Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej ekologicznych, ale i ekonomicznych rozwiązań, które przeznaczone są dla domów jednorodzinnych. Sporo osób uważa, że panele solarne czy fotowoltaika świetnie sprawdzają się tylko u przedsiębiorców, czy osób, które na przykład prowadzą pensjonaty. Jednak to nie prawda. W rzeczywistości, każdy budynek może stać się niezależny energetycznie. Pozostaje jednak pytanie, czy mając własny, jednorodzinny dom, opłaca nam się zainwestować w fotowoltaikę.

Koszty zależą od samej instalacji fotowoltaicznej

Firma SunErgo udostępnia prosty kalkulator opłacalności inwestycji. Korzystając z niego, możemy oszacować, jakiej mocy instalacja sprawdzi się w naszych warunkach, ale też po ilu latach użytkowania się zwróci. Aby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, a tym samym moc instalacji, jaka się najlepiej u nas sprawdzi, wystarczy podać jedynie wysokość rachunku za energię elektryczną w skali miesiąca.  Na podstawie aktualnego zużycia prądu, można oszacować realne zapotrzebowanie na energię elektryczną. A zatem wycenić koszt inwestycji.

Tak naprawdę bez informacji o tym, ile zużywamy prądu lub też czy chcemy produkować go na własny użytek, czy też produkować go dla siebie, ale i sprzedawać, nie da się wycenić kosztu założenia samej instalacji. Można jednak powiedzieć, że wykonanie mniejszej instalacji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a im większa, tym więcej środków na nią poświęcimy. Mimo wszystko taki jednorazowo wydatek może być bardzo opłacalny.

Ile czasu trwa montaż instalacji?

Tak naprawdę montaż paneli fotowoltaicznych jest usługą realizowaną bardzo szybko. Najważniejsze jest jednak umówienie się z przedstawicielem firmy i dokonanie kalkulacji, aby wybrać konkretną instalację, jej wielkość, moc, ale też położenie. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na dachu, ale też sprawdzą się postawione na odpowiedniej konstrukcji zbudowanej w ogrodzie. Ustalając szczegóły, konsultant firmy może od razu opracować plan pracy i zrobić listę potrzebnych materiałów. Dlatego ze strony firmy zajmującej się instalacją fotowoltaiki cały proces będzie bardzo szybki i sprawny. Korzystając z SunErgo na terenie województwa wielkopolskiego, można liczyć na szybką realizację prac.

  Maty grzewcze pod panele - wygodne i efektywne rozwiązanie dla Twojego domu!

A na jaki czas pracy powinniśmy być przygotowani? Można powiedzieć, że to zależy. Zwykle montaż instalacji fotowoltaicznej trwa kilka dni. Im prostsza instalacja, tym szybciej zostanie zamontowana. Przyjmuje się jednak, że montaż prostej instalacji do użytku w domu jednorodzinnym zajmuje 1 - 3 dni. Czas wykonania instalacji zawsze jest ustalany z klientem, dlatego mamy pewność, że w ustalonym dniu firma przyjedzie, aby założyć całą instalację i sprawdzi jej sprawność przed oddaniem do użytku.

Warto też pamiętać, że uruchomienie samej instalacji fotowoltaicznej zależy też od dopełnienia formalności w zakładzie energetycznym. My uzyskujemy nowe źródło energii elektrycznej, a więc nie będziemy jej pobierać z sieci lub też ograniczymy pobór, a nawet możemy wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę odsprzedawać. Dobrze jest pamiętać, że przyłączenie naszej mikro instalacji przez dystrybutora może trwać do 30 dni, czyli tyle, ile ustala prawo energetyczne.

Zalety posiadania własnej instalacji

W kontekście energii odnawialnej wiele mówi się o ekologii. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest najlepsze dla środowiska, ale i dla naszej kieszeni. Inwestując w panele fotowoltaiczne, wydajemy środki raz, a później przez wiele lat za darmo otrzymujemy energię elektryczną, dzięki temu, że świeci słońce. Jest to naprawdę korzystna inwestycja zarówno dla nas, jak i dla planety. Jednak nie jest to jedyna zaleta posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. Inne, które są często wymieniane to niezależność. Mamy własną instalację, która produkuje prąd, a więc nie jesteśmy zależni od dostaw prądu sieciowego. Nie musimy się martwić o braki prądu czy planowane wyłączenia w celu konserwacji sieci. Mamy zawsze swój prąd i możemy z niego korzystać codziennie.