Wilgoć w starym domu - jak jej się pozbyć?

Wilgoć w starym domu jest dużym problemem. Na ogół przy stale utrzymującej się wilgoci pojawia się pleśń i grzyb, którym takie warunki bardzo odpowiadają. Przy okazji ciągle utrzymująca się stęchlizna, wnika we wszystkie przedmioty, a szczególnie ubrania. Pozbyć się wilgoci ze starego domu jest dość trudne, ale nie jest to zadanie nieosiągalne.

Wilgoć w starym domu - przyczyny

Stary dom kryje swoje tajemnice, które niekoniecznie mogą nas mile zaskoczyć. Otóż na ogół w takim domu kryje się wiele prac remontowo- budowlanych, które możemy nie dostrzec gołym okiem, ale pewne symptomy mogą na to wskazywać. Jednym z nich jest utrzymująca się wilgoć, która może świadczyć o poważnym zastanowieniu się nad remontem domu.

Skąd może pojawiać się wilgoć w starym domu ? Otóż pierwszą przyczyną są przecieki spowodowane opadami atmosferycznymi. Tego typu przecieki mogą pochodzić z dachu z orynnowania, nieszczelności okien i drzwi. Często bywają trudne do zauważenia, gdyż woda przemieszcza się wewnątrz ściany, w miejsca trudno dostępne i po jakimś czasie widzimy objawy zawilgocenia.

Kolejnym przykładem jest nieszczelna instalacja wodociągowo- kanalizacyjna lub grzewcza. Instalacje tego typu, mające kilkadziesiąt lat mają prawo przeciekać. O ile nie pęknie rura w łazience, bądź w kuchni, to w domu jednorodzinnym taka postać rzeczy może być ciężka do wykrycia. Każdy zdaje sobie sprawę, że rury kanalizacyjno- wodociągowe oraz grzewcze przechodzą przez zaprojektowany ciąg komunikacyjny w budynku i przeciek może pojawiać się w miejscu mało widocznym i niedostępnym dla ludzkiego oka.

Dlatego wykrycie tego typu przecieków następuje podczas sprawdzania dachu lub gruntownego stanu instalacji w domu. Zdarza się, że są one trudne do zauważenia.  Zawilgocenie może dotyczyć małych powierzchni. Jeżeli woda gromadzi się pod podłogą, to skutki mogą dotyczyć całego domu.

  Odkurzacz centralny dla alergika – czy to naprawdę dobry wybór?

Następnym powodem wilgoci w starym domu, może być przesiąkanie kapilarne wód gruntowych. To najczęstszy skutek zawilgocenia starych domów. W takich budynkach często nie ma izolacji przeciwwilgociowej lub jest ona już zniszczona. Ten rodzaj wilgoci przejawia się tym, że ściany nasiąkają wilgocią od podłogi i często przy podłodze pojawiają się pleśń i grzyb na ścianach. Zaczyna się plamami na ścianach na styku z podłogą oraz białymi wykwitami solnymi na elewacji.

W zależności od stopnia zawilgocenia gruntu, plamy na ścianach pojawiają się na różnej wysokości nad podłogą i często towarzyszy temu odpadanie tynku. Tego typu podciągnięcia kapilarne na ścianach, to typowy napór wód gruntowych.

W piwnicy ściany i podłoga mogą być zawilgocone w wyniku przenikania wody z gruntu opadowej, jak i tej gruntowej, która wywiera parcie hydrostatyczne na przegrody. W tym przypadku woda wnika przez nieszczelności i ukazuje się wyraźnymi przeciekami, czasem nawet fontanną tryskającą z podłogi, bądź ściany.

Kondensacja pary wodnej również jest przyczyną wilgoci w starym domu. W tym przypadku powodem jest niesprawna wentylacja oraz słabe ogrzewanie domu. Oszczędzanie na ogrzewaniu, niedogrzewanie mało używanych pomieszczeń oraz zatkana wentylacja grawitacyjna powoduje wykraplanie się pary wodnej, w miejscach występowania mostków termicznych oraz tam, gdzie przebiegają rury z zimną wodą. Ale to nie tylko w takich miejscach możemy spotkać mokre ściany od pary. Kondensacja pary wodnej może się pojawić wewnątrz ścian, stropów i dachu, gdy nie została tam zamontowana izolacja paroszczelna. Przenikająca para wodna nie może swobodnie wydostać się na zewnątrz. Tego typu problem spotykamy zwłaszcza w przypadku przegród drewnianych, ocieplanych styropianem. Niski opór dyfuzyjny takiej konstrukcji, umożliwia wnikanie i kondensację pary w warstwy izolacji termicznej.

Czy wilgoć w domu jest groźna dla zdrowia?

Wilgoć w starym domu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co szczególnie jest niebezpieczne dla alergików. Niemniej jednak wszechobecny zapach stęchlizny, świadczący o zapleśniałych i zagrzybionych miejscach, nie tylko odczują alergicy. Te drobnoustroje mogą być powodem ciężkich dolegliwości i chorób układu oddechowego, począwszy od stanów zapalnych po częste infekcje np. u dzieci. Astma oskrzelowa, czy rozedma płucna to już ciężkie schorzenia, które są leczone latami. Zatem zdrowy organizm, może zapaść na dość ciężkie dolegliwości, ponieważ pyłki grzybów, czy pleśni unoszą się w powietrzu i są źródłem różnych zapaleń w naszym organizmie.

  Plamy z krwi - jak usunąć stare, zaschnięte oraz świeże plamy z krwi?

Wilgoć również nie sprzyja naszemu układowi kostnemu. Starsi ludzie szczególnie mogą cierpieć w takim środowisku na reumatyzm. Dlatego wilgoci należy się czym prędzej pozbyć z domu.

Jak pozbyć się wilgoci w starym domu?

Sposobów jest wiele. Niemniej jednak na początku trzeba zlokalizować źródło wilgoci i je wyeliminować. Jeżeli przyczyna była dość prosta do usunięcia, to pozostają nam następujące kroki:

  • Naprawienie wentylacji lub zamontowanie wentylatorów wyciągowych dla lepszego obiegu powietrza.
  • Rozszczelnienie okien lub wietrzenie domu, najlepiej latem.
  • Osuszanie ścian poprzez nagrzanie pomieszczenia do temperatury 30- 35 st. C. W tym celu możemy zastosować bezpośrednio nagrzewnice na ściany.
  • Stosowanie osuszaczy powietrza. Takie urządzenie może wypompować kilka litrów wody z pomieszczenia w kilka godzin
  • Zastosować odpowiednią izolację i ocieplenie ścian od zewnątrz, co zapobiega wnikaniu wilgoci do wewnątrz domu.

Po usunięciu wilgoci, gdy na ścianach jest pleśń lub grzyb, trzeba je niezwłocznie usunąć. W tym celu należy usunąć tynk w miejscach powstania pleśni lub grzyba i zabezpieczyć te miejsca preparatem grzybobójczym. Potem ponownie je zatynkować i pomalować.