Skraplanie wody na oknach - jak zaradzić problemowi? 10 sprawdzonych sposobów

Płaczące okna, czyli skraplanie wody na oknach jest zjawiskiem dość powszechnym. Najczęściej pojawia się w okresie jesienno- zimowym, kiedy to za oknem robi się zimniej, a w domu mamy całkiem przyjemne ciepełko. Dla wielu z nas jest to coś normalnego i nie przywiązują do tego wagi. Niemniej jednak taka sytuacja codziennie towarzysząca w naszym domu, może świadczyć o pewnych problemach naszego budynku.

Dlaczego na oknach skrapla się woda?

No cóż, takie zjawisko może powstać na przykład w kuchni, czy łazience, co świadczy o tym, że nasza wentylacja nie nadąża z odprowadzeniem nadmiaru pary wodnej. Wtedy woda na oknach pojawia się po kąpieli, prysznicu lub gotowaniu obiadu. W tym wypadku wystarczy uchylić okno lub włączyć wentylator wyciągowy, aby pozbyć się nadmiaru pary wodnej.

Niemniej jednak gdy zjawisko pojawia się na przykład w pokojach lub dość często mamy zaparowane okna bez konkretnego powodu, to świadczy o poważnych przyczynach, wynikających nawet z pewnych wad samych okien lub domu.

Woda na szybach w domu - najczęstsze przyczyny

Zbyt wysoka wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania może wynikać ze złej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych lub z niedogrzanego mieszkania. Częstym powodem jest słaba wentylacja wyciągowa, spowodowana na przykład niedrożnym kanałem wentylacyjnym lub niedrożną kratką wentylacyjną. Niedogrzane lub zimne mieszkanie generuje więcej wilgoci. Jeżeli oprócz zaparowanych szyb, rozwija się pleśń lub grzyb na ścianach, to mamy odpowiedź.

Słaby współczynnik przenikania ciepła przez pakiet szybowy, to może być już wada produkcyjna samych okien. Warto skontaktować się z firmą, która montowała okna.

Brak szczelności stolarki okiennej, może się tak zdarzyć, że okna są w porządku, ale na przykład zostały nieprawidłowo zamontowane i mamy tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie do końca nie została dobrze uszczelniona wnęka między ramą okna a otworem w ścianie. Niemniej jednak nie zawsze jest to błąd w montażu samego okna, ale również może świadczyć o wadzie okien.

  Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Poradnik krok po kroku

Skąd bierze się woda na szybach?

Woda na oknach pochodzi ze skraplania się wilgoci z powietrza wewnątrz naszego mieszkania. W tym wypadku mamy do czynienia z przekroczeniem tzw. punktu rosy, czyli momentu, kiedy pod wpływem różnicy temperatur powietrze zaczyna się wykraplać. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia, gdy na przykład wyjmujemy zimne piwo z lodówki, wtedy na butelce pojawia się tzw. rosa.

Tak samo źle zaprojektowany układ wentylacji w pomieszczeniu może powodować efekt płaczących okien i ścian. Taka sytuacja ma miejsce, gdy do nagrzanego pomieszczenia, przez otwory wentylacyjne wpada zimne powietrze i zaczyna się skraplać na oknach i ścianach.

Czy skraplanie na szybach jest groźne dla zdrowia i domu?

Jeżeli pojawia się sporadycznie i znika, to nie jest aż tak groźne. Niemniej jednak gdy wilgoć na oknach utrzymuje się dość długo, a w skrajnych przypadkach pojawia się lód, to jest to dość groźne zjawisko. Trwale skraplająca się woda na oknach może powodować zawilgocenie drewnianych ram okien i rozwój pleśni budowlanej. Zatem długotrwale utrzymujące się zjawisko, może prowadzić do uszkodzenia stolarki okiennej.

Jak zapobiec skraplaniu wody na oknach?

1. Sprawdź działanie wentylacji

Gdy pomieszczenie nie ma wentylacji lub działa ona nie sprawnie, zadbaj o jej naprawę lub wykonanie nowego ciągu wentylacyjnego. W pokojach na ogół nie ma wentylacji. Jeżeli w łazience lub kuchni wentylacja grawitacyjna nie spełnia swoich funkcji, to warto w kanale wentylacyjnym zamontować wentylator wyciągowy (wentylacja mechaniczna).

2. Zadbaj o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu

Prawidłowa wilgotność w domu to ok. 40- 50%. Jeżeli pomieszczenie nie jest odpowiednio dogrzane, to wilgotność wzrasta. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu 21 st. C, zmniejsza wilgotność powietrza.

3. Okna z mikro wentylacją

Okucia w oknach spełniają funkcje stałego dopływu powietrza, a tym samym usuwają nadmiar wilgoci z pomieszczenia.

  Jak umilić sobie czas przy sprzątaniu?

4. Instalacja nawiewników

Mogą być one zamontowane w oknach lub w ścianach. Nawiewniki doprowadzają świeże powietrze nawet przy szczelnie zamkniętych oknach, tym samym skraplająca woda nie ma szans. Przed wyborem odpowiednich urządzeń nawiewnych sprawdź ich wydajność oraz izolacyjność akustyczną

5. Wietrzenie mieszkania

Regularne wietrzenie mieszkania nawet zimą i jesienią zapobiega utrzymywaniu się wilgoci w pomieszczeniu, a tym samym skraplaniu się wody na oknach. Okna można otworzyć na kilkanaście minut dwa razy dziennie. Powietrze wilgotne będzie wymieniało się ze świeżym powietrzem z zewnątrz.

6. Osuszacz powietrza

Skraplająca się woda na oknach świadczy o dużej wilgotności powietrza, co nie jest dobre dla domowników, bo w takim klimacie mogą rozwijać się różne choroby układu oddechowego, szczególnie u małych dzieci. Dlatego warto tam zamontować osuszacze powietrza. Takiego urządzenia potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza kilka litrów wody. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy jego wydajność i wybierzmy te, które parametrami są dostosowane do pomieszczeń mieszkalnych.

7. Zaparowane okna w kuchni

Jeżeli w kuchni podczas gotowania często skrapla się woda na oknach, to warto zainwestować w okap wentylacyjny, który odciągnie nadmiar pary z gotowania.

8. Wentylator wyciągowy

Zdarza się, że wentylacja grawitacyjna nie może poradzić sobie z usunięciem nadmiaru wilgoci w powietrzu. Wtedy warto zainstalować w kanale wentylacyjnym wentylator wyciągowy. Takie rozwiązanie często sprawdza się w łazienkach, gdzie o wilgoć bardzo łatwo.

9. Rozszczelnienie okien

Zamiast wietrzenia można rozszczelnić okna. To jest możliwe w oknach nowego typu. Wystarczy klamkę okienną przekręcić o kąt 45 stopni. Okno jest zamknięte, ale pozwala na przepływ powietrza. Przy tym należy pamiętać, aby okna po upływie pewnego czasu z powrotem dobrze zamknąć. Ten sposób się sprawdza podczas gotowania w kuchni, gdy nie chcemy otwierać okna np. zimą.

  Optymalna wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?

10. Badania termowizyjne

Gdy para wodna, a nawet lód na stałe pozostają na szybie i żaden z powyższych sposobów nie pomaga, to warto wykonać badanie termowizyjne, które jednoznacznie zdiagnozuje źródło problemu. Jeżeli są to nowe okna, a skraplanie wody na oknach jest tendencją stałą, to świadczy o wadzie produktu lub ich montażu. Badania termowizyjne to wykażą. W tym wypadku wymiana okien powinna się odbyć na koszt producenta.

Podsumowanie

Para wodna, czy krople wody na oknach mogą być groźne, o ile powtarza się dość często bez konkretnej przyczyny. Wtedy warto sprawdzić gdzie leży problem. Niemniej jednak w niektórych przypadkach, takich jak woda na oknach po nocy w sezonie jesiennym bądź zimowym nie świadczy zaraz o poważnych problemach z wilgocią i złą wentylacją. W okresie wczesnej jesieni, gdy mamy zderzenie ciepłego i zimnego powietrza, para wodna po nocy na oknach jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno nas to niepokoić, o ile to zjawisko nie ma charakteru stałego.