Praktyczny stół do małej kuchni - czyli jaki?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu, które nie bez powodu nazywane jest jego sercem. To właśnie tu toczy się często życie rodzinne. Warto więc zadbać o to, by było to pomieszczenie praktyczne i funkcjonalne. Jego bardzo ważnym elementem jest stół, który powinien pomieścić wszystkich członków rodziny.
Niestety, nie każdy z nas dysponuje dużą, przestronną kuchnią, dlatego też wybór odpowiedniego stołu może być trudny. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci jaki stół do małej kuchni będzie najlepszym wyborem.

Dlaczego wybór stołu do małej kuchni jest ważny?

Zanim odpowiemy na pytanie jaki stół wybrać do małej kuchni zastanówmy się, dlaczego wybór ten ma tak ogromne znaczenie. Przede wszystkim stół jest miejscem, przy którym możemy wspólnie spożywać posiłki, co jest bardzo ważne dla podtrzymania więzi rodzinnych. Wybór odpowiedniego stołu pozwoli wszystkim domownikom czuć się komfortowo podczas chwil spędzanych razem. Z drugiej zaś strony, od tego jaki stół wybierzemy zależy również jak będzie wyglądała nasza kuchnia. Praktyczny i lekki stół do małej kuchni sprawi, że będzie ona wyglądała na większą. Jeśli zaś wybierzemy ciężki mebel z ciemnego drewna optycznie zmniejszy on i tak niewielką już kuchnię i sprawi, że będzie wyglądała na zagraconą. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wybór stołu do kuchni może wpływać także na wygodę i bezpieczeństwo przygotowywania posiłków. Zbyt szeroki i duży stół utrudni nam poruszanie i sprawi, że gotowanie nie będzie przyjemnym, relaksującym zajęciem.

maly stolik w kuchni nakryty

Jaki stół do małej kuchni?

Zastanawiając się jaki stół do małej kuchni wybrać należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest kształt stołu. Do wyboru mamy stoły prostokątne, kwadratowe oraz okrągłe. Ostatnie z nich pozwalają zasiąść do posiłku większej liczbie osób, jednocześnie jednak zajmują znacznie więcej przestrzeni. Dlatego też lepiej zdecydować się na stół prostokątny, który możemy np. przystawić do ściany aby zaoszczędzić miejsce. Drugim ważnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę jest materiał, z jakiego wykonano stół. Powinien być on lekki a jednocześnie wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości. Zamiast ciężkiego, litego drewna lepiej więc postawić na płyty wiórowe, szkło lub tworzywa, które są lekkie i będą idealnie pasować do niewielkich kuchni. Ważna jest również kolorystyka stołu. Pamiętajmy, że w niewielkich kuchniach warto stawiać na jasne kolory i odcienie, które optycznie powiększają pomieszczenie. Lepiej zrezygnować ze stołów, które mają ciężkie, ciemne blaty czy grube, masywne nogi.

  Umywalki nablatowe – sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Jaki stół do małej kuchni w bloku?

Wiele osób mieszka w budynkach z wielkiej płyty. Mieszkania w blokach bardzo często mają podobny układ, którego jednym z elementów jest niewielka, wąska kuchnia. Jej urządzenie może być problematyczne, ponieważ zacząć należy od umieszczenia mebli oraz niezbędnych elementów takich jak lodówka czy piekarnik. Może wówczas okazać się, że na stół pozostaje naprawdę niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że musimy z niego zrezygnować. Jaki stół do małej kuchni w bloku wybrać? Dobrym pomysłem są stoły składane. Pozwalają one zaoszczędzić cenną przestrzeń w czasie codziennego użytkowania gdy spożywamy posiłki w pojedynkę, a przy zapewniają odpowiednią powierzchnię użytkową w sytuacji, gdy przyjmujemy gości lub chcemy zasiąść do stołu całą rodziną. Kolejną ciekawą propozycją są stoły na kółkach, które zapewniają nam elastyczność w aranżacji kuchni, ponieważ możemy łatwo i szybko przesunąć je, aby uzyskać więcej miejsca podczas gotowania lub sprzątania.

maly stolik w kuchni

Jaki stół wybrać do małej kuchni?

Wybierając praktyczny stół do małej kuchni warto wziąć pod uwagę własne preferencje oraz upodobania oraz dopasować stół do stylu, w jakim urządziliśmy kuchnię. Przykładowo, jeśli stawiamy na nowoczesny, minimalistyczny wystrój kuchni dobrym wyborem będzie składany stół przykręcany do ściany. Takie niecodzienne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo miejsca na co dzień a jednocześnie doskonale wpasowuje się w nowoczesną stylistykę mebli. Jeśli jednak nasza kuchnia urządzona jest nieco bardziej klasycznie, wówczas lepszym pomysłem będzie wybór tradycyjnego stołu o niewielkich wymiarach. Aby zaoszczędzić miejsce możemy dostawić go do ściany, musimy jednak mieć wówczas świadomość, że ograniczy nam to liczbę krzeseł, które możemy do niego postawić.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jaki stół do małej kuchni będzie najlepszym rozwiązaniem musisz wiedzieć, że masz obecnie sporo możliwości wyboru. Od lekkich stolików, poprzez stoły montowane na ścianie aż po rozkładane meble w różnych wariantach i kształtach. Wybierając stół do kuchni dokładnie sprawdź jaką przestrzenią dysponujesz. Pamiętaj również o tym, że jasne meble optycznie powiększają pomieszczenie zaś ciemne i masywne mogą przytłaczać w niewielkiej przestrzeni. Dokładnie przemyśl więc czego potrzebujesz oraz wykorzystaj nasze wskazówki. Dzięki temu bez trudu wybierzesz praktyczny stół do małej kuchni, który zapewni twojej rodzinie komfort i wygodę.