Niezwykłe uroki jaśminowców - idealne krzewy ozdobne do Twojego ogrodu!

Jaśminowce to krzewy ozdobne, które pięknie kwitną na przełomie czerwca i lipca. Wiele gatunków należy do rodzaju Philadelphus i wiele z nich jest chętnie sadzonych w ogrodach. Niektóre jaśminowce mają urocze kwiaty o wspaniałym zapachu. Dowiedz się, jakie jaśminowce wybrać do ogrodu i jak o nie dbać.

Niezrównana woń jaśminowców w ogrodzie

Woń jaśminowców roztacza się w ogrodach i jest niezrównana. Dlatego są to jedne z najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Już nasze babcie doceniały ich piękno i zapach, sadząc je blisko okien lub wejścia do domu. Jednak zanim zdecydujesz się na posadzenie jaśminowców w ogrodzie, warto poznać ich wymagania. Chociaż nie są trudne w uprawie, muszą mieć odpowiednie warunki, aby obficie kwitnąć. Dodatkowo, nie wszystkie jaśminowce pachną, dlatego jeśli zależy Ci na aromacie, powinieneś poszukać odpowiednich gatunków.

Różnorodność gatunków jaśminowców

Rodzaj jaśminowców liczy sobie ponad 60 gatunków, ale w ogrodach najczęściej spotykamy tylko kilka z nich.

Jaśminowiec wonny

Najpopularniejszym gatunkiem jest jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), który dorasta do 2-3 metrów wysokości. Jest to gęsty, silnie rozgałęziony krzew o wzniesionym pokroju. Jego pędy są pokryte dużymi, jajowatymi, zielonymi liśćmi z piłkowanymi brzegami. W maju i czerwcu krzew obsypany jest licznie dużymi, pojedynczymi, białymi kwiatami, zebranymi w niewielkie grona. Ich zapach jest bardzo intensywny i unosi się na kilka metrów od krzewu.

Odmiany jaśminowca wonnego

Oprócz gatunku jaśminowca wonnego, w ogrodach coraz częściej uprawiane są jego odmiany. Niestety, choć mają wiele walorów ozdobnych, np. barwne liście lub pełne kwiaty, często nie dorównują gatunkowi pod względem zapachu. Jeśli jednak zapach nie jest dla Ciebie najważniejszy, masz wiele do wyboru. Oto kilka ciekawszych odmian jaśminowca wonnego:

  Jak i kiedy sadzić wiśnie? Sadzenie wiśni krok po kroku

jaśminowiec wonny 'Belle Etoile' - kwiaty białe z czerwoną nasadą, pachnące, wysokość 1,5 m,
jaśminowiec wonny 'Dame Blanche' - kwiaty białe, półpełne, silnie pachnące, wysokość 3 m,
jaśminowiec wonny 'Girandole' - kwiaty białe, pełne, słabo pachnące, wysokość 1,5 m,
jaśminowiec wonny 'Innocence' - kwiaty białe, pojedyncze lub półpełne, silnie pachnące, liście pstre (zielono-żółte), wysokość 2 m,
jaśminowiec wonny 'Karolinka' - kwiaty białe, pojedyncze lub półpełne, słabo pachnące, wysokość 2 m,
jaśminowiec wonny 'Aureus' - kwiaty białe, słabo pachnące, liście żółte, wysokość 1,3-1,5 m,
jaśminowiec wonny 'Variegatus' - kwiaty białe, pachnące, liście zielone z białym marginesem, wysokość 2 m,
jaśminowiec wonny 'Yellow Hill' - kwiaty pełne, pachnące, liście żółtozielone, wysokość 2 m,
jaśminowiec wonny 'Biały Karzeł' - duże, białe kwiaty, słabo pachnące, wysokość 1-1,3 m,
jaśminowiec wonny 'Snowbelle' - kwiaty białe, pełne, słabo pachnące, wysokość 1-1,5 m.

Jaśminowiec Lemoine'a

Ciekawym gatunkiem, uznawanym czasem za odmianę jaśminowca wonnego, jest jaśminowiec Lemoine'a (Philadelphus lemoinei). Z tego gatunku pochodzi kilka odmian, które należą do grupy Lemoinei (np. 'Erectus', 'Bouquet Blanc'). Jaśminowiec Lemoine'a to niski, wolno rosnący krzew, osiągający wysokość 1-1,5 m. Kwitnie pod koniec czerwca, obsypując się białymi, intensywnie pachnącymi kwiatami.

Jaśminowiec omszony

Jaśminowiec omszony (Philadelphus pubescens) jest znacznie rzadziej spotykany w ogrodach. Ten krzew osiąga dużą wysokość (6-8 m) i ma malowniczo przewieszające się pędy. Liście są duże i omszone od spodu. Na przełomie czerwca i lipca krzew pokrywa się licznymi, dużymi, białymi kwiatami, choć nie mają one zapachu.

Jaśminowiec bezwonny

Kolejnym jaśminowcem, którego kwiaty są pozbawione zapachu, jest jaśminowiec bezwonny (Philadelphus inodorus). Kwitnie w podobnym czasie co poprzedni gatunek (na przełomie czerwca i lipca) i osiąga wysokość około 4 m.

Jaśminowce - warunki uprawy i pielęgnacja

Bez względu na gatunek jaśminowca, którym się zainteresujemy, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy.

  Glicynia - kiedy i jak sadzić? Sadzenie wisterii

Krzewy jaśminowców są mało wymagające i tolerują większość gleb ogrodowych, ale najlepiej kwitną na próchniczych, lekko wilgotnych podłożach oraz na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie znoszą długotrwałej suszy, zwłaszcza gdy rosną na słońcu, ale kilka bezdeszczowych dni nie zaszkodzi im. Nie wymagają specjalnego nawożenia, ale jeśli chcemy, żeby obficie kwitły, warto je zasilać nawozami przeznaczonymi dla kwitnących krzewów. Jaśminowce są zwykle odporne na mróz i nie potrzebują zimowego okrycia (z wyjątkiem delikatniejszych odmian). Doskonale radzą sobie także w warunkach miejskich, ponieważ są mało wrażliwe na zanieczyszczenia przemysłowe.

Aby jaśminowce zachowały ładny wygląd na dłużej, co kilka lat powinny być odmładzane i prześwietlane. Po kwitnieniu należy usunąć kilka najstarszych pędów tuż nad ziemią, aby krzew miał więcej światła i powietrza w środku (najpiękniej kwitnie na pędach dwuletnich). Ważne jest, aby przycinać je prawidłowo, unikając cięcia w połowie pędu, które może spowodować nieestetyczne zagęszczenie i rozkrzewianie się rośliny.

Rozmnażanie jaśminowców jest równie łatwe jak uprawa. Można to zrobić przez pobranie półzdrewniałych sadzonek latem (w lipcu) i ukorzenienie ich, lub poprzez oddzielenie odrostów korzeniowych od dorosłego krzewu. Jedyną bolączką jaśminowców są mszyce, które chętnie żerują na ich liściach i pąkach.

Jaśminowce - zastosowanie w ogrodzie

Jaśminowce mają wiele zastosowań w ogrodzie. Doskonale prezentują się jako solitery na trawniku, ale sprawdzają się również w kompozycjach z innymi krzewami, w grupach lub jako rośliny żywopłotowe. Pasują do każdego typu ogrodu, ale szczególnie dobrze wyglądają w ogrodach wiejskich, romantycznych i naturalistycznych. Ich białe kwiaty doskonale kontrastują z zielenią liści i innymi kolorami kwiatów. Ponadto, jaśminowce są chętnie odwiedzane przez owady zapylające, co przyczynia się do ekologicznego i zrównoważonego ogrodu.

Jaśminowce to zatem piękne i pachnące krzewy, które mogą dodać uroku każdemu ogrodowi. Ich niewielkie wymagania i łatwość uprawy czynią je popularnym wyborem wśród miłośników ogrodnictwa. Jeśli marzysz o aromatycznym i pięknie kwitnącym ogrodzie, jaśminowce z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.