Gres drewnopodobny czy drewniane panele - co wybrać?

Podłoga to kluczowy element aranżacji, dlatego wybór materiału powinien być starannie przemyślany, tym bardziej że to mocno eksploatowane podłoże. Dostępność surowców przeznaczonych na posadzki jest tak szeroka, że trudno zdecydować od razu, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przekonaj się, co sprawdzi się u Ciebie – drewniane panele czy drewnopodobny gres?

Duże znaczenie ma miejsce – to, w jakiej części domu będziesz wykańczał podłogę. Jeżeli jest to przedpokój, lepiej sprawdzi się mocno odporny na zarysowania i uszkodzenia gres drewnopodobny, który może zdobić praktycznie każde wnętrze. Sporo osób uważa, że nie przewodzi dobrze ciepła i wybiera panele, ale to nieprawda, ponieważ oba materiały są instalowane w systemach podłogowego ogrzewania.

Drewnopodobny gres – powierzchnia jak ze stali

Gres drewnopodobny wyróżnia przede wszystkim przepiękny design, połączony z niezwykłą praktycznością. Terakota jest niezwykle funkcjonalna, a jej właściwości zdecydowanie stawiają ją na pierwszym miejscu w wyborze idealnego surowca. Charakteryzuje się niezawodnością – drewnopodobny gres jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Podłoga z takiej ceramiki jest niezwykle łatwa w czyszczeniu i nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwujących. Płytki nabierają niezwykłej wytrzymałości w procesie powstawania – to prasowana kamionka, którą się wypala w ekstremalnie wysokich temperaturach i poddaje dużemu naciskowi, przez co zyskują ogromnie na trwałości.

Gres drewnopodobny jest wspaniałym materiałem do kuchni i łazienki, ponieważ nie chłonie wilgoci tak jak drewno. Płytki ceramiczne nie wypaczają się, nie pękają i nie pojawią się na nich zacieki. Zawsze prezentują się tak samo dobrze! Łatwość utrzymania w czystości przemawia za gresem. Taką podłogę możesz odkurzać i bez ograniczeń przemywać wodą. W przypadku jasnych fug warto, jeśli od czasu do czasu użyjesz specjalistycznego środka czyszczącego. Większość płytek ma nawet właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu nawet na podłodze ogrzewanej. Produkt nie ma wad, choć należy wziąć pod uwagę, że ułożenie gresu drewnopodobnego wymaga doświadczenia i precyzji. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja, która się opłaci!

  Łazienka w stylu boho – pytamy eksperta, jak stworzyć taką aranżację

Drewniane panele – przyjemna struktura podłogi

Panele podłogowe mają wielu zwolenników, ponieważ są lekkie, a wykonanie z nich podłogi jest niezwykle proste. Kiedy porównasz fakturę drewna i gresu drewnopodobnego, panele emitują naturalne ciepło, jednak przy uruchomieniu ogrzewania terakota dłużej i mocniej je oddaje. Panele podłogowe doskonale zastępują trudne w pielęgnacji i wymagające w impregnacji drewno i są od niego tańsze. Wybór kolorów i wzorów jest ogromny, dlatego szybko możesz spełnić sen o drewnianej podłodze.

Gres stworzy jednak lepsze i trwalsze posadzki w przedpokoju, kuchni i łazience, choć w nowoczesnych aranżacjach jest stosowany także w salonie. W sypialni czy pokoju dziecięcym możesz pozwolić sobie na ułożenie paneli podłogowych. To pomieszczenia, w których nie używa się wody i gdzie najczęściej zależy nam na cieple i spokoju. Panele podłogowe są ciche – przy upadku różnych przedmiotów nie emitują takiego hałasu jak terakota.

Wybór zależy od Ciebie, choć należy przyznać, że gres drewnopodobny to duża konkurencja dla klasycznych paneli. Dzięki swoim cechom fizycznym pod wieloma względami prześciga każdy materiał.