Wilgoć w domu - jak ją skutecznie usunąć?

Wilgoć w domu na dłuższą metę jest niezdrowa i prowadzi do wielu nieestetycznych zmian w naszym domu. W tym wilgotne plamy na ścianach oraz odparzenia tynku i farby, to jeden z efektów wilgotnego pomieszczenia. Zbagatelizowana może powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach, a to już jest dość poważny problem w naszym domu. Wilgoć w domu nie bierze się bez przyczyny, zdarza się jednak, że potrafi samoistnie zniknąć.

Wilgoć w mieszkaniu - skąd się bierze ? Główne przyczyny

Na pojawienie się wilgoci w mieszkaniu mają wpływ czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Przyczynami wewnętrznymi, mogą być wypadki losowe:

  • Rozlana woda na posadzce, to dość prozaiczny powód, ale może nam się zdarzyć np. podczas awarii pralki.
  • Uszkodzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub grzewczej- pęknięta lub roszczelniona rura, może być powodem, że pojawia się wilgoć na ścianie. Co prawda taki wypadek niekoniecznie mógł się nam przytrafić. Jeżeli mieszkamy w domu wielorodzinnym, to sąsiad u góry może nas zalać.
  • Wilgoć również może wynikać z nieodpowiedniej eksploatacji mieszkania. Głównym powodem jest nieodpowiednia wentylacja lub jej brak w kuchni i łazience. Gotujemy, pierzemy, bierzemy kąpiel, a wilgotna para nie ma ujścia. Często sami domownicy zupełnie nieświadomie zatykają kratki wentylacyjne i nie wentylują mieszkania, co powoduje gromadzenie się niedoprowadzonej wilgoci.
  • Niedogrzane mieszkanie, brak ocieplenia w parze z brakiem odpowiedniej wentylacji jest powodem tego, że para wodna osadza się na ścianach i stropach, przyczyniając się do powstawania zacieków.
  • Zła izolacja na poddaszu. Izolacja wełny mineralnej nie jest oddzielona folią paroszczelną, co powoduje jej przemakanie, a w konsekwencji prowadzi do zawilgocenia konstrukcji dachu.

Przyczyn zewnętrznych jest wiele i wiążą się z wadami lub usterkami samego budynku:

  • Zawilgocenie konstrukcji budynku spowodowane przeciekami przez nieszczelny taras lub dach.
  • Zbyt małe lub zanieczyszczone rynny, przez które deszczówka nie może być odprowadzona. Wtedy to podczas deszczu ściany, okolice kominów i okien dachowych są zalewane.

Źle wykonane prace budowlane powodują, że na suficie i ścianach wewnętrznych w domu pojawiają się zacieki i mokre plamy, na których z czasem widzimy wykwity pleśni.  Kolejnym problemem wilgoci w domu, mogą być fundamenty. Źle założona izolacja przeciwwilgociowa lub brak prawidłowej izolacji fundamentów powodują, że wilgoć ciągnie od dołu. Częstym problemem jest również piwnica, która jest niezaizolowana lub nieprawidłowo zaizolowana od parteru. Woda przenikająca od gruntu jest bardzo trudna do zlokalizowania. Wilgoć na ścianie przy podłodze może sięgnąć nawet do 1,5 m.

  Wilgoć w szafie - jak pozbyć się zapachu pleśni i wilgoci?

Jak rozpoznać wilgoć w mieszkaniu?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, gdzie najczęściej możemy spotkać się z wilgocią. Duża ilość pary wodnej, która wytwarza się przy codziennych czynnościach, sprzyja rozwojowi drobnoustrojów typu grzyby, czy pleśnie. Niemniej jednak wilgoć może pojawić się w innych miejscach np. w korytarzu,  czy w pokojach.

Nadmierną wilgoć możemy wyczuć i ten fakt nie powinien zostać zbagatelizowany. Warto tutaj podkreślić, iż wilgoć nie pojawia się z dnia na dzień. To jest proces, którym efektem są charakterystyczne wykwity na ścianach np. przy suficie, w rogach okien czy na górnych częściach ścian w rogach pokojów. Po czym można poznać, że mamy do czynienia z nadmiarem wilgoci:

  • zaparowane okna i lustra
  • gdy pranie schnie znacznie dłużej np. w łazience niż zwykle
  • nieprzyjemny zapach stęchlizny w mieszkaniu, świadczy o rozwoju pleśni
  • tapety odklejają się, farba się łuszczy, a drewniane meble pęcznieją.

Gdy w twoim mieszkaniu wystąpi jeden z powyższych symptomów, wykonaj pomiary wilgotności powietrza. W tym celu sięgnij po wilgotnościomierz, który możesz nabyć w sklepach budowlanych. Urządzenie to określa ilość pary wodnej w powietrzu.

Z jaką wilgocią mamy do czynienia? Rodzaje wilgoci

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wilgoci:

  • Wilgoć eksploatacyjna występuje stale w miejscach zamieszkania. Nazywana jest parą wodną, która pojawia się z ciepłego i wilgotnego powietrza. Najczęściej obserwujemy ją  w sezonie grzewczym, gdy występują znaczne różnice temperatur między mieszkaniem lub domem a temperaturą na zewnątrz.
  • Wilgoć technologiczna występuje w nowych budynkach lub podczas gruntownego remontu. Pojawia się gdy kładziemy wylewki lub tynki. Charakterystyczną jej cecha jest schnięcie tych materiałów budowlanych, które powstały w wyniku rozrabiania ich z wodą.
  • Wilgoć budowlana pojawia się w budynkach nowo wznoszonych. Wnika ona w materiały budowlane, które podczas murowania ścian są narażone na warunki atmosferyczne, takie jak deszczy, czy śnieg. W prawidłowo wybudowanym budynku przy dobrym systemie wentylacji ta wilgoć powinna szybko zniknąć po kilku sezonach.

Wilgoć w domu - jak się jej pozbyć?

Podstawą procesu usuwania wilgoci jest sprawna wentylacja. Niemniej jednak wszystkie prace należy rozpocząć od usuwania przyczyn. Aby usunąć przyczynę, należy najpierw zlokalizować źródło wilgoci. Oprócz typowej wilgoci eksploatacyjnej powodem jej powstawania mogą być błędy wykonawcze samego budynku, które trzeba usunąć:

  1. Ocieplić dach. Sprawdzamy i nieszczelności pokrycia dachowego, czyścimy rynny, uszczelniamy instalację wodną lub kanalizację oraz eliminujemy mostki termiczne.
  2. Niedbałe ułożenie ocieplenia, to izolację trzeba wyciąć i położyć od nowa. Ściany jednowarstwowe ocieplamy.
  3. Wilgoć od fundamentów, to poważny remont domu i dość kosztowny. W tym wypadku trzeba zatrudnić specjalistów.

Jak pozbyć się wilgoci z pokoju?

Lepiej zapobiegać niż potem walczyć z poważnymi skutkami wilgoci w pokoju. Kiedy zauważysz pierwsze symptomy, to w tym wypadku proste metody przewietrzenia pokoju, mogą zapobiec dalszym zmianom związanym z wilgocią. Zatem najprostszym sposobem jest wietrzenie. Jeżeli wilgoć w pokoju pojawia się w sezonie jesiennym lub zimowym, to warto rozszczelnić okna, czyli przekręcić klamkę o 45 stopni, nie otwierając ich całkowicie.

  Jak sprać plamy z czerwonego wina? 9 skutecznych sposobów

W ten sposób wentylujemy pokój. Kolejny sposobem jest otwarcie ogrzewania na maksymalną wartość, tak aby dobrze nagrzać pomieszczeniu. Możemy tego dokonać przy rozszczelnionych oknach lub po procesie wentylacji. Wtedy pozostałości wilgoci powinny zniknąć. Sprawna wentylacja pomieszczenia i ogrzewanie są naszymi sprzymierzeńcami w walce z zawilgoconym pokojem. Gdy problem się pojawia, to warto sięgnąć po domowe sposoby na wilgoć.

Wilgoć na ścianie -  jak się pozbyć?

Na ścianach najczęściej widać, że mamy do czynienia z wilgocią w domu. Mokre ściany, a z czasem rozwijająca się pleśń i grzyb są widoczne gołym okiem. Usuwanie wilgoci ze ścian wymaga nieco pracy. Przede wszystkim gdy już doszło do zawilgocenia i rozwija się pleśń lub grzyb, to trzeba skuć tynk w miejscach zmienionych chorobowo, a następnie pokryć to miejsce preparatem grzybobójczym. Po wyschnięciu preparatu można nałożyć nową warstwę tynku i pomalować. W sprzedaży są specjalne tynki i farby, które są odporne na grzyby i pleśnie, dedykowane do miejsc, gdzie o wilgoć dość łatwo. Miejscami narażonymi na działanie wilgoci są kuchnia i łazienka.

Gdy ściana jest mokra, ale nie ma jeszcze zmian, to można spróbować wysuszyć ja np. nagrzewnicą elektryczną. Takie urządzenia często się stosuje w trakcie prac budowlanych wewnątrz w czasie zimy lub jesieni. Kiedy to na dworze mamy więcej wilgoci w powietrzu niż wewnątrz.

To, co jest szczególnie ważne w tym wypadku, to wentylacja pomieszczenia, aby wilgoć w miarę szybko wyprowadzić z domu.

Zdarza się, że wilgoć na ścianie w dolnej lub górnej jej części pojawia się regularnie. Wtedy, zanim zaczniemy osuszać ścianę, trzeba znaleźć źródło problemu. Jeżeli wilgoć na ścianie przychodzi od góry, to może to być problem z dachem.  Wtedy należy znaleźć przeciek i go wyeliminować.

Trudniejszym zadaniem jest, gdy woda podnosi się od dołu. To może świadczyć, że wilgoć idzie od fundamentów. Na ogół mamy do czynienia z brakiem izolacji pod podłogą lub jej niedostateczną ochronę. Zanim zaczniemy osuszać ścianę, trzeba osuszyć strop w podłodze, co należy zlecić specjalistycznej firmie. Przy czym, aby usunąć źródło problemu, będzie trzeba dokonać dosyć sporej inwestycji remontowej, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Co pochłania wilgoć? Domowe sposoby

Osuszacz powietrza obniży poziom wilgotności w pokoju. Moc tego urządzenia dobiera się do stopnia zawilgocenia, metrażu pomieszczenia i grubości ścian. Osuszacz najpierw obniża wilgotność względną. Następnie pochłania wilgoć i zbiera do specjalnych pojemników.

Pochłaniacze wilgoci to niewielkie pojemniki mieszczące wkład w postaci granulatu chlorku wapnia. Para wodna pod wpływem reakcji z chlorkiem wapnia tworzy roztwór soli i skrapla się do pojemnika.

Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Aby pozbyć się pleśni i grzybów można zastosować olejki o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, na przykład: z drzewa herbacianego albo lawendy.

  Skraplanie wody na oknach - jak zaradzić problemowi? 10 sprawdzonych sposobów

Dobrym rozwiązaniem są również rośliny pochłaniające wilgoć. Wśród wielu gatunków są: skrzydłokwiat, oplątwa lub paprotki. W domu dobrze mieć również różę jerychońską, widliczkę, czy krąpie.

Własny pochłaniacz wilgoci można zrobić z naturalnych składników, takich jak sól kuchenna i kreda.

Preparaty na wilgoć – co zastosować?

Wilgoć na ścianach na ogół równa się pleśń i grzyb, które to w warunkach domowych i sprzyjającym wilgotnym środowisku lubią się szybko rozwijać. Do dyspozycji środki chemiczno- grzybobójcze.

Na rynku jest ich sporo, ale czym powinien charakteryzować się ten skuteczny ? Otóż środek taki musi dobrze wniknąć w podłoże i być do niego dopasowanym. Zatem mamy preparaty do ścian, które nie zostawiają śladu po sobie, jak i do drewna lub do konkretnych pomieszczeń np. łazienka, kuchnia. Wybierając odpowiedni środek, sprawdź, jak on się zachowa w kontakcie z farbą, nie wszystkie tego typu środki są dostosowane do aplikacji na farbę, a bardziej na tynk. Warto też doczytać, czy można go stosować na zewnątrz lub wewnątrz domu. Niektóre dedykowane są do fasad budynków, a inne typowo tylko do wnętrz.

Jak zaaplikować taki środek ? Otóż najpierw oczyszczamy zagrzybioną strefę. Gdy zaatakowany jest tylko tynk, to usuń go szczotką z twardego włosia. Następnie pokrywamy oczyszczoną powierzchnię środkiem grzybobójczym. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Odczekaj sugerowany czas, a następnie zatynkuj i pomaluj ścianę. Warto w tym wypadku zastosować farbę, która zapobiega rozwojowi pleśni.

Gdy grzyb zaatakował głębiej ścianę, to trzeba wtedy skuć tynk w miejscu grzybni oraz metr wokół zagrzybionej części. Następnie oczyścić powierzchnie szczotką i przemyć wodą. Na wyschniętą ścianę nakładamy preparat grzybobójczy. Po jego wyschnięciu kładziemy nowy tynk i malujemy.

Preparaty grzybobójcze są to toksyczne substancje. Dlatego na czas odgrzybiania powierzchni, należy ubrać odzież i rękawice ochronne oraz zabezpieczyć oczy. W pomieszczeniu, w którym zaaplikowany został preparat, najlepiej przez jakiś czas nie wchodzić i dobrze wywietrzyć pomieszczenie po odgrzybianiu.