Dla wielu osób posiadanie domu z ogrodem z dala od miasta jest spełnieniem marzeń. Kiedy jednak przychodzi do jego realizacji często uświadamiamy sobie, że nie do końca wiemy, w jaki sposób chcielibyśmy urządzić ogród. Do wyboru mamy wiele różnorodnych stylów. Jednakże wykorzystując fakt, że dom znajduje się na terenach wiejskich warto wykorzystać to, by stworzyć wokół siebie przestrzeń właśnie w tym stylu. Ogrody przydomowe na wsi to połączenie piękna i praktyczności – znajdziemy w nich nie tylko ozdobne kwiaty, ale również warzywa i zioła. Jak stworzyć taką przestrzeń przy swoim domu? Czy da się ją pogodzić z nowoczesnością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Ogrody przydomowe na wsi – ich rola i znaczenie
Ogrody przydomowe na wsi od zawsze miały bardzo ważną rolę. Były nie tylko ozdobą posesji czy miejscem wypoczynku, ale również źródłem pożywienia. Większość osób decydowała się na posadzenie w swoim ogrodzie drzew i krzewów owocowych oraz tworzyła choćby niewielki warzywnik, na którym sadzono podstawowe rodzaje warzyw oraz zioła. Dzięki temu gospodynie w każdej chwili miały pod ręką zdrowe i pyszne produkty, po które mogły sięgnąć.
Również dziś ogrody wiejskie są bardzo ważnym elementem każdego gospodarstwa domowego. Ogrody przydomowe to nie tylko estetyczny element krajobrazu, ale także źródło świeżych owoców, warzyw i ziół. Posiadanie własnych upraw to nie tylko oszczędność ale także gwarancja sięgania po warzywa, które wolne są od chemicznych środków ochrony roślin. Ogrody wiejskie stanowią również przestrzeń, w której mieszkańcy wsi mogą się zrelaksować, odpocząć od zgiełku codziennego życia oraz cieszyć się kontaktem z naturą. Pełnią również ważną rolę w życiu towarzyskim. Są bowiem miejscami, w których organizuje się spotkania z rodziną i znajomymi, często integrują ze sobą lokalną społeczność. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, jak ważna jest estetyka wiejskich ogrodów. Zadbany ogród na wsi stanowi wizytówkę domu i jest pierwszą rzeczą, którą mogą zauważyć sąsiedzi i inni mieszkańcy wsi. Z tego właśnie powodu wiele osób bierze sobie za punkt honoru dbałość o stan i wygląd ogrodu. Poszukiwanie nowych, ciekawych roślin, dekorowanie ogrodu czy pielęgnowanie trawników i rabat dla wielu osób staje się prawdziwą pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Możemy więc powiedzieć, że ogród jest niezwykle ważnym elementem, który pozytywnie wpływa na jakość życia na wsi oraz kontakty międzyludzkie.
Nowoczesny ogród wiejski – czym różni się od tradycyjnego?
Mimo upływu lat rola ogrodu wiejskiego nadal jest bardzo istotna. Nie da się jednak ukryć, że podejście do aranżacji przestrzeni przy domu na przestrzeni lat zmieniło się. Nowoczesne ogrody na wsi różnią się od tych, które znamy choćby ze swojej młodości. Obecnie ogród w stylu wiejskim to dbałość o ekologię oraz zrównoważone podejście do upraw roślin. Osoby, które decydują się na uprawę własnych warzyw czy owoców chcą by były one wolne od chemii i pestycydów, z tego powodu odchodzi się od ich stosowania. W nowoczesnym ogrodzie stawia się przede wszystkim na ekologiczne metody, minimalizując używanie chemii i dbając o zdrowie zarówno roślin, jak i ludzi. Nowoczesny ogród wiejski jest także znacznie bardziej zróżnicowany. Ma bowiem nie tylko pełnić rolę użytkową, ale również stanowić miejsce relaksu. Nowoczesne ogrody wiejskie łączą elementy architektoniczne, takie jak altanki czy chodniki, z naturalnym otoczeniem, tworząc spójny i harmonijny obraz. Mieszkańcy wsi coraz częściej sadzą kwiaty przyciągające pszczoły i inne owady, co wspiera ochronę bioróżnorodności. Nie sposób nie zauważyć także, że w dzisiejszych ogrodach na wsi wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania i technologie takie jak systemy nawadniania czy oświetlenie zasilane panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu wiejski ogród staje się miejscem ekologicznym, które zapewnia roślinom optymalne warunki wzrostu, bez zbytniego eksploatowania gruntu.
Babcine kwiaty w nowoczesnym wydaniu
Bardzo ważnym elementem ogrodu w stylu wiejskim są różnobarwne kwiaty. Chyba każdy z nas ma w głowie obraz “babcinego” ogrodu, w którym znajdują się liczne rabaty, skalniaki czy kwiaty posadzone pod domem. Aranżując nowoczesny ogród wiejski nie możemy o nich zapomnieć. Istnieje wiele gatunków kwiatów, które możemy wykorzystać. Wśród najpopularniejszych “babcinych kwiatów” wymienić możemy:
- Hortensje – to piękne krzewy znane ze swoich okazałych kwiatostanów w kształcie kulistych lub stożkowych wiech. Kwiaty hortensji występują w różnych kolorach, w zależności od pH gleby.
- Peonie – to niezwykle efektowne byliny o pięknym zapachu i dużych, pełnych kwiatach w różnych odcieniach, od białego i różowego po czerwony i bordowy.
- Malwy – to piękne rośliny, które wyróżniają się długimi, pionowymi łodygami oraz kwiatami o dzwonkowatym kształcie i mocnej kolorystyce.
- Róże – w zależności od odmiany mogą być niskimi krzewami lub piąć się po pergolach i stojakach. Wyróżniają się nie tylko pięknymi kwiatami ale również charakterystycznym, bardzo przyjemnym zapachem.
- Bieluń – to wieloletnia roślina posiadająca bardzo duże, dzwonkowate lub rurkowate kwiaty.
- Słoneczniki – to wysokie rośliny o dużych, żółtych kwiatach kwitnących późnym latem.
- Goździki – to popularne kwiaty ogrodowe o wyjątkowej urodzie i intensywnym zapachu. Ich kwiaty wyróżniają się charakterystycznymi, piórkowatymi płatkami występującymi w kolorach od bieli do ciemnego bordo.
Zaaranżowanie nowoczesnego ogrodu na wsi z wykorzystaniem “babcinych” kwiatów może wydawać się zadaniem trudnym, jednakże istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym kwiaty te mogą doskonale komponować się z nowoczesnymi elementami wyposażenia ogrodu. Kluczowe znaczenie ma wybór kolorystyki roślin. W tradycyjnych wiejskich ogrodach mieliśmy do czynienia z prawdziwą feerią kolorów. Sadzono w nich bowiem kwiaty w wielu różnych, często kontrastujących ze sobą barw. Z jednej strony prezentowało się to energicznie i radośnie, z drugiej zaś wybór takich kolorów sprawiał, że ogród mógł wyglądać na nieuporządkowany i chaotyczny. W nowoczesnym ogrodzie wiejskim lepiej zdecydować się na jeden główny kolor, który będzie dominował. Przykładowo, możemy zdecydować się na kwiaty w kolorze różowym i wybierać gatunki i odmiany roślin, których kwiaty mają różne odcienie tej właśnie barwy. Dzięki temu przestrzeń będzie spójna i pełna harmonii.
Kolejnym rozwiązaniem, które możemy zastosować w aranżacji ogrodu wiejskiego jest wykorzystanie donic i mebli ogrodowych o minimalistycznych, prostych kształtach, które będą nadawały przestrzeni nowoczesnego charakteru.
Bardzo ważne jest także umiejętne komponowanie roślin i kwiatów. Warto wyznaczyć miejsca, w których je posadzimy i wyraźnie oddzielić je od trawników, ścieżek i innych elementów ogrodu. Nie pozwalamy na samoczynne rozsiewanie się roślin utrzymując porządek i harmonię w ogrodzie. Wiele osób decyduje się także na eksperymentowanie z kompozycjami, łącząc „babcine” kwiaty z egzotycznymi odmianami roślin o ciekawych kształtach czy fakturach liści i kwiatów.
Jak urządzić podwórko na wsi?
Domy na wsi bardzo często poza częścią ogrodową, w której uprawiane są rośliny ozdobne i jadalne mają również przestrzeń użytkową, którą warto zaaranżować tak, by nie zaburzała estetyki posesji a jednocześnie służyła nam na co dzień. Jak urządzić podwórko na wsi by spełniało nasze oczekiwania? Przede wszystkim warto zacząć od zastanowienia się jaką rolę będzie pełniło. Czy to ma być miejsce rekreacji, zabaw dla najmłodszych czy też oaza spokoju? W zależności od tego, jak zamierzamy spędzać wolny czas warto zaplanować elementy takie jak grill, miejsce do gry w piłkę, altana z zestawem mebli ogrodowych czy huśtawka. Ważnym elementem podwórka na wsi jest też odpowiednie oświetlenie, które pozwoli nam na korzystanie z przestrzeni również po zmroku. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się oświetlenie led zasilane panelami fotowoltaicznymi, nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Chcąc zachować wiejski i sielski charakter ogrodu i podwórka możemy zdecydować się na oświetlenie w stylu retro wybierając np. lampy, które swoim kształtem przypominają lampy naftowe.
Ważnym elementem aranżacji podwórka na wsi jest również wybór mebli ogrodowych, które stworzą nam miejsce do relaksu i wspólnego spędzania czasu. Możemy zdecydować się na meble utrzymane w stylu rustykalnym, który doskonale pasuje do wiejskiego, sielskiego klimatu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Wiele osób chce połączyć wiejski charakter podwórka z nowoczesnością i stawiają na nowoczesne, minimalistyczne meble wykonane np. z technorattanu. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy musimy pamiętać, że materiały, z których wykonane zostaną meble powinny być odporne na działanie wilgoci oraz promieni słonecznych. Jeśli zdecydujemy się na drewno przynajmniej raz do roku należy zaimpregnować je za pomocą specjalnego środka.
Na podwórku nie powinno zabraknąć również elementów dekoracyjnych. Donice z kwiatami, pergole i pnące rośliny, lampki ogrodowe, girlandy świetlne czy ozdobne krzewy to tylko niektóre z pomysłów, które możemy wykorzystać aranżując przestrzeń przed domem.
Najpiękniejsze ogrody wiejskie – inspiracje i przykłady
Ogrody przydomowe na wsi w obecnych czasach prezentują się różnorodnie. Każdy z nas może wyrazić swoim ogrodem swój styli i upodobania. Czasem jednak brakuje nam pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. W takiej sytuacji warto poszukać inspiracji. W sieci znajdziemy wiele przykładów aranżacji ogrodów na wsi, z których możemy czerpać pomysły i wskazówki. Istnieją również popularne trendy w aranżacji ogrodów, które doskonale nadają się do wykorzystania na wsi.
Pierwszym, którym warto się zainteresować jest ogród w stylu angielskim. Taki ogród wiejski posiada romantyczny klimat, który tworzony jest przez wykorzystanie pergoli z pnącymi roślinami. W ogrodach urządzonych w tym stylu znajdziemy kwiaty wiejskie posadzone na dużych, bujnych rabatach, drewniane altanki oraz ścieżki wysypane drobnymi kamieniami w jasnych kolorach.
Ciekawym stylem, który warto rozważyć jest także styl prowansalski. Ogrody w tym stylu zachwycają prostotą i naturalnością. Charakteryzują się różnorodną roślinnością, dużą ilością ziół, bluszczem i winogronami, które mogą oplatać altany i pergole.
Wiele osób decyduje się na aranżację wiejskiego ogrodu w stylu nowoczesnym. Choć wydawać by się mogło, że nowoczesność nie idzie w parze z wiejskim charakterem ogrodu, tak naprawdę może stanowić bardzo ciekawe połączenie .Ogród wiejski w stylu minimalistycznym skupia się na prostocie i elegancji. Ograniczona ilość roślin i geometryczne kształty tworzą spokojną i nowoczesną przestrzeń.
Ogród przed domem na wsi – pierwsze wrażenie liczy się najbardziej
Ogród przed domem na wsi to pierwszy element, który przykuwa uwagę kiedy ktoś zbliża się do naszej posesji. Dlatego też warto zaaranżować go w sposób, który będzie łączył w sobie funkcjonalność i estetykę. Pierwszym krokiem w planowaniu ogrodu przed domem jest wybór roślin i elementów, które nadadzą mu wyjątkowy charakter. Poza rabatami, w których posadzimy wiejskie kwiaty warto pomyśleć o dekoracjach, które mogą pomóc w podkreśleniu urody roślinności. Mowa tu np. o pergolach, idealnych dla roślin pnących, różnorodnych donicach czy wiszących kwietnikach, które mogą być wykorzystane do stworzenia pięknych kompozycji.
Aranżując ogród przed domem warto pomyśleć nie tylko o roślinach ozdobnych, ale również o drzewkach owocowych. Z czasem nie tylko wydadzą one plon w postaci pysznych owoców ale również będą wyjątkową ozdobą w czasie ich kwitnienia. Drzewa nie powinny być zbyt duże by nie zaciemniać posesji, dlatego warto zdecydować się na niskopienne odmiany wiśni czy jabłek.
Nie możemy zapominać także o roli małych elementów architektury. Altanki, ławki, ścieżki czy pergole dodają przestrzeni uroku a przy tym pełną ważne, praktyczne funkcje. Warto zadbać o to, by utrzymane były w tej samej stylistyce. Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest oświetlenie. Ono także powinno pasować do reszty wyposażenia ogrodu. Obecnie możemy skorzystać z wielu różnorodnych form oświetlenia, w tym z ekologicznych lampek solarnych, które cieszą się coraz większą popularnością.
Wiejskie kwiaty a nowoczesność – jak je połączyć?
Wiele osób, które chcą urządzić ogród wiejski przed swoim domem chciałoby jednak, by nie była to całkowicie rustykalna, zatopiona w przeszłości przestrzeń lecz miejsce, które ma w sobie również pewne cechy nowoczesności. Wydawać by się mogło, że stworzenie takiego ogrodu może być trudne. Tymczasem to nie prawda. Wystarczy odpowiednio połączyć poszczególne elementy.
W ogrodzie takim z całą pewnością muszą znaleźć się wiejskie kwiaty, takie jak goździki, lawenda, hortensje, czy piwonie. Są one jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego stylu. Ich swojski charakter możemy jednak złagodzić poprzez wybór kwiatów utrzymanych w jasnej, pastelowej kolorystyce, która kojarzy się z nowoczesnością. Również wybór elementów wyposażenia i małej architektury w minimalistycznym stylu sprawi, że aranżacja ogrodu nie będzie typowo “wiejska” lecz również posiadająca świeże, nowoczesne akcenty.
Ogród w stylu wiejskim – inspiracje i wskazówki
Tworząc ogród w stylu wiejskim pamiętajmy o tym, jak duże znaczenie ma wybór odpowiednich roślin. Wiejski ogród powinien być pełen kwiatów, ziołowych rabat i warzywnych zagonów. Wybierając rośliny charakterystyczne dla tego stylu, pamiętajmy o tym, że dbając o wyznaczenie przestrzeni ich wzrostu oraz regularną pielęgnację sprawimy, że mimo wszystko nasz ogród będzie przedstawiał ład i harmonię charakterystyczną dla nowoczesnych ogrodów i terenów zielonych. Równie ważny jest także wybór materiałów, z których wykonane będą meble ogrodowe, altany, pergole czy inne elementy architektury. Aby połączyć styl wiejski z nowoczesnością stawiajmy na naturalne i tradycyjne rozwiązania. Drewno, kamień i cegła to doskonałe opcje, które pasują zarówno do wiejskiego, jak i nowoczesnego stylu. Również odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala stworzyć klimat w ogrodzie, szczególnie po zmroku. Lampiony czy wiszące latarnie podkreślą wiejski charakter przestrzeni zaś oświetlenie led czy lampy solarne to prosty sposób na dodanie ogrodom szczypty nowoczesności. Wiele osób swobodnie łączy oba style co pozwala im uzyskać naprawdę nieszablonowe aranżacje przestrzeni i cieszyć się ich funkcjonalnością.
Podsumowując, ogród w stylu wiejskim to połączenie tego co praktyczne, ekologiczne i swojskie. Tak zaaranżowana przestrzeń może stanowić nie tylko doskonałe miejsce relaksu i wypoczynku, ale również być dla nas źródłem świeżych warzyw i ziół a przy tym stanowić prawdziwą ozdobę posesji. Zachęcamy więc do eksperymentowanie z różnymi stylami aranżacji co pomaga z znalezieniu rozwiązań, które będą najbardziej odpowiadały domownikom. Dzięki temu wiejski ogród stanie się wspólną przestrzenią, w której toczyć będzie się życie rodzinne i towarzyskie.