Jak dobierać wysokość hokera do blatu i wyspy barowej: praktyczne wskazówki i prawidłowe rozmiary

W nowocześnie urządzonych, minimalistycznych kuchniach coraz częściej zamiast tradycyjnego stołu stawiamy na nowe rozwiązania takie jak barowe blaty czy wyspy. Nie ma w tym nic dziwnego - prezentują się one niezwykle efektownie i elegancko. Ponieważ jednak zazwyczaj są wyższe standardowe krzesła nie są do nich odpowiednie. Wiele osób decyduje się na zakup hokerów, czyli stołków barowych. Są funkcjonalne a przy tym doskonale uzupełniają wygląd wyspu lub blatu. Jaką jednak powinny mieć wysokość? Jak dobrać je by zapewniały nam pełnię komfortu i wygody? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Wysokość hokera a rodzaj blatu

Dobierając hokery do blatu kuchennego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Kluczowym kryterium jest oczywiście wysokość hokera. Zasada dotycząca wyboru miejsc do siedzenia jest prosta. Powinniśmy mieć co najmniej 25 centymetrów różnicy pomiędzy wysokością siedziska a blatu. Dlatego też  w przypadku blatu o standardowej wysokości 90 cm, idealne hokery mają zazwyczaj wysokość w zakresie 60-75 cm. Jeśli blat jest wyższy i ma np. 100 cm wysokości hokery o wysokości 75-80 cm będą lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy również o tym, że blaty kuchenne często różnią się między sobą swoją grubością. Dlatego też wybierając hoker do blatu sugerujmy się nie jego wysokością liczoną od wierzchniej warstwy lecz od podłogi do spodu blatu. Może się bowiem okazać, że tak naprawdę realna wysokość blatu wynosi nie 100 lecz 95 cm. W związku z czym dobierając hoker do 100 cm blatu zostawimy sobie zbyt mało miejsca na nogi.

Wysokość hokera a wysokość wyspy barowej

Wyspa barowa to niezwykle popularne rozwiązanie, które stanowi nie tylko funkcjonalny element, ale również centralny punkt spotkań i wspólnego spędzania czasu. Jednak, aby cieszyć się pełnym komfortem podczas siedzenia przy wyspie warto zatroszczyć się o dobór hokerów o odpowiedniej wysokości. Zasady dotyczące doboru krzesła są bardzo podobne. Hoker do wyspy barowej powinien być około 30 cm niższy od blatu, co pozwoli nam siedzieć komfortowo bez ryzyka nieprzyjemnego uczucia ucisku na uda, które będzie powodowała krawędź wyspy. Dodatkowo zatroszczmy się o to, by nasze nogi mogły podczas siedzenia ułożyć się pod kątem prostym. Jeśli hokery pasujące do blatu są zbyt wysokie by to umożliwić wybierzmy krzesła posiadające boczne szczebelki lub podnóżki.

  Wanny wolnostojące: Co warto wiedzieć przed zakupem?

hoker z oparciem

Wysokość siedziska hokera a oparcie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w przypadku hokerów odpowiednia wysokość w stosunku do blatu różni się w zależności od tego, czy wybieramy model z oparciem czy też bez niego. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Parametrem, który należy brać pod uwagę jest wysokość siedziska. To ona wpływa na to, czy podczas siedzenia przy blacie lub wyspie będziemy mogli przybrać prawidłową postawę. Oparcie, choć może pomóc w odciążeniu naszego kręgosłupa i mięśni nie wpływa na to, czy przy stole będziemy zmuszeni do pochylania się w nienaturalny sposób. Jakie hokery warto więc wybierać? Decyzja na ten temat powinna być wynikiem indywidualnych preferencji oraz pomysłów na aranżację wnętrza. Hokery z oparciem zapewniają dodatkowe wsparcie dla pleców, co może być istotne podczas dłuższego siedzenia. Są szczególnie polecane dla osób, które cenią sobie wygodę podczas posiłków czy rozmów przy wyspie barowej. Z drugiej strony, hokery bez oparcia są bardziej minimalistyczne i świetnie sprawdzają się w przestrzeniach, gdzie kluczowe jest zachowanie lekkości i otwartości. Hokery bez oparcia mają jeszcze jedną, ważną zaletę - możemy wsunąć je pod blat lub wyspę a tym samym zaoszczędzić cenną przestrzeń w momentach, gdy nie są one nam potrzebne.

Prawidłowa wysokość hokera a ergonomia

Urządzając przestrzeń do spożywania posiłków większość osób poszukuje rozwiązań, które będą pasowały do ich pomysłu na aranżację kuchni lub jadalni nie przywiązując zbytniej wagi do ergonomii. To poważny błąd. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wysokość hokera do blatu może wpływać na nasz komfort, samopoczucie a nawet zdrowie. Ergonomia miejsc, na które siadamy ma ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Niedopasowane krzesło, które jest zbyt niskie sprawia, że nasz kręgosłup pozostaje wygięty w nienaturalnej pozycji. Powoduje to napięcie mięśni oraz dolegliwości bólowe. Obciążamy wówczas również nasze stawy. Hokery dostosowane do wysokości blatu pozwalają utrzymać naturalną postawę ciała. Prawidłowa wysokość hokera sprawia, że stopy osoby, która na nim siedzi są stabilnie osadzone na podłodze, a kolana ustawione pod kątem prostym. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu stawów kolanowych i kręgosłupa, wspomagając utrzymanie właściwej pozycji siedzącej.

  Jak urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy!

Podsumowując, na pytanie jaka wysokość hokera do blatu nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakiej wysokości znajduje się blat lub wyspa barowa oraz od naszych indywidualnych preferencji. Warto sugerować się ogólnymi wytycznymi na ten temat, jednakże sprawdzenie jak czujemy się na danym krześle w rzeczywistości może ułatwić nam podjęcie decyzji. Dlatego też ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i stylu aranżacji wnętrza.