Koszt budowy dachu - jak wyliczyć koszt robocizny i materiałów?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów naszego domu, bo stanowi zwieńczenie jego konstrukcji. Generalnie  to dość integralna część kosztorysu budowy domu. Ale i nie tylko. Ukończenie budowy dachu pozwala uzyskać stan surowy zamknięty i rozpocząć kolejne etapy budowy. Zatem pojawia się pytanie, jaki jest koszt  dachu i jakie jego wersje są dostępne.

Dach nie tylko spełnia rolę ochrony naszego domu przed warunkami atmosferycznymi, ale też jest jego dekoracją. Nadaje mu swoistego charakteru, który identyfikuje dany dom i wyróżnia go spośród innych tego typu budowli. Dzięki dachowi nie ma chyba dwóch takich samych domów no, chyba że są to szeregowiec lub półbliźniki. W domach jednorodzinnych możemy spotkać dachy dwuspadowe, czterospadowe i wielospadowe. Każdy z nich różni się nie tylko samą konstrukcją, ale i też ceną dachu.

Jeżeli chodzi o koszt budowy dachu, to oczywiście ten najprostszy  wypada najtaniej. Dlatego na ogół spotykamy dachy dwuspadowe, które są relatywnie tańsze od cztero- lub wielospadowych. Z tego też względu są najbardziej popularne i najprostsze do ułożenia.

Koszt budowy dachu dwuspadowego

Dach dwuspadowy bez okien dachowych i lukarn to najbardziej ekonomiczny wybór dachu. Cena budowy dachu o takich cechach i konstrukcji o powierzchni 150 m2, odpowiadającej klasycznemu domkowi jednorodzinnemu, będzie kształtowała się następująco:

  1. Budowa więźby dachowej. Każdą budowę dachu zaczynamy od więźby dachowej. Jej koszt na tego typu dach będzie wynosił ok. 12 tys. zł.
  2. Kolejna pozycja w koszcie budowy dachu to poszycie dachowe. Na ogół wybierana jest nowoczesna membrana, która jest dobra jakościowo i niedroga. Montaż takiej membrany jest dość prosty na dach tego typu, dlatego też wpłynie na niższe koszty robocizny. Za materiał i wykonanie zapłacimy ok. 1500 zł.
  3. Najważniejszy wydatek w tym wypadku będzie wykonanie pokrycia dachowego. Na koszt pokrycia dachu złożą się następujące elementy:
  • Dachówka- na ogół na tego typu dach stosuje się blachodachówkę,  jest ona najtańsza i najprostsza do położenia.
  • Wiatrownice górne i boczne.
  • Pas nad rynnowy i pod rynnowy ok. 15 sztuk
  • Rynny i rury spustowe
  • Zakup 8 gąsiorów
  Jak obudować kominek? Zabudowa kominka krok po kroku

Łączna cena krycia dachu wraz z robocizną będzie wynosiła 10.000 zł. Po podsumowaniu wszystkich kosztów cena dachu o powierzchni 150 m2 będzie wynosiła ok. 24 tys. zł

Zatem warto się zastanowić ile kosztuje wykonanie 1 m2 dachu.

Koszt robocizny dachu za m2 - ile wynosi?

Cena robocizny dachu w dużej mierze zależy od zastosowanego rodzaju  pokrycia dachowego i stopnia trudności. Koszt pokrycia dachowego zależy od rodzaju zastosowanego materiału, czyli czy jest to  blachodachówka, dachówka ceramiczna lub betonowa. I tak średnia cena blachodachówki to 32 zł /m2. Dachówka ceramiczna jest droższa, jej cena wynosi 41 zł/ m2. W rachubę wchodzi również sama więźba, przy dachówce ceramicznej wymagana jest mocniejsza konstrukcja.

Dodatkowo na cenę robocizny dachu wpływa również sama jego konstrukcja. Jeżeli dekarz ma bardziej skomplikowaną konstrukcję dachu, więcej płaszczyzn i załamań, to i więcej sobie policzy. Prosta konstrukcja to i mniej pracy dla robotników, stąd i mniejsze koszty robocizny dachu.

Na koniec układanie  pokrycia głównego także wpływa na tę cenę. Blachodachówkę łatwiej się kładzie, a co za tym idzie,  sama robocizna jest tańsza, bo wychodzi od 47 do 61 zł/m2. Układanie dachówki ceramicznej, to już bardziej misterna robota i dekarza sobie liczą od 60 do 75 zł/m2.

Pokrycie dachu blachodachówką - jaka jest cena robocizny?

Blachodachówka jest najczęściej stosowanym materiałem na dachy. Jak wykazują badania prawie

50 % dachów spadzistych w Polsce, jest właśnie pokryte tym materiałem. To rozwiązanie jest tańsze oraz szczególnie opłacalne przy dachach prostych. Przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach blachodachówka się nie opłaca. Ze względu na to, że wymaga wielu dociąć i przycięć i generuje zbyt wiele odpadów, a tym samy podraża koszt materiału i samej robocizny.

Kolejną zaletą blachodachówki jest jej ciężar, co bezpośrednio wpływa na konstrukcję samego szkieletu dachu. Materiał ten nie wymaga tak solidnej więźby dachowej, jak dachówka ceramiczna. Ponadto blachodachówka jest trwała, podobnie jak dachówka ceramiczna. Co prawda producenci dają gwarancję 15 lat, ale ten materiał spokojnie wytrzymuje 30 lat. Okres trwałości dachówki ceramicznej wynosi od 30 lat do 50 lat.

  Panele fotowoltaiczne ML System – dlaczego warto?

Pod względem funkcjonalności blachodachówka ma swoje wady i zalety. Jej gładka faktura powoduje, że zimą łatwo z niej schodzi śnieg. Natomiast jest zbyt hałaśliwa przy intensywnych opadach i wietrze. Wymaga stosowania specjalnych folii, jako ekranu akustycznego.

Należy tutaj podkreślić, iż mamy wiele rodzajów blachodachówek. Najbardziej popularne są proste, których koszt pokrycia kształtuje się od 20 zł/m2. Natomiast już bardziej skomplikowane kształty np. imitujące dachówkę, kosztują więcej, bo ich ceny zaczynają się od 32 zł/m2. Blachodachówka potrafi mieć jeszcze położone różne warstwy farby i np. pokryta mineralną posypką kosztuje od 50 zł/m2. Pokrycie dachu blachodachówką trapezową wynosi 23- 40 zł/ m2.

Koszt budowy dachu z blachodachówki

Klasyczny dach dwuspadowy z blachodachówki o wymiarach 150 m2 będzie nas kosztowała w zależności od zastosowanego pokrycia dachowego z blachodachówki. Średni koszt blachodachówki wynosi 32 zł/m2. Odpowiada on cenie blachodachówki modułowej. Zatem licząc średni koszt położenia takiej dachówki 30 zł/m2 to daje:

Koszt pokrycia dachowego, czyli położenia samej blachodachówki z robocizną wynosi 9300 zł. Natomiast należy tutaj doliczyć więźbę dachową, której koszt wraz z robocizną wynosi 12 tys. zł. Plus do tego poszycie dachowe ok. 2000 zł (w zaokrągleniu). Podliczając wszystkie koszty, za całość dachu z blachodachówki mamy 23.300 zł

Dla porównania dach tej samej wielkości wykonany z dachówki ceramicznej- koszt budowy dachu wynosi ok. 34.000 zł. Zatem jest on o ponad 10 tys. zł droższy od blachodachówki.

Dach dwustopowy a czterospadowy - zalety i wady

Dach dwuspadowy jest najbardziej popularny rozwiązaniem i tańszym od konstrukcji czterospadowej. Dlaczego ? Otóż dach dwuspadowy pozwala na efektywne wykorzystanie materiału pokryciowego. Kąt nachylenia takiego dachu, daje mu dużą odporność na zjawiska atmosferyczne, szczególnie te gwałtowne np. burze, wichury czy zamiecie śnieżne. Przy tym szkielet konstrukcyjny (wieźba dachowa) nie musi być zbyt masywny w porównaniu z czterospadowym. Niemniej jednak gdy dach ma więcej niż 11 m szerokości, to wymagane jest dodatkowe wzmocnienie za pomocą słupów podporowych, co podraża koszt inwestycji.

  Rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

Dach czterospadowy, to cztery połacie i cztery pola, które wymagają zastosowania większej ilości materiału na dach. Zatem tutaj mamy większą cenę pokrycia dachowego, w porównaniu z dachem dwuspadowym, tej samej wielkości. Na dachu czterospadowym trzeba zastosować wiele dodatkowych elementów wykończeniowych, takich jak np. pasy pod rynnowe, kalenice itp. Duża ilość załamań wpływa na zwiększenie ciężaru pokrycia, a tym samym potrzebę zastosowania mocniejszej więźby dachowej.

Dach czterospadowy świetnie odprowadza śnieg i deszcz. Ten rodzaj zadaszenia doskonale się sprawdza w budynkach o dużej powierzchni.