasz wyłącznie szafki stojące, powierzchnię roboczą możesz doświetlić za pomocą lamp wiszących lub kinkietów. Przy układzie kuchni w kształt litery L (jak na obrazku poniżej), gdzie blat na całej powierzchni sąsiaduje ze ścianą, do oświetlenia wykorzystaj kinkiety ścienne.

W kuchni w kształcie litery L lub C, gdzie jedna z części blatu nie sąsiaduje ze ścianą, możesz wykorzystać lampy wiszące. Świetnie sprawdzi się podłużna lampa z trzema źródłami światła lub kilka takich samych lamp wiszących. To samo rozwiązanie możesz wykorzystać, gdy blat roboczy znajduje się na wyspie kuchennej.

Jeśli w swojej kuchni masz również szafki wiszące, doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystania oświetlenia pod nimi. Jednym z bardzo popularnych i łatwych sposobów oświetlenia blatu kuchennego, to montaż taśm LED. Inny sposób to montaż oczek wpuszczanych lub listwy LED.

Zdecydowanie nie polecamy lamp stołowych. Po pierwsze dlatego, że w kuchni liczy się każdy centymetr przestrzeni roboczej, a lampy stołowe zajmowałyby niepotrzebną przestrzeń. Poza tym blat brudzi się w trakcie przygotowywania potraw. Lampę stołową czekałoby czyszczenie co najmniej raz dziennie.

  Wykładzina PCV na podłogę - dlaczego to dobry pomysł?

W przypadku kuchni z szafkami wiszącymi na wybór oświetlenia powinna mieć wpływ ergonomia. Wybierz takie lampy, które dobrze doświetlą całą długość i szerokość blatu. Jeśli jesteś jeszcze na etapie meblowania, możesz pokusić się o regulowane oczka LED, które będą na co dzień niewidoczne, a razie potrzeby doskonale oświetlą powierzchnię roboczą. Jeżeli na pomysł doświetlenia tej części kuchni wpadłeś już po jej urządzeniu, najlepszym sposobem będzie montaż taśmy LED lub gotowej listwy LED. Dzięki temu unikniesz wycinania otworów w szafce. Która opcja jest lepsza?

  • Listwa LED sprawdzi się w małej kuchni, nad niewielkim blatem. Nie ma bowiem możliwości idealnego dopasowania długości lampy do blatu. Na ogół konieczne jest kupienie nieco krótszej lampy lub dwóch trzech opraw. Niekiedy zdarza się tak, że nieprzystosowane wcześniej szafki posiadają listwy rozdzielające, co powoduje, iż panel zamontowany na całej długości nie będzie całkowicie przylegał do dna szafek. Wygląda to nieestetycznie.
  • Taśma LED to łatwe w montażu rozwiązanie, dzięki któremu możesz niemal idealnie dopasować długość linii światła do długości blatu. Taśma LED ma również tę zaletę, że możesz dostosować kolor światła do aranżacji kuchni i własnych potrzeb.

Oświetlenie kuchenne – ile lumenów powinny zapewniać lampy?

Wybierając oświetlenie, zwróć uwagę na liczbę lumenów na opakowaniu. Co to jest lumen? To jednostka strumienia świetlnego, im więcej lumenów, tym więcej światła będzie emitować lampa. Zgodnie ze standardami, w kuchni o wielkości około 10 metrów kwadratowych powinny znajdować się źródła światła na 4400 lumenów, z czego 600 lumenów powinno oświetlać sam blat roboczy. Im jaśniejszy blat, tym światło lampy powinno być słabsze. W wypadku ciemnych blatów należy zakupić panele o intensywnym świetle. Do błyszczących blatów warto zastosować mleczne klosze po to, by nie odbijały świetlnych plamek diodowych.

  Program do projektowania domów - udoskonal swoje projekty z profesjonalnym oprogramowaniem!

Jaka barwa światła do oświetlenia blatu?

Wybierając oświetlenie zwróć także uwagę na barwę światła. O ile w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia można z powodzeniem zdecydować się na ciepłe tony, o tyle w kuchni warto postawić na barwę neutralną lub zimną. Dzięki temu mózg będzie pobudzony do pracy, a jasne światło podkreśli charakter wnętrza. Kuchnia oświetlona neutralną lub zimną barwą będzie wydawała się nie tylko większa, ale także bardziej sterylna i czysta.

Jak zamontować oświetlenie nad blatem?

Montaż oświetlenia zacznij od pomiarów. Wybierz odpowiednią ilość lamp lub długość panelu/taśmy LED w taki sposób, by każdy kawałek blatu roboczego był dobrze i równomiernie oświetlony. Zwróć uwagę na umiejscowienie gniazdek. Zastanów się, w jaki sposób doprowadzić przewody zasilania, by nie były one widoczne. Ciągnące się po blacie kable z pewnością popsują estetykę kuchni. Włącznik oświetlenia zastosuj w takim miejscu, by z jednej strony był on łatwo dostępny, a zarazem estetycznie komponował się z aranżacją wnętrza.

Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED – co będzie potrzebne?

Jeśli zdecydowałeś się na taśmy LED, musisz skompletować odpowiedni zestaw. Oczywiście do samych taśm potrzebne będą magistrale (ilość zależy od liczby paneli), zasilacz i włącznik. Jeśli chodzi o ten ostatni, to na rynku dostępne są bezdotykowe, manualne, ruchowe i zbliżeniowe. Powinny zostać zgromadzone także odpowiednie narzędzia: wiertarka, wiertło i pistolet do klejenia na gorąco.

Montaż oświetlenia nad blatem - krok po kroku

Taśmę LED możesz zamontować, wykorzystując odpowiednie profile. Poniżej prosta i ogólna  instrukcja montażu taśmy LED nad blatem roboczym:

  • Wywierć otwór w dnie szafki, najlepiej blisko jej końca. Pamiętaj, że taśma LED powinna go zakryć. Drugi otwór wywierć w górnej części szafki.
  • Przez otwory przeciągnij przewód. Dno szafki powinno zostać dokładnie oczyszczone i osuszone.
  • Przewód powinien zostać przyklejony ścian szafki, by nie szpecić jej wnętrza i nie utrudniać jego użytkowania. Gdy kabel zostanie przeciągnięty przez górny otwór, połącz wszystkie zamontowane panele/taśmy za pomocą magistrali. Ta z kolei zostaje podpięta do zasilacza, a zasilacz do włącznika. Na końcu wszystko zostaje podpięte do gniazda.
  • Zerwij papier zabezpieczający z taśmy LED, by precyzyjnie i dokładnie przykleić taśmę do dna szafki.
  Gres drewnopodobny czy drewniane panele - co wybrać?

Precyzyjny montaż oświetlenia to sposób na doskonałe i efektowne światło w kuchni. Niezależnie czy masz dużą kuchnię z oknem czy małą kuchnię w bloku – blat roboczy zawsze powinien posiadać własne, osobne źródło światła.

Jeśli szukasz sprawdzonego oświetlenia do swojego domu, sprawdź ofertę sklepu Ardant.pl. W razie problemów z doborem lub montażem, zwróć się o pomoc do działu obsługi klienta.