wilgoc na szybie

Wilgoć w starym domu – jak jej się pozbyć?

Wilgoć w starym domu jest dużym problemem. Na ogół przy stale utrzymującej się wilgoci pojawia się pleśń i grzyb, którym takie warunki bardzo odpowiadają. Przy okazji ciągle utrzymująca się stęchlizna, wnika we wszystkie przedmioty, a szczególnie ubrania. Pozbyć się wilgoci ze starego domu jest dość trudne, ale nie jest to zadanie nieosiągalne.

Wilgoć w starym domu – przyczyny

Stary dom kryje swoje tajemnice, które niekoniecznie mogą nas mile zaskoczyć. Otóż na ogół w takim domu kryje się wiele prac remontowo- budowlanych, które możemy nie dostrzec gołym okiem, ale pewne symptomy mogą na to wskazywać. Jednym z nich jest utrzymująca się wilgoć, która może świadczyć o poważnym zastanowieniu się nad remontem domu.

Skąd może pojawiać się wilgoć w starym domu ? Otóż pierwszą przyczyną są przecieki spowodowane opadami atmosferycznymi. Tego typu przecieki mogą pochodzić z dachu z orynnowania, nieszczelności okien i drzwi. Często bywają trudne do zauważenia, gdyż woda przemieszcza się wewnątrz ściany, w miejsca trudno dostępne i po jakimś czasie widzimy objawy zawilgocenia.

Kolejnym przykładem jest nieszczelna instalacja wodociągowo- kanalizacyjna lub grzewcza. Instalacje tego typu, mające kilkadziesiąt lat mają prawo przeciekać. O ile nie pęknie rura w łazience, bądź w kuchni, to w domu jednorodzinnym taka postać rzeczy może być ciężka do wykrycia. Każdy zdaje sobie sprawę, że rury kanalizacyjno- wodociągowe oraz grzewcze przechodzą przez zaprojektowany ciąg komunikacyjny w budynku i przeciek może pojawiać się w miejscu mało widocznym i niedostępnym dla ludzkiego oka.

Dlatego wykrycie tego typu przecieków następuje podczas sprawdzania dachu lub gruntownego stanu instalacji w domu. Zdarza się, że są one trudne do zauważenia.  Zawilgocenie może dotyczyć małych powierzchni. Jeżeli woda gromadzi się pod podłogą, to skutki mogą dotyczyć całego domu.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 5 sprawdzonych sposobów

Następnym powodem wilgoci w starym domu, może być przesiąkanie kapilarne wód gruntowych. To najczęstszy skutek zawilgocenia starych domów. W takich budynkach często nie ma izolacji przeciwwilgociowej lub jest ona już zniszczona. Ten rodzaj wilgoci przejawia się tym, że ściany nasiąkają wilgocią od podłogi i często przy podłodze pojawiają się pleśń i grzyb na ścianach. Zaczyna się plamami na ścianach na styku z podłogą oraz białymi wykwitami solnymi na elewacji.

W zależności od stopnia zawilgocenia gruntu, plamy na ścianach pojawiają się na różnej wysokości nad podłogą i często towarzyszy temu odpadanie tynku. Tego typu podciągnięcia kapilarne na ścianach, to typowy napór wód gruntowych.

W piwnicy ściany i podłoga mogą być zawilgocone w wyniku przenikania wody z gruntu opadowej, jak i tej gruntowej, która wywiera parcie hydrostatyczne na przegrody. W tym przypadku woda wnika przez nieszczelności i ukazuje się wyraźnymi przeciekami, czasem nawet fontanną tryskającą z podłogi, bądź ściany.

Kondensacja pary wodnej również jest przyczyną wilgoci w starym domu. W tym przypadku powodem jest niesprawna wentylacja oraz słabe ogrzewanie domu. Oszczędzanie na ogrzewaniu, niedogrzewanie mało używanych pomieszczeń oraz zatkana wentylacja grawitacyjna powoduje wykraplanie się pary wodnej, w miejscach występowania mostków termicznych oraz tam, gdzie przebiegają rury z zimną wodą. Ale to nie tylko w takich miejscach możemy spotkać mokre ściany od pary. Kondensacja pary wodnej może się pojawić wewnątrz ścian, stropów i dachu, gdy nie została tam zamontowana izolacja paroszczelna. Przenikająca para wodna nie może swobodnie wydostać się na zewnątrz. Tego typu problem spotykamy zwłaszcza w przypadku przegród drewnianych, ocieplanych styropianem. Niski opór dyfuzyjny takiej konstrukcji, umożliwia wnikanie i kondensację pary w warstwy izolacji termicznej.

Czy wilgoć w domu jest groźna dla zdrowia?

Wilgoć w starym domu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co szczególnie jest niebezpieczne dla alergików. Niemniej jednak wszechobecny zapach stęchlizny, świadczący o zapleśniałych i zagrzybionych miejscach, nie tylko odczują alergicy. Te drobnoustroje mogą być powodem ciężkich dolegliwości i chorób układu oddechowego, począwszy od stanów zapalnych po częste infekcje np. u dzieci. Astma oskrzelowa, czy rozedma płucna to już ciężkie schorzenia, które są leczone latami. Zatem zdrowy organizm, może zapaść na dość ciężkie dolegliwości, ponieważ pyłki grzybów, czy pleśni unoszą się w powietrzu i są źródłem różnych zapaleń w naszym organizmie.

  Wilgoć w sypialni - jak jej się pozbyć?

Wilgoć również nie sprzyja naszemu układowi kostnemu. Starsi ludzie szczególnie mogą cierpieć w takim środowisku na reumatyzm. Dlatego wilgoci należy się czym prędzej pozbyć z domu.

Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?

Sposobów jest wiele. Niemniej jednak na początku trzeba zlokalizować źródło wilgoci i je wyeliminować. Jeżeli przyczyna była dość prosta do usunięcia, to pozostają nam następujące kroki:

  • Naprawienie wentylacji lub zamontowanie wentylatorów wyciągowych dla lepszego obiegu powietrza.
  • Rozszczelnienie okien lub wietrzenie domu, najlepiej latem.
  • Osuszanie ścian poprzez nagrzanie pomieszczenia do temperatury 30- 35 st. C. W tym celu możemy zastosować bezpośrednio nagrzewnice na ściany.
  • Stosowanie osuszaczy powietrza. Takie urządzenie może wypompować kilka litrów wody z pomieszczenia w kilka godzin
  • Zastosować odpowiednią izolację i ocieplenie ścian od zewnątrz, co zapobiega wnikaniu wilgoci do wewnątrz domu.

Po usunięciu wilgoci, gdy na ścianach jest pleśń lub grzyb, trzeba je niezwłocznie usunąć. W tym celu należy usunąć tynk w miejscach powstania pleśni lub grzyba i zabezpieczyć te miejsca preparatem grzybobójczym. Potem ponownie je zatynkować i pomalować.