Jak sprać plamy z czerwonego wina? 9 skutecznych sposobów

Czerwone wino nie jest przyjazne dla naszych ubrań czy obrusa. Kiedy przez przypadek wylejemy wino na obrus lub własne ubranie, wówczas nie wpadajmy zaraz w panikę, a po prostu działajmy. Im szybciej zajmiemy się takimi plamami, tym łatwiej plamy z czerwonego wina zejdą. Zatem co zrobić gdy dojdzie do katastrofy i wino się wyleje.

Metod usuwania plamy z wina jest wiele. To, co je łączy, to najlepiej od razu zająć się taką plamą, a nie czekać aż wyschnie. Co prawda mamy też techniki na zaschnięte plamy z czerwonego wina. No ale po kolei.

Plamy po czerwonym winie na obrusie - co zrobić?

Gdy na obrus wyleje nam się czerwone wino, to mamy dwie opcje z solą kuchenną, która skutecznie podziała na świeżą plamę:

  • Sól na świeżą plamę po winie
  • Plamę po winie na obrusie należy zasypać obfitą ilością soli kuchennej. Następnie moczymy obrus przez pół godziny w zimniej wodzie. Po namoczeniu obrus pierzemy.

Innym sposobem jest zasypanie solą plamy i odczekanie, aż sól wchłonie wino i zapranie obrusa. W ten sposób możemy postępować z białymi ubraniami np. koszulą, serwetą lub obrusem.

Plamy po winie na ubraniu

Kiedy wyleje nam się czerwone wino na ubranie, to należy szybko je spłukać pod bieżącą wodą.

Plamy po winie na ubraniu usunie również woda utleniona. Wystarczy na plamę polać kilka kropel wody utlenionej. Jeżeli tkanina jest kolorowa, to należy wodę utlenioną rozcieńczyć z wodą z kranu i za bardzo plamy nie pocierać. Następnie płuczemy ubranie w czystej wodzie.

  Czyszczenie szyby kominka - czym i jak to zrobić? Praktyczne sposoby

Zamiast wody utlenionej możemy też użyć octu i następnie ubranie wypłukać w zimniej wodzie.

Białe wino i szampan na plamy z czerwonego wina

Świeże plamy z czerwonego wina możemy również usunąć białym winem, bądź szampanem. Wystarczy polać plamę jednym z tych alkoholi, a następnie uprać w pralce. Delikatne tkaniny pierzemy ręcznie w wodzie z mydłem. Warto przy tym być ostrożnym, aby nie narobić kolejnych plam z wina.

Jak wywabić plamy po winie na delikatnych tkaninach?

Satyna, jedwab, czy aksamit nie lubią zbyt szorstkiego traktowania. Dlatego wywabienie z nich plamy z wina wydaje się dość skomplikowane lub niemożliwe, bo inaczej materiał się zniszczy. Ale można to zrobić skutecznie i w miarę delikatnie, używając do tego mąki ziemniaczanej. Plamę posypujemy odrobiną mąki ziemniaczanej, a następnie rozcieńczamy ją z wodą. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu odbarwień na tkaninie. Materiał dobrze płuczemy w zimnej wodzie, a potem jeszcze pierzemy.

Co można zastosować na zaschnięte plamy po winie?

Na zaschnięte plamy dobra jest również poczciwa soda oczyszczona. Na litr wody dodajemy 4 łyżki sody. Następnie  namaczamy tkaninę w roztworze sody oczyszczonej i wody. Po paru minutach plama powinna zniknąć. Oprócz tego jest jeszcze kilka dobrych sposobów:

  • Spirytus i woda utleniona
  • Zaschniętą plamę wywabi roztwór spirytusu z wodą w proporcjach 1:1 lub 10% woda utleniona. Ten sposób stosujemy na białych tkaninach.
  • Stare plamy po winie na kolorowych materiałach można potraktować wodą z mydłem i odrobiną amoniaku. W takim właśnie roztworze namaczamy tkaninę.
  • Starą plamę z czerwonego wina usunie również krem do golenia. Krem nakładamy bezpośrednio na plamę i pozostawiamy ją na kwadrans. Po upływie 15 minut krem należy spłukać, a całe ubranie wyprać.