Fotowoltaika to technologia, która zamienia energię słoneczną w elektryczną. To rozwiązanie przyjazne środowisku i portfelom użytkowników. Inwestycja staje się coraz bardziej popularna, a programy dofinansowań sprawiają, że koszt instalacji jest bardzo atrakcyjny. Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę w swoim domu?
Atrakcyjne dofinansowania
Fotowoltaika kusi przede wszystkim niskimi cenami za prąd, ale pozostaje jeszcze koszt instalacji. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z programów dofinansowań. Na początku września ruszył program Mój Prąd 6.0, która pozwala na nawet 23.000 zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Dostępne są również inne programy samorządowe i wojewódzkie oferujące różne formy wsparcia.
Niższe rachunki za prąd
Ceny za energię elektryczną stale rosną, a tradycyjne metody oszczędzania prądu nie są już tak skuteczne. Rozwiązaniem jest fotowoltaika, która zapewnia stały dopływ energii przez cały rok. Dodatkowo możliwość magazynowania nadwyżek prądu i wykorzystania ich w razie potrzeby zwiększa bezpieczeństwo i poczucie spokoju. Instalacja może pomóc w obniżeniu rachunków nawet o 90%!
Niezależność od dostawcy energii i zmian cen
Dom to poczucie bezpieczeństwa na wielu poziomach. Stabilne opłaty za zużycie prądu, kiedy wokół wciąż słyszymy o podwyżkach cen to o wiele więcej spokoju. Prawidłowo dobrana i skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna zapewnia prawie całe zapotrzebowanie na energię potrzebną do funkcjonowania budynku. Dodatkowo nie trzeba martwić się o przerwy w dostawie prądu czy awarie.
Prosty montaż i niskie koszty utrzymania
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga wielu zmian w konstrukcji budynku – panele montuje się najczęściej na dachu. Montaż jest prosty i szybki, zwykle trwa kilka dni. Instalacja mocowana jest przez fachowców, wyspecjalizowanych w fotowoltaice, jak np. firma OTOVO. Po wprowadzeniu ustawień system działa automatycznie. Także koszty utrzymania instalacji są znikome. Panele są trwałe i odporne na uszkodzenia, więc jedyne koszty to okresowe przeglądy i ewentualne czyszczenie.
Ekologia i ochrona środowiska
Nie możemy zapominać także o bardzo ważnym aspekcie środowiskowym. Fotowoltaika to nowoczesny system, który korzysta z odnawialnego źródła energii (promieni słonecznych). Jednocześnie nie emituje dwutlenku węgla czy innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzisiaj szczególnie powinno zależeć nam na rozwiązaniach, które dbają o środowisko, a nie je dodatkowo obciążają.