Bożonarodzeniowe zwyczaje Polaków

Boże Narodzenie jest wyjątkowym okresem w ciągu roku dla wielu z nas. To przede wszystkim moment na spotkania w gronie rodziny oraz przyjaciół, tworzenie wyjątkowego klimatu za pomocą świątecznych dekoracji, obdarowywanie się prezentami. Zespół analityczny BRW stworzył raport, w którym przyjrzał się świątecznym zwyczajom Polaków. Ilu z nas planuje spędzić święta w domu, jak podchodzimy do wystroju wnętrza w tym czasie, jakie ozdoby tworzą świąteczny klimat w Polskich domach oraz ile jesteśmy w stanie zapłacić za prezenty dla bliskich.

W tym roku większość z nas nie planuje wyjeżdżać na święta

W 2019 roku przeprowadzono badania pod tytułem ,,Driving home for Christmas.” Wynika z nich, że około 39% Polaków postanawia wyjechać z miejsca zamieszkania, by spędzić Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Niecałe 13% osób podjęło decyzje o wyjeździe turystycznym. Po ogłoszeniu pandemii liczba osób deklarujących świąteczny wyjazd zmalała dość drastycznie - powodem mogły być obostrzenia czy po prostu troska o zdrowie bliskich. Czy trend w tym roku będzie podobny? Zespół analityczny BRW postanowił to sprawdzić. Okazuje się, że:

  • aż 69,8% respondentów stwierdziło, że nie planuje wyjazdów na Święta, 
  • 20,8% osób zadeklarowało wyjazd,
  • 9,5% ankietowanych wciąż się waha. 

Z raportu o świątecznych zwyczajach Polaków wynika jednoznacznie, że większość z nas chce spędzić Święta w swoim domu, bez konieczności wyjazdu. Decyzje mogą być podyktowane różnymi kwestiami - ciągle trwającą pandemią czy obawami przed wprowadzaniem ograniczeń, kwarantanną. Mimo tego ponad ⅕ respondentów postanowiła wyjechać na Boże Narodzenie i spędzić je poza swoim miejscem zamieszkania. 

Świąteczny klimat w polskim domu. Jak go tworzymy? Z czym nam się kojarzy?

  Program do projektowania domów - udoskonal swoje projekty z profesjonalnym oprogramowaniem!

Świąteczny klimat pozwala poczuć magię Bożego Narodzenia jeszcze długo przed końcem grudnia. Lubimy różnego rodzaju ozdoby i chętnie po nie sięgamy. Są jednak prawdziwe perełki, bez których większość z nas nie wyobraża sobie Świąt. Zespół analityczny BRW stworzył ranking top 10 dekoracji oraz ozdób świątecznych. Co zajęło pierwsze miejsce?

  1. Światełka - sięga po nie aż 93,6% respondentów. Lampkami dekorujemy bardzo wiele elementów - balkony, tarasy, fasady budynków czy nawet ramy okienne. 
  2. Bombki - wybiera je 87,6% ankietowanych. Co ciekawe, nie wszyscy, którzy kupują choinkę dekorują ją bombkami. Więcej o świątecznym drzewku i o zwyczajach z nim związanych będzie w kolejnym śródtytule. 
  3. Ozdoby na stół - są obecne w domach aż 75,6% ankietowanych. 

Pozostałe miejsca zajęły mniejsze, ale równie klimatyczne dekoracje, takie jak stroiki (74,9%), świeczki (67,9%), serwetki (61,4%), figurki (58,7%). Ostatnie trzy miejsca należą do ozdób na okno (55,9%), koców, poduszek, pościeli (47,5%) oraz ozdób na ścianę (21,8%).

Procenty w tym zestawieniu nie mogą się sumować, ponieważ ankietowani zaznaczali więcej niż jedną opcję.  

Zespół analityczny BRW sprawdził także, jaki kolor najbardziej kojarzy się nam ze Świętami Bożego Narodzenia. Okazuje się, że jest to czerwień, która wręcz zdominowała całe zestawienie. Aż 66,5% ankietowanych wskazało właśnie ten kolor. Kolejną, popularną barwą jest złoty (11,9%) oraz biały (11,2%). Skorelowanie akurat tych trzech kolorów ze Świętami Bożego Narodzenia może być związane z komunikacją i reklamami wielu firm czy marek - na czele z Coca-Colą oraz jej św. Mikołajem ubranym w czerwony kostium z białymi elementami. 

Prócz ulubionych ozdób świątecznych i kolorów najbardziej kojarzonych ze Świętami, respondenci wskazali także ulubione style, według których ozdabiamy domy na Boże Narodzenie. Gusta są różne, choć prym w rankingu wiedzie styl nowoczesny (ponad 40% ankietowanych), za nim plasuje się styl skandynawski (19% ankietowanych), na kolejnym miejscu ankietowani umieścili styl glamour (16,6%), a na końcu znajdują się - minimalistyczny (13,2%) oraz vintage (10,5%).

  Zatkany zlew - jak go udrożnić? 10 domowych sposobów na zapchany zlew

Żywa choinka kontra sztuczna choinka - jakie drzewko wygra?

Choinka jest nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego wystroju wnętrz. Czy każdy z nas kupuje świąteczne drzewko? Częściej wybieramy żywe czy sztuczne? Zespół analityczny BRW postanowił to sprawdzić.

Praktycznie każdy z nas deklaruje, że kupi choinkę w tym roku (aż 96,7% respondentów). Nie jest to zbyt zaskakujący wniosek. O wiele ciekawsze wydaje się pytanie dotyczące żywego oraz sztucznego drzewka. Zdania w tym przypadku są podzielone i to niemal po równo. Aż 52,8% ankietowanych uważa, że lepszym wyborem będzie kupno sztucznej choinki, natomiast reszta - 47,7% osób woli żywe drzewko. Takie wyniki ankiety mogą wynikać z wygody i oszczędności, które niesie za sobą wybór sztucznych dekoracji. 

Wydatki na świąteczne prezenty - małe czy duże?

Wydatki na świąteczne prezenty to temat, który dość mocno podzielił ankietowanych. 47,3% osób chce wydać na upominek dla jednej osoby mniej niż 200 złotych. 21,6% respondentów planuje wydać na jednego członka rodziny od 200 do 399 złotych. Mniejsza grupa (12,3%) deklaruje wydatki rzędu od 400 do 599 złotych. W zestawieniu znalazła się też część osób, która wyda w tym roku powyżej 600 złotych na prezent dla jednej osoby (18,8%).

Podsumowanie

Jak pokazuje raport stworzony przez zespół analityczny BRW, Boże Narodzenie to dla Polaków szczególny czas. W tym roku większość z nas postanowiła zostać w domu, natomiast ⅕ ankietowanych wyjeżdża ze swojego miejsca zamieszkania, by odwiedzić rodzinę. Niezależnie od tego, gdzie spędzimy Boże Narodzenie, każdy z nas lubi czuć klimat świąt. Atmosferę budujemy różnie, najczęściej za pomocą światełek, bombek oraz różnego rodzaju ozdób na stół. Najbardziej ze Świętami kojarzy nam się kolory czerwony, złoty oraz biały. Ponad połowa Polaków decyduje się na drzewko sztuczne, prawdopodobnie ze względu na oszczędność i wygodę (taka choinka posłuży dłużej niż tylko jeden rok). Nie oszczędzamy jednak na prezentach dla bliskich - niecała połowa ankietowanych (47,3%) decyduje się na zakup upominku o wartości poniżej 200 złotych, pozostała część osób (52,7%) wyda ponad 200 złotych, a niektórzy (18,8%)  nawet ponad 600 złotych.

  Czy magazyny na wynajem są bezpiecznym miejscem do przechowywania dokumentów?

Źródło: https://www.brw.pl/blog/swiateczne-zwyczaje-polakow-raport-2021/