Układanie paneli podłogowych - jak prawidłowo je ułożyć? Krok po kroku

Panele laminowane to szybki i prosty sposób na aranżację podłogi. Ten rodzaj posadzki cechuje ponadprzeciętna wytrzymałość i łatwość konserwacji. Ponadto obecne wzory paneli laminowanych imitują różne gatunki drewna, ale i nie tylko. Gama kolorów i wzornictwa  jest tak bogata, że można naszą podłogę zaaranżować w zupełnie odjechany sposób. Dlatego panele podłogowe cieszą się ogromną popularnością, również ze względu na ich łatwy system montażu, który może wykonać praktycznie każdy z nas.

Panele podłogowe charakteryzują się różną odpornością powłoki na ścieranie.  Mamy klasy ścieralności od AC3 do AC5. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia i intensywności jego użytkowania tak dobieramy panele pod kątem klasy ścieralności. I tak do pokojów dziecięcych, czy sypialni wystarczą panele w klasie AC3, ze względu na to, że te miejsca nie są aż tak intensywnie użytkowane. W salonie może być AC3 lub AC4. Natomiast w biurach lub sklepach idealnym rozwiązaniem jest podłoga panelowa w klasie AC5.

Panele laminowane można układać samodzielnie, a podłoga gotowa jest do użytku od razu po położeniu. Doskonale prezentują się w salonie, pokojach dziecięcych, sypialni oraz innych pomieszczeniach, gdzie nie są narażone na zawilgocenie. Zatem podpowiemy wam krok po kroku,  jak samodzielnie ułożyć podłogę panelową.

Układamy panele podłogowe w 9 krokach

1. Przed rozpoczęciem prac

Panele laminowane przyjechały już na budowę. Przed ułożeniem, pozostawiamy je na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane, ponieważ potrzebują się zaaklimatyzować. W związku z tym kładziemy je na podłodze poziomo i nie wyjmujemy z opakowań. Temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 18 st. C, w wilgotność na poziomie pomiędzy 50%-70 %.

2. Przygotowanie podłoża pod panele laminowane

Podłoże pod panele musi być stabilne, czyste i suche. Posadzka powinna być równa, ponieważ podłoga będzie się przesuwała i pękała na łączeniach. Aby sprawdzić stan podłogi, użyj łaty. Jeżeli podłoże odstaje o ponad 3 mm na metr bieżący, to wyrównaj wszelkie nierówności masą szpachlową samopoziomującą. Tą samą zaprawą samopoziomującą wypełnisz wszelkiego rodzaju ubytki i pęknięcia. Na koniec przed rozpoczęciem prac, należy wyczyścić podłogę z pyłu, kurzu, piasku i kawałków gruzu.

  Jakie są zalety drabin wielofunkcyjnych?

3. Układanie folii paroizolacyjnej i akustycznej

Na podłogach z jastrychu oraz z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym należy rozłożyć folię paroizolacyjną, chroniącą przed wilgocią. Rozwijamy folię na podłodze wzdłuż układanych na niej paneli i docinamy na wymiar. Przy ścianach pozostawiamy zakładkę ok. 10 cm. Folię na podłodze kładziemy na zakładkę na 20 cm, a miejsce styku przyklejamy taśmą klejącą.

Na folię kładziemy warstwę akustyczną w postaci korka, filcu lub pianki PE.  Specjalne piankowe płyty lub rolki pod panele laminowane można dostać w sklepach wyposażenia wnętrz.

4. Właściwe układanie paneli

Podłogę panelową kładziemy równolegle do kąta padania światła, co oznacza, że krawędzie wzdłużne są ustawione równolegle do okna lub głównego okna (np. w salonie). Panele zaczynamy kłaść od lewego tylnego rogu pomieszczenia, łącząc je ze sobą wpustami i odpowiednio sztukując. Łącząc je czołowo lub wzdłuż pamiętaj, aby dokładnie przylegały do siebie i nie było między nimi żadnej szpary. Podłoga panelowa ma wyglądać tak, jakby tworzyła jedną całość.

Jeżeli potrzebujesz odcinać, aby dosztukować do ściany, to do ściany ma przylegać odcięta krawędź.

Między panelami a ścianą  włóż rozpórki, aby utworzyć szczelinę dylatacyjną. Jej szerokość powinna być od 10 do 15 mm.

5. Docinanie paneli

Na końcu rzędu zazwyczaj ostatni panel trzeba obciąć. Zmierz długość na panelu, ile musisz go dociąć, a następnie zaznacz  na nim linie cięcia. Do cięcia używamy gilotyny do paneli lub tarczówki stolarskiej. Panel docinamy tak, aby krawędź cięcia wskazywała w dół, czyli górna strona docinanego panelu jest jednocześnie górną stroną panelu już położonego.

Następny rząd jest przesunięty względem paneli już położonych. Dlatego pierwszy panel musi być docięty na długość nie krótszą niż 40 cm, aby linie stykających się paneli nie pokrywały się między rzędami. Dzięki temu podłoga będzie stabilna i estetycznie wyglądała.

  Jaki podkład pod panele wybrać? Kompendium wiedzy

6. Odstępy od ściany

Podłoga panelowa pracuje, tzn. rozszerza się lub kurczy pod wpływem temperatury. Zatem układając panele przy ścianach, czy kolumnach należy zachować odstęp około 10-15 mm. Dlatego w tych miejscach zakładamy tzw. kliny dystansowe, aby podłoga panelowa nie stykała się bezpośrednio ze ścianą.

7. Montaż paneli na zatrzaski

Panele podłogowe wyposażone są w system zatrzasków (wpustów), które pozwalają łączyć jeden moduł z drugim. Techniki są dwie:

- Dopasuj panel do położonego przed sobą w rzędzie, trzymając go pod kątem 45 st. Następnie ostrożnie kładź na dół, tak aby usłyszeć kliknięcie. Jeżeli wszystko dobrze się zatrzasnęło, nie powinno być szpary między łączeniami. Jeżeli jest szpara, to czynność powtórz. Na początku możesz mieć problem, ale dojdziesz do wprawy.

- Przyłóż panel w danym miejscu i zatrzaśnij go, używając młotka. Możesz też ostrożnie połączyć panele, dobijając je młotkiem lub dobijakiem. Elementy końcowe dociągamy stalowym zaczepem.

8. Ostatni rząd paneli

W ostatnim rzędzie panele należy dociąć wzdłuż dłuższej krawędzi. Należy zmierzyć szerokość, uwzględniając miejsce na szczelinę dylatacyjną i dociąć panele. Przy dopasowywaniu ostatniego rzędu laminatów pomoże stalowy zaczep.

9. Wycinanie otworów pod rury o ościeżnice

Elementy wystające z podłogi lub krawędzie np. ościeżnic wymagają wykonanie odpowiedniej wielkości otworów w panelu. W tym celu wykonaj otwór średnica rury + 10 mm i wytnij go za pomocą sękownika  o odpowiednim rozmiarze. Możesz przeciąć panel między otworami i zamontować obie końcówki między rurami.

Newralgicznym punktem jest również ościeżnica drzwi.  Drewnianą ościeżnicę możemy przyciąć na wysokość panelu plus izolację i wsunąć go pod ościeżnicę. W tym celu przyłóż kawałek odciętego panelu i tnij ościeżnicę wzdłuż przyłożonego panelu. Użyj do tego zgłębiarki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Aby nie zniszczyć ościeżnicy w trakcie cięcia, na miejsce prowadzenia cięcia naklej taśmę klejącą.

  Kolekcja podłóg LARRGO – panele na każdą kieszeń

W przypadku ościeżnic stalowych musimy przyciąć panele pod wymiar ościeżnicy. Należy też pamiętać o szczelinie dylatacyjnej 8-10 mm. Otwór uszczelniamy masa akrylową.

Kiedy już ułożymy panele podłogowe, to możemy montować listwy przypodłogowe oraz przejściowe między pomieszczeniami.